Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer X TEGEN HOEST EMSER-PASTILLES BLOEMEXDAAL Uitvoering Zanglust. De gemengde arbeiders-zangvereeniging „Zanglust" van den Bond van Arbeiders Zangvereenigingen in Ne derland, gaf Zaterdagavond haar eerste uit voering in Hotel „Vreeburg". Velen wisten als wij niet van het bestaan dier Vereeniging af. Zaterdagavond hebben velen tot hun voldoening met deze vereeniging en haar prestaties ken nis gemaakt. Daar deze vereeniging nog maar V2 jaar geleden is opgericht, verwachtten wij wél iets goeds te hooren, maar onze verwach ting werd vér overtroffen. Toen het koor, be staande uit 65 leden, dames en heeren, om 8 uur zich op het podium had opgesteld, sprak de voorzitter der zangvereeniging „Zanglust" de heer Klomp, een woordje. Spreker heette allen hartelijk welkom. Terwijl het niet de gewoonte is, om op concerten te spreken, wilde spreker hier eens een uitzondering maken, omdat het de eerste uitvoering gold der vereeniging. Spre ker besprak de moeilijke tijden, die de zang vereeniging na de oprichting doormaakte. Aan het einde zijner rede spoorde hij ieder der aan wezigen aan om de vereeniging zooveel mogelijk te steunen en zich als lid of donateur op te geven. Daarna werden er onder leiding van den heer P. de Nobel eenige liederen gezongen, die zeer goed uitgevoerd werden en na afloop een wel verdiend applaus oogstten. Als solisten traden opMevr. D. Berghuis-Schoon, Sopraan. Mevr. J. v. d. Horst-Vrugt en de heer H. Berghuis. Mevr. Berghuis-Schoon zong met een zuivere heldere stem eenige liedjes. Het Piano duo uitgevoerd door Mevr. J. v. d. Horst-Vrugt en den heer H. Berghuis was uitstekend. De vlug heid waarmee deze personen het instrument bespeelden, zonder ook maar een verkeerde noot aan te slaan, bleef niet onopgemerkt voor de aanwezigen en een stormachtig applaus brak ook na afloop van dit spel los. Nadat het koor zich nog eens had laten hooren, werd er gerust. Druk werd gesproken ovér den goeden zang en de mooie muziek. Men hoorde overal woorden van goedkeuring. Na de pauze liet het koor zich wederom hooren en zong eenige liederen gecomponeerd door den heer P. de Nobel. Een heerlijke wals en een Spaansche dans gespeeld door Mevr. v. d. Horst-Vrugt en den Heer Berghuis (Duo Piano) vonden weer veel bijval. Toen Mevr. Berghuis-Schoon haar stem weer eens had laten hooren en aan het einde van het liedje „De Ooievaar" van Emiel Hullebroeck gekomen was, werd haar een ware ovatie gebracht, die niet eindigde alvorens zij een toegift had gegeven. Tot slot een paar liederen van het koor, waarvan het lied „Zomer morgen" ons het meeste trof. De vereeniging „Zanglust" kan met voldoening aan dezen avond terugdenken. Een eigenaardige auto. Woensdag reed op den Bloemendaalschen weg een hand wagen, waarop was geplaatst het bovengedeelte van een auto. Het zoontje van den heer Beek man, van wien de halve auto afkomstig was, zat op de plaats des bestuurders. Het was een eigenaardig gezicht en menigeen bleef even staan om naar dezen autohandwagen te kijken. Er schijnt dit jaar niet te mogen worden schaatsengereden. Strenge koude hebben we bijna niet gehad en we dachten al dat deze niet meer komen zou, toen een paar dagen ge leden het weer eens echt ouderwets begon te vriezen. Na twee dagen lag de ijsbaan al met een dik laagje ijs bedekt. Er werd zelfs al gesproken over een spoedig openen van de baan. Doch het mocht niet zoo wezen. Woens dagmorgen draaide de wind naar het westen en de dooi trad in. Een groote teleurstelling voor degenen, die gehoopt hadden weer eens te kunnen zwieren over de gladde vlakte. SANTPOORT. De verbetering in den gezondheidstoestand van den heer J. T. Cremer houdt aan, meldt het Haarlem's Dagblad. Het alom bekende Hotel en Restaurant „Vel serend'' nabij de Ruïne van Brederode, waar men 's zomers zich kon verpoozen en heerlijk genieten van het mooie landschap, gaat ver dwijnen. Vele stedelingen, die voor hun rust naar buiten gingen, trokken naar „Velserend", waar de rust nooit verstoord werd dan door het kraaien van een haan, of het geloei van een koe. Menigeen zal het verdwijnen van dit heerlijke pleisteroord betreuren. Het plan be staat Velserend in te richten als tehuis voor verpleegsters van het Provinciaal Ziekenhuis. Laat de hartlooze wereld. Laat de hartlooze wereld, die daar ligt en liegt Iaat de kudde, laat den herder wie laag wint verliest. Volg de vlucht van den vogel als hij vliegt, vliegt, vliegt, altijd verder, altijd verder, waar zijn hart verkiest. „De Toorts". RENÉ DE CLERCQ. TTtrtrtTT--* TT TT TT SPORT. WatergraafsmeerBloemendaa! 1—1. De wedstrijd, waar 't meest tegen opgezien werd, is ten slotte in gelijk spel geëindigd, waardoor de witu-n een kostbaar punt kwijt zijn. Tegen dezen wedstrijd werd echter na afloop door den Bloemendaal-captain reglemen tair een protest ingediend volgens artikel 146 van de wedstriidbepalingen (onvoldoend mate riaal). Wint Bloemendaal dit protest, dan wordt de wedstrijd in Bloemendaal overgespeeld. Veel publiek Watergraafsmeer-, V.S.V.-, Rapiditas- en Bloemendaal-supporters was aanwezig. Het veld was keihard en moeilijk te bespelen. Bloemendaal verschijnt met een zeer gehavend elftal tegen het volledige Water graafsmeer. De Amsterdammers scoren spoedig uit een corner en behouden de leiding tot 20 minuten voor het einde, als Lansdorp, onge twijfeld de beste speler van het veld, gelijk maakt. Hoe hard voor het winnende punt door beide partijen gezwoegd werd, het mocht niet baten, en als scheidsrechter Brits, die uitstekend leidde, voor het laatst fluit, is de strijd onbe slist. 18 Januari spelen we onzen laatsten compe titiewedstrijd tegen V.S.V. te Velseroord en rekenen dan op vele Bloeinendaal-aanhangers, die hun elftal vergezellen. De kans op het kampioenschap is grooter dan ooit, mits onze plaatsgenooten de rood witte Velseroorders slaan. Allen dus het beste beentje voor. Als iedereen speelt voor hetgeen hij waard is, zal o.i. Bloemendaal, dat volledig zal verschijnen, de beste kans hebben. A.C. VAX HIER EX DAAR. Cijfersder wanhoop. Het zal zeker weinigen bekend zijn. dat er een dorp in Ne derland is, waar het percentage oorlogslacht offers dat van Frankrijk evenaart en dat van Duitschland overtreft. Als gevolg van den oor log, door duikbooten, mijnen, enz. verloren 8 2 visschers uit Egmond aan Zee het leven; dit volgens opgave van de secretarie. Egmond aan Zee heeft 52 oorlogsweduwen 165 kinderen beneden 16 jaar hebben tenge volge van den oorlog geen vader meer. Vrouw Smit verloor in Oct. 1916 in één ramp haar man en twee zoons, terwijl tegelijk de broeder van haar man bleef; vrouw Glas terzelfder tijd man en zoon vrouw Visser man en twee zoons. Uit 5 gezinnen bleven vader en een of twee zoons weg, uit 9 gezinnen twee broers. Van de 82 slachtoffers zijn van slechts 8 de lijken aangespoeld. Van 74 visschers wijst kruis noch zerk de laatste rustplaats aan. „O, wist ik zijn graf maar!', Hoe tallooze malen is deze kreet van vertwijfeling gehoord in de visscherswoninkjes. Niets dan de herin nering in dezen nabestaanden gebleven. De moeder kan niet bidden op 't graf van haar kind. De vrouw kan haar kinderen vaders laat ste rustplaats niet toonen. Eenige visschers, aangevuld met eenige leden van de burgerij, hebben het initiatief genomen om tot troost van moeder, vrouw en kinderen een herinneringsteeken te stichten. Het dorpje Egmond, bijna zonder draagkracht, bracht in enkele dagen ruim twee duizend gulden bijeen voor 't monument. Wie vult de rest mee aan Wie steunt de Eginonders om een waardig monument te krijgen, dat voor moeder, vrouw en kinderen de plaats zal innemen van zerk of kruis op het kerkhofBijdragen worden gaarne aanvaard door den heer C. J. Eijtna, burge meester. Het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies verpleegde in zijn huizer. in het afgeloopen jaar 5063 kinde ren met totaal 143095 verpleegdagen. In 1918 werden 2772 kinderen en in 1917 2198 kinderen verpleegd. Ui tverkoopen. Ieder staat versteld van het aantal uitverkoopen, dat men zoo maar ineens in deze dagen alom opmerkt, vooral in confectiezaken van heeren- en damesartikelen. Gemeenlijk verstaat men, schrijft „De Telegraaf" zeer juist, onder uitverkoop een aanbieding, aan het einde van het seizoen, wanneer de winkelier zekere modeartikelen of incourante goederen met force majeure de deur uit wil hebben en zich daarbij desnoods een opoffering getroost. Niet zelden dient de uitverkoop om zich ook van courante voorraden te ontdoen in tijden van geldgebrek. Zulk een soort uit verkoop brengt ons dan al dicht bij de unfaire concurrentie. Wat echter in deze dagen onder „uitverkoop" plaats heeft, is niets anders dan een manoeuvre. Men ziet waren aangeboden voor prijzen, die desnoods betaalbaar zijn zelfs voor intellectueelen iets wat ons in geen jaren overkomen is. Men ziet dames- en heerenkleeding te koop staan voor bedragen, die alles en alles in aanmerking genomen, niet zooveel van vóór den oorlog verschillen. En bijkans in alle groote zaken is hetzelfde te constateeren. Wie zal echter gelooven, dat hier een nor male „uitverkoop" plaats heeft? Het is duide lijk, dat men een grooten algemeenen prijsval vreezend, bij voorbaat zooveel mogelijk wil kwijt raken. Dat is verstandig gezien en geluk kig voor het publiek. Er is helaas de bittere bijsmaak aan, dat men vóór dien toestand van uitverkoop zoo grof werd beetgenomen. Verplichte parachutes. Het verluidt, dat binnenkort een bepaling te wachten staat, waarbij wordt voorgeschreven, dat ieder inzit tende in een Rijks-vliegtuig tijdens een vlucht voorzien moet zijn van een valscherm. In ver band daarmee zijn boven het vliegkamp te Soesterberg dezer dagen bevredigende proeven genomen met Heinecke-valschermen. Waar schijnlijk zal voorloopig een 60 tal dezer scher men worden aangeschaft ten behoeve onzer luchtvaart. Amerikaanse h. Een persbericht meldtNa den oorlog ver schijnen de voornaamste Amerikaansche bladen, door den grooten toevloed van advertenties, in dubbele dikte. Eeij der New-Yorksche bladen geeft een Zondagsnummer uit van 475 kolom. Vliegtuigen voor de visscherij. In Californië heeft men goed geslaagde proe ven genomen met het gebruik van vliegtuigen ten behoeve van de visscherij. Terwijl de vis schers vroeger op goed geluk uitvoeren, met de kans zonder vangst terug te keeren, kunnen zij thans rustig in de haven blijven wachten op het resultaat van de patrouilletochten welke vliegtuigen boven het oppervlak der zee onder nemen. Wordt een school visschen opgemerkt, dan berichten de aviateurs dit door middel van draadlooze telegrafie aan da visschers, die daarop gezamenlijk uitvaren. Op deze wijze heeft men reeds grooter vangsten gedaan dan sedert maanden voorgekomen. Vermogende rentetrekkers. „Het Handelsblad" schrijft; Het blijkt, dat in de ge meente Schoterland personen ouderdomsrente genieten, hoewel zij aangeslagen zijn in de Ver mogensbelasting. Goede zaken. Treilerschippers verdienen tegenwoordig 7000 p.s. per jaar en velen 5000 p.s. De treilervaart Jis een van de winstgevendste bedrijven onder de zon. Schepen die voor 12.000 p.s. gekocht zijn hebben het dubbele van van dit bedrag verdiend in één jaar tijds, zoo luidde een verklaring voor de politierechtbank te Grimsby. WIJSBEGEERTE. Zondag 18 Januari 1920 vergadert het Ge nootschap voor Zuivere Rede in het „American Hotel" te Amsterdam. In het huishoudelijk ge deelte zullen bestuursverkiezingen plaats heb ben, in het wijsgeerig gedeelte zal Mevr. van den Bergh van Eysinga handelen over het verband van de historische wetenschappen en de Ency clopaedic der wijsgeerige wetenschappen, en ds. J. van den Brugh over: „Een bij uitstek redelijke plaats in de Protestantsche Dogmatiek", ons voorloopig nieuwsgierig latende naar de plaats die hij bedoelt. Wij veroorloven ons reeds nu de opmerking dat, indien die dogmatiek niet vele zoodanige plaatsen opleverde, zij in huar geheel en dus ook betrekkelijk gesproken is hare deelen, de moeite om daarover te verhandelen niet zoude waard zijn. Hoewel het niet verboden is een ander wetenschappelijk nieuwsgierig te maken, ligt het o.i. in een wetenschappelijke vereeni ging voor de hand, dat men in een zoodanig geval de plaats die men bedoelt vooraf noemt omdat de verhandeling is eene met gedachten- wisseling, welke doorgaands het vruchtbaarste is na gelegenheid tot voorbereiding, ook bij hoorders. Wij nemen deze gelegenheid waar te herinneren aan de bij onze uitgevers verschenen brochure van dr. Clay, waarin door hem een poging wordt gedaan de Hegel-Bollandsche tegenstrijdigheidsleer met een beroep op Aristo- teles te verslaan. Toevallig komt ons|onder de oogen wat prof. Bolland daarover zeide in de opening zijner college's van het jaar 1906. Deze rede is gestenografeerd uitgegeven. Hij zegt ongeveer dit: Het thema der Hegelianen hebt u in deze vraag„hoe kan men op verschillende wijze hetzelfde denken en zeggen Verstan- digen maken bezwaar tegen Hegels tegen strijdigheidsleer en komen dan met Aristoteles, die gezegd heeft dat men het zelfde in het zelfde opzicht niet kan èn bevestigen èn ont kennen. Ju en neen in éénen dat kan niet, dit beginsel,hetprincipium contradictionis,zou Hegel te machtig zijn. De Hegelingzegt daarop: goed, maar hoe staat het met hetzelfde in verschil lend opzicht? Die vraag heeft Aristoteles juist niet beantwoord. Kan ik hetzelfde in verschil lend opzicht denken? Het moet; ik heb daar juist het begrip van de encyclopaedie. De idee van onze encyclopaedie is niets meer of minder dan de idee van een kringloop der denkbaar heden, waartoe men komt, wanneer men een en hetzelfde begrip in verschillend opzicht denkt. Het ware begrip is een begrip in ver schillend opzicht. Er is begrip van beweging, verschijnsel en leven, van natuur, ziel en geest, van huisgezin, maatschappij en staat en dat zijn allemaal begrippen, bijzonderheden van begrip; van hét begrip. Ja, het ziet er raar uit met de „verstandigheid" (die immers alles uiteen houdt, die redeneert en motiveert alsof er niet onder scheidingen, maar werkelijke kloven bestonden in natuur en geest) waarin een en hetzelfde in Verkrijgbaar aan ons Bureau De Oialektiek en de Leer van de Tegenstrijdigheid bij HEGEL en BOLLAND Door Dr. J. CLAY Santpoort -- Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 verschillend opzicht wordt gedacht. Als ik een heid in veelheid van opzichten heb. heb ik dan nog eenheid? De eenheid met honderdduizend kanten, is die eigenlijk wel eenheid? Wel ja. zegt de Rede, mijn eigen eenheidwant die is eenheid in veelheid, evenals ze veelheid in eenheid is. Ziet daar de kerngedachte van onze kringleer, van onze encyclopaedie. VOLKSGEZONDHEID Hoe men verwondingen behande len moet. De mensch staat dagelijks aan allerlei verwondingen bloot, kleine en groote, en het hangt dikwijls van de eerste hulp af, dat deze niet noodlottig worden. De juiste wijze waarop die eerste hulp wordt aange wend, is van het grootste belang, vandaar dat elke leek moet weten, niet alleen wat hij in zijn ijver om te helpen moet doen, maar ook wat hij moet laten. De huid die ons lichaam beschut en een zeer belangrijk orgaan is zoowel als warmte- regelaar als voor den tastzin, moet gaaf zijn. Wordt zij gekwetst, dan is de plaats die ge schonden is zeer gevoelig en pijnlijk, zelfs bij de geringste kwetsuur, en zij wordt een poort waardoor elke smetstof dan kan binnen dringen, een vreeselijk lijden kan ontstaan en de dood kan volgen. Alle ziekten en gevolgen van een verwon ding op te sommen, zou ons te ver voeren, het is voldoende te weten, dat zoodra men met een wond te doen heeft, men zorgen moet, dat er geen vuil kan worden ingebracht. Om dit te bereiken moet de leek en een ieder, die de eerste hulp verleent, weten, dat hij niets doen moet dat schaden kan, slechts de wond moet dekken met materiaal, dat in alle opzichten zuiver is en niets bevat, dat infec tie zou kunnen veroorzaken. Alle andere mid delen zijn niet voor den eersten-hulp-aanbren- ger van belang: slechts zuiver verband en.... reine handen. En niet te vergeten: de wond niet met de vingers aanraken. Vroeger werden antiseptische verbandmid delen gebruikt, die gepraepareerd werden met stoffen die de rotting moesten tegen houden. Dit is thans uit. We hebben daarvoor in de plaats gekregen aseptische verbandmiddelen, die volkomen zuiver zijn, geen bacteriën of kiemen bevatten en verkregen worden door ze door hooge temperatuur kiemvrij te maken. Maar niet alleen die verbandmiddelen moeten kiemvrij zijn, maar ook alles wat met de wond in aanraking komt (instrumenten water, han den, enz.) Men heeft van de antiseptische stoffen af gezien omdat deze te prikkelend werken, dit doen de aseptische niet. Zij, die de eerste hulp verleenen, mogen de wond niet aanraken, of trachten, stoffen die in de wond gedrongen zijn, er uit te halen, dat moet aan den deskundige worden overge laten. Mogen zij dan alleen het aseptische verband aanleggen Het volgende is hun nog veroorloofd. Zooals boven gezegd heeft men de antisep tische middelen (carbol, sublimaat, enz.) afge schaft, omdat, zij te prikkelend werken en ver giftiging veroorzaakten. Nu heeft men een stof die vrij onschuldig is, doordat zij stroop- achtig is, op de wond blijft liggen en antisep tische eigenschappen heeft, algemeen in ge bruik genomen, n.l. den peru-balsem. Is die stof behalve het verband, in het bereik van den leek, dan mag hij daarvan een weinig in de wond laten loopen, en haar daar-na-met een flinken prop steriel gaas en steriele watten bedekken en met een, liefst sterielen, zwach tel goed afsluiten. Onder steriele stoffen ver- è75 cent per ronde doos. HET VAN OUDS BEKENDE BESTE MIDDEL.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2