Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. Arbeid. CINEMA PALACE I4e Jaargang. ZATERDAG 28 FEBRUARI 1920. No. 9. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voor een vol jaar. Abonnement: ...f4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Kinder-Bijblad. We ieven in een tijd van gisting en verwording. De groote oorlog, het fias co der hooge diplomatie, heeft gewij zigde inzichten en verhoudingen gescha pen, waarvan de resultante thans nog niet te gissen is. Zooals uit een stil staand moeras-water de gas-bellen uit onbekende diepte naar boven stijgen, zóó komen in 'onze samenleving thans uit de benedenste lagen der volkeren begeerten en wenschen zonder tal naar boven. Deze wenschen en begeerten, ze zijn het gevolg van wet woelt en werkt in de diepste diepten der volks ziel, van het onbevredigd, bijna onbe wust gevoelde verlangen dier zelfde volksziel naar levensgeluk, naar veran dering in 't algemeen. En verandering hoe dan ook, zól er moeten komen. De historie is dóór om te bewijzen, dat geen enkele zieledrang van een volk voor goed gesmoord kèn worden. Zoo als, wanneer een steen in 't water ge worpen wordt, de kringen al wijder en wijder worden, zóo doordringt óok de oer-gedachte, die eerst leefde in het brein van de enkelingen, langzamerhand het denken der gansche maatschappij. De geschiedenis is het aaneengeschakeld verhaal van de verandering en verwor ding der menschheid in geestelijk en stoffelijk opzicht. En niemand zal mee- nen, dat thans in de geweldigste periode van 's werelds lotgevallen, de geschie denis der menschheid zal ophouden en dus over zal gaan in een stilstand. Stil stand, is onmogelijk, doch in welken zin wij vooruit zullen gaan, is nog niet te benaderen, want de geschiedenis ont staat door de botsing der geniën. Wat uit deze samenstooting het sterkst, het meest levenskrachtig te voorschijn komt, zal voor eenigen tijd der menschheid haar geschiedenis kunnen voorschrijven. Het resultaat van den oorlog was ech ter niet alleen een verscherpte verhou ding tusschen twee maatschappelijke strooiningen. Het is óókeen deerlijk gewonde, verarmde wereld. Er is veel verwoest en veel verloren gegaan. Hui zen zijn met den grond gelijkgemaakt, dorpen zijn weggevaagd, steden tot ruïnes geworden. Honderden keerden terug naar hun eens verlaten woonste den maar zij vonden die niet meer op de plaats waar hun woning vroeger stond, vonden zij een puinhoop. En zij zullen toch moeten wonen Reserve-voorraden aan levensmidde len en grondstoffen zijn opgeteerd in jaren van ontbering. Het gevolg was verarming, want is niet de voorraad aan- materiaal van een land de welvaart der bevolking, der nijveren? Het internationale verkeer was lóm- gesiagen, en ieder land lag als in een oceaan van afzondering, en toch is ons wereld-systeem gebouwd op sneltrein en telegraaf-verkeer, de hart-ader van ons economisch leven. Voelde niet arm en rijk de geweldige gevolgen daar van, want wie heeft géén belang bij de economische welvaart van zijn land Om dit alles wederom te herstellen, om de dorpen en de steden op te bou wen, om de akkers, die jaren braak la gen, wederom vruchtbaar te maken, om de reserve-voorraden aan te vullen, om het internationale verkeer te herstellen, kortom, om de wereld wederom gezond te maken, daartoe zal veel, zeer veel gearbeid moeten worden. Het lied, het schoone lied van den arbeid zal weder om gehoord moeten worden in de ste den, in de fabrieken, langs de kaden en op de zeeën. De wereld moet gezond worden weer. Daarbij heeft niet alleen de rijke, doch ook de arme belang. Indien de mijnwer ker zijn houweel laat rusten, indien de bouwer zijn truffel en hamer wegwerpt en de bakker zijn oven niet meer aan maakt, zullen dan hun vrouwen en kin deren en hun grijze moeders en vaders niet verkleumen van de koude, zullen zij dan niet, uitgehongerd, rondzwerven over de wereld zonder plaats om hun moede hoofd te laten rusten De Vrede in naam is er, de ware vrede schijnt nog wel niet te kunnen komen, de vrede, waarnaar wij allen in onze hoop op beter tijden zoo zeer ver langd hebben, maar zal hij kunnen ko men over puinhopen en ruïnes of zal hij daarvoor terugschrikken Zal de Vrede durven staren in het uitgemergelde ge laat van hen die hongeren Neen, haar weg moet gebaand worden door hen, die daartoe in staat zijndoor hen, die arbeiden met de handen en met het hoofd. Ook de laatsten zullen niet gemist kunnen worden bij den her-ópbouw van de wereid. Men is thans zoo vaak ge neigd néér te zien op hen, die, weliswaar met schoone, doch met leege handen op de markt der wereld komen zij heb ben geen ploeg door de akkers gedre ven, geen huizen gebouwd, hun ruggen hebben zich nooit onder zware lasten gekromd, maar daarom behoeven de verdiensten van hen niet minder voor de menschheid te wezen. Door hun denken hebben zij de wereld vooruitgebracht. Wat zou de wereld zijn zonder denkersIk zeg U, dat hij, die het eerst uitvond dat men door 'n knoop twee stukken touw tot één kan maken voor de wereld evenveel, zoo niet meer verdienste heeft gehad, ook al zou hij daarna nooit meer iets tot stand gebracht hebben, dan hij, die zijn gansche leven touw geknoopt heeft. Of is hij, die de machine bedacht heeft, en aangaf, hoe ze gemaakt moest worden, soms minder dan zij, die hun plannen en ideeën uit voerden? Of zou men soms het heden kunnen begrijpen, indien de geschied schrijver het ons niet uit het verleden verklaarde?Neen, de wereld kan ze niet missen, de werkers met het hoofd evenmin als de werkers met de handen. Door hun samenwerking zal zij weer gezond gemaakt moeten worden. En daarbij hebben alle menschen belang. Want: er zal verandering moeten komen, wij zagen het hierboven, maar wie die verandering wii laten voortkomen uit een zieke samenleving, zal weinig goeds tot stand kunnen brengen. Stevige, de gelijke fundamenten zijn noodzakelijk voor de toekomst van ons en ons na geslacht, dat de gevolgen van onze da den van heden zal ondervinden. Er moet veel en hard gearbeid worden „Ja, natuurlijk, wie weet dat niet?" hoor ik zoovelen zeggen. Maar sta dan op, trek aan den arbeid en doe dan iets De wereld wacht op u ja, op u even goed als op een anderZeg het niet langer, maar doe het! Hebt gij een plan, verhef u dan en beproef het tot werkelijkheid te maken, want anders maakt gij de wereld niet rijker, maar armer, want gij onthoudt haar de energie die haar toekomtWeet, dal 't loon van den arbeid onbegrensd isWie nooit ge arbeid heeft, sterft als een kind onwe tend. Hij heeft gedroomd, maar niet geleefd. En zijn droom was niet eens een schoone verveling en schande wa ren de polen waartusschen hij zich bewoog Carlyle zegt ergensArbeid is de zending des menschen op deze aarde. Er zal een dag komen, waarop hij, die geen arbeid heeft, het niet geraden zal achten zich in de nabijheid van ons zon nestelsel te vertoonenhij moet naar eiders omzien, of daar ook een luie pla neet is". Deze dag, waarvan de groote schrijver spreekt, is thans gekomen. Of zou de wereld ooit meer behoefte ge had hebben of kunnen krijgen aan men schen die arbeiden dan thans? En het is u toch ernst, nietwaar, dat gij werken wilt! Gij zijt toch overtuigd "dat arbeid onze schoonste en besle er fenis is? Gij wilt toch ook de wereld helpen opbouwen, uw deel hebben in de voldoening die daarin gelegen is? Wie tot het groote niet bij machte is, hij doe het kleine. Iedere arbeid van de z.g. hoogste af tot de z.g. laagste toe, is groot en goed. Er zijn thans heel ernstige arbeids geschillen gaande. Velen kunnen, of willen thans niet arbeiden. Dit is ech ter een heel andere zaak. Daarbij gaat het niet om den „arbeid" doch om het loon ervoor, en om de plaats, die de z.g. arbeidsgevers en z.g. arbeidsnemers tegenover elkander zullen innemen. De arbeid als begrip, de arbeid, dien wij hierboven bespraken, komt niet in het gedrang hierbij. Mogen deze geschillen spoedigst worden opgelost, opdat die arbeid, de groote, schoone arbeid ons weder kome helpen, ons opnieuw en dan voor goed de sterke hand toesteke om ons uit het moeras te halen, waarin de oorlog en zijn nasleep ons heeft gesleurd. BLOEMENDAAL Bij den heer Windhorst, drogist alhier, liggen in groote hoeveelheid doosjes Paxol (schoensmeer) voor het winkel raam. Wie nu kan tellen of raden hoe veel doosjes er liggen ontvangt een prijs. Men mag echter alleen meeraden, als men een doosje Paxol koopt. Het tellen der doosjes is vrijwel onmogelijk, daar ze op en door elkaar liggen. Ra den kan natuurlijk ieder. Wie nu altijd goed heeft kunnen raden, zal met dezen wedstrijd zeker wel succes hebben. De hoofdprijzen zijn in de winkelkast uit gestald Ze bestaan uiteen mooi gouden dameshorloge en een vierkant reisklokje. Nu maar het raadselachtige raadsel raden Een groot aantal losse schutters en ook schietvereenigingen neemt deel aan den schietwedstrijd die alhier in Hotel Vreeburg gehouden wordt, lederen avond wordt er druk geschoten en ieder tracht zoo mogelijk de hoog ste punten te behalen. Een groot aan tal prijzen zijn voor dezen wedstrijd door verschillende plaatsgenooten en vereenigingen uit den omtrek beschik baar gesteld. Heel wat mooie prijzen zijn er bij. Het grootste gedeelte daar van staat in de zaal van Hotel Vreeburg, terwijl een klein gedeelte in de etalage van het sigarenmagazijn van den heer Qroote Houtstraat 111—113 rood, Haarlem, PROGRAMMA van 27, 28 en 29 Februari en 1 Maart- NORDISK PROGRAMMA. VERKIEZINGEN. Amerikaansche klucht, gespeeld door HAM en BUD. IN HET LAND VAN DE YUKON. Dramatisch verhaal uit de Canadeesche sneeuwvelden. Interessante geschiedenis niet prachtvolle opname. - PAUZF.. - ALS JE HAAR DURFT. Klucht in 2 afd. PROGRAMMA van 2, 3 en 4 Maart. H.A.P PROGRAMMA. DE 36 UUR HOTORRIT DOOR NEDERLAND. POTVERTEREN. Komisch in 1 acte. DE VLOEK VAN HET KOUD Drama in 5 acten. In de hoofdrolEMMY WEHLEN. Een interessant filmwerk wat vertoont dat het bezit van veel goud niet altijd geluk aanbrengt. - PAUZE. - DE KONT IN HET KRUID. Wild-West geschiedenis in 2 afd. P. J. de Zwart uitgestald ligt. Wij zien daar o. a. een zilveren beker, een der hoofdprijzen een geschenk van den heer C. D. v. d. Vliet. Een mooi gouden hor loge, geschenk van den heer A. Stoop, verder een zilveren soeplepel geschenk van den heer De Favauge, een zilveren vischvork en lepel in étui geschenk van de Vrijwillige Burgerwacht, een zilveren servetring van de schietvereeniging Claudius Civilis, een zilveren taar- tenschep, van Mevrouw Koolhoven-Ashe, en verder zilveren en bronzen medail les. Begin Maart is de wedstrijd geëin digd en zullen de prijzen aan de winners of winsters uitgereikt worden. Op een verzoek van de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de gra fische vakken in Nederland afdeeling Haarlem, om op 29 Aug. a. s. alhier een bloemendag te houden, is door B. en W. afwijzend beschikt. Toen de heeren E. T. Dinsdag avond op de fiets de Boschlaan uit kwamen rijden, vergaten zij van hun fietsbel gebruik te maken met het gevolg dat op den Bloemendaaische weg de heer E. door een aldaar passeerende fietsrijder aan werd gereden. Beiden tuimelden over -de straat. Het voor wiel van de fiets van den heer E. had veel weg van een krakeling. De berijder kwam er gelukkig zonder kleer scheuren af. De passeerende fietsrijder bleef door schrik bevangen en doordat hij bevreesd was een schrobbeering te krijgen doodstil liggen. Toen de hee ren hem op wilden helpen, sprong hij op, nam zijn fiets en vloog als een pijl uit den boog weg. Het geval had erger

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1