KERSTGESCHENKEN. Eikelenboom &Timmer E M S E R-WATER „HELP U ZELF" Ziet de uitstalling bij De Génestelweg 23 „HELP ZELF" è55 cent per i/i kruik. eenig deel daarvan aan een derde zal alleen mogen plaats vinden met machtiging van den gemeenteraad en onder de door hem vast te stellen voorwaarden. 7. de erfpachtster verbindt zich alle ge bouwen, door haar op het terrein te plaatsen, steeds goed en zindelijk te zullen onderhouden, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. 8. bi) faillissement van de erfpachtster en bij niet nakoming van een of meer bovengenoemde voorwaarden zal de raad het recht hebben om, zonder eenige rechtelijke formaliteit of ver goeding wegens gemaakte kosten, het verleende recht van erfpacht op te zeggen en onmiddellijk te doen eindigen. 9. alle onkosten op deze overeenkomst vallende, die der overschrijving daar onder begrepen, komen voor rekening der ertpachisier. De heer Noorman vindt het heffen van een erfpachtscanon van 1250te hoog. Hoe komt men daarbij De heer D e W a a I M a I e f ij tDe grond is spotgoedkoop. Latcrezullen duur zijn. We heübeti dat door elkaar gesla gen. De heer Noorman zegtU ver zwaart de huur der woningen met ruim fl.— per week. Na eenige discussie wordt besloten, de erfpacntscaiioii op f 150.— 'e Drengen, Dan gaat het raadsbesluit er door. Daarna wordt de suppletoire begroo ting dienst 1919 vastgesteld tot een be drag van f15.874,20 aan inkomsten en uitgaven. Dan is aan de orde: Betaling uit den post onvoorziene uitgaven tot een be drag van f2226,23Va Goedgekeurd. Aan de beurt is daarna een wijziging van het raadsbesluit tot aankoop van het Bloemendaafsche Bosch, waarbij het ging om een paar stukken terrein. Goedge keurd. Dan komt het belangrijkste punt verharding van den Zeeweg aan de orde. (De begrooting van den gemeente architect De Jong beloopt f550.000; zijnde f 374200op Bloemendaals, f 156345.— op Zandvoorts gebied en on voorziene uitgave ad f19450. De Voorzitter herinnert eraan hoe een vakkundige voordracht voor de raadsleden over de hoogovenslakken on langs gehouden, deze hoogovenslakken- verharding als de beste heeft doen ken nen. De heer VanKessel zegt B. en W dank voor de inlichtingen, hij was voor de klinkers, maar nu voor hoogoven slakken. De heer Verdegaal is voor klin kers. Die zijn goedkooper. De heer van Nederhasselt wès al bekeerd van zijn gewapend beton, en is nu voor de veelgeprezen slakken. De heer Noorman zou willen we ten, welke wijze van uitvoering voor den weg is vastgesteld. Hij hoopt dat daarin maximum-werktijden en minimum- loonen zullen zijn opgenomen. Ook de heer Schulz is bekeerd tot de hoogovenslakkendit zijn geen sin tels, maar een soort steenen. Nu komt een partij hoogovenslakken voor den dag, het lijken wel stukken basalt zoo vast en hard. De verharding met dit materiaal komt dan in stemming, en wordt met tien stemmen (die van den heer Verdegaal tegen) aangenomen. Aan de orde is dan een voorstel van B. en W. om hen te machtigen den grond langs den Bentveldsweg ad f5—. per M2. en dien langs de Veldlaan ad f 4—per M3. te verkoopen. Besloten wordt dit aan te houden. Dr. Bornwater zou willen, dat er een gemeentelijk grondbedrijf werd in gericht opdat alles wat daarmede ver band houdt, o.a. ook de Volkshuisves ting, regelmatig kan worden behandeld, Hij noodigt B. en W. uit, in de vol gende zitting met voorstellen in dien zin te komen. De heer Hogenbirk ondersteunt het voorstel, ook de heer D e R o o, die vroeger reeds een dergelijk voorstel deed, doch toen een weinig gunstig ont haal vond. De Voorzitter belooft in de vol gende vergadering met zulk een voor stel te komen. Dan komt de verleening van een voor schot voor bouw van middenstandswonin- gen in behandeling. Uit de toelichting nemen wij over: De vereeni|jing is bereid een erfpachts canon van 6% te betalen, berekend over een bedrag van f 3.— per M3. der voor de 56 woningen benoodigde oppervlakte van gemiddeld 200 M3. per woning, ver meerderd met de helft der door de ge meente voor weg-aanleg, rioleering, enz. te maken kosten. De vereeniging wil bouwen 56 wonin gen ad f 11.000 f 616.000. De bouw kosten hiervoor zouden ui 1914 geweest zijn f 205.500.— Het bedrag der door Rijk en Gemeente te geven subsidie is dus f 616.000—IJ X f 205.500.— blijft f 307.750.waarvan ten laste der ge meente komt f 76937,50 Het bedrag van het rentedragend voor schot beloopt IJ maal f 205.500.— f 308.250- De raad keurt de verleening van dit voorschot goed. Aan de orde is dan het opnieuw ver huren van „Dunenburg" aan den heer Otto. Zoo wordt besloten. De heer Schulz wil door den tijd „Dunenburg" door de gemeente zien verkocht.. De puntenAankoop grond voor verschillen de doeleinden, en vaststelling suppletoir kohiers Hoofdelijken omslag worden voor de gesloten vergadering bewaard. Bij de rondvraag zegt de heer Neder hasselt: Lang geleden kwam een ver zoek bij den raad in van onderwijzers der Bloemendaalsche O. L. school om salarieering op den voet van het her- haltngs-onderwijs. Spreker vraagt B. en W. aan den minister een argumenteering van dat verzoek te sturen. Wordt toegezegd. De heer De R o o klaagt over het voetpad langs de P.E.N. dat vol kuilen is. Voorts verzoekt hij, aan de P.E.N. te schrijven, dat de publieke weg voor hun garage geen standplaats voor auto's is. De Voorzitter zegt dat B. en W. het oog op den toestand aldaar zullen houden. De heer Noorman herinnert aan verhooging van kleedinggeld voor de politieagenten van f 75.op f 100. in de zitting van Juni aangenomen. Ze kregen echter slechts f 87.50, vermoede lijk in de meening dat het overeen half jaar was. De Voorzitter zegt, dat dit laatste ook zoo bedoeld was. In besloten ver gadering wordt een antwoord toegezegd. De heer Van Kessel klaagt over het salaris der losse arbeiders, die nog minder dan de vaste verdienen. De heer De Waal Malefijt is gegriefd, dat ze met hun klachten niet bij hem komen. Ze loopen allemaal, zegt hij, naar Van Kessel; die is daarop gesteld; dan kan hij in den raad weer eens voor de arbeiders opkomen. De heer Van Kessel protesteert tegen die uitlatingen. De heer Schulz valt den heer Van Kessel bij. De Waal Malefijt heeft geen aanmerking te maken bij wie de arbei ders komen. Die gaan naar hem, bij wien zij hunne belangen het best be hartigd achten. Na een discussie over de moeilijk heden aan het hebben van, en den om gang met werklieden verbonden, gaat de raad in besloten vergadering. 'n Mededeeling uit ons vorig verslag moet eenigzins anders luiden, zoo n.l. Er was ingekomen een schrijven van G. M. Klomp, secretaris der afdeeling Bloemendaal van den Nederlandschen Bond van werklieden in openbare dien sten en bedrijven, houdend verzoek om aan de concierges der scholen een uit- keering van f 200.— te geven. B. en W. hebben deze zaak in onderzoek. Er Is thans reeds aan onderstaand adres gelegenheid, een exemplaar van den jaargang 1920 van het Bloemendaalsch adresboek „HELP U ZELF" te bestellen. Dit boek verschijnt begin Januari De prijs Is gebonden I 3.Wie het thans reeds bij ons bestellen, betalen slechts 2 SO. Boekhandel Vereenlgde Drukkerijen Eikelenboom en Timmer De Qenestetweg 23 Bloemendaal BLOEMENDAAL. Ingebroken is in de villa van den heer Ver Loren van Themaat. Daar de familie tijdelijk afwezig is, konden de inbrekers hun werk zonder stoornis verrichten. Door het uitsnijden van een ruit der serre hebben ze zich toegang verschaft. Medegenomen is eenig tafel zilver. Maandagavond reed een vrachtkar beladen met rollen gaas den Vijverweg af. Hij werd geduwd door een paar werklieden. Toen het de hoogte afging konden de werklieden de kar niet meer houden en moesten, als ze er zelf niet onder wilden,komen, den wagen aan zijn lot overlaten. De kar vloog weldra tegen het trottoir, alwaar hij in zijn vaart ge stuit werd en bleef staan. Door den schok vielen er verscheidene rollen gaas af en verspreiden zich over den weg. Tevens waren de meeste rollen in el kaar verward geraakt en het kostte de werklieden dan ook zeer veel moeite deze uit elkaar te krijgen. Om zes uur waren ze nog druk bezig, daar zij alles in het duister moesten doen. Gelukkig passeerde er een voorbijganger, die in het bezit was van een electrische zak lantaarn en terwijl hij hun bijlichtte vlotte het werk beter. Weldra konden ze de rollen op den wagen laden. Er zijn plannen om in de Kerstvacan- tie meisjes der hoogste klassen van alle scholen in een daartoe ter beschikking gesteld lokaal der Bloemendaalsche Schoolvereeniging bijeen te laten komen om verschillende kleeren te maken voor de ongelukkige kinderen in Weenen. De dames Brouwer en Wilson hebben de leiding voor dit goede doel op zich genomen. Ook is er een oproep door bovengenoemde dames gedaan, om zoo veel mogelijk oud goed, zooals oude lakens, flanel, enz. te hunner beschik king te stellen. In deze week hebben ook langs den Vijverweg en nabij het spoorwegstation opmetingen plaats gehad met betrekking tot de tramplannen. Een fraaie uitstalling. Wie dezer dagen door de Dorpstraat wandelt, zal zonder twijfel aangenaam getroffen worden door de aardige uitstalling bij den heer Van der Veer. Vooral 's avonds als het electrisch licht brandt, biedt de uitstalkast een sprookjesachtigen aan blik. OVEBVEEN. Nadat 1.1. Zaterdagavond een trein uit de richting Haarlem het station al hier gepasseerd was, hoorde de wissel wachter bij een der wissels een vreemd geluid. Daar hij vermoedde dat er iets niet in den haak was, ging hij zich daaromtrent vergewissen. Hij kwam tot de ontdekking dat zijn vermoeden van onraad juist was. Een groot stuk rails was afgeknapt en lag op de spoorbaan. De treinenloop kon op enkelspoor onderhouden worden. Nadat de laatste trein vertrokken was, is het ongeval hersteld. Dat het gebeurde ernstige gevolgen had kunnen hebben, is be grijpelijk. Een woord van lof voor den waakzamen wisselwachter is hier wel op zijn plaats. VOGELENZANG. Daar er hier een epidemie heerscht van waterpokken, is de O.L. School tot nader bepaalden datum gesloten. SANTPOORT. Feestavond en prijsuitreiking derVereeniging „Vooruitgang zijonsdoe 1". Zaterdagavond heersch- te er een gezellige drukte in een der zalen van café Klauwers. De boogschut- tersvereeniging „Vooruitgang zij ons doel" hield haar jaarlijkschen feestavond. In een openingsrede heeft de heer Van Es, voorzitter dier Vereeniging allen hartelijk welkom geheeten en den wensch uitgesproken, dat de Vereeniging het volgende jaar nog meer prijzen dandit jaar zou verwerven. Spreker was dit jaar ook zeer tevreden over de over winningen, die de boogschuttersvereeni- ging behaald had. Daarna werden de prijzen uitgereikt. Den geheele" avond heerschte er een vroolijke stemming, men bleef tot Iaat bijeen. VAN HIER EN DAAR. Een vreemd denkbeeld De „Times" verneemt uit Toronto: In een der voorsteden van Montreal wordt een kerk gebouwd, de Notre Dame de Grace", op welker muren de namen worden gegrift van alle Canadeesche soldaten, die in den oorlog gevallen zijn. De kerk zal door drie godsdiensti ge gezindten worden gebruikt. De grootte van het hart. Dal er een bepaalde verhouding tusschen de grootte van het hart en het weerstandsver mogen bestaat, is bekend. Dieren, die groote vermoeienissen doorstaan, als adelaars e.a. hebben in verhouding betrekkelijk een klein hart. Daarentegen kenmerken zich menschen met groote harten in het geheel niet öoar bij zonder uithoudingsvermogen, integendeel. Men zou ook b.v. verwachten, dat hoe grooter het aantal zenuwen, hoe grooter het weer standsvermogen. Het komt echter niet op de kwantiteit maar op de kwaliteit der zenuwen aan. Menschen met groote harten, in den regel bierdrinkers of veelvraten kunnen heelemaal niet op weerstandsvermogen bogen. Zoo staat ook de vatbaarheid in een bepaal de verhouding tot de grootte van het hart. De oppervlakte van de hartschaduw op de Röntgenfoto verhoudt zich tot het lichaams gewicht als een cijfer dat tusschen 13 en za ligt. Minder dan 13 en meer dan 12 zijn on gunstige verschijnselen. Een Monument voor verongelukte visschers. Te Egmond aan Zee is na een drukbezochte vergadering, waarin de burgemees ter de rouw schetste, die over Egmond is ge komen door het verongelukken van 87 zeevis- schers tengevolge van den oorlogstoestand, een comité opgericht dat zich zal bezighouden met de inzameling van gelden voor een gedenk- teeken ter nagedachtenis van de verongelukten. Eere-Voorzitter van het comiteit is de burge meester. Van het bekende Bloemendaalsche Adres boek „Help u zelf' is de nieuwe jaargang alweer in bewerking. Wij noodigen leder, die omtrent den jaargang 1919 iets op te mer ken heeft, uit, zulks schriftelijk of mondeling te doen aan ons adres DE QENESTETWEG 23, Telf. 5003 Bl daal. SPORT. Iets over voetballen. Langen tijd geleden hadden wij hier een goede voetbalclub. Dat was in den tijd van Herman Sweers, die keeper van de club was, en den bal altijd op schitterende wijze uit het net wist te houden. Jam mer genoeg dat deze persoon, die een groote steun voor deze voetbalclub was, zoo vroegtijdig gestorven is. Omdat er na dien tijd ook nog verschillende an dere goede spelers de club verlieten, ging zij zeer hard achteruit wat spel betreft, en dit werd maar niet anders. Menig Bloemendaalsch voetballiefhebber schaamde er zich toen voor, een wed strijd dezer club bij te wonen, daar men al vooruit wist, dat ze zou verliezen. Niettegenstaande er verscheidene nieu we spelers hun intrede deden, waren ook dezen niet in staat de zoo diep ge zonken club op te heffen. Zoo was het nog een jaar geleden. Daarna heeft er een groote verandering plaats gegrepen. In de voetbalclub werd een wijziging gebracht. Eenige spelers bedankten als werkend lid en daarvoor kwamen in de plaats eenige nieuwe spelers uit Haar lem. Zoo is dus de Bloemendaalsche voetbalclub gecombineerd. Deze veran dering bleek waarlijk een verbetering te zijn. Na langen tijd gesluimerd te hebben is de Bloemendaalsche voetbal club weder ontwaakt. Het spel is uit stekend. Vooral de keeper en de back treden bij iederen wedstrijd op den voor grond door hun uitmuntend spel. Er is dit jaar nog niet een wedstrijd door hen verloren, en het is dan ook vrijwel ze ker, dat de Bloemendaalsche voetbal combinatie het volgend jaar in de 2de klasse geplaatst wordt. En dan zullen wij Bloemendalers het misschien nog meemaken, dat wij een 1ste klasse club bezitten. Wie weet. West Frisia „Bloemendaal" 0—2. Bloemendaal heeft Zondag niet te vergeefs de lange reis naar Enkhuizen ondernomen. De achtste overwinning werd behaald. Het terrein was voor onze jongens een handicap, niettegenstaande dat speelde het elttal beter dan de Enkhuizers. Door toedoen van Paauw en Parson hadden we binnen 10 minuten reeds een 2—0 leiding, doch langzamerhand werd het terrein zoo desolaat dat de spelers zich slechts met de grootste moeite staande konden houden. Na de rusi was West-Frisia dikwijls de aanvallende partij, maar de voor hoede vermocht niet éénmaal den Bloemen- daal-keeper te passeeren, hoewel in deze periode zeker een tegenpunt verdiend was. onder de snel invallende duisternis kwam het einde en de o-erwinning, waardoor weer een gevaarlijke klip (zie V. S. Vomzeild was. Beqk, Lunter, Lansdorp en vooral Par son waren bij ons de uitblinkers. Scheidsrech ter Bos voldeed behoudens té veel angst voor den off-side regel uitstekend, waardoor de wedstrijd een aangenaam verloop had. Met WARME MELK het BESTE MIDDEL tegen VERKOUDHEID en INFLUENZA.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2