Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Gemeentebestuur. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE H. A. P. Programma van 16, 17, 18 en 19 Januari. Nordisk Programma van 20, 21 en 22 Januari. !4e Jaargang. ZATERDAG 17 JANUARI 1920. No. 3. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Voor een vol jaar. f 4.- Advertentiën. 15 cent de regel, bij atname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Kinder-Bijblad. Onze raad vergaderde Donderdag. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter de burgemeester. Het nieuwe raadslid Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout, legt den eed af en wordt geïn stalleerd; hij neemt daarop de vacante plaats tusschen de heeren Koolhoven en Hogenbirk in. De notulen der vorige vergadering worden daarop goedgekeurd. Er is een voorstel van B. en W. om den inventaris der voormalige Centrale Keuken van de hand te doeneveneens tot het verkoopen van het restant goedkoope schoenen. Er zullen blijkbaar een 30 tot 40 paar overblijven. Het zijn gebruikte Australische schoenen, van het slagveld afkomstig; de beste zijn eruit. De Voorzitter doet nog |een vriendelijke poging om de keuken-inventaris af te lezen, begint met 7 honten lepels, maar wordt door verschei dene raadsleden bewogen, deze huishoudelijke opsomming te staken. De verkoop van het keuken-gerei en de schoenen wordt goedgekeurd. Het proces-verbaal der Kasopname van den Gemeente-ontvanger wordt in orde bevonden. Voorgesteld was, aan de schoolbewaarders Groeneveld en Vallenduuk, die door een vroe gere toeslag-regeling eenigszins bij andere gemeente-ambtenaren achterstonden, alsnog een bedrag van respectievelijk f87—en f 104— te geven, zijnde de sommen waarop zij volgens de vervallen toeslagregeling van 1 Januari tot 1 Juli 1919 recht zouden hebben gehad. De heeren Noorman enSchuIz komen daar tegen op. Zij willen hun de f 200— toeslag in zijn ge heel zien toegekend, zooals door den heer Hogenbirk werd voorgesteld. De heer De Roo stelt voor het door B. en W. voorgestelde uit te keeren, en de zaak wat het meerdere betreft, nog eens te onder zoeken. En aldus wordt dan besloten. Van het gemeentebestuur van Velsen was een schrijven ingekomen, met verzoek op te geven hoeveel de gemeente Bloemendaal naar verhouding van het aantal leerlingen in de aan het Rijk te verleenen subsidie voor een Rijks Hoogere Burgerschool zou bijdragen. B. en W. stellen voor, aan de gemeente Velsen te berichten, dat Bloemendaal bereid is, tot een maximum van f 100— bij te dragen voor elke leerling, die de te Velsen te stichten H. B. S. bezoeken zal. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor, aan Mej. Bruijnsteen, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Bloemendaal, wegens haar benoeming te Alkmaar, eervol ontslag te verleenen, zoo mogelijk tegen 1 Maart e.k. Wordt goedgekeurd. Aan de orde is nu de benoeming van een lid der Zeeweg-Commissie; zulks vanwege het aftreden van den heer Teding van Berkhout. De heer A. Koolhoven wordt gekozen. Als lid der commissie voor strafverordeningen kiest men daarna tien heer Berkhout. Verzoeken om ontheffing van bepalingen der bouwverordening kwamen in van de volgende personen. Den heer J. van Veen vroeg vergunning tot den bouw van een landhuis aan den Zeeweg. Wordt goedgekeurd. De heer J. H. van Kampen vroeg ontheffing van artikel lObis voor het bouwen van een schuur en een uitbouw aan zijn villa aan den Zandvoorterweg. Wordt goedgekeurd. Mej. D. J. weerman vroeg verlof tot het aan brengen van een rieten dak op haar woning in het Duinlustpark. Wordt goedgekeurd, met inachtneming der daarbij te stellen voorwaarden. In de vergadering van 18 December j.l. was de wensch geuit om alhier een grondbedrijf in te stellen. Naar aanleiding daarvan merken B. en W. het volgende op: „Een grondbedrijf is 'n door de gemeente uit geoefend als afzonderlijke administratie inge BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en'Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepöt en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 richt bedrijf van het koopen, exploiteeren en verkoopen van bouwterrein", aldus Mr S. I. R. de Monchy in „Modern Gemeentebestuur"; m. a. w. hoofddoel is eene afzonderlijke boekhou ding van dat deel der gemeente-eigendommen, dat voor bouwterrein in aanmerking komt. Nu wil het ons College voorkomen, dat hoewel het voor onze gemeente van grootbe lang is, dat zij de hand legt op voor bouwgrond geschikte terreinen een bepaald afzonderlijk geadministreerd bedrijf hier minder op zijn plaats is, daar Bloemendaal op het oogenblik nagenoeg geen bouwterrein in zijn bezit heeft en dus voorloopig geen sprake kan zijn van verkoopen of exploiteeren. Wel is waar is onze gemeente eigenaresse o.a. van het Bloemendaalsche Bosch geworden en vereischt de instandhouding daarvan veel zorg, doch behalve voor een zeer klein ge deelte mogen deze terreinen niet in exploi tatie worden gebracht. Wij zouden er daarom de voorkeur aan geven, indien aan ons College eene Commissie van bijstand werd terzijde gesteld, wier taak voor namelijk daarin zal bestaan om ons van voor lichting te dienen: le. bij aankoop, exploitatie enz. van bouw terrein 2e. bij het beheer en instandhouding van onze plantsoenen en bosschen. Deze Commissie, aan wier hoofd de Burge meester ware te plaatsen, zou dan uit een vijftal anderen, leden van den raad, kunnen bestaan. De Voorzitter stelt voor te benoemen de heeren Noorman, voor het Noordelijk deel, Hogenbirk, voor Bloemendaal, Dr. Bornwater, voor Overveen, Nederhasselt, voor Aerdenhout, en Verdegaal, voor Vogelenzang. De heer D e R o o kan zich alleen vereenigen met deze Commissie, als het meer wordt dan een Commissie van advies, een Commercieele boekhouding voor het grondbedrijf voert, enz. De Voorzitter stelt zich de Commissie meer voor als een Commissie van bijstand. De heer Schulz wil die Commissie een Commissie van onderzoek doen zijn om een eventueel Grondbedrijf voor te bereiden. De heer Noorman en Dr. Bornwater zijn voor instelling der door B. en W. bedoelde Commissie, daar die er een van voorbereiding zal zijn. Wordt aangenomen. Ook de voorgestelde leden worden als zoo danig benoemd en nemen die benoeming allen aan. In bespreking komt nu een schrijven van den heer Van Nederhasselt, waarin deze voorstelt een broeikas voor de gemeente aan te schaffen en daarvoor een crediet van f 2500— toe te staan. Zoo kunnen door de gemeente bloemen worden gekweekt ter versiering van plantsoenen en andere openbare plaatsen. De heeren Koolhoven en Bispinck en ook anderen blijken er tegen vanwege door hen gevreesde onkosten. De heer Van Nederhasselt verdedigt zijn voorstel. Er wordt over gestemd. En het wordt verworpen. Voorts was er nog een verzoek van den heer Van Nederhasselt om de boomen aan de Eikenlaan van den Aerdenhoutsduinweg af tot de Zandvoortschelaan, te doen rooien, en den weg in overeenstemming te brengen met het gedeelte Eikenlaan tusschen Schulpweg en Aerdenhoutsduinweg. De boomen zijn oud en leelrjk en leveren bij wind gevaar voor de om geving op. De heeren Van Kessel en Schulz zijn voor onmiddellijk onderzoek, en als de boomen gevaarlijk blijken, deze dadelijk te doen ver wijderen. Het wordt ter afdoening in handen van het dagelijksch bestuur gesteld. Dan is er het voorstel van het Dagelijksch Bestuur, het te machtigen bij de aanbesteding van den Zeeweg bekende aannemers uit te noodigen om in te schrijven voor een verhar ding zoowel met hoogovenslakken als met ander materiaal. Na een uitgebreide discussie, waarbij vele leden het woord voeren, wordt dit voorstel van het dagelijksch bestuur aangenomen, met alle stemmen op die van de heeren Verdegaal en Van Kessel na. Van het bestuur der Haarlemsche manege was een verzoek bij onze|geroeente ingekomen om in den aanleg van den Zeeweg ook nog een ruiterpad op te nemen. De heeren Berkhout en Koolhoven voelen wat voor een ruiterweg. Laatstgenoem de zou de 8V2 M. breede strook in het midden zoolang de tram daar nog niet ligt.jvoor ruiter pad willen bestemmen en als dat niet kan, dan aan den Noordkant zoo'n ruiterpad aanleggen. De Voorzitter wil een proef met het eerst genoemde nemen. De heeren Noorman en Schulz voelen niets voor een ruiterpad. De heer De Roo wil een der rijwielpaden als ruiterpad inrichten. De heer Hogenbirk sluit zich daarbij aan. Hij wil dadelijk een ruiterpad doen aanleggen. De heer De Waal Malefijt is ook daar voor. De heer Van Kessel tegen een ruiterpad vanwege de stof. Dr. B o r n w a t e r is tegen opoffering van een rijwielpad. Het aanleggen van een ruiterpad komt in stemming en wordt verworpen, met 9 stemmen tegen. Daarna wordt het voorgestelde profiel voor den Zeeweg aangenomen. Ingekomen was een schrijven van de Gezond heidscommissie, met het verzoek de „verorde ning in het belang der gezondheid van leerlingen der scholen" zoo te wijzigen, dat kinderen die zeiven of wier huisgenooten aan epidemischen bof lijden, de scholen niet mogen bezoeken. Dr. Bornwater, als deskundige om advies gevraagd, juicht deze bepaling toe, |en na eenig heen- en weer gepraat waarbij o.a. wordt vastgesteld dat het lang geen bof is, wanneer men den bof heeft, wordt deze bepaling in de verordening opgenomen, terwijl een door Dr. Bornwater opgeworpen vraag of een onderwijzer, van wien een huisgenoot de bof heeft, onderwijs mag geven nog eens onder de oogen zal worden gezien. Besloten wordt daarop het bestaande rijwiel en voetpad langs den Vogelenzangsche Weg te veranderen in een rijwielpad van 2 Meter breedte. De door den gemeente-architect voor dat werk gemaakte begrooting komt tot een cijfer van f 8200.-. Het bleek in verband met de bouwplannen noodzakelijk, de waterleidingbuizen in Slinger en Bentveldsweg door de Veidlaan te verbin den, waarom B. en W. voorstellen daartoe over te gaan. Zij leggen daarbij een door den directeur van gemeentewerken opgemaakte begrooting ad f 3600.— over. De wethouder Bispinck licht het voorstel toe, en het gaat daarop erdoor zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde is daarop de wijzigiging der concessie aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tram wegmaatschappij. Ingekomen is een schrijven der maatschappij, waarin deze uiteenzet, dat het bedrijf met de oude tarieven over 1918 een tekort opleverde van f 63.400; in verband daar- Oroote Houtstraat 111—113 Haarlem. 1. H. A. P. Journaal. 2. Klatergoud. Drama in 5 acten. In de hoofdrol ALMA RUBENS, vervaar digd in de Triangle-fabrieken. - PAUZE. - 3. De Uitvinding van Billv. Amerikaansche klucht in 2 afd. N. B. Op het Matinée van Zondag loopt dit programma 3 maal. Het aangenaamste is een programma van het begin af te zien. De voorstelling is echter doorloopend. le programma aanvang 2 uur. 2e 3.45. 3e 5.30. Nordisk Journaal. 2. Het Wachthuisje No. i3. Italiaansche kunstfilm in 4 acten. PAUZE. - 3. De Geëmancipeerdejongedame. Amusante Klucht in 3 afd. In de hoofdrol de bekende filmactrice OSSI OSWALDA. 86 mede verzoekt de maatschappij het voorstel tot tariefswijziging ongewijzigd aan den raad ter goedkeuring voor te leggen; de maatschappij is dan bereid tot het invoeren van overstap- kaartjes tegen 15 cent op de Ceintuurlijn der E. N. E. T. en op de stadslijn der N. Z. H. T. M. naar het Station, respectievelijk naar den Hout De Voorzitter herinnert er aan, dat dit een oude kwestie is. De N. Z. H. T. M. had goed keuring van verhooging van tarief van 7y2 op 10 ct. verzocht. Het dagelijksclVbestuur schreef daarop dat eerst eens uit de exploitatie-rekening moest blijken dat die tariefsverhooging noodig was. De heer De Roo wil door B. en W. een deskundige zien gezonden naar de N.Z.H.T.M om de cijfers van den brief te verifieeren. De heer Schulz wil dan ook tevens een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden. De heer Van Kessel sluit zich daarbij aan. De arbeidsvoorwaarden aan de N.Z.H.T.M. zijn treurig. De menschen verdienen f21.—Tot nog toe kreeg het personeel de 2V2 cent fooi, bij die verhooging neemt de maatschappij die 2V2 zelve. Laat hen verhoogen als het moet, doch het personeel moet er beter van worden. De heer Noorman sluit zich daarbij aan. De heer Hogenbirk! meent die aangelegen heid der loonen aan de arbeiders; zeiven te te kunnen overlaten. De Voonzitter vreest, dat de Bloemen dalers als hun raad de tariefsverhooging wei gert, aan de grens van Haarlem zullen moeten uitstappen. De heer Koolhoven valt den heer Hogen birk bij. Laat de werklieden voor zichzelf zorgen. De heer Schulz handhaaft zijn standpunt. Het voorstel wordt aangehouden. B. en W. zullen met de maatschappij nogeens spreken; ook naar de arbeidsvoorwaarden informeeren. Daarop komt een kleine aanvulling der politieverordening met een verbod om bin nen 5 Meter van den openbaren weg zonder toestemming van B. en W. voorwerpen te plaat sen hooger dan 1 Meter. Overtreding wordt gestraft met hoogstens f 25.— boete of hoog stens 6 dagen hechtenis. Deze aanvulling wordt| goedgekeurd met dien verstande, dat een artikel der bouwverordening, dat daarmede in botsing komen zou, worde ge wijzigd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1