mms m m 1 Artistieke WONING-INRICHTINGEN Betimmeringen - Behangerij - Verhuizingen - Stoffeerderij SPECIALITEIT IN CLUBFAUTEUILS - OVERVEEN J. A. BOSKAMP ZONEN Gemeentebestuur. CINEMA PALACE PROGRAMMA van 20 21, 22 en 23 Februari. Programma van 24, 25 en 26 Febr. JOURNAAL,. 14e Jaargang. ZATERDAG 2HFEBRUARI 1920. No. 8. OPGERICHT 1886 TELEFOON 956 Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Donderdag vergaderde onze Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig waren alle raadsleden, behalve de wethouder De Waal Malefijt. Onder de ingekomen stukken vermelden wij een schrijven van de N. Z. H. T.-Maatschappij, waarin op de verhoogde bedrijiskosten der maatschappij nogmaals wordt gewezen, en ver zocht wordt, alsnog de verhooging van zeven- en-een half op tien cents goed te keuren. B. en W. adviseeren, de verhooging toe te staan. Zoo geschiedt. Alleen de heer Van Kessel k> er tegen. De Schietvereenigingen „Bloemendaal's „Commando" en „Generaal joubert" vragen het gemeentebestuur een stoffelijk blbk van belangstelling te geven voor den thans te Bloe- mendaal gehouden Schietwedstrijd. B. en W. willen een verguld zilveren medaille toe kennen. In stemming gebracht, wordt daartoe beslo ten met alleen de heeren Schulz en Noorman tegen. Er Is een schrijven van den heer Mendlik, kunstschilder te Aerdenhout, ingekomen. Deze verzocht B. en W. alsnog het rooien der hoo rnen aan de Eikenlaan te doen ophouden, daar het natuurschoon der omgeving daar zeer on der lijdt. De Voorzitter zegt, dat men besloten heeft met het rooien op te houden. De heer B ij v o e t wil het gevoelen van den raad hieromtrent weten. De heer Schulz zegt, dat men zich niet door overwegingen over natuurschoon mag laten weerhouden, om iets te doen wegrui men, dat de omgeving onveilig maakt. De heer van Nederhasselt Is het daarmee wel eens, maar als de heer Mendlik e.a. daar op gesteld zijn, zou hij er niets tegen hebben, de boomen, die nog staan, te laten staan. Maar de verantwoordelijkheid ervoor wijst hij van zich. De Voorzitter belooft, er het oog nog eens op te houden. Voor het Ned. Brandweercongres te Arn hem, in Juni te houden, wordt een bijdrage ge vraagd. B. en W. stellen voor 25 te geven. Wordt goedgekeurd. Vanwege de Bloemendaalsche Exploitatie- Maatschappij worden de gemeente stukken grond aan Vijverweg en tegenover Bloemen daal's Station, te koop aangeboden. B. en W. geven het advies: niet op dit aanbod in te gaan. Zoo gebeurt dan ook. Voor opmeting van het riolennnet der ge meente wordt een crediet van 5000 toege staan. Van den heer S. W. de Clercq was een re kwest ingekomen, waarin de organisatie en de hulpmiddelen worden beschouwd. De Voorzitter zegt, dat de organisatie goed is; wat de hulpmiddelen betreft, daaraan mankeert wel iets. Er zal daarin echter gaan deweg worden voorzien. Gewraakt wordt door den Voorzitter, dat de heer De R o o in een vorige zitting op de brandweer zou hebben afgegeven. De heer De Roo antwoordt, dat hij zulks heel niet heeft gedaan. En verscheidene leden verklaren dit voor juist. De heer Van Kessel zegt, dat er in de gemeente verscheidene brandmeesters door de gemeente zijn aangesteld, doch nooit wor den opgeroepen, daar politie en gemeentewerk lieden blijkbaar voldoende worden geacht. De Voorzitter antwoordt, dat het waar schuwen der brandmeesters niet zoo gauw te doen is; politie is altijd dadelijk te bereiken. De heer Van Kessel zou den ouden toe stand terug willen. Per brandklok oproepen. De heer Noorman zou gaarne zien, dat er eens over een vrijwillige brandweer ge dacht werd. B. en W. stellen voor, weer 250 uit te trek ken op de begrooting als bijdrage in de kosten voor verbetering van het voetpad langs de Houtvaart. Goedgevonden. Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. EDELMOEDIGHEID. Drama in 1 acte. HET GOEDEN HUIS. Aangrijpend drama in 5acten, in de hoofd- roi de filmdiva: EMMY WEHLEN, - PAUZI-. - DE MELKBOER UIT WIJKS Komisch. HEB GEEN ZORGEN. Komisch. DE PRUIK. Komisch. CZARIN KATHARINA II. Een romantische épisode uit het Rus sische Hofleven in 5 afdeelingen. Een prachtfilmwerk, zooals nog zelden vertoond. - PAUZE. - JANUS IN DE HAREM. Kluchtfilm in 2 acten. De H. S. M. had een schrijven gezonden in verband met een esthetischer afsluiting van spoorbahn en Tetterodeweg, zulks in verband met het door de H. S. M. na overleg met B. en W. ontworpen plan. Het plan der H. S. M. zou ƒ825 kosten, en de gemeente daarvan de helft betalen. Daar het bleek, dat deze kos- f colleges, normal-schools en universities), waar de technische of wetenschappelijke vak studiën voltooid kunnen worden. Er zijn, aldus de schr., voor onze school-or- ganisatie niet zulke gewichtige wijzigingen meer noodig om het Amerikaansche plan nabij te komen. Hij stippelt het volgende plan uit: Het snel in beteekenis en aanzien stijgend M.U.L.O. is m. i. bestemd om vooropleiding te geven voor het Middelbaar Vakonderwijs, b.v. voor de Kweekscholen, de Middelbare Tech nische en Handelsscholen, de Textielschool te Enschedé, de Landbouwschool te Deventer en daarmee gelijkwaardige inrichtingen. Langs dien weg kan de H. B. S. met 3-jarigen cursus langzamerhand verdwijnen, de H. B. S. met 5-j. c. ontlast worden van de talrijke leerlingen, die daar eindonderwijs ontvangen, terwijl aan de vakscholen zoo noodig een onderbouw wordt toegevoegd, waar de gaping tusschen de 3e kl. M.U.L.O. en de 5e kl. H. B. S. op so bere, verstandige wijze, in verband met de we tenschappelijke eischen van de betrokken vak school, wordt aangevuld. Er is dan geen beletsel meer, om de H.B.S. met 5-j. c. te verheffen tot voorbereidende school voor het Hooger vakonderwijs (Techn. Hoogeschool, Hoogere Handels- en Landbouw school) en de Universiteit. Wanneer men voorts na een gemeenschappelijke voorberei ding der leerlingen gedurende 2 of 3 jaar het onderwijs laat uiteenloopen in een natuurkun dige en een literaire richting, dan kan men de tegenwoordige Gymnasiale opleiding, ontdaan van antieke tirlantijnen, gevoegelijk bij de laatste onderbrengen, terwijl men dan een schoolvorm krijgt, waarmee zeker ook de voor standers van het Lyceum zich kunnen v. - eenigen. SCHOOLTOESTANDEN, Onder den titel „Amerikaansche en Neder- landsche Schooitoestanden" geeft J. Kleefstra in het Februari-nummer van „Vragen des Tijds" een artikel, waarin een overzicht gege ven wordt van de democratische „natuurlijke" schoolinrichting in de Vereenigde Staten, waar „de school als instituut van volksopvoe ding een ongemeene beteekenis heeft gekre gen", die zij ten onzent niet krijgen zal, zoo lang niet „heel wat traditie, dogmatiek, school- meesterij en wanbegrip opgeruimd" is. Schrijver betoogt daar o.m.: „Nederland is sedert den Fransch-Duitschen oorlog van '70 vooral in geestelijken zin de trouwe satelliet van Duitschland geweest; onze spieren werden lenig gehouden met Dultsche gymnastiek, onze geest werd gevoed volgens Duitsche methoden, ons gemoed gelaafd met Duitsche moraal. Op welke wijze andere vol ken, met name de Engelschen en de Amerika nen, de volksopvoeding behartigden, bleef ons niet geheel verborgen. We wisten heel goed, dat de paedagogische catechismus daar opge steld was volgens de grondbeginselen der em pirische philosophic, maar de wijze, waarop wij er mee in kennis werden gesteld, was er op berekend, de voortreffelijkheid van de Duit sche cultuur te doen uitkomen en wij beschouw den dan ook den roep, die van Amerika uit ging, als louter humbug. Thans ligt de Germaansche kolos ter aarde. Zijn prestige is weg. Amerika heeft thhns de groote belangstelling. De Amerikaansche schoolorganisatie schrijft K. o. m. heeft op de onze dit voor, dat zij uit primitief begin ongehinderd door stelsels en tradities, geleidelijk en natuurlijk heeft kunnen ontwikkelen onder onverdroten medewerking van de geheele natie. Bij de her innering aan de lijdensgeschiedenis van de volksopvoeding in Europa, is 't verkwikkelijk de blijde historie van 't Amerikaansche opvoe dingswezen te volgen." Schrijver herinnert er aan, dat in Amerika „twee dingen hoog in aanzien staan, waarmee Europa wel schijnhei lig coquetteert, echter zonder ze op de rechte waarde te stellen„handenarbeid en b o e k e n". Na het Amerikaansche biblotheek- wezen in zijn ongeëvenaarde ontwikkeling te hebben geschetst, geeft de schrijver een sche ma van de schoolorganisatie, waaraan we het volgende ontleenen: Het onderwijs is in Amerika een waar volks instituut. Standenscholen kent de Staat niet, secte-scholen evenmin. Het volk wordt op alle manieren bij zijn school geinteresseerd. Het heeft een grooten invloed op de organisatie van het onderwijs, het vindt in de school een ruime lokaliteit voor avondbijeenkomsten, waarin volstrekt niet altijd over paedagogi sche kwesties wordt geredekaveld, maar even goed gedanst, gemusiceerd, gespeeld en pret gemaakt wordt. Kortom, de school vervangt de sociëteit, met dit onderscheid dan, dat er nooit alcoholische dranken worden verstrekt, terwijl deheele gemeente, mannen zoowel als vrou wen, aan de verstrooiingen deelneemt. De handvaardigheid is in de school dadelijk in dienst van het geestelijk onderricht gesteld. Men heeft in Amerika het nut van spel, sport, zelfwerkzaamheid en handenarbeid onder lei ding van de school al begrepen, voor men daar in Europa van droomde. Wat Amerika op dit gebied bezit, gaat onze voorstelling te boven; de offervaardigheid van voornamen en geringen voor alles, wat de volksontwikkeling ten goede kan komen, is grenzenloos. Om maar iets te noemen, men heeft in groote steden zooals New-York, Chi cago e.d. bij gebrek aan ruimte, op den bega- nen grond, speelterreinen aangelegd op de platte daken van een gebouwen-complex, ter wijl talrijke milliardairs hun naam vereeuwigd hebben in een of ander opvoedingsinstituut, zoo zelfs, dat van de ruim 600 inrichtingen voor H. O. niet minder dan 500 geheel uit private beurs werden gesticht, of althans met ruime legaten werden ondersteund. De lagere school heeft een 4-jarigen cursus en verstrekt alleen onderricht in de onontbeer- lijkste kundigheden; „na deze elementaire vooropleiding loopt het onderwijs reeds in al lerlei vertakkingen uiteen. Wie geen hoofd heeft om te leeren, maar waardige handen be zit om te werken, gaat naar een van de veel vormige, lagere ambachtsscholen". (Schr. her innert in dit verband met instemming aan het rapport, het vorig jaar door een commissie uit Amsterdamsche schoolhoofden bij den Raad Ingediend, waarin wordt aangedrongen op splitsing van de lagere scholen na een 4-jarige vooropleiding in leer scholen en werk- scholen.) Wie doorleeren wil, vervolgt de schr., gaat naar de grammar-school, voor kinderen van 1014 jaar, die de ontwikkeling opvoert tot de hoogte van een 7de of 8ste klas eener goede lagere school ten onzent, mits men het leerplan van allen ballast ontdaan en er La tijn, handenarbeid en zang aan toegevoegd denkt. Na het 14de jaar loopt de verdere op leiding opnieuw uiteen in een meer practische en een meer theoretische. Wie dan de prak tijk verkiest boven de theorie, gaat naar één van de talrijke industrial-schools, het best te vergelijken met ons Middelbaar Tech nisch onderwijs, mits men 't program wat be snoeid denkt, ongeveer in verhouding van het M.U.L.O. tot de H.B.S. met 3-jarigen cursus. Wie lust en begaafdheid tot verdere studie heeft, gaat naar de high-school (1418 jaar), die uitloopt op het Hooger Onderwijs

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1