Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. Onze Kindercourant. Een dagelijksche ergernis. CIiNEMA PALACE Programma van 12,13,14 en 15 Mrt. de pop. een vreemdeling Programma van 16,17 en 18 Maart. moloka1. h. a. p courant. wisselvallig geluk. een vreeselijke droom. 14e Jaargang. ZATERDAG 13 MAART 1920 No. II. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voor een vol jaar. Abonnement: ...f4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Door omstandigheden zijn wij genood zaakt onze Kindercourant tot de volgende week uit te stellen. Onze jeugdige lezers verliezen er echter niets bij, want hun krant zal de week daarop ook weer verschijnen. Zoo mag men de narigheden, die wij bij het telefoneeren ondervinden, toch zeker wel noemen. Immers, onze be proevingen verkeerde of geheel geen aansluitingen, on verstaanbaarheid, onver schilligheid bij de telefonisten, enz., zijn vele. Er is alle reden om zich dood te ergeren En toch, wat zullen wij ons eigenlijk zoo dik maken? Daar schiet toch ook niemand mee op. Dal de toestand bij de telefoon nogal akelig is, iedereen weet het toch al wel. Het dient trouwens tot niets een stemming van verbittering en ontevredenheid te kweeken bij het publiek, dat daardoor toch zeker een bespoediging van ver betering niet in de hand werken kan. Neen, beter is het, dunkt mij, het pu bliek te overtuigen, dat die narigheid met de telefoon nog maar betrekkelijk is, dat het m.a.w. in de vaak zoo hoog geprezen buitenlandsche hoofdsteden zeker al niet beter is dan ten onzent, en wij weten hetbuurmans leed verzacht. Velen onzer landgenooten hebben de eigenaardige hebbelijkheid om alles wat buitenlandsch is, in de hoogte te steken en alles wat Holiandsch is, omlaag te halen. „Neen maar, dan moet je in Londen komen, dat is andere koffie!" En: „zöo iets zou in Parijs of Berlijn gewoonweg belachelijk zijn". Neen, lie ve, beste lezeressen en lezers, de Hol landers die zoo praten, gaan van het verkeerde denkbeeld uit, dat wij hier eigenlijk niet goed mee kunnen, ja, dat we eigenlijk in alles bij het buitenland achterop zijn. Wat op geen stukken na waar is. Zoo lijkt het u misschien ongeloofelijk maar de bediening in Amerika b.v. wordt daar algemeen als slecht erkend; ook te Londen o.a. laat de bediening zeer veel te wenschen over, meer dan b.v. te Amsterdam. Ook wat de aan sluitingen betreft behoeft Holland bij de andere landen niet ten achter te staan. Terwijl, om maar iets te noemen, de Amsterdamsche telefoon slechts 'n 300 tot 400 aanvragers niet dadelijk aan sluiten kan (men hoopt over 3 of 4 maanden deze menschen te kunnen helpen), is in Londen het aantal men schen, dat op aansluiting wacht, n.b. 10.000, in Kopenhagen 16000, terwijl er in Berlijn maar eventjes 30.000 menschen geduld moeten oefenen vóór ze een toestel thuis krijgen en aan het net verbonden kunnen worden. Te Parijs zijn in het geheel nog maar 4000 aan sluitingen hersteld na den oorlog, denk eens wat dat zeggen wil voor zülk een stad! Ook te Brussel is het telefoonnet niet weer gerepareerd, en bepaalt zich het aantal nummers dat aangesloten is tot betrekkelijk maar en kele. In Londen en Berlijn neemt men heel geen aanvragen aan. Ten bewijze, dat wij ook in menig opzicht bij het buitenland zelfs vöor zijn, diene, dat b.v, de inrichting der telefoon aan de Amsterdamsche Effectenbeurs met haar automatische verbreking van tijdgesprekken en andere nieuwe tech nische toepassingen, een modelinstal latie is zooals men die zelfs te Londen b.v. niet vindt. De directie der Amsterdamsche tele foon is voortdurend bezig met nieuwe plannen en proeven. Zoo is daar reeds een tweetal centrales half-automatisch ingericht, terwijl het geheel-automatische systeem er in voorbereiding is. Waar dit heel- en half-automatische systeem in bestaat Bij het handsysteem, het systeem dat vrijwel overal nog in gebruik is, brengt de telefoniste met behulp van snoeren, die zij in de openingen van een voor haar staand raam steekt, de verbindingen tot stand. Bij het auto matische systeem zijn geen telefonisten meer noodig, maar maakt men zelf de verbinding door met den vinger een voor een de cijfers van het verlangde nutnmer, die op een schijfje aan het toestel zijn gemerkt, tond te draaien tot men stuit. En de verbinding komt dan vanzelf tot stand. Dit automatisch systeem wordt in ons land nog niet toegepast, wel het half- automatisch systeem, n.l. in de ge meente Amsterdam. Dat systeem be staat hierin, dat men sprekend in een gewoon toestel het gewenschte num mer aanvraagt; de telefoniste heeft dan niets te doen dan op een bord iets als het toetsenbord van een schrijfma chine, de cijfers van het gevraagde nummer een voor een met den vinger te tikken en de verbinding is vanzelf tot stand gekomen. Er zijn trouwens meer, kleinere of grootere, verbeteringen en nieuwigheden voortdurend in studie bij de directies. Zoo is te Amsterdam nu weer in voor bereiding een soort van kleine auto- mobielcentraie, in verband met vaste standplaatsen der taxi's. Wie een taxi hebben moet, belt die taxicentrale op. De juffrouw vraagt waar de aanvrager is en bestelt voor hem dan de taxi aan de standplaats, die daar het dichtst in de buurt is. Zoo is er meer De uitbreiding van het net maakt o. a. te Amsterdam ook natuurlijk uitbrei ding van het aantal centrales noodig; er wordt reeds een crediet gevraagd voor den bouw van twee nieuwe cen trales (een voor het oostelijk, een voor het zuidelijk stadsdeel). Men dient in het algemeen in aanmerking te ne men, dat het telefoonverkeer op zich zelf ook buiten verhouding veel en veel algemeener is dan vroeger. Aan het Amsterdamsche telefoonnet b.v. waren in 1914 aangesloten 14000 abonnees, thans zijn het er tegen de 21000. Men bedenke daarbij, dat het beheer ook vaak voor eigenaardige verrassingen stondzoo bleken gedurende den oorlog in buurten waar hej kabelnet op een gewoon aantal particuliere aansluitingen berekend was, honderden nieuwe han delaren hunne kantoren te vestigen; er moest dus kabel bijgelegd in zoo'n buurt. Maar reeds vier jaar lang is er over de heele wereld gebrek aan kabels, dus ook ten onzent, en de ontwikkeling van het telefoonnet kon dus met de onverwachte vermeerdering van aan vragen geen gelijken tred houden. Al deze moeilijkheden in aanmerking genomen, mag men, het moet ons van het hart den toestand te Amster dam b.v. gunstig noemen. (Gedurende de moeieiijke oorlogsjaren, ondanks de drukkende omstandigheden, de 14000 aansluilingen op 21000 brengen, wil toch nogal iets zeggen)! Men moet zich in het algemeen geen geringe voorstelling maken van wat er ook aan onderhoud en reparatie bij zoo'n telefoonbedrijf te zorgen is. Bij ijzel of storm is het geen zeldzaamheid dat er bij duizenden abonnees tegelijk storing is, en dit alles moet natuurlijk in een heel snel tempo gerepareerd worden. De bediening, we erkennen het gaarnelaat vrijwel overal in ons land heel wat te wenschen over, maar de oor zaken van dien toestand zijn maar niet zoo ineenen weg te nemen. Ook onder het telefoonpersoneel zijn er, die wel eens een weinig te veel „vrijheidszin" aan den dag leggen. Maar ook is het waar, dat de telefonisten het vrij volhandig hebben. Zoudt u b.v. ooit hebben ge dacht, dat tegenwoordig die 400 tele fonisten te Amsterdam per dag 400.000 gesprekken in mekaar zetten, en dat is danalleen voor de stad, want interlocaal worden er dagelijks bovendien nog 'n 10.000 20.000 gehouden. Denk eens, welk een bedrijf; deze cijfers gelden nog maar alleen voor Am sterdam; en neem in verhouding eens het dagelijksch aantal gesprekken op de andere netten, als de gemeente-telefoon van den Haag, Rotterdam en de groote provinciesteden met omstreken en voorts de rijkstelefoon in de verdere plaatsen van het land Dat tefoonbedrijf is, ge ziet het„ iets waarbij nog heel wat kijken komt, en het is natuurlijk heel eenvoudig dat het bij oorzaken van zoo ingrijpenden aard als de genoemde eenigszins ontwricht is. Gebrek aan kabels, gebrek aan alles wat noodig is om de centrales te onder houden en om er de noodige nieuwe bij te stichtenEen onverwachte enorme aanwas van het aantal verzoeken om aansluitingen. Een overbelasting van de netten. Tijdelijk gebrek aan technisch personeel door den oorlog. Het zijn alle, men ziet het, wel groote, doch het zijn ook slechts tijdelijke be lemmeringen, waarvan het telefoonbe drijf misschien spoediger dan men wel vermoedt de gevolgen te boven komen zal. Tot dan toe dienen wij onze ziel een weinig in lijdzaamheid te bezitten. Laat ons dat dan ook maar probeeren. BLOEMENDAAL, Er werd Zondag j.l., de laatste dag van den Nationalen schietwedstrijd, nog eens druk gepaft. Een groot aantal schutters waren opgekomen, om een laatste kansje te wagen. Er heerschte een prettige stemming, en er werd over het algemeen goed geschoten. De schietvereeniging „Voor Vaderland en Koning", won de eerste prijs in den korpswedstrijd. Nu nog de prijsuitdee- ling, die moet wachten tot de punten der cijfers zijn opgemaakt, en dan be- Qroote Houtstraat 111—113 rood, Haarlem. NORDISK-PROQRAMMA. 2 Hoofdnummers Een grappige comedie ln 5 bedrijven en in de hoofdrol OSSI-OSWALDA. Iets bijzonders op filmgebied en een zeer interesante ge schiedenis. Interessant drama in 3 afdeelingen. H. A. P. PROGRAMMA. Natuuropname. Actueel. In de hoofdrol MARIA JACOBINI, de beroemde Italiaansche filmster. - PAÜZ E. - een plattelands-idylle. Komisch in 1 afdeeling. hoort deze drukbezochte tevens goed geslaagde schietwedstrijd weder tot het verleden. Groote veranderingen. Het Bloemendaalsche bosch heeft in de laatste twee jaren, een groote ver andering ondergaan. Tijdens de oor logsjaren, toen er zoo'n gebrek aan brandstoffen was, werd er maar in het bosch gehakt en gekapt of het niets was.Het mooi dichtbegroeide struikge was is geheel verdwenen en waar men nu ook loopt, in het bosch overal ziet men den rijweg. Het echte bosch achtige is dan ook geheel verloren. Toen is door den minister het kapver- bod afgekondigd. Geen boompje mocht meer omvergehakt worden. Het ver bod was goed, maar het kwam te laat. Nu is het Bloemendaalsche bosch aan de Gemeente overgegaan, die druk bezig is, het bosch weer een beetje toonbaar te maken. Zoo worden ver scheidene boomen, die oud of dood zijn, omgehakt. Ook verschillende hou ten banken, die door kwaadwilligheid vernield zijn, worden hersteld. Verder is men bezig een straatweg aan te leg gen dwars door het bosch heen. Deze weg zal loopen van het Pannekoeken- huisje naar Hotel Zomerzorg. Men is al druk bezig zand voor dezen weg aan te brengen. Het zijn dus wel groote veranderingen die er plaats hebben. Staking in het tuiniersbe- drijf? In ons vorig nummer maak ten wij melding, van het conflict in het land-, tuinbouw en zuivelbedrijf, in de eischen van de samenwerkende organi saties der werknemers stond o.a. Een weekloon van 65 gulden. Dit moet zijn een uurloon van 65 ets. Verbetering. Alle agenten van politie alhier hebben vanwege de Gemeente voor hun rijwiel een carbid- lantaarn gekregen, zoodat ook zij niet meer zonder licht rijden zooals vroeger het geval was. Alleen des nachts wordt dit nog gedaan. Nu kan een politie man met een gerust geweten iemand bekeuren die zonder licht rijdt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1