Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Gemeentebestuur. CINEMA PALACE PROGRAMMA Groot Sint Nicolaasfeest 13e Jaargang. ZATERDAG 29 NOVEMBER 1919. No. 48. BLOSHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 Decemberf 0.30 Voor een vol jaarf 4.— Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Het eerstvolgend nummer van 't Bloemendaalsch Weekblad zal van wege het Sint Nicolaasfeest niet op a.s. Zaterdag, doch op a.s. Woens dag verschijnen. Donderdag vergaderde onze raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Teding van Berkhout wegen3 ziekte. De voorzitter herinnert er aan, hoe de minister een bedrag uit de rijkskas heeft be schikbaar gesteld voor den bouw van midden standswoningen, en dat de voorstellen, plan nen, teekeningen, den minister voor 1 Dec. e.k. moeten bereikt hebben; anders moet de bouw weer een jaar worden uitgesteld. Dit is de reden, waarom deze spoedeischende raads vergadering is uitgeschreven. Aan een adres aan den raad van de woning- vereeniging „Bosch en Duin" te Bloemendaal, gedateerd 24 November 1919, ontleenen wij hier een en ander. Er wordt daarin o.m. gezegd, dat de aan die vereenigingi aangesloten leden zonder behoor lijke woning zijn of eerlang zullen zijn; dat zij geen geld hebben om een woning te koopen; en er geen gelegenheid is, er een te huren; dat het bestuur kennis heeft genomen van het Koninklijk Besluit van 6 November 1919, wnarin subsidieverlening door het rijk en de gemeente, len behoeve van middenstands woningen is geregeld. En den raad wordt ver zocht: Eén terrein in erfpacht ter beschikking van deze vereeniging te stellen, waarop de vereeni- ging 56 middenstandswoningen kan bouwen; voor de bouw dezer woningen een bijdrage a fonds perdu te verleenen, zooals geregeld bij dat Koninklijk Besluit, ten bedrage van de werkelijke bouwkosten verminderd met ander half maal de bouwkosten, berekend naar den maatstaf der materiaalprijzen en loonen van 1 Augustus 1914, welke bijdrage door het rijk en de gemeente zal worden verstrekt in de ver houding van 3 tot 1; Een rentedragend voorschot onder hypothe cair verband, af te lossen bij wijze van vijf tigjarige annuiteit, te verleenen tot een bedrag gelijkstaand met anderhalf maal de bouwkosten van 1 Augustus 1914. Aan de toelichting ontleenen wijde veree niging verklaart zich bereid, een erfpachtcanon van 6% te betalen, berekend over een bedrag van f3.— per M2 voor de 56 woningen, benoo- digde oppervlakte van gemiddeld 200 M2 per woning, vermeerderd met de helft door de ge meente voor weg-aanleg, rioleering, enz. te maken onkosten. De vereeniging stelt zich voor te bouwen 56 woningen a f 11.000 ='f616.000. De bouw kosten geraamd naar 1914, bedragen daarvoor f205.500.— Het bedrag der door het rijk en de ge meen te te verstrekken subsidie beloopt dus f 616.000.-min 1.5maal f 205.500.blijft f 307,750-, waarvan ten laste der gemeente 'Ais, f76937.50. De huur der woningen wordt berekend op f500. Het bedrag van het rentedragend voorschot beloopt dus 1,5 maal f205.500.is f308.250. (Ineen eerste schrijven, gedateerd4 Novem ber, had deze vereeniging voorloopig aan het college van B. en W. hare plannen ontvouwd met verzoek, dat B. en W, zoodra de van de rijksregeering terzake te verwachten mededee- ling ingekomen zou zijn, bij de regeering de noodige stappen zou doen ter verkrijging der gewenschte subsidie.) In een schrijven van de Maatschappij Veen- duin aan B. en W, (eerst Woensdagmiddag in gekomen,) lezen wij, dat deze Maatschappij be reid is voor dezen woningbouw af te staan tegen f3.— per M2, terreinen gelegen tusschen Zomerzorger- Donkere- en Boschlaanop voorwaarde, dat het weipad tusschen Donkere- laan en de Pinkenschuur wordt afgesloten'; dat buiten de verkoop blijve het perceeltje grond, reeds jaren bestemd voor den bouw van een huis voor een onderwijzer der Christelijke M.U.L. Schooldat achter dejdrie arbeiderswo ningen der maatschappij een pad moet worden vrijgelaten van 2 Meter breed; dat J. K. Weze naar Jr. de wagenmaker, het hem sedert jaren toegezegde stukje grond krijge voor den bouw van een werkplaats met woning. In verband met deze aanbieding van grond (33/4 H.A.,) (waarop door den gemeente-archi tect woningen zijn geprojecteerdleest de Voorzitter een ontwerp-raadsbesluit voorttrek kend aan „Bosch en Duin" den benoodigden grond in erfpacht te geven, een voorschot te verstrekken ad f 308.250.en uit de gemeen tekas een bijdrage van f 76.937.50 beschikbaar te stellen, op voorwaarde dat het rijk drie maal dat bedrag aan de vereeniging toekent, al het bovenstaande in den zin als in de Toelichting bij het verzoekschrift van „Bosch en Duin" aange geven. Voorts op voorwaarde, dat de Vereeniging zal voldoen aan de voorwaarden, in het Kon. Besluit gesteld, en eenige andere voorwaarden, waarvan de voornaamste de volgende zijn. De Vereeniging is voor de goede nakoming verantwoordelijk tegenover B. en W.; voor zoo ver de voorwaarden niet op de woningbouw vereniging van toepassing kunnen gebracht worden, zal de Gemeente voor de getrouwe nakoming zorgen; Zoolang de voorgeschoten gelden niet ge heel zijn afgelost, moet de huurprijs der wo ningen vóór het begin van elk huurjaar worden goedgekeurd door B. en W., die daarbij reke ning kunnen houden met het inkomen der be woners, en zich bovendien het recht voorbe houden om de huurders van ten hoogste acht woningen aan te wijzen Het bouwplan, zoomede bestek en voorwaar den der te stichten woningen behoeven de goedkeuring van B. en W. De woningen zullen behoudens goedkeuring door B. en W. slechts mogen verhuurd worden aan personen, die uit hoofde van hunne werk zaamheden aldaar hun woonplaats behooren te hebben af aldaar sedert 1 Januari 1918 woonachtig waren Jaarlijks voor 1 Mei moet een beredeneerd verslag met Balans- en winst- en verliesreke ning aan B. en W. worden ingediend; terwijl balans- en winst- en verliesrekening de goed keuring van B. en W. behoeven. De Voorzitter opent na de voorlezing de besprekingen. De heer Noorman spreekt zijn waardeering uit voor de snelle voorbereiding. Hij heeft echter bedenkingen. Het trok n.l. zijn aandacht, dat onder degenen, die, lid der vereeniging zijnde, zulk een woning wenschen, er zijn, die een inkomen van f 15000.—f 10000.—f6000.— enkele van f 5000.—hebben. Ook zijn eronder, die nog niet te Bloemendaal wonen. In verband met het eerste vraagt Spr.: Hoe veel of liever, hoe weinig, moet iemands inko men zijn, om voor deze middenstandswoningen in aanmerking te komen. Dan, een woning van f 13000.— bouwsom, is dat een middenstands woning? Ook het aantal komt hem te groot voor. Ook de heer Van Kessel denkt er zoo over. De gemeente mag aan lieden, die voor zoo'n woning niet in aanmerking komen, deze tegemoetkoming niet bewijzen. De gemeente had aangevraagd, wie er onder de gemeen tenaren in aanmerking voor een woning komen er bleken er 80. Wie nu van deze „Bosch en duin" leden vanwege het te hooge inkomen afvallen, kunnen vervangen worden doorheden uit die 80. Ook dat de gemeente 8 woningen reserveert, heeft zijn goedkeuring niet. De heer Hogenbirk brengt hulde aan B. en W. Ook hij wil weten, wie,er in aanmerking komen als middenstanders. En ook, na 50 jaar, als de erfpacht is afgeloopen, aan wie komt zoo'n huis dan? De heer De Roo vraagt of er grond is. De Voorziter zegt: Ja, eerst moet de raad tot woningbouw besluiten. Dan kan hij besluiten, den grond te koopen. De heer Schulz valt de sprekers Noorman en Van Kessel bij. Hij dacht, dat de bedoeling was, arbeiderswoningen te bouwen; willigen we dit verzoek in, dan komt de bouw van arbeiderswoningen in het gedrang. Laat ons dus b. v. 'n 30 van deze woningen bouwen en verder op die terreinen arbeiderswoningen zetten. De heer De Waal Malefijt antwoordt: Er is veel vraag naar middenstandswoningen; wel 100 zijn er noodig. B. en W. hebben ook niet het plan, menschen met hooge inkomens in woningen van f 500.— huur te zetten. Dat zal worden uitgezochi. En wat het verwijt van den heer Schulz betreft, de gemeente heeft 100 arbeiderswoningen gebouwd, zal er in Vogelenzang 'n 20-tal bouwen. Dat wordt 120. Laat ons van de 100 middenstanders, die een woning behoeven, er nu ook eens de helft helpen. 56 is nog te weinig. Op hetzelfde ter rein is daarenboven ook nog plaats voor 32 arbeiderswoningen. Die komen daar ook wél. De heer Hogenbirk wil weten, hoe groot het inkomen van gegadigden moet zijn om recht op zoo'n woning te hebben. De heer Van Kessel valt hem bij. De V o o rzi 11 e r. B. en W. moeten goed keuren wie er in komen. Er wat de acht te reserveeren woningen aangaathet is billijk, dat de gemeente f 67000.gevend, ook een 8-tal woningen reserveert voor haar onderwij zers, enz. De heer Noorm|an. wie draagt hoofdelijke aansprakelijkheid voor niet verhuren? f 600.— huur is te hoog. Vele zullen daarvoor terug krabbelen. Laat ons er 30 bouwen. De heer Schulz zegt, als er in verhouding _'n de behoeften gebouwd worden zal, dan moeten er meer arbeiderswoningen gebouwd. De heer Koolhoven wil ook het aantal dezer middenstandswoningen verminderen. De leden van „Bosch en Duin", 20 in aantal, welke nog geen f 3000.— verdienen, moeten afvallen. Dr. B o r n w a t e r. we krijgen toch nog minder dan we vragen. Dus niet bij aanvrage het cijfer inkrimpen. Wat den arbeiderswoning bouw betreft, spreker gelooft niet, dat déze bouw die in den hoek dringen zal. De heer Hogenbirk. De menschen met f3000.inkomen moeten aanblijven; wij mogen hen niet dwingen in arbeiderswoningen te gaan. De heer De Waal Malefijt zegt, we kun nen later weistandsgrens bepalen, Blijven er te weinig over, dan kunnen wij er altijd ook nog minder bouwen. De heer De Roo wil ook niet aan het aan tal tornen. We krijgen van de door het rijk uitgetrokken 9.000.000 toch niet het gevraagde aantal 56. De heer Noorman stelt voor 35 woningen. De weistandsgrens van f2500.— tot f5000:— De V o o r z i 11 e r. de weistandsgrens komt eerst later in aanmerking. Het voorstel van Noorman en Schulz, slechts 35 woningen te bouwen, komt in stemming. Het haalt slechts 3 stemmen, n. I. die van Noorman, Schulz en Verdegaal. Dan komt het voorstel van B. en W. 56 woningen —in stemming, en gaat ermetaige- meene stemmen glansrijk door. Het voorstel tot den aankoop van grond gaat er dan eveneens met algemeene stemmen door. De Voorzitter wenscht en middenstanders geluk. En de vergadering is afgeloopen. F. DOMELA NIEUWEN HUIS. Resurgit in Cordibus. 1) Op verzoek van een der uitgevers dezer cou rant en uit eigen aandrift gaarne een kort woord ter herdenking van zijn (ang, eerbaar leven. Zijn uitvaart is in waarheid een hemelvaart ge worden. Niet in den zin der oude volksverbeel ding. Een hemel boven de wolken bestaat niet. Dat kunnen onze vliegeniers uit ervaring mel den. Maar een hemel vaart in dien zin, dat de plech tige uitvaart van dezen dapperen strijder, de zen Christen van de daad, is geworden tot een binnenvaart van zijn onvergetelijk eerlijken geest in het hart van honderdduizenden in het land. De 19e eeuw, 2) zegt Dirk Coster zeer juist, is geweest die van hardnekkige en geraf fineerde leugen, van een leugenachtigheid, wel ke geen ziel van haar bederf heeft vrijgela ten. 3) Te midden van haar karakter verder vende winstmakerij, haar zenuwvernielende Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. van 28 November tot 3 December 1. HAP-COURANT Actueel. 2. WITTEBROODSWEKEN. Aardige Comedie in 1 afd. 3. NANTES Drama in 5 afd. Naar den bekenden roman van Emile Zola. Italiaansche Kunstfilm. 4. Variété Onze bekende Humorist: LUCIEN. Met geheel nieuw repertoir. - PAUZE. - 5. Billy als Tooneelknecht. Klucht. PROGRAMMA op de matinée's van Zaterdag 29 Nov. Zondag 30 Nov. Woensdag 3 en Don derdag 4 December. Tevens op de avondvoorstelling van Donderdag 4 Dèc. 1. Bioscoop Jonrnaal. Actueel. 2. Op den bodem van den Oceaan. Sensationeel Cinematografisch Drama in 6 afd. Vervaardigd door de William Sub. Marine Mij. 3. Variété. Onze bekende Humorist LUCIEN g in geheel nieuw reportoir. PAUZE. 4. Een kleverige liefdesgeschiedenis Klucht in 1 afd. op Zaterdag 29 Nov. aanvang half drie, Woensdag 3 Dec. aanvang half drie, Donderdag 4 Dec. aanvang half vijf, Vrijdag 5 Dec. aanvang half vijf. Aankomst van Sint Nicolaas, Zaterdag middag half twee aan het station. overspanning, haar dierlijke uitspattingen eener- zijds, haar gebrek lijden anderzijds, staat Do- mela Nieuwenhuis op en blijft staan als een Man. In deze hel, de 19e eeuw, die redeneeren hield voor wijsheid, kerk-gezag voor religie, aal moezen geven voor liefde, weekheid voor goed heid, politiek gezwam en groepsegoïsme voor uitingen van gemeenschapszin, spreekt hij en verbittert hij en wordt hij gehoond, gevonnisdi gesteenigd, in de eerste plaats door de bour geoisie zijn eigen stand- en klasgenoote die hem vreest, in de tweede plaats door het dom gehouden deel des volks. Ten slotte wordt hij eenmaal vermogend, arm. Maar nog geeft hij geen kamp. Alles in naam van waarheid en oprechtheid. Na geld en goed en lichaams kracht en levenslust te hebben ingeboet voor het klassebelang en voor het individueel belang der minst-bedeelden, is hij door diezelfde minst- bedeelden uit hunne weekpenningen on derhouden, jaren lang. Nu heeft zijn geest rust gevonden in hun harten, die hij eerst heeft wak ker geroepen uit hun slaapwandelende slavernij. In dit tehuis is hij nu opgestaan. Daarin is hij nu ten hemel gevaren. En geen burgerwacht, geen laster, geen broodroof, geen politiek, geen kerkelijke banvloek, geen enkele aard- sche toeleg kan de herinnering aan dit woeste, door en door oprechte, dit onvoorzich- ti ge eerlijk-idealistische leven rukken uit dien levenden Hemelde Nederlandsche Volksziel. Zijn leven zal ook verder in die ziel het be vruchtend d.i. ten slotte altijd ook bevrij dend werk voortzetten. Wat hij met en voor het zoogenaamde lagere volk heeft geleden is op geklommen tot de hoogste wolken en welft zich nu als een stolp van beschermende hemel- krachten boven hen die geknecht zijn geweest. 1) Hij staat op in de harten. 2) Gidsaflevering van Oct. j.l. 3) Dit geldt vooral van de tweede helft dier eeuw.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1