„HELP ZELF" „HELP U ZELF" Van het bekende Bloemendaalsche Adres, boek „Help u zelf" is de nieuwe jaargang alweer in bewerking. Wij noodigen leder, die omtrent den jaargang 1919 iets op te mer ken heeft, uit, zulks schriftelijk of mondeling te doen aan ons adres DE QENESTETWEÜ 23, Telt. 5003 Bi daal. SPORT. „Bloemendaal", Rapiditas 10. Het heeft Zondagmiddag aan den Brederode- Weg gespannen, waar een groot publiek getui ge geweest is van den grooten strijd tusschen twee ploegen die aan elkaar gewaagd waren. Dat ten slotte „wit" zegevierde is te danken aan de „Bloemendaalsche verdediging", die su bliem spel te genieten gaf. Ook de voorhoede speelde in het veld uitstekend vooral M. Jan sen bracht nog al schrik in de Weesper ach terhoede, madf toch, dikwijls ontbrak de„finish- ing touch", anders was de stand 3—0 geweest Het deed ons goed tusschen het publiek ve le oude bekende Bloemendaal-supporters te ontdekken, een bewijs dat de oude club-liefde nog bestaat, en de Bloemendalers nog meele ven met hun plaatselijke vereenigingEn toen de winnende goal door actief spel van Kopjes Niemann gemaakt werd, heerschte er een heer lijke enthousiasme bij het „Bloemendaal" he- zinde publiek, en diepe verslagenheid hij de „Rapiditas" supporters, waarvan een honderd tal meegekomen was, om hun elftal aan te moe digen I Zooals onderstaande ranglijst doet zien, staan we Nol. Aan onze jongens, om op de eere plaats te blijven. Nog drie wedstrijden zijn er te spelen, allen op vreemd terrein, maar spe en we zooals Zondag, dan kunnen ze gewonnen 'worden. De tanden op elkaar zetten. doelp. Q. cn js U> e <a bu V ac *01 bfi OJ o. V. teg. <X) b£ Bloemend. 11 7 4 0 18 19 9 1.64 Rapiditas 10 7 2 1 16 30 6 1.60 V. S. V. 10 6 4 0 16 25 9 1.60 K. F. C. 9 3 2 4 8 14 17 0.90 Waterg.mr. 11 2 4 5 8 17 21 0.73 Swift 9 2 1 6 5 11 20 0.56 West-Frisia 9 2 1 6 3i 10 25 0.34 E. V. C. 9 0 2 7 2 7 25 0.23 1 West-Frisia 2 strafpunten wegens niet opkomen tegen E.V. C. ML ZIEK Weldadigheidsconcert Maandag 15 December zal het Comité tot Verlichting van den nood in Hongarije in den Schonw- burg Jansweg een concert doen plaats hebben, waarvoor het Budapester Strijkkwartet (Hau- ser Indig Inpolyi Son) geheel belangeloos zich ter beschikking heeft gesteld. De opbrengst is ten bate van de noodlijdende Hongaarsche kinderen. Kathleen Parlow en Ernes to Con- solo. Alvorens ons land te verlaten en hare Europeesche tournée in Zwitserland, Ita lië en Scandinavië voort te zetten, zal Kathleen Parlow nog eene reeks concerten geven te zamen met den grooten Italiaanschen pianist F.rnesto Consolo, wiens schitterend spel ook in ons land eenige jaren geleden (o. a. ter gelegenheid van zijne concerten tezamen met de Bohemers) zeer de aandacht trok. Het concert zal te Haarlem plaats hebben op Maandag 29 December (Schouwburg Jans weg). TOONEEL. Schouwburg Jansweg. Woensdag, 3 Dec. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" Professor Bernhardi". Tooneelspel van Athur Schnitzler. Het stuk is bekend. Dr. Bernhardi, professor in de interne geneeskunde en directeur van het Sint Elisabethsgesticht, weigert een R. K. geestelijke, die aan een stervend meisje de laatste sacramenten brengen komt, den toe gang. Hij doet dit op grond van de overweging dat het meisje zelf zegt, zich goed te voelen, en dat de komst van den geestelijke haar wel eens kon doen verschrikken en haar toestand daardoor verergeren. De geestelijke moet na eenig heen en weer praten vertrekken. Uit deze weigering komt een heele rechtzaak voort, met al wat daaraan vastzit. De dokters onderling houden er ellenlange twistgesprekken over, en de vijanden van Dr. Bernhardi buiten het geval uit. Bernhardi krijgt twee maanden. Bij zijn terugkomst brengen zijn medepartijders hem een ovatie. Zijn tegenstanders bestrijden hem nog vinniger dan voordien. Het slot is, dat hij als directeur zijn ontslag neemt, verveeld als hij door al de herrie is, welke deze zaak na zich heeft gesleept. Tenslotte komt de priester nog op het tapijt en heeft een woordenwisseling met den pro fessor. Zij scheiden nog als goede vrienden. Het stuk werd goed gespeeld. Schwab als Bernhardi, Arnoldi als Dr. Cyprian, Reule als de pastoor, Van Dalsum als Dr. Pflugfelder. Erens als Secretaris, gaven zeer goed spel te zien. Vrouwelijke rollen zijn er niet in dit stuk. Alleen een verpleegster, en dat nog enkel in de eerste acte, waar zij nog heel weinig be weert ook. Een stuk zonder vrouwen is, oprecht gespro ken, al even ongezellig als het heele leven zonder vrouwen, zou men kunrten zeggen. Vooral wanneer die mannen niets doen dan redeneeren en woordentwisten, zooals hier. De rol van de vrouwen is juist, hen van die droge woordenwisselingen wat af te leiden, dunkt ons. Maandag, 8 Dec. N.V. „Nationale Opera" „F a u s t" van Gounod. Niet onverdienstelijk, zoo was ons oordeel, toen de voorstelling ten einde was. Wat „Faust" is, weet iedereen. Dat Goethe's meesterstuk het aankijken door het groote publiek niet waard werd geacht vóór de Franschman Gounod er muziek \oor schreef, weet iedereen eveneens Geen gezond mensch of hij heeft deze opera eenige dozijnen malen gezien en gehoord. Veel er over te zeggen, is, dunkt ons, overbodig. Wij volstaan met de volgende korte uit spraken: Er is goed gezongen, vooral door mevrouw Van Raalte als Margaretha. Er is tamelijk goed gespeeld. Vergeleken bij de gangbare opera-vertooningen kon het er best mee door. Wij hebben ze wel slechter gezien. Het koor en het orkest waren bevredigend. De koren zongen zuiver Over het uiterlijk der koristen zullen wij maar geen boom opzetten. Een mensch met ook maar èèn greintje gevoel voor humor lacht zich daar krom bij. Wat het decor en «de verdere aankleeding betreft, krijgt men den indruk, dat deze opera- vertooning ongeveer 30 tot 40 jaar geleden plaats had. Alleen het ballet is wat verbeterd. Verder hebben de leiders vermoedelijk nooit van Ro- yaards of Verkade een opvoering gezien. Zij konden dan toch wel eens gaan kijken. Wat de aankleeding der vertooningen aangaat, kun nen zij daar, dunkt ons, heel wat opsteken. Dinsdag, 9 December „Het Schouwtooneel", „Als het getij verloopt". Blijspel van Barrière en Capendu. Een aardig, onderhoudend, soms zelfs zeer vermakelijk stuk, vlot gespeeld. Jan Musch, Ko van Dijk, van Warmelo, van der Horst; allen speelden uitstekend. Péponet wil zijn dochters uithuwelijken al leen aan lui, die het goed kunnen doen. Tel kens meent hij den waren broeder gevonden te hebben, maar telkens aarzelt hij, bij het vernemen, dat een andere partij er warmer inzit. Dan wordt de dochter weer aan laatstge noemde gegeven, totdat weer een ander zich opdoet, die het nóg_weer beter kan doen. De situatie leidt natuurlijk tot de dolzin nigste tooneelen, waarbij het publiek hartelijk lachte. Het is een stuk, dat wij aan ieder kunnen aanbevelen. Er zit geen kwaad bij. Ook jon gelieden kuunen het gerust gaan zien. Sint Nicolaasfeest in de bioscoop „De Kroon". In den middag van Woensdag 3 December was het in de bioscoop „De Kroon" een drukte en een joligheid van geweld. Sint Nicolaas was daar aangekomen om de kinde ren toe te spreken en geschenkjes te geven. Ook werd daar een alleraardigst Kinderpro gramma een uitsluitend kinder-bioscoop- programma, eenk eens aan! uitgevoerd. Een reeks van koddige films werden afgedraaid tot groot vermaak van de jeugd. Honderden kinderen hebben daar een middagje beleefd, zóó heerlijk, dat ze hem niet gauw vergeten zullen. «STVANWES BOEKEN EN BROCHURES. Van het lijden dat „de sociale nood" heet: zoo luidt de titel van een geschriftje van de hand van den heer C. Verwey, dat in een twee den druk bij de firma Eikelenboom Timmer verscheen. De grondgedachte van dit werkje is, datjiet privaat-eigendomsrecht van den grond geen recht doch een onrecht is en dat „recht" de oorzaak van het lijden dat de sociale nood heet, zoo lezen wij in de inleiding van dit werkje, waaraan wij verder ontleenen De slotsom aan het eind schijnt van deze gedachte dan ook de logische gevolgtrekking te zijn; „Breng den grond terug in het bezit van de gemeenschap en ge heft den socialen nood in beginsel, straks in zijn bittere realiteit op". Het is het standpunt waarop de voorstanders van Landnationalisatie staan en waarop ook schrijver dezes vóór tien jaren stond. Sedert echter maakte hij kennis met de werken van Franz Oppenheimer en van hem leerde hij, dat het niet het grondeigendomsrecht als zoodanig, dus onder alle omstandigheden en in alle vormen, was, dat aansprakelijk moest ge steld worden voor het lijden, dat als het sociale vraagstuk ons allen bekend is, doch dat eenig en alleen het g r o o t eigendomsrecht daarvan de oorzaak is. Oppenheimer verstaat onder grootgrondeigendom ieder landbouwbedrijf in den ruimsten zin, dat met gehuurde werkkrachten gedreven wordt. Het is dit bedrijf dat door middel van het eigendomsrecht dat in de wet verankerd is, over de geheele beschaafde wereld den vrijen toegang tot het land voor den arbeider afsluit, hem daardoor tot landlooze en daarmede tot loonarbeider maakt. Valt echter het eigen domsrecht met het gebruiksbezitrecht samen, zijn eigenaar en bewerker dezelfde persoon of personen, dan heeft daarmede het grondeigen domsrecht zijn verwoestende werking op het maatschappelijk leven verloren, het is tot een onschadelijken yorm teruggebracht. Meende Henry George nog dat de eigenaars van den bodem eigenaars van een monopolie wegens zeldzaamheid waren immers houders van een onvermeerderbaar onmisbaar goed; en dat dus onteigening ten algemeenen nutte noodig was, zouden niet zij die het niet bezaten, over geleverd zijn aan de genade van de bezitters. Oppenheimer toonde aan, dat hier niet van een monopolie wegens zeldzaamheid sprake was, doch van een geweldsmonopolie door afsluiting van een voorraad die betrekkelijk oneindig groot moet genoemd worden. Het ligt voor de hand dat dit verbeterde in zicht een anderen blik mede bracht op de mid delen waardoor het kwaad moest bestreden, de sociale kwestie tot oplossing moest gebracht worden. Ligt de schadelijke werking van het groot- grondeigendomsrecht daarin, dat het een mono polie-verhouding in het leven roept tusschen een klasse van eigenaren en van landloozen, waardoor dezen genoodzaakt zijn hun diensten aan genen aan te bieden tegen een loon dat minder is dan de marktwaarde van het product van hun arbeid, dan ligt het voor de hand dat de eenvoudigste wijze waarop aan dit recht zijn verderfelijke macht kan ontnomen worden, daar in bestaat, dat men de landarbeiders de gele genheid openstelt zelf zooveel land ter bebou wing te verkrijgen, dat de noodzakelijkheid, hun diensten anderen aan te bieden vervalt. Maak de landarbeiders, hetzij als zelfstandige eenheden, hetzij in associaties, tot eigen on dernemers, tot zelfstandige boeren en ge lost daarmede het sociale vraagêtuk op. Dit werd de eenigszins gewijzigde conclusie, die nu ook een andere taktiek mede bracht. Het bleek niet noodig tot algeheele nationalisatie van het land, tot algemeene opheffing van het grondeigendomsrecht over te gaan. Voldoende was het, op groote schaal de ge legenheid te openen voor den landarbeider tot zelfstandigheid te geraken, hetzij in eigen be drijf, hetzij in coöperatie met zijn vakgenooten. Naarmate dit werk der „binnenlandsche kolo nisatie" zich uitbreidt, naar die mate zal het den grootgrondeigenaar moeilijker vallen ar beiders te verkrijgen tegen een loon, dat hem een „meerwaarde" laat boven hetgeen hem als bedrijfsleider toe komt. Wil hij zijn arbeiders behouden, dan zal hij hen aan zich moeten bindenhij zal zijn bedrijf moeten omzetten in een waarvan hij wel leider en eigenaar is, doch waarin zijn arbeiders zijn medeparticipan ten in de winst zijn en dat in rechte reden tot hun loon, m.a.w. hij zal zijn bedrijf moeten om zetten in een coöperatie waarvan ieder lid ar beider en ieder arbeider met hem lid is. Doch dan is aan het grootgrondeigendom zijn beroovende macht ontnomen. Dan wordt overal gewerkt öf door zelfstandige boeren in gezinshoeve, óf' door landarbeiders in associ aties op gemeenschappelijk bezit of op privaat eigendom in coöperatie. is dat bereikt, dan is de grond feitelijk we der in het bezit der gemeenschap terug ge bracht, doch niet langs den weg der nationa lisatie, door opheffing van het eigendomsrecht doch langs den weg van het zelfstandig-maken van den loonarbeider, met behoud van het eigendomsrecht. Dit recht heeft dan echter geen beroovenden inhoud meer. Praktisch is het dan een gebruiksbezitrecht en dit zou ook het recht zijn waaronder het eerst genationa liseerde land zou gesteld worden. Zoo loopen dus beide maatregelen op het zelfde uit. Doch terwijl de algeheele nationalisatie op een geweldigen tegenstand van alle eigenaars, groote en kleine, stuiten zou, tenzij zij op voorwaarden geschiedde, die voor de gemeen schap in hooge mate bezwarend zouden zijn, kan voor de binnenlandsche kolonisatie op de medewerking en de instemming van breede lagen der bevolking gerekend worden. Boven dien raakt zij niet aan den vorm van het eigendomsrecht, terwijl zij het groote voordeel medebrengt, dat zij geleidelijk kan worden uit gevoerd, en, naarmate zij voortschrijdt, aan het grootgrondeigendom zijn uitbuitende macht ontneemt, waardoor het land zijn marktwaarde verliestwant wat is de grondwaarde anders dan de kapitalisatie van het tribuut uit het monopolie, dat op het af- en sluitend eigen domsrecht gegrondvest is? Hoe meer echter de prijs van den grond daalt, hoe gemakke lijker hij ter verstrekking aan landarbeiders te verkrijgen is. De toenemende schaarschte aan loonarbeiders heeft toenemend aanbod van land in haar gevolg, hetgeen weder op zijn beurt de vestiging van zelfstandige gezinshoe ven, associaties en coöperaties bevordert. Welk een geweldige vermeerdering van pro ductie deze omzetting van den loonarbeider in den voor zich zelf werkenden boer ten gevol ge zou hebben, hoe de toenemende vraag naar artikelen der industrie die daarin onmiddelijk mede gegeven is, onder den invloed van het ophouden van de afstrooming van de dan niet meer overtollige landbevolking naar de stad, een ongekende welvaart ook voor de arbei dersbevolking in de steden en voor den mid denstand aldaar, zou brengen, kan hier slechts terloops worden aangestipt. Ook de macht van den eigenaar van stede lijken bouwgrond, van terreinen in en om de steden, deze „vast te houden" ten einde daarvoor monopolieprijzen te bedingen een macht waaronder in deze dagen onze geheele samenleving meer dan ooit lijdt wordt dan in beginsel gebroken. Indien ten platte lande de grond aan ruilwaarde verliest, dan moet de prijsdaling van die in en om de steden volgen. Het verminderen van den trek naar de steden, die tijdelijk wel eens tot een terugstroomen naar het land zou kunnen worden, zal dan het ziine doen om het woningvraagstuk op te lossen. Er is in onzen tijd echter alle reden dat de Regeering van stad en land niet op deze uit werking wacht, doch haar bespoedige door het nemen van maatregelen, om tot lagen prijs bouwterrein beschikbaar te stellen. Door hef fing van een hooge belasting van alle onbe bouwde terreinen in en om de steden zou reeds spoedig veel kunnen worden bereikt. De prijs van het belangwekkend geschriftje is 35 cent. Er is thans reeds aan onderstaand adres gelegenheid, een exemplaar van den jaargang 1920 van het Bloemendaalsch adresboek „HELP U ZELF" te bestellen. Dit boek verschijnt begin Januari. De prijs is gebonden f 3.Wie het thans reeds bij ons bestellen, betalen slechts f 2.50. Boekhandel Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom en Timmer De Oenestetweg 23 Bloemendaal BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 28 November, tot en met Donderdag 4 December. Geboren: z. van A. Bos en E. M. C. Venneker; z. van F. Rutte en J. C. Valen;d. van A. F. Bos en E. C. Vasen. O n d e r t r o u wd: H. Lomens en W. de Veer, O v e r 1 e d e n In het Provinciaal Ziekenhuis nabij SantpoortG. G. Birhuis, 83 j. en H. Schil- lern, 30 j. Van Vrijdag 5 tot en met Donderdag 11 Dec, Ondertrouwd: S. de Lange en G. Navest; S. Hendriks en W. J. Gravesteyn. Getrouwd: G. C. Postma en C. F. J. Blooker. Overleden: L. Loman, 83j. en in het Provinciaal Ziekenhuis te SantpoortJ. Mars man, 51 j.en M. C. Eskens, 57 j. KERK-AGENDA. ZONDAG 14 Dec. Bloemendaal. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen, bevestiging Ouderling. 's Avonds 6.30 de heer K. Koopman. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. 5 uur n.m. dezelfde. Gebouw „Maranatha" voorm. 10 uur, Jonge- liedensamenkomst, spr. de heer F. G. Beek man, van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m, 10 faur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Mal. 3:1: „De wegbereider Gods". Evangelisatie, v. m 10 uur, Ds. van Paassen, te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijMichielsen, Bloemen- daalscheweg 168 Bloemendaal, een wollen das Postkantoor Bloemendaal, een rood gekleurde handschoen, gemerkt E, Storm H. Stam, Saxen- burgerlaan 4 Bloemendaal, een yale sleutel C. Cassee, Bloemendaalscheweg 108 Bloemen daal, een zilveren vingerhoed G. B. Handgraaf, Pastoorstraat 32 Santpoort, een glacé hand schoen Sweijen, Zomerzorgerlaan 46 Bloemen daal. een kinder rozenkrans; Kuypers, Eiken laan 1 Aerdenhout, een schooltasch, waarin boeken en gouden horloge; Uiterwijk, Brouwers kolkje Overveen, een kinder cape; S. Swiersen Rollandspad 11 Overveen, een portemonnai met inh; S. Hagedoorn. Tetterodeweg Overveen, een ring met sleutels W. Flooren, Korte Zijl- weg 21 Overveen, een witte handdoek; aan het bureau van pblitie Ogerveen, een wit kinder bontje, een grijze dameshandschoen, een kinder- handschoemje, een jongenspet, een grijze hand schoen; C. Boeren, Rijksstraatweg303 te Scho ten, een lorgnet in etui; J. Huizinga, Kenne- merweg 13 Bloemendaal, een grijze wollen hand schoen Manders, Zuidertuindorpstraat 22 Over veen, een ceintuur van een mantel; P. van Rixel, Zuidertuindorplaan Overveen, een bankbiljet van f 10.W. van Delft, Aerdenhoutslaan te Aerdenhout, een fantasie broche C. Visse, Mid- dentuindorplaan 14 Overveen, een paardende ken aan het bureau van politie Overveen, een fantasie broche, een snoeimes, een sleutel. Komen aanloopen bijG. van Doorn, van Al- phenlaan 28 Haarlem, een dobberman-Pincher. De vorige week is abusievelijk als gevonden aangegeven een jekker; dit moet zijn verloren. Verloren voorwerpen. Verloren; een grijze manchet van een rijwielstuur, een damesportemonnaie. een over schoen, een lorgnet, een gouden collier, een ring met sleutels, een kindermuts, een paar zeemlederen handschoenen, een diamanten oor knop, een kinderoverschoen, een kinderschoen, een damestaschje, een schooltasch, een honden halsband, een vulpenhouder, een liniaal, een haarspeld, een gouden gladde ring, een porte- monnaie, eenige brandstoffenbons, een abonne ment N. Z. H. T., eeu das. 10jflUP

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3