PALUDAN-briketten AMwt in i blad. Opbare Mouw %itnooèiging. m VAV1VAV VILLA MEIJER's DUITSCHE ENCYCLOPEDIE, P. PIETERSE, Jan Gijsenvaart 43 Joh. MAAS, Sigarenfabrikant Stop- en Breiwerk flink Meisje Kinder-Werkmeisje Huis te Overveen. Zware Kisten Te koop aangeboden: 19 deelen. Te bevr. Bureau v. d. blad. De beste brandstof buiten distributie Prijs f 60.- per 1000 K.G. Per 10.000 K.G. speciale prijzen. Verminderde Prijs. [0ESaisO2{§O3 Bij Hosea (1-111) valt dan dadelijk op, dat hij met woord en daad leert. Vergelijk hierbij eens o.a. Jesaja 8, 20, Jeremia 13, 18, 19,27, 28, 32. Op die manier gaf God al te kennenHet woord moet daad, werkelijkheid, vleesch wor den, zooals Christus dat ook volbracht heeft (Zie Evang. van Johannes 1). In hoofdst. 1-3 lezen we de droevige ge schiedenis met zijn vrouw. Op Gods bevel moest hij een „vrouw der hoererijen" tot vrouw nemen. Hosea neemt Gomer, die evenwel best een nog niet gevallen meisje geweest kan zijn, maar dat tot overspel nèigde. De namen van de kinderen schetsen het hu welijk al volkomen ,- Eerst nog Jizreël, God zaait), dan al Lo-Ruchama, niet be mind), eindelijk zelfs Lo-Amini, niet mijn bloedverwant De vrouw verlaat Hosea dan ook, en neemt een anderen man. Toch bemint Hosea haar nog, en God beveelt hem (Hos. 3 1) diezelf de vrouw weer op te zoeken, een losprijs voor haar te betalen aan haar nieuwen echtgenoot, en haar door liefde te dwingen tot trouw. Om deze geschiedenis te verklaren, moet men lezen, wat er staat. 't Is een tragedie, en wel, op Gods bevel I God wilde door daden Israel laten zienZóó doet gij, als die vrouw! Ik bemin u, maar gij verlaat mij, en dient den Baal. Toch houd ik niet op, u te beminnen, ik zal u weer verlos sen, en door mijn liefde U overreden. Velen stuiten op dit bezwaar: Spoort dan God hier aan tot zonde? DeKantteekenaren (Zie in statenbij bel de aanteekening bij Hos. 1 2) houden daarom dit alles voor een visioen, dat Hosea als waar vertelt. Maar een visioen aan Hosea maakt Gods wil alleen aan Hosea, en niet aan het heele volk bekend. Bij het lezen in den Bijbel moeten we zoo weinig mogelijk erbij fantaseeren. C a I v ij n huldigt de parabolische opvatting Hosea vertelt alles slechts als parabel. Maar dan hadden Gomer en Diblaïm, haar vader, (Hos. 1 3) wel namen niet duidelijker beteekenis, zooals Christus ook altijd aan de figuren in zijn gelijkenissen „sprekende" na men geeft. Diblaïm beteekent 2 klompen vijgen, en Gomer: voleindigd. Men maakt hier dan wel vanvoleindigd in hoererij, maar dergelijke uitlegging is wel heel goedkoop," men zet er dan in, wat men er in lezen wil. Trouwens om reden van zedelijkheid hoeft men het niet voor een gelijkenis te houden, want dan zou het even onzedelijk zijn als de werkelijkheid het zijn zou. De Modernen geven de vrij historische opvatting: Hosea nam een laagstaande vrouw die hem later ontrouw werd, en eerst daarna zag hij daarin Gods wil, en beschreef het als direct hem door God bevolen. Maar dan zou Hosea een vroom bedrieger zijn I Lezen we evenwel wat er staat, dan is het niet onzedelijk, want in Hos. 1 en 3 is er sprake van 1 vrouw. Hosea stelt ook voor één God, die niet een ander volk opzoekt na Iraels val, maar zijn ééne volk Israel, zooals ook Hosea zijn ééne vrouw, Gomer. Maar waarom volbrengt Hosea zonder te genwerping het bevel Hoe wist hij, dat 't Gods wil was, en niet een uitwerking van zijn zondige fantasie Hosea kan evenwel best het beste meisje opgezocht hebben, met het plan, haar te be waren voor val. Wel zal Hosea veel bepraat zijn onder Israel! En dan te moeten hooren„Wel, zoo doet ge zelf met uw GodDan is dat hier wel een scherpe prediking. Maar niet te scherp, voor dien tijd tenminste niet. Alle recht was weg, men verkocht elkaar, en zedelijkheid was zoek. De Baalsdienst was onder Jahveh's dienst geschoven't was een natuur-godsdienst voor geestelijk en stoffelijk geluk, gediend door 't laten uitleven van de natuur in den mensch. De profetie doet Hosea kennen als een fel karakter. Wellicht te vergelijken met den apos tel Johannes, wel apostel der liefde genoemd, maar toch: zoon des donders (Marcus 3 17). Hosea's stijl is als een wild-bruisende berg stroom, die van de steilten zich stort, en de dorstende landen drenkt in het dal. Een kort overzicht van de inhoud geeft het volgendeHoodstuk 1 Hosea met Gomer2 Israel in de Woestijn 13) God zal zijn volk lokken, en in de woestijn leiden3 Gomer weer opgezocht, 4 en 5 Israel's schande. 6 en 7 Aan de zonde ontdekt, 8—10 met straf bedreigd, 11 en 12 toch niet verdelgd, 13 en 14: ondanks schuld toch genade. Tot Lo-Ammi wordt gezegd Ammimijn volk, Ammi zegt: mijn vader. De profetie handelt over kerk en eeredienst, sociale misstanden, politiek, leiding Gods in de geschiedenis, goedertierenheid Gods, en ver zoening. Van Hosea kan dan ook werkelijk gezegd worden, dat hij midden in zijn tijd staat, on danks alle zonde en onrecht blijft hij toch Gods genade prediken. Na afloop van de lezing volgde een belang rijke bespreking, hoofdzakelijk over „zonen der profeten" en extatischen toestand bij pro feten. S. (Maandag 20 October a. s., houdt Ds. Brus- saard wederom een lezing, zie daarvoor adver tentie in dit nummer.) TOONEKL. Stadsschouwburg. „Het Schouwtooneel"' dir. Adr. van der Horst en Jan Musch „Vadertje Laugbeen". Reeds lag ons vorig nummer op de pers toen wij Vrijdagavond de voorstelling van boven staand „Vroolijk spel" naar den gelijknami- gen roman van Jean Webster bijwoonden. Het is daarom dat wij in dit nummer, zij het dan wat laat, toch niet verzuimen mogen, den tol van onze erkentelijkheid aan het wakkere „Schouwtooneel" te betalen door in het open baar van onze buitengewone waardeering over deze opvoering te getuigen. De lieve Engelsche roman van Judy het kostschoolmeisje en haar „Daddy Long legs" verwierf door de vertaling ervan in het weekblad „Buiten" en de latere uitgave ervan in boekvorm, reeds een heele befaamdheid. Door deze tooneelbewerking en alleraardigste opvoeringen van het „Schouw tooneel" zal die befaamdheid nog voortdurend aangroeien. En het boek, i. c. het tooneelstuk verdient het dubbel en dwars. Het is een en al lieve eenvoud en bekoorlijkheid, en vol van een gezellige grappigheid, dit stuk. Dit is nu weer eens een stuk, dat nu letter lijk iedereen kan gaan zien, en ook wel zal gaan zien, en waarvan vrijwel een ieder ook bevredigd, ja opgetogen thuiskomen zal. StadsschouwburgHet Schouwtooneel „De Voorgevel", een spel van den Zwit- serschen schrijver Robert Faesi. Wij zijn Dinsdag 1.1. in den Stadsschouwburg het bovengenoemde stuk ook eens wezen zien, en.... nu ja, ons erover beklagen doen wij niet. Daarvoor wordt het natuurlijk door menschen als Jan Musch, mevrouw van der Horst en anderen tegoed gespeeld. Maar veel vonden wij toch om de waarheid te zeggen er niet aan. Het is wel jammer van de uitnemende zorgen, door het „Schouwtooneel" aan de op voering besteedalles was puik in orde, zoo als wij dat van dit gezelschap reeds gewend zijn. Gemeentelijk Distributiebedrijf. Suikerkaart. Bon No. 2 geldig tot en met 19 October. Bon No. 3 geldig van 20 tot en met 26 October. Bon No. 4 geldig van 27 October tot en met 2 November, enz. BURGERLIJKE STAND Bloemendaal. Van Vrijdag 10 October tot en met Donderdag 16 October. GEBOREN: z. van P. L. van Kessel en M. Mensez. van C. Nieuwenhuijs en M. C. de Wilded. van B. Mica en C. F. W. Krulz. van W. van der Zon en W. Zwetsloot; d. van C. van Nes en M. M. Hardesmeets. ONDERTROUWD: B. Jonkers en E. W. M. Corsten. GETROUWD: B. Huijbens en C. M. War merdam; N. P. Handgraaf en M. G. A.Sintenie; W. J, P. Jansen en C. W. Miks. OVERLEDEN G. Vromestein 66 j. Overleden in het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort: K. van Loozen 75 j J. Stam 60j.; E. Bouwman 72 j.G. Kok 91 j. KERK-AGENDA. ZONDAO 19 Oct. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Heilig Avondmaal. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard, 5 uur n.m. dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, geen dienst. Nam. 2.30 uur Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Herdenking van het 75-jarig bestaan der Hervormde Gemeente van Santpoort. Medewerking van Solistende Dames Haitsma Muiier en Reeser en den Heer Maarten de Vries. Evangelisatie, v. m 10 uur, Ds. N. Padt te Amsterdam. Bloemendaal. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: S. Swen, Noorder Stationsweg 1 Bloemendaal, een koralen hals ketting met zilveren sluiting W. Kleef, Zomer- zorgerlaan 44 Bloemendaal, een houlsnijmesje; Switser, werkplaats van Verduin, Korte Kle verlaan Bloemendaal, een kinder capeKoe- brugge, Bloemendaalscheweg 86 Bloemendaal, een sleutel; aan het bureau van politie te Overveen, een jute zak, een kinderhandschoen. Verloren voorwerpen. Een jongenspet, een gouden haakje van een horlogeketting, een overschoen, een gouden broche, een kinder cape, een fantasie broche een zilveren collier, een portennnnaie, een zak> aardappelen, een broche, een hondentuig. Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten. Ie helft October 1919. H. C. Lind, Zandvoort. A. Maagdenburg, Vel- seroord. S. van Menk, Utrecht. Karei Meijer, Amsterdam. J. den Oever, Overveen. ADVERTENTIËN. GETROUWD: BRAM OVERAKKER en MIES FISCHER die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 14 October 1919. Een juffrouw vraagt bij haar aan huis voor Over veen en Bloemendaal. Brieven onder No. 1575 aan Boekh. Corn. M. Bladergroen, Bloemendaal. 8 Mevr. Van der Mersch, Pot- gieterweg 11, Bloemendaal, ver langt met November een van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Koken geen ver- eischte. 8 Gevraagd een 7 niet beneden de 18 jaar. Adres te vernemen bij Boekh. Corn. M. Bladergroen, Bl'daal. Mevr. Westermann, De Gene- stetweg 12, Bloemendaal, vraagt met Nov. een eenv. 7 Keuken-Werkmeisje v. g. g. v. voor noodh. of vast. Te Huur gevraagd tegen voorjaar 1920 voor klein gezin. Huurprijs c.a. f 300-400. Bloemendaal of om geving. Brieven No. 38. Bureel dezer. 10 Aanvang Dinsdag 4 November (voor dames) van 4 tot 5 uur November tot Maart, f 10.— Mevrouw BELLAAR SPRUIJT Ripperdapark 9. 10 Ingevolge akte verleden 4 Juli 1919 ten overstaan van onder- geteekenden notaris te Bloemen daal is door de heeren Herman Bolsenbroek, sleeper, wonende te Bloemendaal en Johannes Petrus Huybens, voerman, wo nende te Bloemendaal aange gaan een handelsvennootschap onder de firma Huybens en Bol senbroek, gevestigd te Over veen, gemeente Bloemendaal. De vennootschap heeft ten doel het uitoefenen van een vracht- rijderij en sleeperij en den handel in alle soorten van sleepersge reedschappen en werktuigen in den meest uitgebreiden zin. De firmanten zullen gehouden zijn voor alle zaken de handels vennootschap betreffende steeds gebruik te maken van de firma naam. De vennootschap is aange gaan voor onbepaalden tijd en wordt geacht te zijn ingegaan 1 April 1919; zij zal echter ten gevolge van opzegging volgens het hierna bepaalde niet kunnen eindigen voor 1 April 1921. Iedere vennoot heeft het recht de vennootschap door opzegging te doen eindigen, behoudens het hier voor bepaalde. De vennootschap zal echter eerst eindigen zes maanden na dat die opzegging heeft plaats gehad, blijvende de vennooten inmiddels aansprakelijk, ook tegenover elkander voor de handelingen door de vennoot schap op wettige wijze aange gaan. Ieder der firmanten heeft het recht men den firmanaam te teekenen en de vennootschap aan derden en derden aan de vennootschap te verbinden. Echter wordt voor alle ver bintenissen, waarvan het onder werp de som of de waarde van f 500 te boven gaat de mede werking en de handteekening van beide firmanten vereischt, zoomede voor het aangaan van dadingen, of voor het koopen, verkoopen, of bezwaren van onroerende goederen. J. H. Wildervanck de Blecourt. Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt te Bloemendaal zal op Woensdag 5 November 1919, des avonds 8 uur in het hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen publiek verkoopen: De zeer gunstig gelegen, so- lied gebouwde, moderne villa „Willemshoeve" aan den Bloe- mendaalschen straatweg num mer 147 te Overveen met fraai aangelegden tuin, groot 22.80 Aren. Het huis bevat Beneden: Sousterrein met keuken, bijkeuken, kelder, berg plaats, tuinkamer met serre en kleine kamer. Beletage: Vier ruime kamers, waarvan twee en suite met balcon. Eerste verdieping: Vijf ruime kamers en badkamer. Zolder met twee dienstboden kamers. Een en ander voorzien van electrisch licht en waterleiding. Aanvaarding en betaling uiter lijk 1 Mei 1920, vrij van huur. Bezichtiging des Dinsdags en Donderdags n.m. van 2 tot 4 uur op toegangsbewijs van den notaris bovengenoemd, bij wien nadere inlichtingen zijn te be komen, kantoor Bloemendaal- 8che weg 214 te Overveen. Bij akte den 18 September 1919 verleden voor Notaris A. van der Poest Clement, te Haar lem, op het ontwerp, waarvan de Koninklijke bewilliging is ver leend bij besluit van den 16 September 1919 no. 63, zijn ge wijzigd de Statuten der Naam- looze Vennootschap „Naainlooze Vennootschap D. de Clercq's Bureau voor Technisch Nieuws, gevestigd te Bloemendaal. Gemelde akte en het Konin klijk besluit zijn opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant d.d. 7 October 1919 no. 204. A. v. d. Poest Clement, Notaris. Gemeente Bloemendaal. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal maken be kend, dat de RAMPENLAAN van de Rollandslaan tot het einde, in verband met verstra- tingswerken, tot 25 October 1919 voor het verkeer met paard en wagen is afgesloten. De Burgemeester, A. J. DE WAAL MALEFIJT, l.-b. De Secretaris, A. J. VAN DER FLIER. 15 Te Koop aangeboden in verschillende maten. Te zien en te bevragen Boschlaan 20 Bloemendaal. Ds. J. C. BRUSSAARD houdt D.V. op MAANDAG 20 OCTOBER 1919, 's avonds 8 uur, in deGEREF. KERK, Vijverweg, alhier, een LEZING over „DEN PROFEET MICHA'U Een ieder is welkom. Namens de Vereeniging „Rehobóth", 32 HET BESTUUR. KACHEL- EN PLAATWERKERIJ RIJWIELHERSTELPLAATS g Nette en vlugge bediening. Billijke prijzen. INRICHTING VOOR 12 HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE, P. A KOK, De Genestetweg - Bl'daal Bestellingen worden aangenomen door: Chemische Fabriek van PALUDAN 6 Co., Tel. 3117 N. V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel, Tel. 773 J. H. KRUL, Bl'daalscheweg 219, Overveen, Tel. 1617 FRANS PERQUIN, Tel. 212 N.V. v.h. N. v. BREEMEN Co., Tel. 70. 50 GROOTE MARKT 14, TELEFOON 521. 25 St. Jose Princesas Jack Flor Fina Tierra Conchas Upmann Flor Fina Britannicus La Confession Reg. Chica Merito Regalia Honduras Sublimes Rosa Londres Escepcionales Nobletto Infantes Geregelde aanvoer Versche 5 cent per stuk. 6 cent per stuk. 8 cent per stuk. 9 cent per stuk. 10 cent per stuk. 10 cent per stuk. 10 cent per stuk. 12 cent per stuk. 12 cent per stuk. 15 cent per stuk. Havana Sigaren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3