DE Artistieke WONING-INRICHTINGEN DRUKKERIJ Nederlandsche Protestantenbond STADSSCHOUWBURG De PARADIJSVLOEK Telefoon 5003 'M Betimmeringen - Behangerij - Verhuizingen - Stoffeerderij 'M SPECIALITEIT IN CLUBFAUTEUILS |f J. A. BOSKAMP ZONEN - OVERVEEN Vereenigde Drukkerijen VOOR DEN HANDEL. Afdeeling BLOEMENDAAL. Donderdagavond 15 Jan. a.s.'s avonds 8 uur Avondlezing door Dr. G. W. MELCHERS, in hotel „Vreeburg" Onderwerp: Wat er leeft in de ziel van ons Volk Kasboeken Kantoor-Agenda's Grootboeken Huishoudboeken Boekhandel P. Stins Pz. a-C- Ml /2f>n3 fixHten. Zondag 11 Januari, 8 uur rf'**: M OPGERICHT 1886 TELEFOON 956 Eikelenboom Timmer Santpoort Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 staat men dus deze, die doordat zij op hoo- ge temperatuur gebracht zijn, geen levende kiemen meer bevatten, die rotting kunnen ver oorzaken, dus a-septisch zijn. Indien de wond bloedt, dan moet men niet te zuinig met de hoeveelheid gaas en watten zijn, waarmede men haar afsluit en het verband onder een tamelijk grooten druk aanleggen. Waneer wij dus wetten zouden moeten voor schrijven, waaraan de leek zich te houden heeft die de eerste hulp bij verwondingen wil aan wenden, dan zijn het de volgende: lo. Zie goed hoe de wond er uitziet, om dit aan den deskundige, die inmiddels geroe pen is, te kunnen mededeelen. 2o. Raak wond noch omgeving aan. Natuur lijk mogen grootere voorwerpen, die gemak kelijk te verwijderen zijn, met de hand wor den weggenomen. 3o. Behandel de wond niet met vloeistoffen en spoel haar nooit uit. 4o. Is peru-balsem bij de hand. bedek de wond er dan mede. 5o. Bedek de wond met eenige flinke lagen steriel gaas, dan met steriele watten en sluit baar met een zwachtel of doek goed van de buitenlucht af. 60. Zorg bij bloeding, dat ge het verband stevig aandrukt. 7o. Wasch uw eigen handen vöör gij helpt, manipuleer zoo weinig mogelijk met de ver- bandstoffen, en raak ze zoo weinig mogelijk aan. HUZIEK. Vierde Bach-Concert. Dinsdag 13 Januari a.s. des avonds ten 8 ure heeft in de „Vereeniging" het vierde Bach concert plaats door het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Mengelberg. Uitgevoerd worden de Tweede Symphonie yan Brahms, de ouverture en Senta-Ballade uit uit Wagner's „Vliegende Hollander" en „Tristan en Isolde" het voorspel der 3e acte en Vorspiel und Liebestod. Als solo-zangeres treedt mevr. Barbara—Kemp op. LETTEREN EN KUNST. Mevrouw Jo Kruyder Bouman. Reeds vroeger waren wij in de gelegenheid te dezer plaatse de kunst van Mevr. Jo Kruyder— Bouman te prijzen. En thans biedt zich daartoe weder een nieuwe gelegenheid. In de keurig ingerichte kunstzaal van den heer Smit ver der ook platen- en lijstenwinkel aan de Groote Houtstraat bij het Verwulft, is n.l. van Mevrouw Kruyder een heele verzameling van schilderstukken en grappige, goede teekeningen voor prentenboeken te zien. Haar prentjes van dieren, en dat van de dieren welae de grootste belangstelling van de kinderen hebben, als kikkers, muizen, poesen en zoo, zijn heel geestig en levendig. Daarbij hebben ze dat eenvoudige, dadelijk aansprekende, dat prentjes voor kinderen moeten hebben, en zijn ze dus beter dan menig keurig verfijnd Engelsch- aandoend kinderplaatje, zooals wij er uit vele andere kinderboeken kennen. Kort en goed, Mevrouw Kruyder—Bouman's werk verdient de volle belangstelling van allen die zich voor het kinderboek interesseeren. Men moet maar eens bii den heer Smit gaan kijken, het is werkelijk zeer loonend En men zal zich over het daar doorgebrachte uurtje niet beklagen. Joh. de Meester. Op 6 Februari a.s. zal Johan de Meester zijn 60en verjaardag vieren. Er heeft zich een commissie gevormd om den talentvollen journalist-letterkundige op dien dag te huldigen, met Karei Alberdingk Thijm (L. van Deyssel) als voorzitter. Perez Caldos. De bekende Spaansche schrijver Benito- Perez Caldos is in den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. op 75-jarigen leeftijd te Madrid overleden. Caldos heeft o.a. ge schreven het tooneelstuk „Electra", waarvan de opvoering te Parijs tot een levendige pole miek en tot manifestaties aanleiding heeft ge geven. Godsdienst. In een bespreking van Dèr Mouw's intusschen zeer belangwekkende verzen neemt de kunstcriticus Carel Scharten het tegen dezen dichter voor den godsdienst op. Hij zegt o.a. naar aanleiding van Dèr Mouw's schelden op den godsdienst: Het is bezwaarlijk in de nabijheid van zoo plompe smaad van zoo „vuile" scheldwoorden, dat het „Brahman" gevonden zal worden; gevon den, niet met het verstand, doch in zijn eeuwige schoonheid en stilte. Dit grof en verouderd geschreeuw was ook zoo bijster onwijsgeerig. Immers, bij de beoordeeling van een Godsdienst heeft men slechts in de tweede plaats zich af te vragenbevredigt hij mij persoonlijk? De groote Godsdiensten zijn niet gemaakt naar een beeld der menschelijke toegefelijkheid, doch naar het beeld der cosmische waarheid. De opteeke- naar der Tien Geboden vroeg zich niet af: wat zou ik doen, als ik God was? Zou ik de zon de straffen tot in het derde en vierde geslacht Hij vroeg zich af: hoe is de onvermurwbare werkelijkheid En het onontkoombaar antwoord was; de zoude wórdt gestraft, de zonde wreekt zich, tot in het derde en vierde geslacht. Een groote Godsdienst dus verbeeldt in machtige lijnen: de Waarheid. Een groote Gods dienst, die tevens schóón is, die niet rust voor hij Harmonie is, zoekt in die onverbiddelijke Waarheid eene oplossing. En het Christendom, in de aanschouwing van het wreede bloed der zich meedoogenloos voort-telende en uitmoor dende schepping, van de roode bioeddronken- heid der hartstochten, en van de dampende bloedplassen der onmetelijke misdaad, de misdaad om voedsel, het zocht en vond in dal bloed zelf, in Jezus offerdood, de mystie ke Verlossing, den Zoon, het Eeuwig Leven. Niet in het menschelijk verstand, doch in het diepe verschiet der menschelijke ziel, waar die uitmondt in de Eeuwige Liefde, is de Ver zoening van de ondoorgrondelijke en ondelg- bare verschrikking van dit tijdelijk bestaan. ALLERLEI. Zoo tijd zoo zeden. Een beschouwing over het bekende boek „The Scarlet Letter'' van den Engelschman Hawthorne in de „H.P." eindigt aldus Maar wat ons, als het grootste contrast met onzen tijd, misschien nog het meeste belang 'nboezemt, is de grimmige ernst, waarmede ten tijde dezer „Pilgrim Fathers" de zonde der onkuischheid werd vervolgd. Men zou geneigd zijn te vragen: heerschte dan destijds slechts die ééne zonde? en werd elk ander kwaad daartegenover licht gesteld? In Walter Scott's „The heart of Mid Lothian", in George Eliot's „Adam Bede" vinden wij dezelfde hardvochti ge gestrengheid weder. Zoowel Effie Deans als Hettv Sorrel ontsnappen ternauwernood aan haar vreeselijk vonnis: .„and then to be hanged by the neck till you be dead." Wei is waar, was hier de schuld door kindermoord verzwaard; maar zelfs voor deze zonde, uit angst en nood bedreven, zouden in dezen tijd verzachtende omstandigheden in aanmerking worden genomen. Wel is de rechtspleging een andere geworden E11 wij, die weten hoe vaak de stem der verleiding komt tot de weêrstand- loozen, hoe zoet zij klinkt wanneer zij de schoonheid nadert met de taal der vleierij, wij zouden, waar ons hart van mededoogen klopt, zoodanige gestrengheid niet terug wenschen. Maar is, aan den anderen kant, de groote toe geeflijkheid, de lichtzinnigheid bijna, waarmede heden ten dage de zonde van overspel wordt over het hoofd gezien, beter te verantwoorden? Is die zonde niet een kanker, die het huiselijk geluk vau duizenden bij duizenden verduistert? En is niet de schaamteloosheid, waarmeê zij optreedt, een bewijs van achteruitgang en ver slapping van zeden? Het geteisterde Weenen. Ongelooflijk treurig ziet het er tegenwoordig in het eertijds zoo vroolijke en schoone Wee nen uit. Het oude Weenen bestaat niet meer, het Weenen van de Strauss-geslachten, van den Wurstel Prater, van den Wiener Wald en van de Wiener Madeln. Dat|is vernietigd, ver dwenen, te gronde gericht. Hóé grondig en hoe vreeselijk, daaraan wijdde de Weensche correspondent van het „Handelsblad" een wel sprekend woord: „Deze stad, die aan particu lier en openbaar kunstbezit, vooral aan parti culier, zoo rijk was als bijna geen andere stad ter wereld, wordt volkomen leeggeplunderd, Het zal niet lang meer duren of alles is weg. En de hongerlijdende bevolking zal niets meer hebben dan de vier kale muren, waar binnen zij het laatste stukje van het bedorven Ameri- kaansche spek kan „genietenTerwijl milli- oenen hun honger niet één dag van de week kunnen stillen, zwelgt de kleine groep rijken in al het aardsche genot. Nooit heeft men in de straten van Weenen meer auto's en rijtui gen gezien dan thans. Nooit droegen de vrou wen kostbaarder 'uweelen en duurder bont, fijnere kant en dunnere zijden kousen. Nooit waren in de dure restaurants de tafels zoo vol, het eten en drinken zoo duur „Aan het uiterlijk van de stad merkt men niet veel van deze verarming. In elke wereld ramp is een kring van menschen, die profijt trekken van de verarming der millloenen, die op grooten voet leeft en zooveel mogelijk wil genieten van de jonge schatten. Naar welk koffiehuis men ook gaat, naar welke van de ontelbare bars, men vindt geen plaats onbezet. De mannen en vrouwen zitten dicht op elkaar gedrongen aan de tafeltjes. Dichte wolken sigaren- en sigarettenrook hullen de slecht verlichte zalen in een mystiek duister. De champagne vloeit in stroomen, vuurrood zijn de gezichten, luidt klinkt het lachen, dat op gaat in de zoete zinnelijkheid van de warme, vroolijke muziek „Oude mannen en vrouwen ziet men bijna niet meer. Komt er geen hulp op grooten schaal, - niet de hulp van hen, die uit armoede woekerwinst halen - dan zal de wanhoop niet halt houden voor paleizen en kerken. Dan gaan de rustigste stad ter wereld en het goedigste volk ter wereld onder in een zee van bloed... Ziehier eenige cijfers, die meer spreken dan de kleurigste beschrijving. In de eerste 10 maanden van dif jaar stierven te Weenen 52000 menschen meer en werden 69.000 kinde ren minder geboren dan in 1913. Een achter uitgang dus van 121.000, alleen door meerdere sterfte en minder geboorte, op een bevolking van ongeveer twee millioen. Het is ontzettend. 't Is geen lofspraak, wanneer men van iemand verklaart, dat zijn opinie op politiek of welk ander gebied ook in 40 jaren niet is veranderd. 't Wil zeggen, dat hij geene ondervinding heeft opgedaan, niet op feiten heeft gelet, niet nagedacht heeft. Men prijst geen dooden boom, geen stilstaand water. Victor Hugo. Telefoneeren uit vliegtuigen.— Binnenkort zal het mogelijk zijn voor passagiers die per vliegmachine reizen, om draadloos te telefoneeren met het dichtst nabijzijnde draad- looze station, dat dan verder de berichten per draad naar de particuliere adressen kan door zenden. De draadlooze telefonie werd vooral tijdens den oorlog ontwikkeld. Zij werd toege past op verschillende gevechtsmachines, die op niet te groote afstanden met elkaar in verbin ding konden blijven. Deze apparaten voor draadl. telefonie worden nu ook aangebracht op ma chines voor het luchtvaart verkeer. Deze week zullen daarmede nog proeven worden genomen. BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 2 Januari tot en met Donderdag 8 Januari. GEBOREN, levenl. d. van A. Weijers en P. C. W. Heeres. GETROUWD, J. E. A. van Gulick en E. Vogt; W. Kruup en C. Hoogenstein. OVERLEDEN, M. J. Sligcher, 78 jaar en in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort N. J. M. Hoogendijk. 70 jaar. KERK-AGENDA. Zondag 11 Januari 1920 Bloemendaal. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. J. A. van Leeuwen. 's avonds 6.30 de heer K. Koopman. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. 5 uur n.m. dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Geen dienst, 's avonds half zeven, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. 1 Joh. 5:4 „Wereldoverwinning". Evangelisatie Santpoort v.m. 10 uur, Ds. War ners te Den Helder. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Bispinck, Sparren heuvel te Bloemendaal, een ekster; Bloemen- daalsche apotheek, Bloemendaalscheweg 69 te Bloemendaal, een bruin lederen portemonaie J. Holtus, Kleine Houtstraat 98 te Haarlem, een paraplui; A. Neelissen, Rampenlaan 12 te Overveen, een zilveren scapelier medaille; L. de Nijs, Noorder Tuindorplaan 58 Overveen, een gouden machetknoop; aan het bureau van politie te Overveen, een kinderportemonnaie, een glacé handschoen, een sleutel van een wagen, een riem, twee kinderhandschoenen, een wollen mutsje, een huissleutel, een zak doek, een R. C. gebedenboekje. Verloren voorwerpen. Verloren: een blauw wollen trui,, een hee ren portemonnaie, een portefeuille, een bank biljet van f.25. een sierhaarspeld, een gou den schakelarmband, drie zilverbons a f.1.—, twee portemonnaies, een grijs wantje, een booromslag, een kinderhandschoen. VRIJE TOEGANG ADVERTENT1ËN. KAMERBEWONERS. STUDEER- EN LESKAMERS. Den houders van Rantsoen- kaarten voor Kamerbewoners en Studeer- en Leskamers wordt bekend gemaakt, dat vanaf MAANDAG 12 JANUARI tot en met ZATERDAG 17 JANUARI e.k. de 2e en laatste verstrekking op deze rantsoe nen zal plaats vinden. OP VERTOON der kaarten als bovenbedoeld kunnen de bons dagelijks van 9—2 uur, des Zaterdags tot 1 uur n.m. worden afgehaald aan de af deeling Inlichtingen van het Brandstoffenbureau, Ged. Oude gracht 18. Verstrekt zal worden Kamerbewoners bons Aan voor 1 Vi H.L. eierkolen en IV* H.L. anthraciet. Voor Studeer- en Leskamers bons voor: 1 H.L. eierkolen 1 H.L. anthraciet. Directeur Brandstoffen-Bureau, R. C. J. WILLINK. voorradig bij Telefoon 5045. TELEFOON 189. Gewone prijzen. BUREAU VAN 10-3 UUR. De voorstellingen van het Schouwtooneel gaan bepaald door. 25 In den BOEKHANDEL der Vereenigde Drukkerijen De Genestetweg 23 worden Advertenties aan genomen voor alle binnen en buitenlandsche bladen, zonder eenige verhooging.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 3