Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort De slechte postbezorging. C1NEMA PALACE 14e Jaargang. ZATERDAG 10 JANUARI 1920. No. 2. BLOEMENBAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Voor een vol jaar. f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Van alle kanten hoort men klachten en terecht over de slechte post bezorging. Het lijkt werkelijk dan ook wel, of de toestand bij de post nooit zoo miserabel geweest is. We hebben natuurlijk wel eenige verzachtende om standigheden in aanmerking te nemen, n.l. de drukte van Kerstmis en Nieuw jaar, maar och, voor die drukke dagen was het niet minder ellendig dan tegen woordig gesteld. Er moet natuurlijk ver betering komen. En men kan daar niet genoeg op aandringen, maar het is intus- schen toch wel eens goed, dat het pu bliek eenig inzicht krijgt in de enorme tijdelijke moeilijkheden, waarin zoo'n postdienst tot over de ooren zit. Eén der groote oorzaken der vertra ging zoo vernamen wij van zeer be voegde zijde is de beperking van het aantal treinen en trams in het buiten en binnenland, zoo kwam en ging vroeger de post Antwerpen-Amsterdam dagelijks met 6 treinen. Thans zijn er slechts 2 of 3. Vroeger had de post, wat de verbin ding met Duitschland betreft, de beschik king over treinen in 15 richtingen dage lijks. Thans bij de desorganisatie in Duitschland is er slechts éen lijn voor haar disponibel: n.l. die over Emmerik. Wat Engeland aangaat, vroeger werd de post viermaal daags ontvangen en verzonden n.l. met den dagdienst en den nachtdienst der maatschappij „Zee land" te Vlissingen en over Ostende naar Calais. Nu geschiedt de verzending en de ontvangst slechts eenmaal daags, beurtelings door de Maatschappij Zeeland en de Harwichlijn welke zooals men weet, onderscheidenlijk te Vlissingen en te Hoek van Holland aankomen. De posterijen hebben door deze regeling èn te Hoek van Holland èn te Vlissingen personeel noodig. Vroeger brachten de Duitschers hun correspondentie met hun treinen zelf naar Vlissingen, maar ook dat karwei is tegenwoordig op de schouders van de Nederlandsche post geladendie moet ze in Emmerik gaan afhalen. Men bedenke hierbij, dat bovendien de post- zendingen uit Duitschland meermalen onregelmatig worden ontvangen, wat natuurlijk groot oponthoud veroorzaken kan, en zulks ook vaak doet. Ook de post van Duitschland voor België, Spanje en Portugal komt via Nederland tegenwoordig. Zoo is er meer, dat tot overstelpende werkzaamheden en tot opeenhooping van poststukken en -pakketten voert. Een lichtpunt zou kunnen zijnde op heffing van distributie en N.O.T., welke beide instituten aan onze post de handen vol gaven, maar tegelijk met deze ont lasting van het postbedrijf kwam ook de herbloei van handel en industrie met zijn overstelpende dagelijksche hoeveel heden correspondentie, circulaires, prijs couranten, enz. In het binnenlandsch verkeer ontstaan als vanzelf onder deze omstandigheden in ochtend- en avonduren in de kantoren opeenhoopingen, welke niet voldoende snel te verwerken zijn, met den besten wil niet. Een voorbeeld van zulk een ontzettende overlading zag men nog niet lang geleden n.l. bij de tariefver- hooging, die de menschen ertoe bracht voor 1 November nog, dus tegen de oude port, vooral hoopen drukwerk te posten, een overlading, welke maar 'niet ineenen te verwerken is. Niet zoo erg, die overlading, denkt ge wellicht? Welnu, laat ik u als een klein voor beeld mogen mededeelen, dat alleen in het kleine plaatsje Doetichem op den| laatsten dag der goedkoope tarieven! 40.000 stukken drukwerk tegelijk gepostj zijn. Een speciale bemoeilijking bij de pak-S ketpost is de aanzienlijke verhooging| der tarieven van Van Qend Loosen>| de spoorwegen, die onlangs plaats had; daardoor is het vervoer van pakketten bij de zooveel goedkoopere posterijen meer dan verdubbeld; met Duitschland soms verzesvoudigd zelfs. Van Qend Loos zette vanwege die overstelping onlangs drie weken lang zijn Duitschen pakketdienst stop, iets waartoe een rijksbedrijf als de post niet zoo spoedig kan overgaan en het gevolg was, dat de post al die pakketten er nog bij kreeg. En ware het alleen nog maar datzelfde aantal pakketten geweest! Neen, doordat de post geen zwaardere dan van 5 kilo aanneemt, moesten de grootere pakket ten in kleinere van 5 kilo worden ver deeld; tot in 8 pakketten van 5 kilo tegelijk van eenzelfden afzender aan denzelfden adressant gingen door de handen van de post. Maar nu moet u daarbij nog in aanmerking nemen, dat de pakketten met bijbehoorende douane verklaringen en documenten vaak niet gelijk aankomen. Wat een uitzoekerij en oponthoud alleen zoo iets geeft, be hoef ik u niet te zeggen. Dan zijn er pakketten met aange geven waarde. Vrees voor diefstal heeft de menschen ertoe gebracht, in zeer sterke mate wat zij versturen, voor waarde te doen "aangeven; zulke waardepakketten eischen natuurlijk extra toezicht en extra behandeling. Niet weinig tot het enorme pakket- postverkeer draagt nog bij o.a. de lage koers van de mark, waardoor er buiten sporig veel in Duitschland gekocht wordt. Veel tijd gaat ook verloren met het heen- en weersjouwen naar nieuwe bij lokalen, hier en daar gehuurd, omdat vanwege dè opgehoopte pakketten de ruimten aan de stations gaandeweg meer en meer onvoldoende bleken. De Duitschers hebben geen postzak ken meer, sturen de pakketten los. Wel leent de Nederlandsche post hun zakken, doch alleen voor de waarde-pakketten. De andere moeten dus een voor een worden overgedragen. Tot de groote opeenhooping der expresse en aangeteekende brieven draagt niet weinig bij: het vele specu- leeren, de handel in marken, en anders zins. Daarbij kijken die menschen niet op een paar dubbeltjes en sturen alles „aangeteekend'ien „expresse" om zeker en vlug te zijn. En er zijn op geen stukken na bestellers genoeg om dat allemaal naar zijn bestemming te bren gen. De post had vroeger de gewoonte alle expresse-stukken en -brieven in registers in te schrijven, (werd iets ver mist, dan kon altijd worden nagegaan hoe dat zat), maar ze kan dien goeden maatregel niet altijd volhouden; bij dien vloed van (veelal overbodige) expressen is er geen bijhouden meer aan. Om u een denkbeeld te geven van den omvang van ons postbedrijf, ver melden wij hieronder eenige cijfers over het dienstjaar 1918, die sindsdien aan zienlijk hooger geworden zijn. Door de handen van de post gingen in dat jaar: 143.000.000 brieven, 28.000.000 stadsbrieven. 145.000.000 briefkaarten. 20.000.000 stadsbriefkaarten. 43.000.000 dienstbrieven. 372.000.000 nieuwsbladen en gedrukte stukken. 2.500 000 monsters. 753.500.000 stuks tezamen. Behalve vorengenoemde moeilijkheden Idient ook rekening gehouden met het Igebrek aan ruimte. Daar in de oorlogs jaren vanwege de hooge materiaal- Jprijzen en loonen niet gebouwd is, komt Jmen thans, en zulks dubbel door de §enorme hoeveelheden stukken en pa- ketten, overal ruimte te kort, vooral in de groote steden. Thans is men, vooral in laatstgenoemde, druk bezig met uitbreiding. in Amsterdam o.a. wordt de groote oostelijke vleugel van het Centraal station verlengd voor 'n gebouw ten dienste der pakketpost. In dezelfde plaats is een uitgebreide complex per- ceelen nabij het hoofdpostkantoor ont eigend voor de uitbreiding van onder deden post en telegrafie. In Rotterdam zal een groot, nieuw postkantoor verrijzen. In Haarlem en Utrecht zijn ook nieuwe postkantoren in aanbouw. Ook in Den Haag zijn er plannen voor een nieuw postkantoor, waarvoor met de gemeente overleg omtrent ont eigening gevoerd wordt. In tal van andere plaatsen worden postkantoren gebouwd of vergroot. Als een moeilijkheid van beteekenis moeten wij ook het gebrek aan perso neel noemen. In de oorlogsjaren hebben het leger en de crisis-administratie alle jongelui, die ontwikkeld genoeg voor den kan toordienst der Post zijn, tot zich ge trokken. Eerst langzaam komt er ver betering. Die eindelijk loskomen, zijn echter nauwelijks voldoende om den bestaanden achterstand aan te vullen. Van voldoende personeel-uitbreiding kan men derhalve nog niet spreken. Daarbij komt, dat men maar niet in het wilde op de cursussen en de kantoren alles ter opleiding kan aannemendie op leiding toch dient behoorlijk serieus te geschieden. In het gehalte der geroutineerde be stellers komt, zij het ooklangzaam-aan, wel verbetering, een groot tekort is er echter vooral aan geroutineerde loket ambtenaren en ambtenaren voor den dienst bij inklaring, waarbij ook o. a. nog komt, dat postchèque- en girodienst op een groot aantal geroutineerde be ambten beslag legde. Deze dienst wordt nu echter een op zichzelf staand staats bedrijf, en komt onder het departement van financiën. Dit tekort aan personeel kan, daar de opleiding natuurlijk eischen stelt, slechts geleidelijk worden aange vuld. Onwillekeurig vraagt men zich af: Waarom in 's hemels naam moeten wij voor zoo'n ellendige postdienst nog zulke hooge nieuwe tarieven betalen. Ja naar onze zegsman ons mede deelde zal men bij deze nieuwe tarieven aan de post nog verlies te boeken hebben aan het eind van 1920. Hij wees ons op de enorm verhoogde exploitatie kosten, welke voor het postbedrijf zeker niet geringer dan voor andere bedrijven zijnde huren, aankoopen, onderhoud, uitrusting en al het verdere kost voor de post even goed als voor anderen ontzaglijk veel meer geld dan vroeger. Daarbij komt, dat zoo goed als anderen ook het postpersoneel aanspraak op loonsverhooging, toeslagen en korter werktijden maken mag en maaktdat ook de werkvertrekken, schaftlokalen en anderszins hygiënischer en dus heel wat duurder dan vroeger dienen te worden ingericht. Door dat alles tezamen en de nieuwe salaris-regeling en de verhoogde vervoerprijzen zullen de ex ploitatiekosten dermate toenemen, dat zelfs bij de nieuwe tarieven voor 1920 een tekort is geraamd van 20 millioen gulden voor het Post- en Telegrafie- Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. H. A. P. Programma van 9 tot en met 12 Januari, 1. H. A. P. Journaal. Actueel. 2. Tarzans Liefde. Derde en laatste Serie van dit enorme filmwerk. - PAUZE. - 3. Waar is de Brand. Klucht in 2 afd. Dit programma wordt Zondag 3 maal ver toond. Ie programma aanvang 2 uur. 2e 3.45. 3e 5.30. Avondvoorstelling aanvang 8 uur. Voor alle avondvoorstellingen en Matinée van Zaterdag kunnen plaatsen besproken worden. Nordisk Programma van 13, 14 en 15 Januari. Nordisk Journaal. Actueel. 2. Een Janboel. Klucht in 1 afd. 3. De Vloek der Borghelms. Romantisch Noorsch Drama in 5 afd. PAUZE. 4. Van het Hotel Vatnahalsen naar Auerlandsfjorden. Natuuropname. 5. Langvingerige Lampepit. Klucht in 2 afd. bedrijf (waarvan circa f 15.000.000 ten laste van de post komen) terwijl vroeger datzelfde post- en telegraafbedrijf een jaarlijksche winst van 1 2 millioen gulden maakte. (De eenige afdeeling, die thans nog een, zij het ook zeer kleine, winst oplevert, is de telefonie). Ziet hier, vriendelijke lezers, eenige feiten en cijfers omtrent het postbedrijf, waaruit men in elk geval kan zien, dat het beheeren van zulk een reusachtige instelling toch ook waarlijk geen kleinig heid is, en dat ons uit de thans heer- schende toestanden in buiten- en binnen land veel verklaard wordt, zouden we zoo zeggen. Bedenken we daarbij nog, dat de post een staatsbedrijf is, en bij veranderde omstandigheden zich dus niet zoo snel- kan aanpassen als een ander bedrijf; immers alles moet langs den hierarchischen weg gaan, geen ver anderingen kunnen worden ingevoerd zonder groote beslommeringen, wets wijziging, enz. En tochondanks al deze belem meringen voor de post gelooven wij wel, dat het beter kon gaan dan nu. Er is ook altijd een groep lieden, die van de ongeregeldheid der tijden profiteert om kalmpjes zijn sleurgangetje te gaan, en dan alles wat daaruit voortkomt op den breeden rug der tijdsomstandigheden te schuiven. Enfin, verbeteringen zijn nu toegezegd, en we zullen maar weer op hoop leven. In een heel snel tempo gaat zoo iets nu eenmaal niet. Dat hebt u wel uit het bovenstaande bemerkt. De mensch heeft drie wegen om verstandig handelen te leeren. Ie. door nadenken. Dat is het edelste. 2e. door navolgen. Dat is het gemakkelijkste. 3e. door ervaring. Dit is het bitterste. Confucius.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1