VICTORIA-WATER. tusschen de roode besjes, spaarzaam geplaatst, 't zoo goed doen, hoogroode wit-gespikkelde vliegenzwammen naast coquette parasolletjes en treurende inkt- zwamtnen. Dit alles en nog veel meer is bijeengebracht in het gymnastiek lokaal der school, sierlijk gerangschikt, zoodat het een fleurig geheel werd. Werk van kinderen nochtans, zonder eenige aanspraak op volledigheid of weten schappelijkheid. Voor belangstellenden is het bijeen gebrachte te zien morgen, Zondag, van 11 tot 12 en van 2—3 uur in het school gebouw. Woningbouwvereenigingvoor Middenstanders. Te Bloemendaal hebben verscheidene personen, die in zien hoe niet slechts voor arbeiders maar al evenzeer voor den middenstand het verkrijgen van een woning vrijwel onmogelijk wordt, de handen ineenge slagen om tot de oprichting van een woningbouwvereeniging voor midden standers te komen. Heden, Zaterdag avond te 8 uur komen zij bijeen in de bovenzaal van hotel „Vreeburg" te Bl'daal om deze zaak te bespreken en zoo mogelijk tot de oprichting van zulk een vereeniging te komen. Wij denken wel, dat zij slagen zullen, want de woningnood klimt blijkbaar nog met den dag. Schieten. Bij den Zondag 1.1. ge houden schietwedstrijd van den Haar- lemschen Schietbond kwam „Bloemen- daals Commando" in den uitslag als no. 5terwijl in den uitslag voor de Korpsschutters de heer J. Lindeman, lid dier club no. 3 was. De Kantonrechter te Haarlem deed o.m. de volgende uitspraken tegen plaats- genooten: C. G.; A. J. v. d. P. en J. W. v. d. V., allen f3.boete of 3 dagen hechtenis wegens overtreding der Vel- sensche Politieverordening. Voordracht met lichtbeelden. Dinsdag a. s. des avonds te 8 uur houdt prof. Stomps uit Amsterdam in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal een lezing met lichtbeelden. Het onderwerp is „de cactus-woestijn van Arizona". De Voor dracht heeft plaats voor de Bloemen- daalsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. OVEBVEIIN Wedstrijden Burgerwachten. Zaterdag hadden de door ons aangekon digde schietwedstrijden der provinciale burgerwachts in de duinen teOverveen plaats. De schutters waren bijeengeko men voor het Raadhuis, en uit een der vensters verwelkomd door den burge meester. Daarna worden de banen opgezocht, waar alles uitmuntend in gereedheid was gebracht. Het schieten ging vlotin zijn werk, en om en bij 4 uur was men al zoo ver, dat de uitslag kon worden bekend gemaakt. De uitslag is als volgt: Wisselprijs, Amsterdam, 199 p. le prijs afd. A, Amsterdam; 192 p.; 2e prijs afd. A, Bloemendaal, 185 p.; le prijs afd. B, Edam, 174 p.; 2e prijs afd. B, Amsterdam, 167 p.; le prijs afd. C, Bloemendaal, 155 p.; 2e prijs afd. C, Blaricum, 142 p. Rozenprijs, Joh. Weiling Alkmaar, 2 rozen Korpsrozenprijs, Amsterdam, 5 rozen; Rozenprijs, kring- en eindwedstrijd, J. van Buggenum, Bloemendaal, 5 ro zen Prijs voor den besten schutter, A. Wanders, Amsterdam Prijs beste laagste schot, Bode, Heem stede; Troostprijs, Marsijn, Bussum. SANTPOORT. De brievenbesteller H. Mus, werkzaam aan het postkantoor Santpoort-station, wordt met 1 November a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Harderwijk. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Santpoort (station) en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Sep tember 1919, ingelegd f 18537.43 en te rugbetaald f 15567.69. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje bedraagt het nummer 846. Het laatste door dat kantoor overge schreven boekje draagt het nummer 1916. Griezelige vondst. Achter het schuurtje op de tuinderijen van W. Oorthuis is door mej. S. het lijk van een vreemdeling gevonden. Het lijk werd naar de begraafplaats „De Biezen" overgebracht. Vergadering voor Winkeliers en Neringdoenden. Te Sant poort wordt Dinsdag as. een vergadering van winkeliers en neringdoenden ge houden. Voor bijzonderheden zie de advertentie in dit nummer. Hoe iemand wel eens voorstander der af scheiding van Santpoort worden kan. Onder bovenstaanden titel zendt een onzer lezers ons een boos schrijven, waarvan de inhoud in het kort hierop neerkomt. Hij is een welgesteld werkman. Donderdag liet hij f 25.— op het be lastingkantoor brengen, maar kreeg daar de boodschap, dat het niet voldoende was en hij toch een boetebriefje thuis krijgen zou. Ons dunkt, dit is nogal schrokkig. Als men daar zoo voortgaat, zal het aantal van hen, die Sant poort verlaten, met den dag nog aangroeien. VAN HU K EN DAAR. Kinderoperette Stadsschouw burg Haarlem. Zondag a. s. 5 October des namiddags ten twee uur, zal in den Stadsschouwburg de eerste sprookjesvoorstelling onder leiding van Mevr. Hopman-Kwast plaats hebben. Opgevoerd zal worden, de geheel nieuwe Opérette „Doornroosje of de schoone Slaapster", muziek van Mevr. Hopman- Kwast, tekst van Marie Mol. Aan monteering en instudeering is weer alle zorg besteed. L ij k v e r b r a n d i n g. Bij de Tweede Kamer werd een wetsontwerp ingediend, waarbij de lijkverbranding wordt toege staan, ingeval de overledene een des betreffende wilsbeschikking heeft nage laten. De Engelsche mail per vlieg tuig. Reuter seint uit Londen d.d. 27 September Met ingang van Maandag zal door een overeenkomst, welke het bestuur der posterijen heeft aangegaan, de Engelsche mail naar Nederland worden overgebracht per vliegmachine, de Hand- ley Page. Museum van Kunstnijverheid. Wij vestigen nogeens de aandacht op de belangwekkende tentoonstelling van voorwerpen van Kunstnijverheid en reclame in bovengenoemd museum. Zie voor bijzonderheden de advertentie in dit nummer. Volkerenbond, Vooruitgang en Opvoeding. Dezer dagen heeft ontegenzeggelijk ieder onzer getrild van verontwaardi ging bij het aandachtig lezen van de volledige correspondentie tusschen onze Regeering en den Belgischen Minister Hijmans. Niet alleen, omdat het moge lijk is, dat zulke ellendige machinaties tegen een land worden gelast door de Regeering van eene bevriende natie, maar omdat het als iets doodgewoons wordt beschouwd. N. B.de instructies tot deze infame campagne dateerden im mers van 20 Mei Moesten deze orders dan niet ter stond nè 4 Juni herroepen zijn, toen de Geallieerden een verdrag sloten, waar mede deze verraderlijke handelwijze in volstrekten strijd was? Ook dat verzuim vindt Minister Hij mans blijkbaar doodnatuurlijk. Dit alles wordt door een groot gedeelte van België moreel gesteund. Ja, zelfs elders. Wordt althans weinig gelaakt. Velen onzer zal het gebeurde eene nieuwe en krasse openbaring zijn ge weest van zeden en gewoonten op in ternationaal gebied, welke wii in elk geval in vredestijd ternauwernood mo gelijk achtten althans niet tusschen werkelijk beschaafde, bevriende naties. Lezers, gelooft ge, dat zoo iets in ons land mogelijk zou zijn Zeker, onze natie heeft groote gebreken, heeft ge- O.W.-d op ergerlijke wijze in alle lagen, we kibbelen en doen aan haarkloverijen over allerlei kwesties, dat men er naar van wordtAccoord. Maar kunt ge bij ons een enkelen Minister van Bui- tenlandsche Zaken noemen, die in staat zou zijn geweest, maatregelen van dien aard te nemen met annexaties als doel en nog wel tegen een volk dat kort geleden het zijne in moeilijke uren zoo edelmoedig heeft gesteund En mocht er ooit zulk een Minister geboren worden, zou dan niet het geweten van ons gansche volk luide spreken onze Regeering voorop en zijn ontslag eischen Ja, wij Nederlanders staan inderdaad, wat eerlijke, loyale begrippen op inter nationaal gebied betreft, bovenaan. Zon der grootspraak mogen wij het zeggen wij zijn met enkele andere naties onzen tijd déérin ver vooruit. En daarom kan voor ons in pacifistische richting eene zegenrijke taak weggelegd zijn. Moge Nederland zich groot hierin be- toonen, zooals een kleine natie groot kan zijn, wanneer zij zich eene schoone roeping bewust wordt. De bodem is goed maar worde zorgvuldiger be werkt, opdat éénmaal met onweerstaan- baren gloed datgene van ons uitga, waartoe onze nationale aanleg ons zoo duidelijk heeft voorbeschikt. Verlangen wij hier niet eenstemmig en oprecht naar duurzamen vrede en naar een eerlijken Volkerenbond Wil len wij daartoe krachtig en succesvol medewerken Dan moet ook ieder onzer wakker geschud en in de eerste plaats de komende generatie in die rich ting worden opgevoed. De vele verbeteringen waarnaar bovendien, naast het pacifisme, in onze samenleving door hoogstaande menschen van alle richtingen wordt gehunkerd, berusten even eenstemmig op den wensch naar een hooger ontplooiing van het individu en naar rechtvaar diger verhoudingen van mensch tot mensch, van staat tot staat. Het doel is dus voor alle rechtschapen menschen hetzelfde. Slechts de middelen welke men raadzaam of geoorloofd acht, ver- toonen groote verschillen. De meesten wenschen trapsgewijze verbeteringén een schoonmaak met een minimum van scherven en ongerief voor de huisgenooten wat elke goede huismoeder immers als een vanzelfspre kende eisch beschouwt. O vrouwen, moge van onze medezeggingschap vooral datgene uitgaan, wat de komende maatschappelijke evolutie op vreedzame wijze zal doen voltrekken Waar een wil is, vindt men den weg. Anderen verlangen uitdrukkelijk, of in stilte, éérst een toestand van chaos en vernieling te scheppen en tellen deze periode van namelooze ellende en uitmoorden licht. Is dót menschlievend Is dat sociaal Maar zelfs deze laatsten begrijpen, dat om ten slotte eene verbeterde en duurzame samenleving op te bouwen, er in de eerste plaats talrijke brave, werkzame, beschaafde burgers moeten worden aangekweekt, menschen met een altruistischen geest bezield zon der welke de heerlijke toekomstidealen nooit in vervulling kunnen komen. Moet men ook daérvoor niet in de eerste plaats de opvoeding van het kind in de gewenschte richting zien te koersen Men zegge toch niet, dat het niet helpt, dat er aan de menschelijke natuur zoo weinig te veranderen valtzijn zelfs koppensnellers niet in korten tijd onder goede leiding in vreedzame bur gers herschapen Evengoed als Duitsch- land door opvoeding zijne jeugd in mili- tairistischen geest met verbluffende zekerheid heeft weten te drillen, kan Nederland onze kinderen met groote kans op succes doelbewuster opleiden dan tot dusverre geschiedde, zoowel in ethisch maatschappelijke, als in pacifis tische richting. Geen zedepreeken maar wat meer gezonde begrippen op dit gebied tusschen ons gewone onder wijs doen bijbrengen, op een of andere geschikte wijzeoccasioneel. Dit geschiedde reeds jaren lang met succes in het buitenland, volgens uit muntende grondlijnen door de Moral Education League ontworpen en welke eene ware synthese vormen van die gronddenkbeelden over maatschappe lijke ethiek, welke vrijwel door alle hoogstaande menschen kunnen worden onderschreven. Hierin zijn wij inderdaad ten achter. Die schade moet ingehaald. Overal ont waakt de belangstelling in zake onder wijs en opvoeding. Ook onze wetgeving moge daarvan den invloed ondervinden. In onze gereorganiseerde vredesbe weging, „Volkerenbond en Vrede", werd onlangs zonder stemming het bevor deren van de opvoeding van het kind in bovengenoemde richting in de statuten vastgelegd, terwijl het program van actie spreekt van het streven om dit principe in onze wetgeving te doen op nemen. Moge dit bij velen weerklank vinden, voornamelijk bij de talrijke vrouwen- vereenigingen welke op initiatief van den Ned. Bond v. Vrouwenkiesrecht naar fusie of federatie streven. Van alle zijden de handen ineengeslagen, ten einde onze kinderen beter te doen op voeden dan de vorige generatiesAan dien arbeid kunnen duizenden ouders en onderwijzers persoonlijk deelnemen. De vrede, de welvaart, de hoogere beschaving van eigen gelukkig huis en haard uitbreiden tot de vele misdeel- den door het opkweeken tot beter, bruikbaarder menschen. Daór moet het heen. Maar óók en vooral opwekken een geest van blijmoedige samenwer king in plaats van wantrouwen en strijd lust, welke iederen vooruitgang in zoo hooge mate belemmert. Echt moederwerk ten bate van het grootere huisgezin. Wie helpt mee Dre. P. van Heerdt tot Eversberg. TÜONEEE. Stadsschouwburg. N.V. Het Tooneel, Dr. W. Royaards; Paarlen, blijspel van Lothar Schmidt. Het is een onderhoudend, genoeglijk blijspel, dat vanwege de aardige tooneelen, het zeer goede spel en de smaakvolle aankleeding veel bijval had. De geschiedenis heeft eigenlijk bijster weinig om het lijf. Jutta, de echtgenoote van Erich, heeft van dezen prachtige paarlen gekregen, die niet echt zijn. Zij weet niet beter of ze zijn wèl echt. Die paarlen zijn haar grootste trots Wanneer zij ergens in het openbaar verschijnt, wordt er algemeen gefluisterd „Wie is die vrouw met dien prachtigen collier?" en tegelijk: „Wie is die man, die aan zijn vrouw zulke paarlen cadeau geeft?" Maar o wee! Op een avond worden de valsche paarlen gestolen. Mevrouw is in wanhoop, omdat zij haar denk beeldig kostbaar bezit kwijt is, haar inan ech ter in doodsangst, omdat er nu kans is, dat de justitie de paarlen zal vinden en aan het licht zal brengen dat ze geen cent waard zijn. Maar er is nog één hoop voor hem. De com missaris van politie is zijn zwager en deze politiechef is er een van de meest zuivere blij spelsoort. Hij erkent het zelf: als ik nog twee maanden voor detective speel, zijn er meer. in brekers dan sleutels in de stad. Voor beide mannen hangt hun geluk af van het vinden der paarlen. „Worden ze niet gevonden, dan ben ik verloren," zegt de commissaris maar „vindt men ze wel, dan ben ik het gefopte konijn", vreest de echtgenoot. Door de dolste tooneelen en gezelligheden loopen beide heeren de ge vangenis gelukkig mis. Dat is de heele historie, maar zooals ze werd voorgediend, was het bijzon der aantrekkelijk. Het was een aardige avond. ntJZIEK. Bronislav Huberman. Bronislav Huberman, die kort geleden bij zijn herhaald optreden in het Kurhaus te Scheveningen weder zoo gevierd werd, zal een Viool-Avond geven op Maandag 13 October a.s. in den Schouwburg Jansweg te Haarlem. Paul Frenkel zal bege leiden. BURGERLIJKE STAND Bloemendaal. Van Vrijdag 26 September tot en met Donderdag 2 October. GEBOREN: d. van C. J. A. Kruijt en H. J. Oetgens van Waveren Pancras Clifford, ONDERTROUWD: N. P. Handgraaf en M. G. A. Sintenie; B. Huijbens en C. M. War merdam W. A. Faure en S. M. de Vries. GETROUWDM. van Rhijn en L. W. Wol- terbeek; L. J. Staphorst en C. KroonJ. H. J. Simons en M. F. J. S. I. HinH. Lucas en D. S. Th. Lassing. OVERLEDENin het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort N. Visser, 62 jaar. KERK-AGENDA. ZONDAQ 5 Oct. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Ds. Goedhart pred. te Tubbergen. Voorm. 10 uur Jongeliedensamenkomst in het gebouw „Maranatha"spr. de Heer F. G Beekman, van Amsterdam. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard, 5 uur n.m. dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Doopsbediening. Collecte Orgelfonds. Evangelisatie, v. m 10 uur. Ds. Warners, pred. te Den Helder. N. m. 6 uur dezelfde. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Beekman, Bloemen- daalscheweg 98 te Bloemendaal, een klein handtaschje P. Vogel, Bloemendaalscheweg 72 te Bloemendaal, een kinderportemonnaieHoo- genbirk, Bloemendaalscheweg 104 te Bl'daal, een riemAan de gemeenteschuur, Bloemen daalscheweg 4, een achterschot van een wagen E. Roozen, Middentuindorplaan 24 te Overveen, een gladde gouden ring; aan het bureau van politie te Overveen, twee sleutels en een fantaisie-broche. Komen aanloopen bij Mej. Roos, Brederode- weg 22 te Bloemendaal. een jonge hond met halsband om; bij Snuverink, Kinheimweg 91 te Bloemendaal, een jonge kat (zwart met wit); bij Seel, Zuider Stationsweg 25 te Bloemendaal, een dobermann pincher. Verloren voorwerpen. Een gouden broche, een broche (3 mil. kn.), een hondenhalsband, een damesspeld, een cel luloid driehoek, 3 zilverbons h f 2.50. Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten. H. Cazius, Groningen; E. Leijner, Zandvoort S. van Menk, Utrecht; Mile. J. Meijer, Den Haag; Mevr. A. Rouffaer, AmsterdamMej. v. d. Veen, Hilversum. OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 12

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2