Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bioemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Wie zich nu op het Bloemendaalsch Weekblad abonneert, krijgt het blad tot 31 December kosteloos. Gemeentebestuur. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE Feuilleton. Pim en Sinterklaas. 13e Jaargang. DONDERDAG 4 DECEMBER 1919. No. 49. BLOBMENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. en een Kinder-Bijblad. jk. .X. ,k.Js, Ju. j*. Jr.. Jc. -yr yr -yr -yr -yr 'yr'yr Maandag vergaderde onze raad. Af wezig was de heer Teding van Berk hout. De burgemeester presideerde. Eerst werd de nieuwe gemeentesecretaris, Mr. Dr. Veeren geïnstalleerd. Nadat deze nieuwe ambtenaar beëedigd was, felici teerde de Voorzitter hem met zijn be noeming, en sprak den wensch uit, dat deze zoowel voor den heer Veeren als voor de gemeente een gelukkige moge blijken. Daarna verwelkomde de heer Bijvoet den nieuwen gemeente-secretaris namens den raad. Hij wees er op dat de taak van gemeente-secretaris geene gemak kelijke was, doch dat de heer Veeren, zoo hij zich er goed van kwijt, ook op de achting en de waardeering van den raad en van geheel Bloemendaal reke nen kan. De heer Veeren dankt meteen kort woord, waarna de voorzitter den heer De Groot voor diens intusschen als loco-secretaris bewezen diensten be dankte, deze de vergadering verliet, en de heer Veeren diens plaats innam. Onder de ingekomen stukken was er een schrijven van den heer Teding van BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 Berkhout, die wegens drukke bezighe den als dijkgraaf der Haarlemmermeer polder en zijn niet over-krachtige ge zondheid zich genoodzaakt ziet als raads lid, hoe ongaarne ook, te bedanken. De voorzitter roemt de uitnemen de hoedanigheden van het scheidende raadslid, prijst wat hij voor de gemeen te deed, en zegt terecht dat het lidmaat schap van den heer Berkhout bij allen in goede herinnering blijven zal. De V o o r z i 11 e rEr is een voor stel om aan de woningbouwvereeniging „Bloemendaal Noord" een stuk grond te geven, afkomstig van den heer Van der Wyck, om er vier woningen op te bouwen. De heer De Roo vraagt of de ge meente moet zorgen voor beambten van het Provinciaal Ziekenhuis, want de zen zuilen die woningen betrekken. Kan de provincie niet zelf voor hen zorgen? De heer Noorman begrijpt de be zwaren niet, daar het toch de gemeen te niets kost. De heer D e R o o zegt, dat het een beginsel-kwestie is. Na eenig heen en weer praten wordt in beginsel besloten, grond in erfpacht te geven tegen jaarlijkschen canon en een voorschot aan de Woningbouwver eeniging „Bloemendaal Noord". B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een verzoek van den heer G. M. Klomp, secretaris der afd. Bloemendaal van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en be drijven, omtrent een uitkeering van f200.aan de concierges van scholen, daar de raad in zijn vergadering van 6 Nov. j.l. hieromtrent reeds een beslis sing nam. Aldus wordt besloten. Dan is aan de orde vrijstelling bouw verordening. Vrijstelling van art. lObis der bouw verordening was gevraagd door: W. Kromhout, voor het bouwen van een woning. Gaat naar B. en W. om prae-advies. A. van Munster, voor een rieten dak Cf, •eeu woonhuis in Oosterduin. Goedgekeurd. Jhr. A. Bas Backer voor verplaatsing van een plantenkas op het villaterrein „Boschvliet" te Bloemendaal. Goedge vonden. Dan is aan de beurt de benoeming eener onderwijzeres aan de lagere school te Vogelenzang. Deze wordt uitgesteld, daar nog geen adviezen of aanwijzin gen van de bevoegde zijde zijn inge komen. Oroote Houtstraat 111—113 Haarlem. Programma van 5, 6, 7 en 8 Dec. HAP JOURNAAL. Actueel. 2. DE VERDWENEN BISSCHOP Drama in 1 afd. 3. HET KAN VERKEEREN. Drama in 5 acten. In de hoofdrol JULIA DEAN. Een zeer interessant filmwerk. - PAUZE. - 4. PASHIONKY's SCHOONHEIDS INRICHTING. Klucht in 2 afd. Programma van 9, 10 en 11 Dec. I. NORDISK FILM JOURNAAL Zeer interessant. 2. IN ROES. (RAUSCH). Drama in 5 afd. naar STRINDBERG's beroemd tooneelwerk van denzelfden naam. In de hoofdrol ASTA NIELSEN. De film overtreft verreweg het tooneel- stuk, daar zii de geschiedenis veel meer in haar détails aantoont. PAUZE. - 3. IN EN UIT DE PUT. Dol Komische Amerikaansche Klucht in 2 afd. met ALICE HOWELL in de hoofdrol. Vanaf Dinsdag en Vrijdag nieuw Programma. Op alle Voorstellingen Explicatie van den heer H. C. HACKMAN. 76 Dus U ziet, Sinterklaas, Dus u ziet, Pieterbaas, Dat u ons geen roe hoeft te geven. Geef ons liever een koek Of een prent of een boek Dan roepen we „Lang zal hij leven!" Zoo zongen de kleuters met roode wangen en blinkende oogen van op winding. „Zou hij nu gauw komen, ma?" vroeg de kleine Koos met haar hooge fluit- stemmetje. „Hoe lang duurt het nog?" infor meerde ongeduldig Kees, een wakker, pittig kereltje. En Kees en Frank, de tweelingen, die nog niet goed praten konden, zaten allerlei pleizierige en tegelijk ook wat angstige geluidjes uit te stooten, terwijl hun mollige kleine klaviertjes in de pepernoten op de tafel graaiden. „Hij zal er nu, denk ik, wel gauw wezen. Ik heb net zoo'n gevoel, of het elk oogenblik gebeuren kan," zei ma beteekenisvoi. Nerveus draaiden de kinderen op hun stoelen; ze leken niet erg op hun ge mak en toch straalde er blijdschap uit hun donkere oogen. „Kom, Koos, het is jouw beurt," zei moeder, terwijl ze het meisje de dobbel- steenen toeschoof, want ze waren aan het ganzeborden. „Maar waar is Pim?" riep ze plotseling een beetje verschrikt uit, „waar is die jongen nu gebleven?" Niemand wist het. „Jelui moeteven mekaarbezighouen," zei moeder toen, „ik ben dadelijk terug." Met liep ze haastig de kamer uit om Pim te zoeken. Ze had een vermoeden. Hij kon zoo stiekem doen Pim, de zwijgzame, eigenaardige Pim, die temidden van het tumult der broer tjes en zusjes dien avond nog stiller was geweest dan ooit, en peinzend en verstrooid bij het spel had gezeten, die vreemderige Pim had op een oogen blik de waakzaamheid van zijn moeder weten te bedriegen, en was, toen daar even de vader was opgestaan, dezen stilletjes op de trap nageslopen. In de gang had hij telkens geaarzeld, weifelend stilgestaan, maar als onder den dwang van een idéé fixe, die al zijn verzet op het eind fnuikte, was hij tot dicht voor de deur der slaapkamer genaderd, waar zijn vader was binnengegaan. Nu stond hij door het sleutelgat naar binnen te gluren. „Ik dacht het wel, ik dacht het wel," zei hij vol ontroering zachtjes in zichzelf, als had hij een vreeselijke ontdekking gedaan. Ademloos bleef hij dicht tegen de deur gedrukten keek, en keek, of zijn leven er van afhing, zoo vol starre aandacht Argeloos als een kind ging de niets kwaads vermoedende vader daarbinnen te werk. Uit de hangkast had hij een hoopje kleurige gewaden voor den dag gehaald, en nu was hij bezig, zich daar mee te bekleeden. Eerst trok hij over zijn vest een lange paarse toga aan; daarover kwam een kanten koorhemd, dat hij met bandjes om den hals vast- strikte, dan wierp hij een violette stool om. Hij keek eens in den spiegel „Móói staat het me direct niet," zei hij tot zich zeiven, en hij lachte eens naar zijn zonderlinge verschijning, die te voeten uit in de spiegelkast weer kaatst werd, „maar het feitelijke indruk wekkende komt nog." Uit een doos nam hij een pruik van witte watten, en hing dien over het bruine gescheiden hoofdhaar; vervol gens haalde hij een witte wattenbaard te voorschijn, dien hij met wat gom om mond en kin vastkleefde. Dan werd op den witte-wollen bol een papieren mijter gezet. „Dat is al dadelijk een heel ander gezicht," zoo vleide hij zich, terwijl hij een blik vanuit de witte ruigten in den spiegel wierp. Hij scharrelde nog wat aan de watten plukken op zijn voor hoofd, en fatsoeneerde den mijter, die wat gekneusd was. Daarna bemerkte hij tot zijn schrik, dat de toga te kort was; hij sloeg de broekspijpen nu ter halverwege de kuit om, zoodat een paar keurige sokken-beenen ontbloot werden. Dan begon hij den staf, die uit verscheidene onderdeelen bestond, in elkaar te zetten. Maar hij had daar een heel karwei aan. „Valt niet mee," mom pelde hij gichelend in zichzelf, „Ik kan beter met een paraplue of een wandel stok overweg." „Pim!" klonk een stem. De jongen schrikte, en week Van de deur terug. „Waar zit je, jongen?" riep de moe der, die nu al de trap kwam opklimmen, nog eens naar boven. „Ik was even boven,stotterde de ont hutste knaap. „Ja, je was even boven," zei de moeder wat geërgerd. „Maar wat voerde je daar uit?" „Nietsniets, ma," klonk flauw de stem van den knaap. Ze haalde de schouders op. „Uit dien jongen word ik nooit wijs, mopperde de moeder, wie de zonderlinge geslo tenheid van Pim altijd prikkelde. Pim volgde haar zwijgend naar de kamer. Opgewonden klonken daar de kinderstemmen weer. Zie, ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan Hij brengt ons Sint Niklaas, Ik zie [hem al staan. Hoe huppelt zijn paardje het dek op en neer, Hoe waaien de wimpels alheen en alweer. Pim zingt niet mee; opvallend tus- schen de luidruchtige blijde kinderen met hun roode, glanzende snuitjes is de jongen met zijn eenigszins ouwelijke, ernstige gezichtje. Soms is er een trek van schuwheid daarop, als vreesde hij betrapt te worden op een of ander misdrijf Daar werd gebeld. Een schot had geen heviger uitwerking op de kinderen kunnen hebben. Allen sprongen tegelijk overeind; kreten van verrassing, maar ook van kwalijk verholen schrik weer klonken. Pim leek ineens de kamer te willen uitloopen, maar zijn moeder weerhield hem. Wat had die jongen nu weer? Hij was altijd tegen den keer in. Uit de gang klonk gestommel, de deur ging open. En daar trad Sinter klaas in hoogst eigen persoon de kamer binnen. Als schuwe lammeren drongen de kinderen saam om de moeder, die den heilige met een diepe buiging ver welkomde, en hem daarna den leunstoel van vader aanbood. „Dank u zeer, mevrouwtje, dank u wel zeer," zei de hooge bezoeker met een heel zware stem, terwijl hij vol staatsie zitten ging. „Is mijnheer niet thuis?" vroeg Sinter klaas, terwijl hij quasi-teleurgesteld het vertrek rondkeek. „Neen, Sinterklaas," zei moeder op een toon, waarin heel vaag iets van verstandhouding, een zweempje van voor-den-gek-houderij was, „mijn man is net even uitgegaan."

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1