EMS ER-WATER Voor hen die Hongaarsche kinderen in huis hebben. Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer DE BEZWAREN HET BEGRIP, J. HESSING 409 55 cent per kruik. Lezing te Bioemendaal. Op Dinsdag 23 Maart, des avonds 8 uur, zal in de zaal van „Vreeburg" Dre P. van Heerdt tot Eversberg voor de leden van den Bond voor Vrouwenkies recht en andere belangstellenden een causerie houden over: „Onze nieuwe koers: Gemeenschapszin en Moeder cursussen. Mevr. Visser van Hazerswoude heeft onlangs haar 85sten verjaardag gevierd. In die 85 jaar heeft zij heel wat ge daan. Vele menschen die bij haar kwa men om hulp of geldelijken steun, wer den door haar geholpen. Ook voor vereenigingen deed zij veel. Het kon dan ook niet uitblijven, dat zij op dezen dag vele gelukwenschen in ontvangst moest nemen. Niettegenstaande haar hoogen leeftijd Is zij nog zeer flink en kan zich in een uitstekende gezond heid verheugen. Wij hopen dat Mevr. Visser van Hazerswoude nog vele jaren in gezondheid mag doorbrengen. Burgemeester Jhr. A. Bas Backer heeft tnans zijn Intrek genomen in zijn nieuwe woning. Als machinist aan de Waterleiding alhier is Denoemd, de heer F. Haan stra. In de Staatscourant staan vermeld, de statuten van de woningbouwvereni ging „Ons Belang", alhier. OVEBVËËN Voor de tuindorpsbewoners wordt er een beerput gemaakt die komt te lig gen aan den kant van Elswout. Deze put zal zoo ingericht worden, dat hij nooit geledigd behoeft te worden. Voorwaar een groot gemak. De Bloe- mendaalsche trein (reinigingsinrichting) behoeft dus voor deze beerput niet in actie te komen. Zou zoo iets voor Bioemendaal ook niet geschikt wezen? Want niet alleen dat de Bloemendaal- sche trein een heele rommel maakt met slangen enz. ook de geurtjes die zich bij zulk een demonstratie verspreiden; zijn verre van aangenaam. Het is wij weten het bij ervaring een groote genoegdoening wanneer men aan zijn Hongaarsch logeetje, dat vrijwel nooit een woord Duitsch verstaat, een weinig, hoe brekebeenig dan ook, de dagelijks voorkomende dingen duide lijk kan maken. Wij geven daarom voor de pleegouders hieronder een aantal helaas nog maar zoo weinige woorden en uitdrukkingen, waaraan zij een kleinen steun kunnen hebben. Eerst het Hon gaarsche woord phonetisch geschreven, daarachter het Hollandsche: Nem, neen. Iken, ja. Etel, eten. Jo lekker, goed. Nem jo, niet lekker, niet goed. Seep, mooi. Kees, klaar. Mi ez? Wat is dat? Az jo, dat is goed, lekker. Az nein jo, dat is niet goed, niet lekker. Sabbat, dat mag, mag ik? Nem sabbat, dat mag niet. Joo nopot kiwaanok, goeden dag. Joo eetj kiwaanok, goeden nacht. Bolro, links. Jobbro, rechts. Taan jeer, bord. Kees, mes. Conaal, lepel. Willo, vork. Pohar, glas. Lewes, soep. Kenjeer, brood. Woj, boter. Sjoit, kaas. Tojaas, ei. Hoes, vleesch. Holok, visch. Olmaat, appel. Noróntsot, sinaasappel. Kaweet, koffie. Tijo, thee. Tij, melk. Keuszeunum, dank u. Edj kisjit sjeetalru fokoenk, we gaan wat wandelen. Aloedni, slapen. Morodnio, bed. Wies, water. Zukkor, suiker. Cacao, chocolade. Hidek won, het is koud. Mellek won, het is warm. Oet, straat. Wij scheiden er nu maar uit. Ziehier althans een aantal woorden, waaraan u misschien iets hebt. Ze moeten worden uitgesproken zooals ze hier staan. VAN HIER EN DAAR De vereeniging „Zuigelingenzorg", zendt haar elfde jaarverslag de wereld in. Wij zien met waardeering daaruit weder eens al wat deze zoo nuttige vereeniging in 1919 tot stand bracht. Gaarne wekken wij een ieder op van deze vereeniging lid te worden, f 2 50 minstens per jaar bedraagt de contri butie. Men kan zich opgeven bij Mevr. De Bijll Nachenius—Stork, Schotersin gel 159, Haarlem. Een merkwaardige nieuw heid De vroegere Duitsche stoe- mer „Imperator" thans op weg van Liverpool naar New York, heeft zoo lezen wij in „De Telegraaf", een volledig uitgerust bijkantoor van de London City and Midland Bank aan boord. Men zegt dat dit de eerste on derneming van dezen aard is op zee. Een lid van de directie dezer bank verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Times", dat het een proefne ming is, op initiatief van de Cunard line. Tot nog toe was het de pursey, die faciliteiten van dezen aard verleende, maar wij zullen trachten dat verder te ontwikkelen, zeide hij. Wij hebben een kantoor op het eerste klasse-dek, het z.g.n. „D" dek van de „Imperator", dat alle dagen geopend zal zijn, en een ander in de tweede klasse, dat op ge zette tijden open zal zijn, terwijl de Cunard-maatschappij er eveneens een voor de derde klasse-passagiers wil maken. Op de uitreis zal het voornaamste werk van het bijkantoor het wisselen van Engelsch en Fransch geld in dol lars zijn, en op de thuisreis zal het omgekeerde plaats vinden, maar wij zijn er op ingericht om ook andere bankzaken te doen, en zullen alles, wat er zich voordoet, kunnen verrichten. Wij hopen dat deze proefneming een succes zal blijken te zijn. Indien zij slaagt, zullen wij misschien een dergelijke inrichting ook op de andere booten maken. De staking in het havenbe- d r ij f. (Mr. H. P.) M.(archant) meent in „De Vrijz.-Democraat", dat wat de regeering in de staking kan en moet doen, niet is bemiddeling aanbie den. Zij moet zich op de hoogte stel len, zich een oordeel vormen en van haar oordeel laten blijken. Hij zegt Waarom zou zij door den heer Nijgh zich daarvan laten afhouden Wan neer hij ziet, dat de regeering gegevens verzamelt om te oordeelen.zal hij niet verzuimen, zijnerzijds zijn bijdrage te geven en te trachten op de vorming van dat oordeel invloed te oefenen. Het is zeer goed mogelijk, het is waarschijnlijk zelfs, dat na de oplos sing van dit conflict, nieuwe conflicten zullen volgen. Maar is dit een reden, om aan een onderzoek van het thans bestaande conflict zich te ontrekken en aldus aan te sturen op het onder drukken van wanorde door geweld Men moet wel een geheel verkeerden kijk hebben op de periode van maat schappelijke ontwikkeling, die wij doormaken, wanneer men meent, door het uitlokken van een scherpe botsing, thans de reeks arbeidsconflicten voor afzienbaren tijd te zullen kunnen slui ten. Dit is niet mogelijk. De geweldda dige beslechting van'n conflict zal ons altijd achteruitbrengen. Daarom moet men telkens weder het uiterste beproe ven om zonder geweld het conflict te beëindigen. Op dit oogenblik is de ge legenheid daarvoor zeldzaam gunstig. Dat de regeering haar aangrijpe De uitvinder van de bioscoop Het Fransche blad de „Figaro" wijdt een artikel aan Louis Lumière, wien een feestmaal is aangeboden ter gelegen heid van zijn verkiezing tot lid van de Academie van Wetenschappen. Het is thans vijf-en-twintig jaren ge leden, dat ergens in een benedenver- verdieping aan een boulevard de eer ste bewegende beelden op het witte doek verschenen. Slechts enkele opna men waren het, waaronder het uitgaan van de Lumière-fabrieken te Lyon, een rijdende trein, en de zee die tegen de rotsen beukt. En degenen, die er bij tegenwoordig waren zullen zich nog hun bewondering herinneren bij dit nieuwe schouwspel. Wie echter vraagt Paul Ginisty in zijn artikelzou toen hebben durven droo- men dat een uitvinding, die voorbestemd scheen om het leven inet de meest mo gelijke nauwkeurigheid weer te geven, weldra gebruikt zou worden om de erg ste „theater leugens" onder de menschen te brengen. De zoogenaamde „drama tische film" kwam, en nog altijd schijnt 't groote publiek niet genoeg te hebben van de onbenulligheden, de hoogopge- stapelde bergen van nonsense, welke daarin vertoond worden. Technisch is het volmaakte bijna be reikt, doch op het gebied der scenario's, kan er nog veel verbeteren, de stukken zelve- Ja, heel veel, want men vraagt zich af of deze prachtige techniek niet al te vaak voor waardelooze nonsens-opeen- stapelingen gebruikt wordt. Steunt de Balten. Het Ned. Comité tot Steun van het Baltische Roode Kruis verspreidt een omzend brief, waaraan wij ontleenen De uit hun land gevluchte, door bolsjewiki, Letten en Esthen verdre ven Balten hebben in uiterste wanhoop om hulp gevraagd. Het Baltische Roode Kruis wendde zich tot de Nederlandsche Zustervereeniging met het dringende verzoek, den van alles beroofden bij stand te verleenen, voor ondergang te behoeden. Het hoofdbestuur onzer Roode Kruisvereeniging beloofde, na tuurlijk al wat mogelijk is te zullen doen; reeds zond het medicamenten en kleederen en belast zich met de expe ditie van alles, wat men dezen onge- lukkigen wil doen toekomen. Maar geld het geld, noodig voor huisves ting, kleeding, voeding, genezing van al die jaren lang gemartelde Balten zóóveel kan van ons Roode Kruis niet voor één bepaald doel geëischt worden. Het is daarom, dat zich het boven genoemde Comité gevormd heeft. De omzendbrief wordt op het oogenblik in Bioemendaal en omstreken verspreid. Woensdag 10 Maart a.s. zal Mr. P. H. Ritter Jr., des avonds te 8 uur in de kleine zaal de „Vereeniging" een lezing met lichtbeelden houden, waarin hij het droevig lot der Balten eens zal aantoonen. Voor belangstellenden zullen kostelooze toegangsbewijzen verkrijg baar zijn aan het secretariaat, huize „De Valk" te Aerdenhout, zoolang de voorraad strekt. Bijdragen voor het goede doel kunnen worden gezonden aan den penningmees ter, Jhr. F. Teding van Berkhout, Haarl. Bankvereeniging, Haarlem. Houten geld. Het eenige houten geld, dat ter wereld circuleert of ooit gecirculeerd heeft, zoo lezen we in „De Aarde en haar Volken", wordt uitgegeven door de Hudson-Bay- Compagnie en is geldig in het door deze maatschappij bestuurde gebied. Dit is zeer uitgestrektde afstand van Kings Posts tot Pelly Banks is even groot als van Parijs naar Samarkand in Midden-Azië. In dit gansche stuk wereld zwaait de maatschappij haar scepter en leveren de Indianen haar huiden; en als betalingsmiddel doen er houten munten dienst, „castors" ge naamd, die het stempel der maatschap pij dragen. Een ieder neemt ze in be taling aan. Eén zulk een munt heeft de waarde van een beverhuid; vandaar de naam. Twee marters zijn evenveel waard als een „castor", en veertig muskusratten ook. Doordat de Hudson-Bay-Company alle winkels in handen heeft kan deze dit eigenaardig betalingsmiddel gemak kelijk handhaven; de Indianen krijgen het in betaling als ze huiden inleveren en de winkels hebben opdracht, het „geld" aan te nemen als de Indianen levensmiddelen koopen. WIJSBEGEERTE. Bergson. Dezer dagen hield dr. de Jong voor de Vereeniging voor Wijs begeerte een voordracht over den Franschen wijsgeer Henri Bergson. Spreker wilde zoo zei hij in zijn in leiding, een indruk geven van Berg- son's leer, want van een overzicht kon moeielijk sprake zijn, daar de wijsgeer geen stelselmatig denker is. Spreker wilde zich in hoofdzaak bepalen tot het beste werk van den Franschen filosoof, „Matières et mémoires", dat men als het ware kan beschouwen als een ant woord op, een tegenpartijder van „Kracht en Stof". Bergson is een tegen stander van het psychoparallelisme hij ontkent, dat werkelijk zoo precies aan elke gebeurtenis in de ziel een in de hersenen beantwoordt. Immers wanneer wij ons het abstracte begrip driehoek vormen, zou dan ergens in onze her senen de figuur driehoek ontstaan Of hoe kan men vaststellen, dat elk aest- hetisch gevoel in de hersenen werkt? Ook kan aan een zekeren voorgang in de hersenen meer dan één psychische beantwoorden versnelling van den pols VAN DE ZIJDE DES VERSTANDS TEGEN DE REDELIJKHEID VAN ZOOALS DIE NU DOOR Dr. J. CLAY IN ZIJN Vi ROORDEELING VANDE DENKWIJZE VAN HEG KL EN BOL LAND GEUIT ZIJN, BESPROKEN DOOR PRIJS f 1.— Santpoort -- Bioemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 kan het gevolg zijn b. v. van koorts, van gespannen verwachting of vreugde. Bergson beschouwt daarom de herse nen voor de ziel als een instrument van ontleding tegenover de indrukken van buiten, en van keuze betreffende de houding, die wij tegenover de buiten wereld moeten aannemen. De hersenen zijn te vergelijken met een telefoon bureau, waar de berichten uitgaan en inkomen. De ziel is meer omvattend dan de hersenen. Bergson is dus in zekeren zin dualist. Voorts toonde spreker aan, hoe de oude verstandsfilosofie Bergson niet be vredigd had en hij derhalve nieuwe ba nen zocht door het intellect door de intuïtie te vervangen. HIJZIEK. Heinrichshofen's Verlag in Maagden burg zendt ons ter bespreking een aantal liederen, door den uitnemenden Duitschen Volkzanger Robert Kothe ook hier te lande met zooveel talent bij de luit gezongen. De velen die Kothe hoorden, zullen ongetwijfeld deze liederen willen bezitten om ze thuis nogeens te kunnen nagenieten. De mu ziek en de tekst zijn vaak Kothe's eigen werk, doch ook vele oude Duitsche liederen zijn er bij. Voor wie Kothe hoorden, zeiden wij, een genot om op deze wijze het genotene nogeens te hergenieten; voor wie hem niet hoor den, een gelegenheid om hun verzuim te herstellen en alsnog kennis te maken met deze vaak zoo treffende volkslie deren. INGEZONDEN „VOLKSONDERWIJS" Afdeeling Santpoort. In het nummer van uw orgaan, d.d. 28 Feb. j.l. gaf uw correspondent een beknopt ver slagje van de vergadering onzer afdeeling in het gebouw der Ned. Herv. Kerk op Maandag 23 Febr. j.l.. Het spijt ons zeer, dat die be knoptheid o. a. ten gevolge heeft gehad, dat het doel der bijeenkomst niet is vermeld. De rede van Mr. Smeenge toch, getiteld: „Aan welke wenschen der ouders behoort de open bare school te Santpoort te voldoen", had ten doel, om ten overstaan van het dorp en in tegenwoordigheid van burgemeester en raads leden het adres te steunen, dat door de af deeling in Sept. 1919 aan den Raad werd verzonden. Voorts zij er nog even de aandacht op ge vestigd, dat de Voorzitter aan de vergadering mededeelde, dat de afdeeling in weinige weken was gegroeid van 20 tot 170 leden. Op dit oogenblik telt zij reeds 184 leden. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw., GR. Santpoort, 3 Maart 1920. BURGERLIJKE STAND van Vrijdag 5 tot en met Donderdag 11 Maart. GEBOREN: d. van J. Teske en J. A. Bos man z. van A. W. H. M .A. Goosens en M. M. J. Sterneberg. OVERLEDENC. W. Verzijlberg, 80 j. G. H. J. Lamblet, 75 j. In het Provinciaal Zieken huis nabij SantpoortS. Roodfeld, 88 j.E. Seijbel, 39 j. 0Met WARME MELK het BESTE MIDDEL tegen VERKOUDHEID en INFLUENZA.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2