DEKENS L. VAN BASTEN ZONEN AMEUBLEMENTEN Speciale Beddenmakerij. WONINGINRICHTING. gggggggg i~TT PUT Alvorens Uw Dekens te bestellen vraagt ONZE OFFERTE van le KWALITEIT LEIDSCHE WOLLEN DEKENS, enz. „HELP U ZELF" 8 Wagenweg 104, HAARLEM, Telephoon 2858. Wollen Donzen Gewatteerde Tocht iliiiiiiigiiiiii rara mm*® „HELP U ZELF" VICTORIA-WATER. Van het bekende Bloemendaalsche Adres boek „Help u zelf" Is de nieuwe jaargang alweer In bewerking. Wij noodigen leder, die omtrent den jaargang 1919 Iets op te mer ken heeft, uit, zulks schriftelijk of mondeling te doen aan ons adres DE QENESTETWEQ 23, Telf. 5003 Bl daal. De schildersactie. Gisteravond vergaderde wederom de afdeeling Haar lem en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons, dezen keer te zamen met de R.K. patroons. Deze beide patroonsvereenigingen be sloten met ingang van 1 November a.s. bij hun bedrijf den 8-uren dag in te voeren tegen een uurloon van 70 cent voor meerderjarige gezellen. De minder jarigen zullen werken volgens een vast tarief. Voor uitgaand Bloemendaal. Wij moeten onze lezeressen en lezers, die 's avonds den Stadsschouwburg te Haarlem bezoeken, opmerkzaam maken, dat de tram die ten 7.35 van „Rusthoek" vertrekt, doorgaat tot aan den Stads schouwburg en verder. Waarlijk een groot gemak. Geslaagd is bij het gehouden cand.- examen in de Ned. letteren, Mej. M. J. H. van Wessem, alhier. Door het afbreken der arbeiders woningen aan de Kleverlaan, komt de ijsbaan, die vroeger altijd verscholen lag achter de huisjes, meer op de voorgrond. Er wordt dan ook een goede hoofd ingang gemaakt. Dinsdagavond 1.1. vergaderde in hotel „Vreeburg" de Woningbouwvereeniging „Bosch en Duin". De heer Prinsen Geerlings, voorzitter dier vereeniging, deelde o.a. mede, dat men bezig is met onderhandelen om terreinen beschik baar te krijgen. Verder werden vastge steld de statuten en het huishoudelijk reglement. Op het einde der vergade ring dankte de heer Sneltjes het bestuur namens de leden, voor het serieus op vatten hunner taak. BloemendaalK. F. C. Zondag j.I. speelde „Bloemendaal" een wedstrijd tegen K. F. C., welke door onze club werd gewonnen met 2—1. OVERVEEN Een goede neus.Vrijdagavond 10 Oct., kwam een inwoner aan het station om een pakje af te halen, dat hem gestuurd was. Toen men het pakje aan den adressant wilde overhandigen, bleek het uit de goederenloods, waarin het 's middags was geborgen, verdwenen te zijn. De politie, met het geval in ken nis gesteld, stelt een onderzoek in. In het pakje bevonden zich eenige sieraden, o.a. een gouden broche, een dames horloge enz. Schietwedstrijd „Generaal Joubert. Zondag 11 October j.I. is een onderlinge eindwedstrijd gehouden op de schietbanen alhier. Op 4 banen werd onophoudelijk van 10 uur v.m. tot 4.30 n.m. gevuurd, door bovengenoemde vereeniging. Hoewel het weer erg slecht was, werd er over het algemeen goed geschoten. Ook de opkomst liet niets te wenschen over, zoodat deze onder linge eindwedstrijd welgeslaagd mag heeten. De uitslag is als volgt: Kampioen: P. J. Hekker met45-45-40 is 130, wisselprijs, verguld zilveren kruis aan zijden lint, aangeboden door den heer L. E. Posthumus. Personeel, 1 serie van 5 schoten: le klasse J, A. Rijkens 46; 2 P. J. Hekker 45; 3 J. van Keulen 45. 2e klasse: 1 J. A. J- Beeren 43; 2J. W. Mulder 35; 3 B. H. Wezenaar 33. 3e klasse: 1 E. M. van Konijnenburg 29. Eerewedstrijd: Opengesteld voor hen die in de le klasse vrije baan minstens 3 maal 26 punten, voor de 2e klasse idem minstens 3 maal 23 en voor de 3e idem minstens 3 maal 18 punten punten behaald hebben. Tot hoogstens 3 series kunnen in deze afdeeling ge schoten worden, le J. W. T. Fransoo, 45-42-38; 2e P. J. Hekker, 45-42 3e L. E. Posthumus, 43. Rozenprijs: G. E. Posthumus met 41 tienen. Vrije baan, maximum 60 punten. le klasse: 1 G. L. Posthumus,30-30; 2 J. W. T. Fransoo, 30-28 3 J. A. Rij kens, 30-28; 4 J. R. Hookamer, 29-28; 5 P. J. Hekker, 28-286 A. T. Bos, 27-27. 2e klasse: 1 J. W. Mulder, 26-26; 2 B. H. Weezenaar. 25-25; 3 J. Beeren, 25-21; 4 J. van Honschoten, 22-22; 200 5 S. J. Bos, 23-20-20 6 N. van Keulen 23-20. 3e klasse: 1 E. van Konijnenburg 5- 22; 2 J. W. Plevier, 21-27. Mej. L. M. Holst, alhier, werd beëedigd als translatrice (vertaalster) in de Eng. taal. VOGELENZANG. Ouderdomsrente. Degenen, die in aanmerking komen voor ouder domsrente, (beginnende vanaf 65 jaar), kunnen zich aanmelden bij den heer Kohier te Bennebroek. die zich op Zaterdagen voor inlichtingen beschik baar stelt. Voor Vogelenzang zijn reeds 33 zaken in behandeling. Het voornemen is om alhier een ter rein in te richten voor vliegterrien. Onderhandelingen zijn daartoe aange knoopt met den heer P. Verdegaal, die daarvoor een mooi terrein beschikbaar heeft. De bakkersknecht J. L., die uit het hek der villa „Duinzicht" komende, zich naar zijn wagen wilde begeven, welke aan den overkant van den weg stond, en niet de auto bemerkte die kwam aansnorren, geraakte er onder. Meteen gebroken been werd hij naar deMaria- stichting te Haarlem vervoerd. SANTPOORT. Niet erg gemakkelijk. Door dat het perron aan den Kruidbergerweg (Driehuizen) te kort is, komt het veel vuldig voor, dat de achterste wagens der treinen niet voor het perron komen, zoodat de reizigers genoodzaakt zijn met veel moeite in en uit de wagens te klauteren. Vooral voor dames is dat zeer lastig. Zou daarin niet door het perron een weinig te verlengen, ver andering gebracht kunnen worden komt een deel van een brief voor van een jong vliegofficier aan zijn vader, waarin hij een merkwaardige geschie denis van een luchtspiegeling vertelt: „Meermalen had 'k er al eens over gedacht, wat 'k gevoelen zou en wat ik doen moest, wanneer ik tijdens een tocht een machine regelrecht op me af zou zien komen. Dat gevoel heb ik van middag gehad. Ik was met vijf andere machines op patrouille en op zeker oogenblik dompelde ik in een reeks wolken. Plotseling zag ik een toestel, precies gelijk aan 't mijne op een af stand van ongeveer vijftig voet recht op me afkomeninstinctmatig dook ik zoo scherp mogelijk naar beneden, maar de ander deed hetzelfde, ik wendde, de ander wendde mee. 'k Moet zeggen, dat 't koude zweet me uitbrak, terwijl me de gedachte door't hoofd flitste„voor uit maar, als je dan toch moet verplet teren, dan maar zoo goed en zoo com pleet mogelijk" en zoo ging ik weer rechtuit. We naderden elkaar snel en we botsten, 't Was een afschuwelijke verschrikkelijke toestand en 'k zie nóg voor me hoe mijn tegenstander zijn best deed met geweld tegen me in te loo- pen. Ik kan wèl zeggen, dat 'k den angst voor een botsing in de iucht in alle bijzonderheden heb meegemaakt. Eindelijk kwam 'k uit de wolken en had niet 't flauwste besef, waar ik eigenlijk was" Zaterdagavond j.I. werd in het Prov. Ziekenhuis een concert gegeven door het Haarlemsch Muziekkorps, ter ge legenheid van den verjaardag van den directeur, den heer Prof. Dr. G. Ch. v. Walsem. De zaal, waar het concert plaats had, was geheel gevuld met patiënten en genoodigden, die genoten van de goede muziek. VAN HIER EN DAAR. Botsing van een vliegtuig met z ij n spiegelbeeld. In cvn der laatste afleveringen van „Flight" Alexander Schmuller. De voortreffelijke Russische Violist Alexan der Schmuller zal een enkelen viool avond geven op Dinsdag 4 November in den Schouwburg, Jansweg Haarlem. DE PROFEET HOSEA. (Lezing van Ds. J. C. Brussaard, gehouden Maandagavond 22 Sept. 8 uur in Ger. kerk, Vijverweg, alhier.) Ds. Brussaard begon met een kort overzicht over profetisme in het algemeen, als herhaling van een vroeger gehouden lezing. Profeteeren is: Mededeelen aan het volk een openbaring, die de profeet van God ontvan gen heeft. Eigenlijk moest ieder Israëliet een profeet zijn want God had aan het heele volk Zijn wil ge openbaard. Vooral na Samuël treedt evenwei voor het vaak afvallig Israël een groote groep van profeten op, profetenzonen genoemd( d. i. een bijbelsche uitdrukking voor profeten. Onder hen waren er, die uitblonken, en lei ding gaven. Opname moest wegens plaatsgebrek tot nu toe worden uitgesteld. Er Is thans reeds aan onderstaand adres gelegenheid, een exemplaar van den jaargang 1920 van het Bloemendaalsch adresboek „HELP U ZELF'' te bestellen. Dit boek verschijnt begin Januari. De prijs Is gebonden f 3.— Wie het thans reeds bij ons bestellen, betalen slechts f 2.50. Boekhandel Vereenlgde Drukkerijen Eikelenboom en Timmer De Oenestetweg 23 Bloemendaal Niet als leeraren aan leerlingen, maar als dieper ingeleiden aan de meer eenvoudigen „Dienaren des woords". Voor deze laatsten, vaak arm, was gevaar vooromkooping groot. Ze praatten dan naar het hart van hun beschermers (zie vooral Koningen 22.) Ze waren natuurlijk de ergste tegenstanders van de ware profeten, want die moesten vaak juist tégen den zin van vorst en volk spreken, en waren daarom ge haat (1 Kon. 22: 8!) Onder die minder bekende profeten kwa men ook heel nobele figuren voor, b.v. Na than aan Davids hof (II Samuël 12.) en Micha Ben Jimla (1 Kon. 22.) De grootere uitblinkende profeten worden onderscheiden in daadprofeten (Elia, Elisa) en woordprofeten (die geschriften nalieten.) De woordprofeten weer onderscheiden in groote en kleine profeten, (4 groote: Jesaja> Jeremia, Ezechiël, Daniël en 12 kleineHosea, Joël, Amos, enz.) De roeping van de profeten kwam innerlijk. De valsche profetie was moeilijk te onder scheiden van de ware, men kon niet letten op 't feit, of ze al of niet in vervulling kwam, want vaak kwam de vervulling eeuwen na de profetie. Wei was dit een gunstig kenmerk, dut de profetie aansloot bij de vroeger gedane. Profeteeren is niet een „doen van voorspel- linkjes", maar een prediken van groote beginse len. Zoo stelt b.v. Amos tegenover Israels on recht: Gods rechtvaardig oordeel. Hosea pre dikt aan 't gevallen Israël, dat God wel straft, maar Zijn liefde blijft. Daarom moet, bij het lezen van de profetiën, niet in de eerste plaats de toekomstvoorspelling, en de vervulling daarvan de aandacht vragen, maar men moet ze vatten in hun geheel, en dan op de begin selen letten.waaruit de voorspellingen voort komen. Wel kregen de profeten hun openbaringen onmiddellijk van God, maar toch hebben de Christenen nti veel duidelijker openbaring. Want b.v. de profeten kondigen nü eens den Messias aan als een koning (Jesaja 32),dan weer als een lijdenden knecht (Jesaja 49,53) Die 2 gestalten kunnen de profeten, en met hen, ook niet de Israëlieten uit Christus' tijd met elkaar vereenigen. Nu weten we, dat Christus koning is, maar, in den geest van den lijdenden knecht:,, Zoo iemand wil de eerste zijn, die zal de laatste van allen zijn, en aller dienaar"(Marcus 9:35.) Hosea. Hosea volgt in tijdsorde op Amos Amos, (uit de stam van Juda,) leefde onder Jerobeam II pl. m. 8e eeuw vóór Christus ge boorte. Hosea is waarschijnlijk uit het 10-stammenrijk (voor onstaan daarvan, zie 1 Kon. 12 en 2 Kron. 10.) Omdat hij vooral de zonde van de stam Efraïm noemt, acht men hem een Efraï- miet. Overigens is weinig van zijn leven bekend. Want van de koningen van Juda, die Hosea noemt in Hos 1:1, kan de tijd van regeering niet vastgesteld worden. Van de koningen van het 10-stammenrijk Israël wordt in Hos 1:1 alleen Jerobeam II genoemd, dezen erkenden de profeten nog, omdat hij uit Jehu's geslacht stamde, dat door God geroepen was, om A- chabs huis uit te roeien (2 Kon. 9.) Na Jerobeams dood worden mannen koning, niet door God geroepen en düs ook niet door de profeten erkend (En geen wonder! Lees slechts 2 Kon.15-17!) Hetkan dus best zijn, dat Hosea ook nog nó Jer. II geleefd heeft, hoewel andere feiten daar weer mee strijden (bijv. belangrijke ge beurtenissen daarna worden door Hosea niet genoemd). Men vermoedt, dat Hosea 30 jaar gepre dikt heeft. Calvijn evenwel stelt dien tijd op 65 jaar. Waarschijnlijk had Hosea een gewone posi tie, en was hij niet enkel profeet. Hij predikt zóó, dat ieder het begrijpt (Ho sea 7). Hosea had een moeilijke taak. Het rijk was nog welvarend onder Jer. II, en tóch moest hij ondergang daarvan prediken Spoedig is verval dan ook merkbaar. Ko ningsmoordenaars worden koning en regeeren vaak slechts enkele weken (2 Kon. 15-17). Om Hosea's profetie, en eigenlijk iederen profeet, goed te leeren begrijpen, moet men ze in hun geheel lezen. OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloen»ndaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Gceven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 12

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2