E M S E R-WATER DE BEZWAREN HET BEGRIP, Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer è55 cent per 1/1 kruik. Ter perse VAN DE ZIJDE DES VERSTANDS TEGEN DE REDELIJKHEID VAN ZOO ALS DIE NU DOOR Dr. J. CLAY IN ZIJN VEROORDEELING VAN DE DENKWIJZE VAN HEGEL EN BOLLAND GEUIT ZIJN, BESPROKEN DOOR J. HESSING. Van de afdeelingen Overveen en Vogelen zang van den R. K. Landarbeidersbond was een verzoek ingekomen, ertoe strekkend werklieden, die 60 jaar zijn en volgens minis- terieele bepaling niet meer ingeschreven kun nen worden in het werkloozenfonds, in staat te stellen bij werkeloosheid in hun onderhoud te voorzien. Dit adres geeft B. en W. aanleiding tot eenige opmerkingen, waarvan de slotsom luidt, dat, wil men bedoelde ouden van dagen in geval van werkeloosheid helpen, ze ondersteund moeten worden volgens de voorschriften der Armenwet. De heer Van Kessel ondersteunt het adres, begrijpt dat de slotsom van B. en W- juist is, maar verzoekt, dezen steun te doen gaan over de organisatie, opdat die menschen niet te zeer zich als bedeelden zullen voelen. De heer Schulz zou die zaak naar B. en W. willen renvoyeeren om haar nader onder de oogen te zien. Aldus besloten. Het volgende punt iswijziging der reinigings belasting. Wordt aangenomen. De gewijzigde verordening op de heffing dezer reinigingsbelasting luidt als volgt: Artikel 1. De in deze verordening bedoelde Reinigings dienst bestaat in a. het doen ophalen van asch en anderen huis- houdelijken afval langs de wegen, die krach tens besluit van den Gemeenteraad van Bloe- mendaal daartoe zullen zijn aangewezen b. het pneumatisch doen ledigen van beer- en menagewaterputten en het doen weghalen van puin en anderen bouwafval en van zoo genaamd tuinafval, alles in of afkomstig van woningen of daartoe behoorende tuin of erven, welke langs die wegen gelegen zijn; c. het ontsmetten van goederen. Artikel 2. Het ophalen van asch en anderen huishoude- lijken alval geschiedt kosteloos tweemaal per week te Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout, o. a. tot de samenkomst van den Boekenrooder- weg en van Lennepweg en eenmaal per week te Vogelenzang en den Brederodeweg, onder de volgende bepalingen a. er mag per keer niet meer worden meege geven dan één H. L. terwijl de bak niet zwaarder mag zijn geladen dan één man kan tillen b. de asch en de afval moeten, elk afzonderlijk, door de zorg der bewoners van de huizen gereed gezet worden aan den ingang der perceelen, aan de binnenzijde der uitgangs hekken. Artikel 3. Voor het pneumatisch leegen van beer- en huiswaterputten moet worden voldaan f3.50 per M3 of gedeelte daarvan, de putten moeten worden geopend en gesloten door de zorg der aanvragers. Putten, die niet machinaal kunnen worden geledigd, moeten worden geledigd door de zorg der bewoners, b.v. putten, die in zooda nige toestand verkeeren, dat zij moeten worden leeggestoken of zoover van den openbaren weg zijn verwijderd, dBt zij niet met de machine te bereiken zijn. Is voor het perceel het ruimen der putten aangevraagd en is aan dit verzoek van gemeen tewege begin van uitvoering gegeven, dan wordt ten minste f3.50 in rekening gebracht, wanneer de ruiming niet plaats vindt. De putten worden geledigd op de dagen daar voor door Burgemeester en Wethouders aan gewezen; wil men op andere dagen geruimd hebben, dan wordt de kostende prijs in rekening gebracht. Artikel 4. De prijs voor het weghalen van tuinvuil, puin en houtafval bedraagt f3.— per M3. of gedeelte daarvan voor het verleenen van hulp bij het laden moet worden betaald f 1.50 per uur of gedeelte daarvan. Het opladen van het afval moet binnen Va uur zijn geschiedbij langer oponthoud voor het laden wordt bovenvermelde prijs berekend. Bij bestelling van weghalen van afval waarbij niet tijdig is gewaarschuwd dat van den dienst GEEN gebruik zal worden gemaakt, wordt ten minste f3.in rekening gebracht. Particulieren, die op Woensdag tusschen 8 en 12 uur v. m. of tusschen 1.30 en 4.30 n.m. afval brengen op de algemeene vuilnisbergplaats te Santpoort,betalen voor de verwerking van dien afval f0.75 per aangevoerde handwagen, f 1.50 per aangevoerde paardenvracht. Deze betaling geschiedt aan den beltwerker ter plaatse tegen afgifte van een genummerde kwitantie. Artikel 5. De kosten van het ontsmetten van goederen zijn f6.— per ovenvulling of gedeelte daarvan. Onder deze kosten zijn niet begrepen de kos ten van halen en brengen der goederen; deze kosten bedragen wanneer kan worden gebruikt gemaakt van den handwagen f 0.75 per uur of gedeelte daarvan; bij gebruik van paard en wagen f 1.75 per uur of gedeelte daarvan. Wordt, na bestelling van dezen dienst daarvan geen gebruik gemaakt, terwijl het personeel reeds onderweg is, om de goederen te halen, dan wordt ten minste f6.— in rekening gebracht. Artikel 6. Zij, die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders, niet voldoende vermogend zijn, om bovenbedoelde kosten geheel te dragen, zullen voor de helft worden aangeslagen, terwijl zij die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders, niet in staat zijn om zelfs de helft te kunnen betalen, geheel van betaling worden vrijgesteld. Artikel 7. Deze verordening treedt in werking een maand nadat zij door de Kroon is goedgekeurd, Aan de orde is dan de aankoop van twee huizen een van Opzeeland aan de Rollands laan, en een van Van den Brink aan het Rol landspad; elk voor f2000.— Nadat het oordeel van den heer Van Kessel is ingewonnen, wordt tot dezen aankoop be sloten. De Voorzitter herinnert eraan dat voor de leden der middenstanderswoningbouwveree- niging de weistandsgrens nog niet bepaald is. Er was gesproken van f3000.tot f 10.000.— De Wethouder De Waal Malefijt vindt reeds f3000.— te hoog. We moeten niet slechts vragen Wat verdienen die menschen, maar eenigszins verder aanzien. De Voorzitter verdedigt een welstands- grens. Daarnaar is zonder aanzien des persoons te handelen. De heer Van Kessel wil alleen het maxi mumbedrag bepalen. De heer Hogenbirk is hier ook voor. Na eenig heen en weer praten wordt beslo ten, de maximum-grens op i7000.— (zuiver in komen, niet het belastbaar inkomen) te stellen. Geen minimumgrens. Bij de rondvraag wijst de heer De Roo op den slechten toestand der brandweer, dezer dagen opnieuw gebleken. B. en W. beloven verbetering. De heer Noorman vraagt hoe het staat met het succes dat de gemeente had met haar advertentie in de bladen: Dat wie een woning wenschte, zich moest opgeven. De Voorzitter zegt, dat velen zich opga ven: die komen ln aanmerking zoodra er ge bouwd wordt. De heer Noorman acht dit niet veeler zijn grööter verwachtingen gewekt door die annonce. De heer Nederhasselt zou gaarne zien dat de gelegenheid 's nachts te telefoneeren voor Aerdenhout zal blijven bestaanhet ziet er naar uit of die gelegenheid eerstdaags er niet meer zal zijn, daar in plaats over de po litiepost, het telefoneeren over het postkantoor zal geschieden. De Voorzitter zegt te zullen zien of de eerstgenoemde toestand niet kan worden ge handhaafd. De heer D e R o o vindt het bespottelijk, dat het postkantoor te Bloemendaal niet den heelen dag open is. Verscheidene raadsleden vallen hem bij en de Voorzitter belooft aan het post- bestuur verandering te verzoeken. De heer Hogenbirk wijst op overlading der E.S.M. tramwagens, vooral 's morgens en 's avonds. De Voorzitter belooft aan de E.S.M. te verzoeken eenige bijwagens meer te doen aan haken op die tijden. De heer Noorman vraagt om bouwgrond voor de Woningbouwvereeniging „Bloemendaal Noord". Dit verzoek te beoordeelen wordt aan de nieuwe commissie voor de terreinen over gelaten. De raad gaat dan in geheime vergadering om belasting-reclames te behandelen. BI,OE9IENDAAL Ons nieuwe raadslid. De heer Eduard Henri Elisa, zoon van Jonkheer Willem Philip Teding van Berkhout, werd geboren op 9 Juli 1877. Hij be kleedt de betrekking van waarnemend hoofd-ingeland van Rijnland, hoofd ingeland van Veerenbroekpolder, voor zitter der Vereeniging van groote en kleine polders te Schalkwijk. Bij den heer van Kempen, behangerij alhier, is in een der etalages ten toon gesteld een gekleurde schets van het hotel te Oisterwijk, alwaar onze plaats genoot, de heer Jorritsma, directeur van hotel „Duin en Daal", directeur wordt. Mej. W. Bakker, alhier, is geslaagd voor het praktijk-diploma voor goed loopend hand- en rondschrift gehouden te Amsterdam door de Vereeniging van Leeraren in het schoonschrijven M.O. De storm die Zondag j.l. overal groote schade heeft aangericht, heeft hier niet veel kunnen vernielen. Op de Genestet- weg is een houten ligtent, die op het perceel No. 23 stond, geheel uit elkaar gewaaid. Op de Rustenburcherweg zijn twee balcondeuren geheel uit hun voe gen gerukt en kwamen met een hevig gerinkel, veroorzaakt door het breken der spiegelruiten, op het balcon terecht. Bij café Rusthoek is een reclamebord door den storm doormidden gebroken. Verder is er niets noemenswaardig voor gevallen. Op de laatstgehouden vergadering van de Bloemendaalsche Amateur-Foto- grafenvereeniging heeft er een huldiging plaats gehad. Het was dien dag 50 jaar geleden dat de heer I. Bispinck begon met het beoefenen van de fotografische kunst; de A.F.V. heeft den heer Bispinck veel te danken gehad. Daarom werd hem door den heer Cool, voorzitter der ver eeniging, namens de A. F. V. 'n mooie lauwerkrans aangeboden. Tevens werd den heer Bispinck medegedeeld, dat hij tot eere-lid was benoemd. Onder harte lijke woorden bracht de heer Bispinck dank voor de vele bewijzen ven sym pathie hem bewezen, en deelde mede, dat hij gaarne het eere-lidmaatschap aanvaardde. Een oneerlijke dienstbode. Bij de familie M. was een dienstbode, die zeer ijverig en werkzaam was. In haar ijver nam ze wel eens iets weg zooals zilveren vorken, messen, enz., die nooit meer terecht kwamen. Natuur lijk kon dat niet onopgemerkt blijven en op zekeren dag werd er een aanklacht tegen haar ingediend. Na haar kamertje doorzocht te hebben, waar niets gevon den werd, werd een bezoek gebracht bij den vrijer van de dienstbode, waar men meer succes had. Vele verdwenen voorwerpen kwamen te voorschijn. Door de politie wordt in deze zaak het onder zoek voortgezet. Maandag 19 Januari a.s. zal doords. J. C. Brussaard in de Geref. Kerk aan den Vijverweg een lezing worden ge houden over Jes. 40-65. De lezing zal aanvangen om 8 uur. Ds. Brussaard heeft zijn beroep naar Utrecht niet aangenomen. OVERVEEN Tot het afnemen van het examen voor fraaie handwerken is alhier benoemd mej. J. van der Kaay, vroeger leerares aan de Industrieschool te Rotterdam. VOGELENZANG. Er zullen 22 arbeiderswoningen ge bouwd worden. Deze zullen geplaatst worden aan den Vogelenzangscheweg. VAN BIEB EN DAAR. Wilhelm II. In een te Berlijn ge houden vergadering over de uitlevering van den ex-keizer zei de politicus Von Gerlach o.a. „Wilhelm II was zich de portée van zijn woorden en daden nooit ten volle bewust. Hij verkeerde steeds in een schemertoestand. Op een afgelegen eiland moest hij maar rust zoeken en zijn levensavond besluiten. Ik ben ech ter niet zoo wreed, hem er toe te dwin gen op dat eiland met zijn oudsten zoon samen te wonen. Maar ten opzichte van den ex-keizer mag men zich niet door misplaatste sentimentaliteit laten leiden. Tegenover een man, die eens tot zijn recruten zeide: „Jullie moet op alles schieten, ook op vader en moeder", is het verkeerd, tranen van gevoel te plengen. Wilhelm II is schuldig aan de zwaarste misdaden tegenover het Duitsche volk. Hij leefde in een excen trieke, mystieke gedachtensfeer, te zamen met „Nicky", die het Oosten tot het Christendom wilde bekeeren. Met de blanco volmacht aan Oosten rijk in zake het Servische ultimatum legde hij den grondslag voor den wereld oorlog. De vorige regeering heeft veel gedaan om het tot een oorlog te bren gen. Er bestaat voor ons geen reden, een gerechtelijke vervolging van Wilhelm II te verhinderen. Het is voor ons van het grootste belang, dat hij, die den Verkrijgbaar aan ons Bureau De Dialektiek en de Leer van de Tegenstrijdigheid bij HEGEL en BOLLAND Door Dr. J. CLAY Santpoort -- Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 oorlog aangesticht heeft, voor den rech ter wordt gedaagd. Deze man moet on schadelijk gemaakt worden. Tueurs des routes. Clement Vautel schrijft in „Journal": Maar hoe verder wij gaan, hoe meer het arme voetgangersvolk als quantité négligeable behandeld wordt, het raakt onder den voet en bovendien wordt het nog afgesnauwd. Dezer dagen heb ik dit verheven woord gehoord van een voetganger, die omver geworpen en beleedigd was dooreen tyran op wielen: Overrijd mij, maar wees tenminste beleefd „Vuurdoode r"-p roef. Zaterdag middag l.l. had achter de Rijkskweek school te Haarlem een proefneming plaats met den vuurdooder „Patria", van welk artikel de firma Hoesbergen te Haarlem de alleen-vertegenwoordiging heeft. In tegenwoordigheid van brand weer, politie en eenige autoriteiten werden de proeven genomen, o.m. met een houten huisje, waarvan de binnen wanden met teer bestreken waren. Het werd nadat het overvloedig met benzine en petroleum bespoten was, in brand gestoken. Een geweldige vlam, een dikke rook en aangewakkerd nog boven dien door den storm, stond het planken huisje onmiddellijk in een feilen gloed. Het vuur greep om zich heen, de teer begon al vlam te vatten en toen de brand zijn hoogtepunt bereikt had, werd het blusschingsmateriaal aangevoerd. De vuurdooder „Patria" wierp poeder erop, en de vlammen doofden dadelijk. Een merkwaardige vinding dus, dit blusch-apparaat. Het temmen der straatjeugd. Wij vestigden aldus schreef „De Controleur" reeds meermalen de aandacht op de tuchteloosheid der jeugd speciaal op die der groote steden. Het verheugt ons, dat de paedagogi- sche commissie uit de Tuchtunie, thans aan den Onderwijsraad heeft geadviseerd om den onderwijzers het recht te geven zich ook met het gedrag hunner leer lingen buiten de school te mogen be moeien. De Onderwijsraad breidde dit wat uit door het den onderwijzers als plicht op te leggen. Niet dat we de tegenwoordige onder wijzers zoo uitstekend in staat achten om op straat den opvoeder te spelen, zij zijn evenwel zoowat de eenigen, die over de jeugd eenige controle kunnen oefenen. De kwajongensstreken zijn voor een politieagent dikwijls te onbeteeke- nend en zijn ze dit niet, dan worden ze veelal niet opgemerkt. Maakt een onderwijzer van zijn recht gebruik buiten de school, dan zal de wet hem evenwel tegen ouders en pu bliek in bescherming moeten nemen. Anders heeft hij in een stad als Am sterdam verder geen leven meer. Een vlugge rechtspraak als in Enge land zou hier flink kunnen helpen. Hooge honoraria ter verge lijking. Uit het Parijsche Dlad „Excel sior" zijn de volgende opgaven der hoog ste honoraria welke aardsche stervelin gen genieten: Kubelik (violist) 3000 francs per avond. Met WARME MELK het BESTE MIDDEL tegen VERKOUDHEID en INFLUENZA.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2