Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREEMQING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE 14e Jaargang. ZATERDAG 27 MAART 1920. No. 13. B1011HENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- ón Buitenland. Abonnement: Voor een vol jaar Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Een schandaal voor Bloemendaal. lederen avond, met uitzondering van den Zondag, stonden er een troep op geschoten jongens op het dorp, die zich, het was hen aan te zien, iederen avond verveelden. En als een mensch zich ver veelt, komt hij er gauw toe, verkeerde dingen te doen. Dat was ook het geval met deze jongens. Het duurde dan ook niet lang, of ze kozen voor hun gewich tige gesprekken hun standplaats voor een winkel uit, (meestal voor den win kel van den heer Bladergroen) en als ze moe werden van het staan gingen ze in het winkelkozijn zitten, lederen avond werd dit een gewoonte. Zoo'n avond werd dan besteed met cigaret- jes rooken, de voorbijgangers najouwen en apennootjes eten waarvan de spo ren d.en volgenden dag nog duidelijk zicht baar waren. Dat de winkeliers op deze conferenties niet erg gesteld waren, is te begrijpen. Dikwijls werd er over ge klaagd niet alleen door de winkeliers maar ook door het publiek dat zich er gerde over de schandelijke taal die door de jongens gebezigd werd. Toen kwam er 'n nieuwe eend in de bijt, De B., die bij de jongens hoog aangeschreven stond door zijn durf en brutaliteit. De jongens die een goede steun in den nieuweling gevonden hadden, werden hoe langer hoe baldadiger. Dienstboden, die een boodschap moesten doen, werden door hen lastig gevallen en meisjes konden met goed fatsoen niet meer rustig op straat loopen. Als een fiets onbeheerd stond, werd het ventiel losgedraaid, zoo dat de band leegliep. Werd daar dan wat van gezegd door den berijder, dan kon hij nog op zijn huid toekrijgen. De politie was natuurlijk van dit alles niet onkundig gebleven en de laatste dagen werd door hen een wakend oog op de jongens gehouden. Natuurlijk zorg den de jongens er wel voor, geen kat- tekwaad uit te halen als de politie in de nabijheid was. Ook de agent Pau- wer hield hen goed in het oog en ais hij door het dorp reed, werd hij door de jongens op schandelijke wijze ge sard. Het kon dan ook niet uitblijven of er moest iets gebeuren, en dit ge schiedde spoediger dan men aanvanke lijk gedacht had. Het gebeurde jongst leden Zaterdagavond. Het geheeie ge zelschap was weder op het dorp ver tegenwoordigd. Toen zij al drentelende den agent Pauwer passeerden werd door een van hen een uitdagende blik naar hem geworpen. Toen Pauwer aan hem vroeg, wat hij moest, gaf hij een bru taal antwoord. Het eene woord volgde op het andere. Toen eindelijk Pauwer den jongen gebood door te loopen, waar aan hij niet spoedig genoeg voldeed, gaf de agent hem daarop een kleine duw in zijn rug. De jongen keerde zich om en gaf Pauwer een klap in het ge zicht. Nu ontstond een hevig gevecht, waarbij de B. zijn bokskunst naar voren bracht. Pauwer zag zich dan ook genoodzaakt van zijn gummistok gebruik te maken. Na een paar gevoelige klap pen, bedaarde het jongmensch eventjes, en toen hij weer wilde beginnen, hadden een paar stevige handen hem vastge grepen en werd hij naar het politiebureau gebracht. Tijdens zijn overbrenging uitte hij woorden, hoofdzakelijk tegen Pauwer zooals „Je bent nog niet van me af" en „ik zal je wel krijgen" en nog meer, dat niet voor herhaling vatbaar is. Op het politiebureau gekomen was hij nog lang niet gekalmeerd en de politie zag zich dan ook genoodzaakt hem op te sluiten. Later op den avond werd hij onder geleide van zijn ouders naar huis gebracht. Dat heel het dorp in opschudding was en iedereen vol was van het gebeurde, is licht te be grijpen. Zondagmiddag was de belhamel, alsof er niets gebeurd was, met z'n kameraden weder aan het wandelen toen zij het zoontje van den agent Pauwer tegen kwamen, trachtten ze hem mee te krijgen naar het bosch, wat httn echter niet gelukte. Waarom wilden ze het jongetje meetroonen Maandagavond werd weder postgevat door de jongens op den hoek van de Zomerzorgerlaan, alwaar zij wachtten op de dingen die komen zouden. In- plaats van den agent Pauwer te zien verschijnen, waarop zij het nog altijd gemunt hebben, verscheen een ander met de ouders van den belhamel. Toen dropen zij af. Waarom moet nu altijd het kalf verdronken zijn eer men de put dempt? Begrijpelijkerwijze is er tegen den raddraaier proces-verbaal opgemaakt en zal hij voor zijn onbe zonnenheid moeten boeten. Het ware beter dat de jongens de gelegenheid dat ze vrijen tijd hebben aangrepen om zich wat te ontwikkelen wanneer wij hen daarbij kunnen helpen zijn wij daartoe gaarne bereid. Maar wij vreezen dat ongevraagde diensten ook hierin niet aangenaam zullen zijn. BLOEMENDAAL Op een gehouden bestuursvergade ring der B.Q.V. werd besloten, voor de adspirantjes een gezelligen avond te organiseeren en wel op 17 April a.s. in Hotel Vreeburg alhier. Daar de jeugdige gymnastjes op de uitvoering hun uiterste best hebben gedaan, maar niet genoten hebben zooals de andere leden van het bal, daar ze direct na de uitvoering naar huis moesten, is het be stuur er toe overgegaan evenals in het vorige jaar een gezelligen avond in hoofdzaak voor hen te geven. Het komt hun dan ook wel toe. Er zal op dien avond wederom pret gemaakt, gelachen en gezongen worden. Ook wordtdoch neen," we mogen niet uit de school klappen. Het moet een verrassing blijven. De heer Kuijper, onderwijzer aan de M.U.L.O. school alhier ,is benoemd tot leeraar in het Engelsch aan de Am bachtschool te Haarlem. Het was reeds lang in de pen alhier een Lyceum op te richten, maar door verschillende omstandigheden werd dit plan niet ten uitvoer gebracht. Nu evenwel is het vrijwel zeker, dat hier een Lyceum (gymnasium) komen zal. Er wordt naar een geschikt terrein ge zocht, dat groot genoeg is, om bij de school verschillende sport- en speelvel den aan te leggen. Als rector van het te bouwen gymnasium is benoemd de heer Dr. de Vletter uit Den Haag, die deze benoeming heeft aangenomen. Men hoopt in de maand September de school te kunnen openen. Unie voor Vrouwenbelan- gen, afd. Bloemendaal. Dins dagavond hield Mevr. Van Heerdt tot Eversberg in „Vreeburg" een lezing voor de afdeeling Bloemendaal van den Bond voor Vrouwenkiesrecht en ver dere belangstellenden. Spreekster had tot onderwerp gekozen de taak, welke de „Unie voor Vrouwenbelangen", uit den voormaligen „Bond voor Vrouwen kiesrecht" ontstaan, op zich nemen wil. Het nieuwe programma de Unie om vat betere opvoeding der vrouw tot ge meenschapszin, vak- en gezinstaak het streven naar verbeteringen op zedelijk gebied het doen verdwijnen van verschillen de achterstellingen der vrouw in de wetgeving. Op welke wijze de Unie zich denkt, deze opgaven te verwerkelijken, ziedaar het onderwerp dezer voordracht. Eerst werd uiteengezet, hoe er tus- schen de vrouwen van de meest ver scheiden politieke- of godsdienstige groepeering zeer wel samenwerking mogelijk was, daar zij een groot aantal belangen gemeen hebben. De vrouwen mits eensgezind, kunnen veel goeds tot stand brengen. Zij dienen daarvoor dan ook energiek op te treden, echter nooit mag de vrouw daarbij haar vrouw zijn vergetenvan de vrouw dient steeds een verzachtende invloed uit te gaan. Wanneer wij eens aldus spreek ster nagaan, in welke landen de meest vooruitstrevende wetten zijn tot stand gekomen, dan valt het ons op, dat zulks niet altijd in die landen het geval is, waar dë regeeringen het meest democratisch zijn. In het vooruitstre vende Zwitserland b.v. is kort geleden met groote meerderheid het vrouwen kiesrecht nog verworpen. Zoo is er meer. Meer -dan op den vorm der re geering, moet men letten op den geest der bevolking. Het eerste punt van het programma der Unie is het aanwakkeren van dezen gemeenschapszin. Welnu, de Unie wil een centrum zijn voor elke actie die in dien geest wordt opgezet. Reeds staat de Unie in een goede verhouding tot de vereeniging voor Staatsburgeressen; waar mogelijk zou zij ook gaarne met de Vereeniging voor Huisvrouwen wil len samenwerken, al ware het b. v. maar om te pogen mede te helpen aan de oplossing van het dienstboden-vraag stuk. Dat toch is op het oogenblik iets van groot maatschappelijk belang. De meisjes gaan thans veel naar de fabrie ken, en hebben zoo meer vrijheid en verdienen zoo meer geld. Dat geld en die vrijheid strekken haar echter vaak niet .tot geluk. Haar werkkring op fa briek of atelier maakt haar vaak heel wat ongeschikter voor haar toekomstige gezinstaak dan een goede dienst het haar doen zou. Ook konden wij iets doen in den geest van Volkshuizen en bibliotheken; met laatstgenoemde heeft mevrouw Dekker ten onzent veel succes; gere geld komen wekelijks 200 300 kinde ren boeken bij haar halen. Ook het denkbeeld van Volkeren bond en Vrede bij de kinderen ingang te doen vinden, zou een zegenrijke arbeid mogen heeten. In het algemeen moesten wij ons meer met het onder wijs bemoeien, zoowel dat de vaakon- Qroote Houtstraat 111—113 rood, Haarlem. Programma van 26, 27,28,29 Mrt. DE EXPEDITIE DOOR DONKER AFRIKA. Iets merkwaardigs en nog nooit op den film gezien. EEN KEUKENPRINSES. Komisch in 1 afd. DE KLIPPEN ONTZEILD. Amerikaansch drama in 5 acten. GENRE: OP HOOP VAN ZEGEN. - PAUZE. - DE KOLONISTEN VAN DE TARANTULA CREEK Wild-West film in 2 acten. Programma van 30, 31 Maart en 1 April. NOKDISK-JOURNAAL. MILTANWALD IN DEN WINTER. Natuuropname. DE DOODENDANS. Levensdrama in 6 afd. naar de beroemde roman van FELIX HOLLANDER „DER TANZER". Deze film werd in het Rembrandt theater in 2 weken vertoond, in ons theater zal zij in 1 avond geheel vertoond worden. - PAUZE. - DE CIRCUSKONINGIN. Komisch in 2 afd. practische huishoudscholen als met de overige. Er heerscht daar overal te veel sleur, en dat wreekt zich later op een volk. Een program-punt is ook het geven van moeder-cursussen. Dr. Leenderts uit Santpoort werd bereid gevonden, die te komen houden. En wei voor dienst meisjes, die gaan trouwen, en ook voor dames, welke laatste cursussen uitter- aard wat meer wetenschappelijk zul len zijn. Van eerstgenoemde wordt de eerste gehouden ten huize van Mevr. Van Heerdt op Dinsdag na Paschen. Om te beginnen zal Dr. Leenderts eenige avonden geven, daarna mevrouw Wes tenburg, daarna spreekster zelve. Ook op ander gebied wil de Bloe- mendaalsche afdeeling der Unie plaat selijk maatschappelijk werk doen. Dat moet echter eerst nog worden voorbe reid. Het verst gevorderd zijn de plan nen voor den moedercursus. Met een opwekking om flink mede te werken, en alles ter hand te nemen, waarin de vrouw haar invloed ten goede kan aanwenden, besloot Spreek ster hare lezing, die door de aanwezi gen zeer werd gewaardeerd. Maandagavond omstreeks half zeven reden er een aantal mannen naar het scheen wel veekoopers door het dorp. Bij het café van den heer Fock werd halt gehouden, om even iets te gebruiken. Een heele rij van karren en paarden stonden geduldig te wachten op hun vrachtje. Het geleek veel op een veemarkt. Na een half uurtje toen zij iets gebruikt hadden, kwamen zij weder naar buiten om hun tocht te vervolgen. Er ontstond echter een he vige woordenwisseling om een paard dat voor een der wagens gespannen was. Het paard was verkocht en de een beweerde de gevraagde prijs er voor gegeven te hebben, terwijl de ander volhield er te weinig voor ont-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1