Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort H. KEEREWEER, Stoffeerder n n a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnte HAARLEMSCHE BANKVEREENIG1NG LOKET-KLUIZEN. De Ondergeteekende, voorheen werkzaam bij de Firma JOH.J. v. KEMPEN, bericht met deze dat hij vanaf 16 Februari VOOR EIGEN REKENING werkzaam zal zijn. BOSCHLAAN 19 BLOEMENDAAL. L. VAN BASTEN ZN Ameublementen, Woninginrichtingen, H Signalen van Mars? CINEMA PALACE BLoeneNDAAi, 14e Jaargang. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1920. No. 7. 1L0EMEND1A1SC1 WEEKBLAD Uiigave van de Vereenigde Drukkerijen, Blpemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. Zich minzaam aanbevelend, WAGENWEG 104 HAARLEM TELEFOON 2858 Verhuizingen onder garantie. Abonnement: Voor een vol jaar Dit nummer beslaat uit vier bladzijden en een Kinder-Bijblad. Ecnjge dagen geleden heeft Marconi, de be kende uitvinder van de draadlooze telegrafie, mededeclingen gedaan over geheimzinnige teekens, die door Marconi-stations in Engeland en Amerika zijn waargenomen. Deze „signa len" hebben zoowel bij het groote publiek als bij de geleerde wereld heel wat belangstelling gewekt. In het weekblad „Panorama" vinden wij er de volgende beschouwing over van de hand van P. L. En waarop komt de zaak, in 't kort, nu eigen lijk neer? Wel, sinds eenigen tijd men spreekt zelfs van voor en tijdens den oorlog hebben stations voor draadlooze telegrafie in Amerika en Engeland lucht-trillingen waargenomen, die niet op onze aarde hun oorsprong kunnen hebben. Men leidt dit laatste af uit het feit, dat deze „signalen" overal even sterk zijn, wat alleen het geval kan wezen als het „zend station" vèr buiten onzen dampkring ligt. Wat deze „signalen" beteekenen? Men weet he' niet. Alleen heeft men, behalve 't feit, dat ze van zéér vèr moeten komen, ook kunnen con- stateeren, dat ze met een zekere re gelmatigheid worden waargenomen, en hieruit hebben sommige geleerden o. w. de Amerikaansche dokter Tesla gemeend te mogen besluiten, dat ze hun oorzaak of ont staan te danken hebben aan een „intelligentie", m. a. w. de bedoelde signalen zouden het be wijs leveren, dat er buiten onze aarde op een of andere planeet le v e n d e we zens moeten zijn, die met ons door middel van draadlooze telegrafie in verbinding willen komen. Naar wij lazen, zijn de geleerdste man nen in het buitenland reeds geinterviewd en zij hebben, door hun meening ten beste te geven. de zaak even geheimzinnig gelaten als ze was. Marconi, naar zijn opinie gevraagd, zeide bijv.: „Het kan zijn, en het kan niet zijn, dat deze teekens van een andere planeet afkomstig zijn". Edison acht de veronderstelling, dat ze \an een andere planeet afkomstig zijn „niet verwerpelijk". Flaminarion, de groote Fran- sche sterrekundige, verklaarde zich het meest aangetrokken tot de hypothese, dat de „signa len" zijn toe te schrijven aan electrische gol ven van de zon uitgaande. Maar, zegt hij, nie mand kan aan den anderen kant de mogelijk heid ontkennen van een anderen oorsprong, m. a. w. ze kunnen ook wel van een andere pla neet afkomstig zijn. Men ziet, van al deze verklaringen is voor den gewonen sterveling geen heil te verwach ten, en ze laten in zijn denken een even groot, zoo niet grooter vraagteeken achter dan er reeds was. Alleen blijkt uit deze „verklarin gen", dat de kwestie of Mars al of niet bewoond is, wederom naar voren wordt gebracht, want natuurlijk wordt er, wanneer er van een an dere bewoonde planeet wordt gesproken dan onze aarde, allereerst gedacht aan Mars, om dat men van haar al meermalen beweerd heeft, dat ze door intelligente wezens zou worden be woond. Prof. Lowell (de sterrekundige van Flagstaff, Arizona, Amerika) was van deze theorie een groot voorstander. En waarom? Wanneer men de planeet Mars onder gunstige omstandigheden en met een goeden teleskoop waarneemt, dan ontdekt men, dat ze overdekt is met een netwerk van lange, smalle lijnen als een soort meetkundige figuur, die eenigszins aan een spinneweb doet denken. Het was Schiaparelli, die deze „kanalen" voor het eerst in 187' ontdekte. Volgens professor Lowell nu is dit netwerk zoo weinig natuurlijk, dat hij het beschouwt als een bewijs van het werk van hoog ontwikkelde wezens. Hij meent n.I„ dat deze smalle lijnen kunstmatig aangelegde waterwerken zijn; of beter gezegd: gordels .van plantengroei, gelegen aan zulke waterwe gen en er door geirrigeerd. Nu kunnen er na tuurlijk geen kunstmatig aangelegde ka nalen zijn, als deze niet zijn aangelegd door levende en denkende wezens. Dus, zoo besloot prof. Lowell uit zijn kanalen- theorie, op Mars wonen menschen. Dit is eenige jaren geleden. Toen men echter de planeet Mars later wederom door een beteren teles koop waarnam, bleek, dat deze „kanalen" geen kanalen waren, doch een aantal onregelmatige vlekken, die door den grooten afstand waarop wij Mars zien, ineenvloeien en er zich slechts voordoen als kanalen. En met bovenge noemde ontdekking waren de kanalengravers van Mars weer voorloopig verhuisd naar het rijk der fantasieën. Bovendien er zijn twee vaststaande fei ten, waarop wij met redelijkheid mogen aanne men, dat Mars niet bewoond kan wezen. Deze zijn: de enorme afstand van Mars tot de zon, en de zwakke werking der zwaartekracht op deze planeet. Hierdoor moet de gemiddelde temperatuur van Mars beneden het vriespunt liggen, zoodat de zeeën tot op den bodem zijn bevroren. En al nemen wij nu aan (wat be weerd wordt), n.l„ dat de temperatuur, door der invloed der zomerzon in sommige streken van deze planeet, het ijs kan doen smelten, dan nog is dit maar voor zulke korte oogen- blikken het geval, dat er zelfs geen sprake kan wezen van een plantengroei in de meest laagste en krachtigste vor men. Laat staan dat er menschen zouden kunnen wonen. Het is dus niet heel waarschijnlijk, beter ge zegd: in verband met de algemeen aangeno men onbewoonbaarheid van Mars, onmogelijk dat de „geheimzinnige signalen" van deze pla neet afkomstig zouden zijn. Bovendien, hoe een grooten afstand zouden ze niet moeten afleg gen! Zesduizend werelden zoo groot als de onze, zouden, indien zij naast elkaar geplaatst werden, nog niet voldoende zijn om de ruimte tusschen ons én Mars te overbruggen, zelfs niet op liet tijdstip, dat ze het dichtst bij onze aarde staat. En toch is de middellijn van de aarde 12700 kilometer! „Daarom", aldus redeneert ook Dr. Ab bot, directeur van het observatorium der „Smithsonian Institution" te New-York „daarom zullen de signalen wel niet van Mars afkomstig zijn, maar eerder van Venus". Deze planeet toch vereenigt, volgens Dr. Abbot, alle voorwaarden in zich, die tot het bestaan van leven noodzakelijk zijn. Zij heeft ongeveer de zelfde grootte als de aarde, en haar afstand tot de zon is kleiner dan die van Mars. Boven dien toont de bewolking rond deze planeet aan, dat er een voldoende hoeveelheid waterdamp is om de vegetatie en de hoogerè vormen van leven in stand te houden. Op deze gronden baseert Dr. Abbot zijn meening, dat Venus veeleer dan eenig andere planeet de eer toekomt het initiatief te hebben genomen om met ons te „Qorrespondeeren". Ook aan deze „Venus-hypothese" gelooven wij niet. Gesteld: Venus is bewoond, en haar bewoners willen met ons in verbinding treden, maar waarom bezigen zij dan teekens, die hier door niemand verstaan of begrepen kunnen worden? Welke conclusie kunnen wij trekken uii luchttrillingen zonder eenigen zin? De onvruchtbaarheid van een dergelijke „corres pondentie" is van te voren na te rekenen en za! daarom niet door „intelligente" wezens worden begonnen. Qroote Houtstraat lli113 Haarlem. PROGRAMMA van 13, 14, 15 en 16 Februari. GEZELLIGE LOGEETJES. Komisch. HELDEN DER PRAIRIËN. Groot Cinematografisch schouwspel in 6 acten. In de hoofdrol HARRY CARREIJ. Sensatie-rijkunst en natuurschoon maken deze film tot een bijzondere film. - PAUZE. - EEN GEKKENHUIS. Komisch van begin tot eind. Dit programma is interessant voor jong en oud. Óp de doorloopende voorstelling van Zondagmiddag loopt dit-programma 3 keer. le aanvang 2 uur, 2e aanvang 3.45, 3e aanvang 5 30. Zaterdagmiddag één voor stelling aanvang 2.30. Avondvoorstellingen aanvang 8 uur. Programma van 17,18 en 19 Febr. JOURNAAL. Met overzicht der voornaamste wereld gebeurtenissen. ROSE BERND Drama in 6 acten. Naar het tooneelstuk van dien naam van GERARD HAUPTMANN. Zij, die dit programma gezien hebben, be grijpen, dat dit een geweldig filmwerk is, ruw uit het leven gegrepen, en wordt de hoofdrol op uitstekende wijze vervuld door HF.NNY PORTEN. - PAUZE. - ROLMOPS IS VERLIEFD. Klucht. Bij dit programma is geen toegang voor personen beneden de 16 jaar; van 16 tot 18 jaar alleen onder geleide. Wij raden de ouders aan geen jonge menschen mede te nemen. Dit programma loopt ook op het matinée van Woensdagmiddag, aanvang 2.30. Avondvoorstellingen aanvang 8 uur. Aangezien dagelijks van 10 tot 3 ge legen heid is dagen vooruit plaats te bespreken zal voor Zondagmorgen het loket inplaats van 10 uur, 12 uur geopend worden. Dus: de oorsprong der door Marconi en an deren waargenomen geluiden zal wel moeten worden toegeschreven aan atmospherische storingen. En dat men deze geluiden pas in de laatste jaren hoort, zal wel eenvoudig zijn oor zaak vinden in het feit, dat de draadlooze te legrafie nog niet zoo heel lang bestaat, en pas in de laatste jaren een grootere uitbreiding heeft ondergaan. „Rapiditas—V.S.V. 4—0. Met z'n vijven Bloemendalers togen we Zon dag naar Weesp, om de voor „Bloemendaal" 'zoo belangrijke ontmoeting „Rapiditas"-V.S.V. bij te wonen. Reeds aan het station te Weesp werden we door een groot aantal „Rapiditas"-vereerders verwelkomd met een serie scheldwoorden uit het Weesper „Apachen"-woordenboek, die klonk als een klok. Ook op het veld toonde het beruchte Weesper publiek weinig begrip van „gastheer" te hebben, en waren de insinuaties niet van de lucht in de omgeving waar de „BloemendaaF'-vertegenwoordigers ontdekt werden. Neen beschaving is daar onder den 'rook van Amsterdam, slechts sporadisch door gedrongen maar zooveel te meer, consta teerden we, het gebruik van „vuurwater". En als het ooit nog eens zoover komt, dat ons landje „droog komt te liggen", dan zal nog

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1