Adverteert in dit blad. ANT. CASSEE Zn. Te huur gevraagd Te huur gevraagd. Kamer of Schuur PIANOLES, DE LOÖPENDE IAND Feuilleton. EIS IN RUIL isaiMijwieMel ROBBEDOES M. U. L. O. voor MEISJES STADSSCHOUWBURG Zaterdag 14 Februari, 73/< uur Mr. Parable en zijn Keukenmeisje Maandag 16 Februari, Th uur Cavalleria Rusticana want Adam is eerst geschapen en daarna Eva fell Adam is niet verleid. Spreker's meening was, dat Paulus heeft gezegd een woord van zeer verre strekking, waarvan hij den omvang zelf niet geheel heeft doorzien. Dr. De Hartog beschreef de vrouw daarna als een stille k:acht; zij is monistisch en intuïtief. De vrouw ii de moeder des levens en zoo is de aarde ock. De vrouw is dün eerst de ware vrouw als zij vervuld is van God, en de aarde van geest vervuld is. ONTVANWEN BOEKEN FN BROCHURES Ook een dagboek van een gemobiliseerde. Bij onze uitgevers is voor rekening van den Schrijver verschenen het dagboek van den oud overste T. L. van Wagtendonk, den uitvinder van het opvouwbaar rijwiel, den ijverigen en bii zijn manschappen en onderofficieren gezie- nei. landweer-commandant. Zij, die bij het leger etnige functie hebben bekleed tijdens de mo bilisatie, vinden in de beschrijving van den heer v. W„ van fouten en misstanden, weer gegeven wat zij zelf in anderen vorm hebben meegemaakt. Daarom laat zich het boekje van ocerste v. W. vooral door hen gemakkelijk lezen en waardeeren. Eenige zinsneden, die deels ook een meer algemeene strekking heb ben, halen wij er uit aan: t Is eigenaardig, dat de Hoogere leiding ADVERTENTIËN. GEVRAAGD omtrek Haarlem tegen 1 Mei één gemeubileerde Zit- en twee Slaapkamers met pension. Brieven No. 1180 Bur. v. d. Blad. in of bij Bloemendaal of Overv. een gemeubileerde Kamer met 1 Maart br. No. 1181 Bur. v. d. blad. Een net jonginensch vraagt een geschikte te huur voor werkplaats. Brieven onder No. 1182 bur v. d. Blad. tevens theorieles grondig aan- geb. d. erv. leerares met uitst. ref.zoowel eerstbeg. als gew. Cond. f5.— p, m. Br. no. 1026 Stads-Editie Haar lem. Alle nummers van voorradig bij Boekhandel P. Stins Pz. Telefoon 5045. De Hollander. Op een berg van brokaten en goudbestikte zijden kussens zat Ahmet Ben Gazan zijn nar- gilee te rooken, en spuwde achteloos nu en dan in een met gouden drijfwerk versierde schaal, die een reusachtige slaaf hem telkenmale toe reikte. Behaaglijk zuigend aan het formidabele am- beren mondstuk, de breede wasgele wangen appelrond boven den pikzwarten baard, de gitten oogen fonkelend onder den met topazen en saffieren en chrysolieten gegarneerden tur ban, de vette leden gedrapeerd In een hard blauwen kaftan van het edelst cachemire, die rhet gouden halfmanen als overgoten was, de bloote voeten half verstoken in vederlichte muilen van aluminium zoo zat daar de vorst der Azonieten, en geleek een verblindend heer lijk afgodsbeeld. De rook, uit zijn koninklijken mond geblazen, bleef in het staatslevertrek hangen, en schiep daar met zijn parelmoeren nevel een atmosfeer van heilige en verheven geheimzinnigheid. Schud mijn kussens op, Akki, beval hij, bespeurend, dat hij wat begon weg te zakken in den heuvel van dons. En de zwarte glimmen de athleet zette een wijle den spuugbak op een gueridon van kostelijk ingelegd palissander hout, en begon met zijn ontzagwekkende ar men de dozijnen kussens en peluwen te klop pen en te kneeden en op te bollen, zonder zijn koninklijken heer, die rustig liggen bleef, daar bij ook maar zóóveel te derangeeren. Hoe laat is het op het oogenblik in de eeuwigheid? vroeg de vorst daarna op uitvor- schenden toon aan den slaaf, die inmiddels weder roerloos vóór hem was komen staan De man trad op het marmeren boogvenster toe, wierp een blik In het witheete park, en zeide: Verhevene, de schaduw van den dwerg olijf Is nog ruim vijf voeten lang in het westen. zelden of nooit inzage heeft of neemt van de rapporten van de inferieure chefs. Dezen toch kennen de nooden en behoeften van het volk, dei rechtstreeks onder hen staat en waarmede ze leven." „Vrees nimmer de fouten; die zijn te ver- beieren. Speel open kaart. Zij die werken ma ken fouten. Zij, die ze trachten te verbeteren, wordt dank betuigd door het medelevende volk. Laat de Jan Salie-geest toch niet op den met gezonde hersenen voorzienen Nederlan der drukken". Een treffend stukje ts het volgende; „Aan mijn Luit.-Kwartiermeester had ik op gedragen een voorstel te maken om het ver- woer van de levensmiddelen enz. te bezui nigen. Weet dan, dat dit vervoer van uit Den Hel der steeds was geschied door een ondernemer die per uur betaald werd. Nu, snel ging dit niet en het was bovendien duur. Het voorstel was, aanschaffing van 2 paarden met wagen, geleider één der onzen. Dit zou per jaar pl. m. 1200 gulden bezuinigen. Edoch, van het voor stel werd geen notitie genomen, alles bleef zooals het was. Een nieuwigheid of een verbetering had zeker te veel hoofdbreken." Zoo is er meer. Men leze het boekje zelf maar eens. in Haarlem, vlak 11 groote en kleine n huis in Bloemen veel', er No. 22. Boekh. iKAMER, Haarlem Pak aan. gebood de vorst dan, en wierp het zware amberen mondstuk met zulk een kracht naar Akki, dat de ellenlange gummi slang als een lasso door het vertrek geslingerd werd. De reus ving hem tusschen duim en voorvinger met een handigheid, die de meest volleerde jongleur hem benijd hebben zou, wend met éénen welberekenden, bliksemsnel len zwaai de slang ineen, en wachtte met on beweeglijk gelaat de verdere orders van zijn gebieder af. Ik heb dorst, knecht, zei deze thans met een mateloos trotsche stem, geef mij een snelsorbet van ananas. Akki stoof heen achter een bont zijden gor dijn, en stond na acht seconden op den kop af met een gevulden gouden beker op een onixblad, vóór zijn heer. Deze scholfde den beker in één teug leeg, en zeide wellustig: Bij Allah, dat smaakt als de melk der eze lin van den Profeet. Roep nu mijn gunste ling Eli Ben Kek. Reeds was de reus door een veelkleurig ko ralen voorhangsel weggegleden, om het bevel op te volgen, toen het nog nauwelijks gespro ken was. De vorst, zich alleen wetend, knapte zich een weinig op. Traag bracht hij een der vlee- zige handen omhoog, en begon er zijn mond, wangen en voorhoofd mee op te wrijven, op de wijze van een poes, die zich wascht; daar na streek hij den weligen baard glad, totdat deze glom als een spiegel, en zette den verruk- kelijken turban, die een weinig op één oor ge zakt was, recht. Ongeduldig waren de donkere oogen-als- kolen-vuur gericht naar het bonte koralen gor dijn, waardoor het zonlicht gloorde. Het trot sche voorhoofd was gefronst als een zee, waar de wind over draaft. Het kftn nog al, mompelde de vorst barsch in zichzelven, die Eli neemt een loopje met mij, maar bij het graf van mijn vaderen, hij moet mij niet in het ootje nemen. Want dan zal ik hem afbreken zooals ik hem heb opgebouwd. Daar kan hij donder op zeggen Als een opgeworpen boemerang, zoo snel De kosten van aanschaffing zijn niet hoog. De prijs van het keurig uitgevoerde boekje is 60 cents. KERK-AGENDA. Zondag 15 Februari 1920 Bloemendaal. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. J. A. van Leeuwen. In de Chr. School, 's avonds 6.30 uur, Mej. van de Werken. „Zendingswerk van het Leger desHeilsin Britsch-Indië". Jongelieden samenkomst gebouw „Maranatha" v.m. 10 uur de heer J. IJzerinkhuizen van Amsterdam. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. 5 uur n.m. dezelfde. Ned. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal, in het geb. der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging, v.m. 10.30, Ds. A. Klaver te Hoorn, „De vertroosting der gewijde kunst". SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Geen op gaaf ontvangen. HAARLEM. Rel. Soc. Verbond afd. Haarlem. Bijeenkomst in „de Nijverheid", Janstraat half elf. SprekerR. J. Spitz te Apeldoorn. Onderwerp„De Uitweg". en zoo zeker kwam de slaaf nu weer voor de voeten van zijn vorst neerschieten. Zijn blik aarzelde schuchter, zijn mond beefde het ang stig uit: Verhevene, ik zoek hem tevergeefs. Ik ontdek den edelen Eli in geen velden of wegen. Ellendeling, breng hem hier, zooals ik ie gezegd heb, klonk het vol ingehouden woest heid uit den vorstelijken mond. Ver-he-ve-ne, begon doodelijk benauwd de slaaf te stotteren. Breng hem hier, of En weer was de slaaf snel als een panter op de lichte voeten weggeslipt achter de koralen slingers, en de vorst, kokend Van toorn en on geduld, hechtte zijn feilen leeuwenblik op de goud-tintelende, zon-doorvonkte parels, die zacht ritselend trilden. Bij de oogappels mijner moeder, zoo gromde de vorst, als de ondankbare mij na al die jaren toch nog eens verlaten zou, om naar zijn platte natte vaderland Holland te gaan.. Neen, zijn heimwee is voorbij.. Hij praat niet meer over het verleden. Ik heb het hem doen vergeten, door hem met weldaden te overdek ken. Ha, hij heeft hier een ander leventje dan alshahahaals schipper in dat land Wie zou in den vorstengenoot den sjofelen ver dwaalden reiziger van vroeger nog herken nen? Ik zie hem.nog op een schoen en een slof vóór me, zooals hij hier aankwam. Wat heb ik alles niet voor hem gedaanMaar wee hem, als hij me ontvluchten zou. Ik laat hem ijskoud in gelijke mooten snijden, en Fffut! Daar stond Akki voor hem. Zijn oogen draaiden onder de donkere gewelven der wenkbrauwen. Als dorschvlegels zoo vielen de machtige armen langs zijn dijen neer. Verhevene, stotterde hij, de edele Eli is verdwenen. Hij heeft hem gesmeerd, zoo waar ik Doch hij voleindigde den zin niet. Een gewel dig krom-zwaard kwam kantelend op hem aansnellen. De reus dook bliksemsnel neer, en het zwaard sloeg in een met platina ingelegd paneel van cederhout, waar het rechtop in bleef staan trillen als een standaard in den wind. BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 6 Februari tot en met Donderdag 12 Februari. GEBOREN: z. van T. Iking en G. aan het Rot; 2 d. van K. T. Dietz en C. M. W. Meijst; z. van H. W. Burggraaf en Ch. M. Huijbens; z. van A. de Graaf en C. J. Prins; d. van J. Lindeman en C. C. van Roode. GETROUWD: H. J. Sterneberg en A. M. A. Gorodiski. OVERLEDENG. Petri, 85 j.E. Harsteveld; 5 d.; D. N. Lelijveld, 80 j. M. A. Wessels.80 j. A. M. Huisman, 2 j.J. Wallenburg, 61 j. OVERLEDEN in het Provinciaal Ziekenhuis nabij SantpoortT. Magchielse, 37 j.G. Kuijper, 52 j. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Kuneman, Boschlaan 3 Bloemendaal, een glacé handschoen; Mej. Ger ritsen, Stationsplein 3 Haarlem, een kinder- portemonnaie; Krimp, Rampelaan Overveen, een handkar; J. van Vorden, Bloemendaalsche- weg 54 Bloemendaal, een gebreide handschoen; aan het Bureau van politie te Overveen, een dameshandschoen. Verloren voorwerpen. Een damestaschje met inhoud, een bankbiljet van f 25, een zilveren potlood, een witte tennis schoen, een vulpenhouder, een tasch, een dames taschje, een grijze ijsmuts, een abonnement N.Z.H.T. Hahaha, lachte de vorst, ha, een poe del. Maar het scheelde een haar, Akki. De slaaf had zijn ontzaglijke gestalte weer opgericht; thans trad hij naar den wand, rukte de kling eruit, en bood die ernstig zijn gebie der aan. Alsof er geen vuiltje aan de lucht was, zoo nam de vorst hem aan, keilde hem dan klette rend op den portieren tegelvloer, dat een rits vonken eruit opspoot, en dan ging hij in som ber nadenken een wijle voor het venster staan. Eensklaps stampte hij op den vloer, en krijsch- te Akki tegen: Haal mij Lakbar hier. Onmiddellijk! Na een paar minuten trad een slanke, welge bouwde man het vertrek binnen. Het gele, spichtige gelaat was door een breeden, zwar ten snor als in tweeën gedeeld. Als schaduwen ionken de groote zwarte wimpers voor de oogen neer, toen hij voor de voeten van den vorst op zijn knieën viel, en, met de lange, dunne, beengele handen voor de schouders ge kruist, fluisterde: Dank, dank, verheven heerscher, dat ge mij weder in genade tot U roept. Sta op, en luister, gebood de vorst, waar is Eli, mijn gunsteling, heen gevlucht? Een griezelige grijnslach spande de breede zwarte knevels nog strakker over het grim mige gelaat van Lakbar, toen hij ant woordde: Uw gunsteling is in het paleis, verhevene. En Akki heeft alle vertrekken, en alle ga lerijen en het park afgezocht, én hem niet ge vonden. Vochtig evenals het sijfelen van een slang was Lakbar's stem, toen hij antwoordde: En ich is hij in het paleis, o, verhevene. Hoe weet ge dit, mijn zoon? Even spleten de oogleden voor de tintelende oogen, en als een glans werd daaruit over Ahmet's wezen uitgegoten. Dank, dank, Verhevene, lispelde de mond, dank. Ik zal het u verhalen. Wees kort als de dagen in het Noorden, gebood de vorst bits. Sinds ge, o, verhevene, dien Eli tot u trok, en mij tot uw palelsvoogd aanstelde, heb ik Eli ter overname of Winkelhuis daarvoor geschikt te huur ge vraagd. Br. ond. lett. T. R. 1695 Alg. Adv. Bur. D. Y. ALTA, Amster dam. Schouwburg Jansweg Zaterdag 14 Febr. 8 uur N. V. Tooneelvereeniging Dir. Herman Heijermans. Blijspel in 3 bedrijven van HANS STURM en MORITS FARBER Had in Haarlem enorm succes. Lees verslagen in de plaatselijke bladen van 13 Februari Entrée vanaf f 0.50 t./m.f 3. 1 Sept. a.s. worden aan de school der Bloemendaalsche Sc hooi vereen iging (opleidingsschool voor jongens en meisjes) mulo-klassen geopend uitsluitend voor meisjes van 12-16 jaar (8e, 9e en 10e klasseopleiding mulodiploma). Schoolgeld f75.— Inlichtingen omtrent lidmaatschap en prospectus verkrijgbaar bij het hoofd der school, den heer S. A. WILSON. SSK TELEFOON 189. N.V. HET HOFSTAD-TOONEEL Dir. COR v.d. LUGT MELSERT Wegens het groote succes 2e Opvoering alhier van Blijspel uit het Engelsch van JEROME K. JEROME. Regie COR v. d. LUGT MELSERT. Vertaling F. BRE1TENSTE1N. Gewone prijzen. O. H. C. schrijft Een blijspel als dit is een gebeurtenis. Van der Lugt laat de zaal in een lachbui achter. J. B. SCHUIL in Haarlem's Dagblad Aardig spel en grappige dialoogMen moet zelf maar eens gaan zien. Er is veel gelachen en hartelijk geklapt. N.V. NATIONALE OPERA gevolgd door PALJAS. Prijzen van f 0.50 t.m. f 4.—, plus 10 muziekonkosten en 15 Sted. belasting. Plaatsbespreking dagelijks van 10—3 uur. aangeboden bij den Hout kamers, teg daal of Ove Br. fr, on W. F. HOO Behangerij, Stoffeerderij, Matrasseiimakerij BLOEMENDAAL - Telefoon 1704

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 3