Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hernieuwing alom. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE !4e Jaargang. ZATERDAG 31 JANUARI 1920. No. 5. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Voor een vol jaar. i 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Kinder-Bijblad. Hernieuwing alom. Het is de leus, die in woord en geschrift heden ten dage zoozeer vernomen wordt. Belang wekkend is o.a. wat Frijlinck in het maand blad „Regeneratie" over dit onderwerp schrijft. Wij ontleenen er een en ander aan. Leve de nieuwe wereld! riepen de Parijsche stakers elkaar toe. Zullen we hen klakkeloos napraten en het nieuwe, omdèt het nieuw is, met vreugde be groeten? Dat nooit! Mocht iemand zich gedwongen voelen te strijden voor een verbeterde wereldorde, best! maar dan zoeke hij ernstig 't goede, schoone en nuttige, zoowel in oud als nieuw. Wel echter voelt elkeen, die niet zijn fijnste zintuigen afgestompt heeft door banaliteit en materialistische hoogmoeds waanzin, dat er in een verbeterde sa menleving veel vernieuwd zal jnoeten worden. Het kan niet bij een eenvou dige herschikking blijven, er moet be wust principieel gestreefd worden naar het hooge reine. De goede wil moet voorzitten bij alle daden, zoo niet, dan loopt vroeger of later de wereldschuit op een zandbank van doodend dogmatisme of op de pun tige rots van giftige eigenbaat. Wat herinner ik me goed die geschiedenis lessen op de H.B.S., waar de leeraar geestdriftig vertelde van groote krisis- tijden in den wereldwasdomAls hij in vuur raakte over de ineenstorting van het gigantenrijk der oude Romeinen, als hij bezong de Renaissance, als hij echode de gruwelen en hartstrillingen der Fransche Omwenteling, als hij Na poleon volgde naar de Pyramiden en in het ijzige Noorden, dan zaten wij ademloos met groote oogen te luisteren, stilletjes dachten we dan vaak in ons zelf: „Dat waren groote tijden! Toen gebéurde er ten minste wat", en hoe kinderlijk verheugden we ons als de booze gestraft en de goede beloond werd! De wereldroman werd door ons verslonden als het ging om dergelijke fragmenten. Het tusschenliggende stil- werkende ging bijna altijd te hoog voor ons fantastisch jeugdig brein. Nu weer leven we in zoo'n tijd. In alle toonaarden spreekt men over de omzetting, die nu grooter is dan ooit te voren, 't Is mogelijk, maar nog altijd blijkt er bitter weinig van 't aangrijpende, van het diep-tragisch wereldgebeuren tot de groote massa door te dringen. Het zal vroeger ook vaak wel zoo ge weest zijn, we merken het zoo niet. Onloochenbaar echter Is de doffe apathie of onbegrijpelijke zorgeloosheid bij een groot deel van de intellectueele wereld en buitengewoon treft dat in de stu dentenwereld. Daar dringt sporadisch een lichtstraaltje door, maar gauw snelt men toe en 't gaatje wordt gestopt met onbenullige 19e eeuwsche frazes en eeuwige banaliteiten. „Wij zijn niet ge schikt om 't licht te dienen!" is zelfs een leus, die in allen ernst aangeheven is en dezelfde fatale leer van zelfin- competent-verklaring bezielt de leidende partij in de heele samenleving. De nivelleerende kracht der massa heeft nooit sterker gehinderd dan nu, want juist nü trachten opnieuw veien zich los te scheuren uit de stinkende modder van de maatschappelijke sleur. Die velen ze zijn betrekkelijk weinige in ver gelijking met de eindeloos talrijke massa, ze staan afzonderlijk, zijn juist öm hun eigenheid eigenaardig, 't geen in 't oog der massa de vorm van misdadig, krankzinnig, op z'n zachtst excentriek BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 aanneemt. Maar schoon en heerlijk is de waarachtigheid, die gloeit in hen, die zichtbaar is voor wie zijn oogen wil gebruiken, wie niet onbewust of half bewust zich een gekleurd glaasje voor den neus houdt. Ondanks al de miskenning, niettegen staande die voortdurende remming en belemmeringen zal groeien In het oude lichaam een nieuw, een jong, gevormd door en uit het oude, samengesteld uit stof, genomen van het moederlichaam, maar omgezet in een geestelijk fornuis tot een nieuw wezen. Die omzetting, die wondere alchimistische procedure, dèt is een interessant verschijnsel. En wie er over nadenkt, komt makkelijk tot de overtuiging, dat Regeneratie een der groote sleutelwoorden der natuur is. Ontelbaar zijn de symbolen, welke het verzinnebeelden. De opkomende zon, de phoenixvogel, het zaadje in vrucht bare aarde gelegd, en ten slotte het opflikkerende licht in de duisternis, zij allen vertellen ons van de nooit eindi gende scheppingskracht der natuur. Laat ons gebruik maken van de gelegenheid te kunnen werken in een wereld en in een tijd, waarin deze Regeneratie-drang zich sterker dan ooit doet gevoelen en laten we ons waardig betoonen deze bestiering, welke ons tot pioniers koos voor de gedachten en leidende begin selen, welke nü karakteristiek zijn voor de wereldhervorming! BLOKHENDAAL Dinsdagavond hield de Gereformeerde Jongelings-Vereen. „Rehoboth" een jaarfeest ter herdenking van haar 3-jarig bestaan, in de Gereform. Kerk aan den Vijverweg. De vergadering werd geleid door den Eere-voorzitter Ds. J. C. Brussaard. Uit de verslagen van Secre taris, Penningmeester en Bibliothecaris bleek, dat het er met de Vereeniging niet al te gunstig bijstond. Echter het aantal belangstellenden in aanmerking nemende, dat op deze vergadering te genwoordig was, is er wel groote belangstelling voor het werken dezer Vereeniging. De avond had een gezellig verloop, afgewisseld door voordrachten, muziek en zang. We vertrouwen dan ook dat de collecte ten bate der Ver eeniging, het hare heeft bijgedragen om in haar financieelen nood te voor zien. Feestavond der N. C. W. B.-afdeeling Bloemendaal. Het was Woensdag avond stampvol in het groote gymna stieklokaal der Chr. M. U. L. O. school. Geen plaatsje was onbezet. Om half acht opende de voorzitter van den Christe- lijken werkmansbond, de heer H. H. Koopman den feestavond met een feest rede waarna er werd gebeden. Daarna werden er door een aantal jonge dames eenige liederen gezongen, begeleid met piano. De zangeressen hadden de liede ren voor deze feestelijke gelegenheid ingestudeerd. Een woordje van hulde aan de jeugdige zangeressen, die deze liederen zongen met een heldere en zuivere stem, waarvan een zekere be koring uitging. Men kon den toehoorders en toehoorsters het dan ook wei aanzien dat zij genoten van den zang. De piano begeleiding was ook zeer goed. Daarna werd er een begin gemaakt met de clou van dezen avond en wel de tombola zonder nieten. Een groot aantal prijzen waren voorin de zaal uitgestald. Er waren heel wat mooie prijzen bij, o.a. zagen wij groote carbidlantaarns, vazen, bloempotten met fraaie planten er in enz. Ook kleinere prijzen waren er, zoo als: poppen, spelletjes voor kinderen, pakjes met koek enz. Nadat er met een bus met loodjes rondgegaan was, werden de nummers voorgelezen en de prijzen aan de houders der loten uitgereikt. De voorlezing der nummers werd gedaan door den heer Ds. J. A. van Leeuwen, die de prijzen met een toepasselijk woord of een geestige opmerking aan de prijswinners overhandigde. Ds. J. A. van Leeuwen is eerevoorz. van den bond en was tevens leider van dezen avond. De loten kosten 25 ets per stuk en een ieder kon net zooveel lootjes koopen als hij wilde. Sommige prijzen waren echter veel meer waard dan een kwartje en de prijswinner of winster was over gelukkig als zoo'n prijs hem of haar ten deel viel. Onbedaarlijk werd er ge lachen als een heer een pop, rammelaar of een kinderjurkje had gewonnen. Onder de prijzen waren ook groote stukken spek, die met groot gelach, maar tevens ook met groot genoegen door sommige huismoeders in ontvangst werden genomen. Jammer genoeg werd het later dan men aanvankelijk gedacht had en om half twaalf waren er nog een massa prijzen niet uitgereikt. Daar om werd er besloten, dat de houders (sters) van loten, die nog geen prijs hadden ontvangen, nog even zouden blijven zitten en de anderen naar huis konden gaan, daar het anders te laat werd. Daar werd door velen gebruik van gemaakt, maar niet alvorens Ds. J. A. van Leeuwen een woord van dank bracht aan de inwoners van Bloemen daal, die hun gaven rijkelijk hadden laten vloeien, waardoor men in staat was zooveel prijzen voor de tombola beschik baar te stellen. Verder dankte spreker de dames en heeren die allen zoo kranig meegeholpen hadden om dezen avond goed te doen slagen. Deze avon den waren altijd voor spreker een der genoeglijkste en het was de laatste keer dat hij zoo'n avond leidde. Spreker ging daarna voor in dankgebed dat door allen staande werd aangehoord. Het is een uitstekend geslaagde avond geweest en ieder keerde zeer voldaan huiswaarts. Nog lang zal deze avond bij velen als een prettige herinnering in het geheugen blijven. De prijzen zijn onderdeachtergeblevenenverdeeidenom kwart voor eenen had ieder het zijne. De opbrengst van de verkochte loten is bestemd voor den Nederlandsch Christe- lijken Werkmansbond, afdeeling Bloe mendaal en bedraagt ruim f 100. OVERVEEN Men heeft ingebroken in het schuur tje van den heer M. bloemist alhier. De dieven hebben zich toegang verschaft door het indrukken van een ruitje. Veel was er niet om mede te nemen. En ze stelden zich dan ook tevreden met een Oroote Houtstraat 111—113 Haarlem. PROGRAMMA van 30 Januari tot en met 2 Februari. 1. STUIVERTJE WISSELEN. Komisch in 1 afd. 2. DE DAMES-COUPEUR. Geestige Comedie in 4 afd. Vervaardigd in de Hollaudia-filmfabriek. In de hoofdrol de bekende acteur COR RUYS. - PAUZE. - 3. HET GEHEIM DER BOSSCHEN. Drama in 2 afd. ZONDAG doorloopende Voorstelling. van 2—7 uur. Ie keer v. h. programma aanvang 2 uur. 2e 3.45. 3e 5.30. Programma van 3, 4 en 5 Febr. 1. BIOSCOOP JOURNAAL. Actueel. 2. VRUCHTBAARHEID. Een Realistisch werk in 6 afd., naar de gegevens van den beroemden Roman van EMILE ZOLA. - PAUZE. - 3. DE FOXTROTT-PAPA. Blijspel in 3 afd. In de hoofdrol THEA STEINBRECHER. Dit programma wordt ook op het Ma- tinée van Woensdag vertoond, doch zoowel 's avonds als 's middags geen toegang voor personen beneden 16 jaar. Voor dit programma hebben houders van Abonnementsboekjes gratis be spreken. 100 paar hammen en een stuk spek. Wat zullen ze smullen; maar niet heusch! Want gestolen goed gedijt niet. Een van hen is al gesnapt. Maandagavond is er een vergadering gehouden van de Vereeniging voor Volks tuintjes in Café Ruimzicht alhier. De belangstelling voor deze vergadering was zeer groot, zoodat het zaaltje bijna te klein was. Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, werden de notulen gelezen en de ingekomen stuk ken behandeld, waarna de secretaris zijn jaarverslag voorlas. Door 3 personen werden de boeken van den penningmees ter nagezien en in orde bevonden. Door den heer Van Beem werd de wensch uitgesproken, dat de vereeniging nog lang den penningm. mocht behouden, daar hij altijd zijn plichten stipt en nauw keurig volbrengt. De Heeren J. G. van Kessel, C. Heitlager, en J. Schipper, allen aftredend, werden als bestuur herkozen. Als tuincommissaris werd gekozen de heer Kuneman met den heer Van Goor voor reserve. Na eenige mededeelingen van den voorzitter en gestelde vragen van de leden werd de druk bezochte vergadering gesloten. SANTPOORT. Er wordt hier nog steeds hard gewerkt om Santpoort tot een zelfstandige ge meente te maken en zich los te rukken van Velsen. Om tot dit doel te geraken heeft er zich een comité gevormd tot afscheiding van Santpoort van Velsen. Dit comité had Maandagavond in café

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1