Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort r Mr. Dr. J. F. VEEREN. CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG 13 DECEMBER 1919. No. 50. BLOEHENDAALSGH WEEEBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 L Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. Mr. Dr. Johan Frede- rilt Veeren werd geboren te Brummen op 13 De cember 1884. Zijn vader was gemeente-secretaris van Brummen, zijn groot vader burgemeester van Winterswijk. De heer Veeren be zocht de lagere school en het gymnasium te Utrecht, en ook de Uni versiteit aldaar. Hij, promoveerde in 1911 en 1913, in eerstgenoemd jaar in de rechtsweten schap, in laatstgenoemd in de staatswetenschap. Daarna was hij eenigen tijd volontair op de secretarie van Drieber gen; daarna werd hij, in Mei 1914, commies-redacteur ter gemeente-secretarie van Vlissingen. Zulks tot Januari 1916. Toen volgde zijn benoeming tot hoofd-commies ter gemeente-secretarie van Middelburg. In de raadsvergadering van 24 Oct. 1.1. van Vlaardingen werd hij benoemd tot secretaris dier gemeente, in de raads vergadering van 31 Oct. d.a.v. onzer gemeente werd hij tot secretaris alhier benoemd. Aan onze plaats echter gaf de heer Veeren de voorkeur vanwege de prettiger ligging. Vlaar dingen is n.l. niet zoo'n aantrekkelijke plaats om te bewonen; het ligt midden in eenigszins triestig polderland. Bi'daai maakt daartegenover uit 'natuurschoon- oogpunt een prachtfiguur. Trouwens in dat opzicht kan het de vergelijking met nog wel fraaier gelegen gemeen ten dan Vlaardingen doorstaan. Dat onze nieuwe gem.-secretaris aan deze streek de voorkeur gaf, verwondert ons dus in geen enkel opzicht, voor al als men weet dat hij een groot liefhebbei is van wandelen en fietsen. De heer Veeren stelt veel belang in arbeids'- aangelegenheden. Te Vlissingen en Middel burg was hij secretaris van 'tgemeentelijk werk lozenfonds, en thans in zijn nieuwe functie tracht hij aangelegenheden, die de werkeloosheid en dergelijke zaken betref fen, zooveel mogelijk aan zich te trekken. Voorts is onze nieuwe gemeente-secretaris een groot vriend der wijs begeerte. In zijn vrije uren studeert hij philosophie, vooral Spinoza is hem lief. Wat het uiterlijk van den heer Veeren aangaat, wij meenden een beschrijving daarvan beter aan den fotograaf te kunnen overlaten. Het portret, dat onze lezeressen en lezers hierboven vinden, is sprekend gelijkend, dat kunnen wij verzekeren. Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. Programma van 12,13,14 en 15 Dec. NORDISK PROGRAMMA. 1. Bioscoop Journaal. Actueel. 2. Hands Up. (Handen op). Spannende Detective Comedie in zes afd. Een geestige sensationeele geschiedenis, zonder, zooals gewoonlijk in Detective filmen, de noodige moordpartijen. - PAUZE. - 3. Wij gaan verhuizen. Amerikaansche Klucht in 2 afd. Programma van 16, 17 en 18 Dec. H. A. P. PROGRAMMA. 1. Bioscoop Journaal. Actueel. 2. De Knoetslag van den Kozak. Russisch Drama in 5 afd. Vervaardigd in de Edison-fabrieken. In de hoofdrol de bekende Film-diva VIOLA DANA. - PAUZE. - 3. Valencia. Natuuropname. Billy gaat op Thee-visite. Klucht in 2 afd. ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG NIEUW PROGRAMMA. 80 BLOEHENDAAE. H e t S t.-N i c o I a a s f e e s t. Op de M. U. L. O. school alhier is dit jaar weer een St.-Nicolaasfeest geweest, waarbij de goede Sint zelf tegenwoordig was. Een paar dagen tevoren kwam er een telegram, waarin vermeld stond, dat de Sint van plan was, 5 December 's middags ongeveer 2 uur een bezoek te brengen aan de M. U. L. O. school. Op dit bericht ging een luid hoera op. St.-Nicolaaszou zelf komen. Dat was me wat. We kunnen gerust zeggen, dat de hartjes vol verwachting klopten. Ein delijk was de groote dag aangebroken. Een uur te voren waren er al kinderen bij de school aanwezig. Om kwart voor tweeën gingen de schooldeuren open en stroomde alles naar binnen. Nu was het wachten op de komst van den hei ligen bisschop. Vele ouders kwamen met de kinderen mee, om getuigen te wezen van het feest. Om kwart over tweeën werd de komst aangekondigd van den Sint door het luiden der school klok, die niet zou ophouden voor de Sint zijn intrede in het schoolgebouw zou hebben gedaan. In een open rijtuig bespannen met twee versierde paarden, reed de Sint onder luid hoera der kin deren die voor de ramen stonden de school voorbij, om even later weer te rug te keeren. Toen reed het rijtuig het hek der speelplaats in en hield voor den stoep aan den ingang stil. De kinderen der 1ste, 2de, 3de en 4de klasse begroe ten in de hal met hun onderwijzers en onderwijzeressen den Sint met eenige liedjes. Nadat St-Nicolaas en Pedro niet te vergeten, door het hoofd der school, den heer A. IJzerman hartelijk verwel komd waren, gaf de Sint dadelijk te ken nen, dat hij gaarne eenige gegevens omtrent het gedrag der kinderen wilde hebben en ook hun schoolwerk wilde zien. Aan dit verzoek werd voldaan. En toen de kinderen hun plaatsen in de klassen hadden ingenomen, ging St-Ni colaas met Pedro de klassen rond. Nauw keurig informeerde hij naar het gedrag van ieder kind en ook hun werk werd door hem aan een streng onderzoek on derworpen. Er volgde dan een goedkeu ring of een berisping, maar Pedro be hoefde de zak en roe niet te gebruiken. Nadat het bezoek aan de klassen ge ëindigd was, werden de kinderen in den gang opgesteld en met St-Nicolaas en zijn knecht voorop, ging het onder het zingen van „Zie de maan schijnt door de boomen", naar het gymnastieklokaal. Daar zag het er recht feestelijk uit. Er waren luiken voor de ramen gehangen en het electrisch licht was ontstoken. Aan het einde der zaal was een soort troon geplaatst waarop St-Nicolaas met den knecht aan zijn zijde plaats nam. Er was vlaggedoek langs den muur gehan gen en er stonden aan weerskanten twee lange tafels waarop allerlei suikergoed. Ook was er nog een verrassing die St- Nicolaas zelf mee bracht. Toen de kinde ren gezeten waren, begon hij van zijn reizen te vertellen, waarnaar de jeugd aandachtig luisterde. Daarna opende hij het boek der alwetendheid, dat hij altijd bij zich heeft en waarin over ieder kind iets geschreven staat. Verschillende kin deren moesten voor hem verschijnen en kregen een goedkeuring voor hun goed gedrag. Ook werd aan sommige kinde ren een standje gegeven en een waar schuwing om beter op te passen. De kinderen die goed opgepast hadden kregen van Pedro een groote speculaas koek, anderen wier gedrag niet zoo goed was, moesten zich tevreden stellen met een handdruk van Sint Nicolaas. Aller aardigst was het om te zien. hoe som mige kinderen, die op verzoek van St- Nicolaas, bij hem moesten komen om een liedje voor den kindervriend te zingen zonder vrees of verlegenheid vol- brachten.Ookdeonderwijzeressenkregen een beurt en moesten een voor een voor St.-Nicolaas verschijnen. De meesten kwamen er goed af, doch één kreeg een ernstige berisping en ontving tot geschenk een paar kippetjes van suikergoed. Zooals reeds gezegd is, St- Nicolaas had nog een verrassing mee gebracht en wel een poppenkast. De vertooning der poppenkast viel bij de jeugd zeer in de smaak en onbedaarlijk werd er om Katrijn en Jan Klaassen gelachen. Na afloop daarvan was de tijd aangebroken, dat de Sint afscheid moest nemen van zijn vriendjes en vrien dinnetjes. Alvorens dit te doen sprak hij een woordje over de verschrikkelijke toestanden in Weenen. Hoe kindertjes van honger sterven, enz. Hij sprak ver der, dat hij met heel zijn rijkdom niet in staat was om daar te helpen. Daar om verzocht hij nu een kleine collecte te mogen houden. Pedro ging met een gesloten bus rond en ouders en kinde ren gaven allen iets. De opbrengst was buiten verwachtingf35.89U Nadat de kinderen nog gezongen hadden, vertrok de Sint hartelijk toegejuicht. Het is een schitterend St-Nicolaasfeest geweest, dat nog bij velen lang in het geheugen zal blijven. Naar wij vernemen is de Sint na zijn vertrek van de school nog bij vele kinderen aan huis geweest, die we gens ziekte het feest niet konden bij wonen. De heer J. v. Muyen is benoemd tot kapelaan der R. K. kerk alhier. Tot hoofdagent 1ste klasse zijn met 1 Januari 1920 benoemd: A. M. Smits, J. Ronner en G. K. Togtema. Tot agenten 2de klasse zijn benoemd: C. Bosloper, R. Stoffer, J. J. Swarts, A. C. Disselvelt, J. Suverink, G. J. Bronk- borst en L. Pouwer. Bij het gehouden examen voor leer ling kantoor-bediende der Posterijen is geslaagd Mej. A. M. van der Eem alhier. Doordat kinderen aan het spelen wa ren met een revolvertje met kruitkurken vloog een stuk kurk bij het afschieten ervan een jongentje in het oog. Door hevige pijnen gekweld snelde het kind naar huis, alwaar de moeder spoedig opmerkte dat doktershulp noodig was. Zulke revolvertjes heeten kinderspeel goed, maar ze zijn en moreel en licha melijk zeer gevaarlijk. Met ingang van 1 Jan. 1920 zal bij het herhalingsonderwijs met een nieuw leerplan begonnen worden, daar de ver ordening voor het herhalingsonderwijs goedgekeurd van de autoriteiten terug is ontvangen. Doordat er hier geen enkele woning te krijgen is moest een dffderwijzer be noemd aan de Gem. School alhier, voor zijn benoeming bedanken. Wij ontvangen van onzen plaatsgenoot den heer Adriaan Boer geregeld zijn foto-tijdschrift „Focus", en vestigen gaar ne de aandacht onzer fotografeerende lezeressen en lezers op dit uiterst leer zame en aardige blad. Het bestuur van de afdeeling Bloe mendaal van de S.D.A.P. heeft dit jaar een kinder-Sint-Nicolaasfeest georgani seerd. Het feest is gehouden Zaterdagmiddag in een der Bovenzalen van Hotel Vreeburg te Bloemendaal. Toen 'n zestigtal kleuters „uit volle borst" eenige St. Nicolaas-liederen ge zongen hadden, verschenen, deftig en statig, onder doodsche stilte, St Nicolaas in prachtig gewaad, met zijn onafschei- delijken, roetzwarten Piet. Zooals het 'n goede St. Nicolaas be taamt, had hij voor ieder kind een goed, vriendelijkwoordover, drukte allen stevig de hand, deponeerde een groote hoe veelheid keurige doosjes met lekkers in de zaal en verliet, toegejuicht door de kleine feestvierders de zaal om nog net den trein naar Spanje te kun nen pakken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1