overveen santpoort. van hier en daar letteren en kunst. nuziek. ingezonden E MS ER-WATER è55 cent per '/i kruik. vangen te hebben. Het werd een hef tige woordenwisseling waarbij de een het paard bij den kop nam en het mee wilde nemen terwijl de ander het dier niet afstaan wilde en uit alle macht aan de teugels trok zoodat het schuim het arme dier op den bek stond. Het stond natuurlijk zwart van de menschen, maar niemand stak een hand uit om het beest van de twee ruziemakers te verlossen. Het was ergerlijk om aan te zien hoe het mishandeld werd. Toen de politie kwam waren ze nog druk bezig. Op verzoek der politie zijn de ruziemakers mee naar het bureau ge gaan, alwaar zij een weinig kalmeer den, waarna zij rustig hun weg ver volgden. Aan het bedaarde optreden der politie is het te danken, dat alles zoo goed afgeloopen is, daar het man netjes waren die voor geen klein ge ruchtje vervaard waren. Coöp. Vereen. „Kennemer K e u k e n". In de op 25 Maart j.l. gehouden algemeene vergadering, wer den Balans, Winst- en Verliesrekening goedgekeurd. Het aan de beurt van aftreding zijnde bestuurlid, Mevr. Bornwater-Eldering, alsook de periodiek aftredende commis saris de heer Bornwater, werden beide herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid Mevr. Beunders- Vroesom de Haan en als commissaris de heer v. d. Sande benoemd werden. Het aantal leden vermeerderde in 1919 met 113, terwijl door overlijden of verhuizing 37 leden uittraden, eene vermeerdering dus van 76 leden, waar door het totale ledental op 31 December 1919 tot 361 gestegen was. Met 1 Mei a.s. hoopt de vereeniging het voor haar aan de Wilhelminalaan te Overveen in aanbouw zijnde perceel te kunnen betrekken. Men is bezig het oude 4tuis van onzen burgemeester te sloopen. Alhier wordt eerstdaags geopend een filiaal van de luxe broodbakkerij van den heer H. Franken Jr. uit Haarlem. De heer A. A. Snel, wonende alhier, die onlangs te Rotterdam examen deed voor Radio-Telegrafie, heeft dit examen met goed gevolg afgelegd. Maandag 22 Maart j.l. hield de afdeeling Santpoort, van de vereeniging „Volks onderwijs" in het cafe van den heer Enzerink, een ledenvergadering die goed bezocht was. Uitgebracht werden het jaarverslag van secretaris en penning meester. Uit het eerste bleek o.a. dat het ledental thans reeds 185 bedraagt. Het reglement werd aldus gewijzigd, dat het bestuur bestaat uit minstens vijf leden, terwijl het voorloopig op zeven werd bepaald. De aftredende bestuursleden J. Atema en J. van der Lijn werden herkozen, terwijl tot nieuwe leden van het bestuur werden gekozen mej. J. Akkerman en de heer H. Qroenewout. Ten einde verzekerd te zijn dat op regelmatige wijze berichten omtrent het leven en den arbeid der afdeeling aan de pers worden verstrekt, werd een voorstel aangenomen tot het benoemen van een correspondent, door het bestuur aan te wijzen. Voorts werd nog benoemd een propa- ganda-commissie, bestaande uit 3 leden. Het voorstel om te komen tot de voor bereiding van een groot zomer-school- feest, waaraan alle kinderen en zooveel mogelijk alle ouders en belangstellenden zullen deelnemen, werd algemeen met warme instemming begroet. Verschillen de leden verklaarden zich staande de vergadering reeds bereid tot hulp en medewerking. Er werd uitdrukkelijk vast gesteld, dat het feest dient te worden gehouden in overleg en samenwerking met het personeel der Openbare School. Door twee rijksveldwachters zijn Zon dagnacht twee personen aangehouden, die in 't bezit waren van twee tamme konijnen. Bij onderzoek bleek, dat de beestjes toebehoorden aan den land bouwer R. alhier. Tegen de personen is procesverbaal opgemaakt. Eén van de twee bleek nog meer op zijn kerfstok te hebben, en zal er dus wel niet zoo gemakkelijk afkomen. Een treurig ongeval. Voor een woonhuis aan den Rijksstraatweg waren Zondagmorgen eenige kinderen aan het spelen. Eén van hen klom op een aldaar staand ijzeren hek. Daar het een stuk hek was, dat tusschen het andere was geplaatst, alleen met twee dunne ijzerdraadjes vastgebonden om het staande te houden, kon het de vracht van het meisje, dat er opgeklommen was, niet dragen, het hek viel om en het. kind kwam er onder te liggen. Met een gebroken been werd zij opgenomen. Emmabloem-collecte 192 0. De collecte langs de huizen der inge zetenen en verkoop der Emmabloem op straat, ten behoeve van den a I g e- m e e n e n strijd tegen de tuberculose te Haarlem en Omstreken, zal dit jaar wederom plaats hebben op 21 April e.k. Jonge dames, die genegen zijn mede te helpen aan bovengenoemde collecte enz., worden vriendelijk verzocht zich reeds nu op te geven aan het Consul tatie-bureau der Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose alhier, Ged. Oude Gracht 41, liefst schriftelijk en twee aan twee, onder opgave van duidelijk adres en leeftijd, zoo deze beneden 13 jaar is. Leerzame avonden op „Duin en Bosch". Op Maandag 22 Maart j.l. trad voor de vereeniging „Ontwik keling" te Castricum, in de Tooneelzaal van het Provinciaal Ziekenhuis, op, de heer M. C- v. d. Roovaart van Amster dam. Als onderwerp voor dien avond be handelde hij „Beethoven". Achtereenvolgens liet spreker dejeugd en het verdere ieven van den componist de revue passeeren, zijn werk stond in zijn jeugd onder invloed van Haijdn. Eerst op later leeftijd ontplooide hij zich als het genie, in zijn heerlijke werken. Dit in tegenstelling met W. A. Mozart, die reeds op zeer jeugdigen leeftijd zich als een groot kunstenaar deed kennen. Beethoven was, evenals de meeste genieën, in zijn leven en gewoonten een zonderling, vooral slordig in zijn kleeding, wat hem dikwijls den spot van de straat jeugd bezorgde. Met keukenmeiden en huishoudsters kon hij het al zeer slecht vinden. 10 van deze personen in de 14 dagen, was verre van zeldzaam. Het grootste bezwaar van Beethoven was gelegen in het feit, dat zij nooit geen goede soep konden koken. De heer v.d.Roovaart vertolkte op de piano eenige der prachtige sonate's, opus 3 4- 5, 16 17 en tenslotte de Marche Funèbre. Ten slotte bracht de spreker hulde aan het groote genie op muzikaal gebied, dat wei geëvenaard maar nimmer overtroffen werd. De voordracht vond terecht veel bijval. Een vermetele proefneming op avia- tisch gebied werd genomen door den heer Joseph Barcroft, verbonden aan de Universiteit van Cambridge. Ten einde dit experiment uit te voeren, werd hij gedurende zes dagen opgesloten in een gesloten glazen huisje. De kwestie, waar om het ging, was, of men de hoeveel heid zuurstof kon berekenen, welke vliegeniers noodig hebben op groote hoogten. Het huisje, waarin Barcroft werd opgesloten, was speciaal gebouwd in een stille kamer van het physiologisch Laboratorium en was zeven voet hoog en tien voet breed. Vloer, muren en dak, gemaakt van glas, waren hermetisch afgesloten en verdeeld in twee apparte menten, in een daarvan bevond zich een luiestoel en een tafel, in het andere stond een bed. Men sloeg hem dag en nacht gade, teneinde zich van zijn persoonlijke veiligheid te overtuigen. Ofschoon voort durend stikstof in de kanier werd ge bracht, werd de lucht langzamerhand armer aan zuurstof, totdat ze bij benade ring op een peil was gebracht van 16.000 voet hoogte. Barcroft werd nu ziekelijk en leed aan slapeloosheid en was niet in staat voedsel te gebruiken. Toen de proef was afgeloopen tapte men Barcroft bloed af, waaruit de zuurstof werd ge scheiden. (V. D.) Protest tegen de weeldebelas- tingdoorDuitsche kunstenaars. De Verein Berliner Künstler heeft bij de Nationale Vergadering een petitie ingediend tegen de weeldebelasting. Deze petitie werd door meer dan 150 Duitsche kunstenaarsverenigingen en een paar honderd schilders onderteekénd. De nieuwe weeldebelasting eischt 15% van ieder te verkoopen doek, zoodat indien een schilder een werk verkoopt voor 1000 Mark, hij ten slotte zelf slechts 450 Mark ontvangt. Immers: weeldebe lasting 150 M., tentoonstellingsprovisie 150 M., lijst 150 M., algemeene onkosten 100 M. Terwijl componisten, auteurs van romans met groote oplagen, uitvinders met millioenen inkomens en architecten slechts 1£% van hun inkomen, uit het beroep voortkomende, behoeven af te staan. Men verzoekt de regeering de doeken, door de kunstenaars zelf verkocht, van de weeldebelasting te ontheffen en ze alleen te onderwerpen aan de belasting op den omzet. In den jongsten oorlog we ont- leenen aan de „Haagsclie Post" zijn 9.829.000 menschen gesneuveld; zij die buiten het slagveld gestorven zijn, zijn daarbij niet inbegrepen. Om eenig denk beeld van dit aantal te krijgen stelle men zich voor dat al die dooden elkaar de handen reiken en de armen uitgestrekt houden. Zij zouden dan een keten vor men van 14.745.000 M. of ruim Vs van den aardomtrek. Een geluid op een der vleugels ontstaan zou ruim 12 uur noodig hebben om het andere einde te bereiken. Of nog sprekender: Wanneer deze me nigte zich tot een stoet aaneensloot, 4 aan 4, met één pas tusschenruimte en deze sombere stoet zou zich in beweging stellen met de gewone wandelpas van van 5J K.M. per uur, dan zou ze 14 dagen 14 nachten onafgebroken moeten doorloopen om "een bepaald punt voor bij te trekken. Deze stoet zou een lengte van 1.834.000 M. hebben. De N. R. Ct. schrijftEen grootsche campagne wordt te New-York op touw gezet om de wereld te kerstenen. Het zal de grootste, best gefinancieerde en georganiseerde godsdienstige beweging ziin sedert de kruistochten. Onder den naam van de Inter-Church World Move- ment of America hebben 19.500.000 Pro testanten van dertig gezindten hun krach ten vereenigd en een werkprogram ont worpen voor 5 jaar, aan het eind waar van, naar men hoopt, de godsdienstige opvoeding in America geheel zal gere organiseerd zijn en de wereld een heel eind op weg gekerstend te worden. De „Etoile Beige" zegtEr is een staking van modellen uitgebrokenzij hebben zich vereenigd en eischen, met het oog op de duurte, een loonsverhoo- ging van 50 centimes per uur, zoodat het uurloon nu op 2 francs zou komen. Verschillende directeuren van kunstaca demies hebben dezen eisch reeds inge willigd. De voornaamste soorten van voedings middelen zijn in Engeland thans 242 duurder dan voor den oorlog. Voor Frank rijk bedraagt de stijging 358 voor Italië 355 voor Duitschland 776% en voor de Vereenigde Staten 171 De bevolking van stad en land aldus de „Deutsche Alg. Zeitung," moet erkennen, dat de bestrijding van arbeidsdesertie, leeglooperij en ondeug delijken arbeid een vraagstuk van dood en leven is voor het geheele land en dat dit doel binnen den aller-kortsten tijd, zij het dan ook door de strengste middelen, moet worden bereikt. De Zomertijd zal ingaan in den nacht van 4 op 5 April a.s. Dus dan moet ieder uurwerk wederom een uur voor uitgezet worden. De bekende schrijfster T h r s e Hoven viert op 2 April haar zestig sten verjaardag. Ter gelegenheid hier van verschijnt bij de ujtgevers Valkhoff Co. te Amersfoort' haar nieuwste roman „Mimosa" waarin het laatste portret van de schrijfster zal worden opgenomen. Tournée Sven Scholander. Binnenkort komt Sven Scholander, de geliefde Zweedsche luit-zanger, weder naar Nederland. Nadat men tijdens den oorlog hier helaas niet meer in de gele genheid was, van zijn vreugdebrengen- de kunst te genieten, zal men alom met blijde verrassing vernemen, dat deze gaarne geziene gast in de maand April onder leiding van zijn impresario Felix Augustin eene tournée komt ma ken en behalve zijn oude succes-num mers een schat van nieuwe Fransche, Duitsche en Engelsche chansons mede zal brengen. Tot heden zijn de volgende concerten vastgesteld6 April Amsterdam, 8 De venter, 11 Den Haag, 12 Haarlem 14 Hilversum, 15 Bussum, 16 Utrecht, 19 Nijmegen, verder Leeuwarden, Apel doorn, Middelburg enz. Mijnheer de Redacteur I Het is in den laatsten tijd een ramp des avonds door onze winkelstraat te gaan. Wie wel eens voor een uitstalkast kijkt wordt lastig gevallen door eenige opgeschoten kwa jongens uit BI o e m e n d a a 1 en wel op zeer ergerlijke wijze, en indien men er iets van zegt wordt men nog uitgedaagd ook. Het meest trok mijn aandacht dat er zoons van nering doenden bij zijn, die cliënten van hunne ouders beleedigen en uitdagen, waarvan ik enkele malen ooggetuige was. Ik wilde vragen of daar geen verandering in te brengen was, daar ik er van overtuigd ben, dat öf de ouders öi de politie hier te kort schieten. Bestaat er geen bepaling in de politieverordening, dat de politie er desnoods met de gummisstok achter heen kan trekken Met dank voor de afgestane ruimte. Uw abonée, X. KERK-AGENDA. Zondag 28 Maart 1920. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, Prof. Fliering uit Leiden. 's avonds geen dienst. Nederl. Protestantenbond. Afd. Bloemendaal' in gebouw Bloemendaalsche Schoolvereen. v.m. 10.30 u. Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Ds. Boenders van Utrecht. Bevestiging van nieuwe leden uit Haarlem. Goede Vrijdag v.m 10 u. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Bevestiging van nieuwe leden. 's Avonds 6 u. Dezelfde. Avondmaal. Evangelisatielokaal v.m. 10 uur, Ds. Vunderink te Haarlem. HAARLEM. Rel. Soc. Verbond. Afd. Haarlem, in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, v.m. 10.30 uur Spreker J. W. Kruijt van Utrecht. Onderwerp „Hoop". BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 12 tot en met Donderdag 18 Maart. GEBOREN d. van C. J. Crombouw en J. D. Burdorf; z. van M. Loos en C. Visser. ONDERTROUWD: A. de Pater en M. Kuijl. GETROUWDM. L. Kuipers en S. D. Oot- mar. OVERLEDENA. R. Ritsema 72 j.G. Beeren 90 j.M. J. Brachthuizer 30 j. OVERLEDEN in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: M. Ch. Kerkhoff 83 j.L. Schram 59 j.F. J. Kuipers 79 j. Van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 Maart. GEBORENd. van Ch. F.Visse en A. Verschoor; d. van W. D. Cohen en C. E. Emrik; z. van D. Blankevoort en A. J. Stephan; z. van W. Vrielink en H. Wesseling; d. van C. Cassee en T. Schotvanger; z. van H. J. Cassee en V. Blom. ONDERTROUWD: G. J. Duijns en W. C. Huijbens; H. Ch. G. Kok en J. M. W. Visser; J. Ch. Plate en M. E. G. Ch. Mooij;J. B. Hand- graaf en A. de Wid; J. van Duijnen en Th. Horn; A. Warnderink Vinke en J. H. Lion. GETROUWD: A. J. Eckman en J. Joustra. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijJ. van Rixel, Noorder- tuindorpslaan 74 Overveen, een troffel,- J. Ver meer, Bloemendaalscbeweg 233 Overveen, een zwart lederen foudraal; aan de Brandstoffen- bergplaats van J. H. Krul, Tetteroderweg 2 Overveen, een zweep; P. M. Bersee, Midden Duin- en Daalscheweg 7 Bloemendaal, een kinderportemonnaie; A. v. d.Bronk, Jan Gijzen- vaart 42a Santpoort, een zilveren ketting, waar aan een penning; Micheels, Bloemendaalsche- weg 168 Bloemendaal, een zilveren broche; Mej. Muller, Zomerzorgerlaan 7 Bloemendaal, een (vermoedelijk) zilveren mesje; Ter Brake, Joh. Verhulstweg 21 Bloemendaal, een blauw kussen tje; Corsten, Noordertuindorpslaan Overveen, een koralen beursje; Bleiswijk, Lange Begijne straat Haarlem, een grijze pet; aan het bureau van politie te Overveen, een bruin kinderhand schoentje, een huissleutel, een hondenriem, een schooltasch, een kwitantie van „Eigen Hulp" ten name van Mevr. Wilson, een kinderschoentje, een huissleutel, een jongensjasje, een kousen band, een zwarte dames handschoen. Verloren voorwerpen. Een gouden broche, een zilveren armband horloge, een damesportemonnaie, een zweep, een zilveren bonetier met inhoud, een lederen tasch, een zwart lederen damestasch, een hor. loge met lederen riem, een friseertang, een huissleutel, een gouden armband, een dames- paraplui, een gouden broche met vijf parels, een grijze dames handschoen, een tasch met rijwielgereedschap, een portemonnaie. Met WARME MELK het BESTE MIDDEL tegen VERKOUDHEID en INFLUENZA.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2