Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaai, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Artistieke WONING-INRICHTINGEN 8 Betimmeringen - Behangerij - Verhuizingen - Stoffeerderij SPECIALITEIT IN CLUBFAUTEUILS J. A. BOSKAMP ZONEN - OVERVEEN Voorjaarsgedachte. CINEMA PALACE I, 2 en 3 MEI. 4, 5 en 6 MEI. VRIJDAG 7 MEI begint Plaatselijk Nieuws» 14e Jaargang. ZATERDAG 1 MEI 1920. No. 18 BLOBMENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaai. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Tot 1 Juli Voor een vol jaar. Advertentièn. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 reeels 50 cent, elke reg.-l meer 10 cent. OPGERICHT 1886 TELEFOON 956 m SU ia gWk 9V| Hl Dit nummer bestaat uit vijf bladzijden en een Kindercourant. Het voorjaar bode van een op; handen zomer is er, Godlof, weer. En al kan het zijn dagen soms nog met kouden regen en windvlaag ver* gezeld doen gaan, toch is er ik weet niet wat in de lucht, dat ons zegt: Eén klein zwenkinkje zus of zoo, en we zitten in een prachttijd van zon en zaligheid. Zie, in het dorre hout van boomen en struiken 'heeft het voorjaar het leven weer doen varen, en het heett zich getooid met den rooden en wit; ten bloesem van zijn hoogtijsgewaad, want Natuur viert nu weer haar bruis loft mfet de groene en malsche Aarde, die, als in een droom van geuren en kleuren, reeds sinds lang het geheim; vol mysterie verbeidde Eén kee= ring van den wind, en de vogels zingen hun lied van geluk en liefde, de vlinders, als bonte bloemen, fladderen heen en weer in de zinderende lucht, en de nijvere bijen zoemen hun le; vensvreugde uit, niet wetend aan welke bloem zij in dien overdaad te gast zullen gaan. En 's avonds, vóór de nacht zijn koele en vale vlerk over de aarde spreidt, en het geheim van groei en leven aan 's menschen oog onttrekt, zullen de luchten met teer;parelmoe; ren kleuren bemaald zijn, kleuren, zooals nog nimmer een schilder ze mengde op zijn palet. O! Waar en wanneer we dan kijken, het is schoonheid en rijkdom 't allen kant, en we hebben niets te doen dan onze zielen wijd;open te zetten, om die schoonheid en dat geluk te ont; vangen, die de lente ons in zoo gullen overvloed brengen komt Er is vooral voor het huidige ge; slacht menschen, van wie er velen uit hun geestelijk evenwicht geraakten, toen in den oorlog hun idealen, die ze voor altijd hoog en veilig waanden, omlaag stortten er is vooral voor die menschen uit de schoonheid en den rijkdom van de lente zooveel Ie» vensblijheid en ;moed te putten. Wan; neer men nu maar niet dwaas is, en niet zegt, dat „de wereld toch zoo slecht is", en dat de talrijke ontgoo; chelingen en het vele lijden niet door „wat schoonheid" zijn weg te nemen, want „de wereld toch geen kijk; spel is'T Want dat is een arme en bloeddooze theorie, die oorspronke; lijk afkomstig is van verbitterden of van menschen;met;eksteroogen, van lieden dus, die tot zuiver oordeelen niet in staat zijn. Natuurlijk, de we; reld is geen kijkspel, daarvoor is ze te ernstig, maar dat behoeft ons toch niet te beletten, haar schoonheid, die geluk is, te aanvaarden en ervan te genieten! Want is het geen dwaas, die klaagt over het vele slechte in de we; reld, en die de oogen sluit voor haar schoonheid, terwijl die ons juist in zoo menig opzicht sterken kan en helpen? Of maakt men het leven soms pretti; ger, door geen aandeel te willen ne; men in het goede, dat het ons schenkt? Of heeft de zwartgallige soms ook de schoonheid al geboekt op den lijdenskant der levens;balans? Ook wij weten wel, dat deze we; reld niet de beste is, die wij ons kun; nen denken. Als ze dat was, dan zou ze eerst recht de slechtste wezen, want de vrees, er eens van te moeten scheiden door den dood, zou ons dan voortdurend verplaatsen in den toe; stand van den rijke, die dag noch nacht rust vond bij de gedachte, zijn weeldedeven eens te moeten eindi; gen: die vrees zou ons beletten van haar vreugden te genieten. Doch de wereld is ook niet zoo slecht, als vele „intellectueelen" van thans, in een zie; kelijken hang naar „Weltschmerz" zonder welke zij zich niet „gekleed" gevoelen wel meenen of zichzelf wijsmaken. Naast het ontegenzeg; gelijk vele lijden, is er toch ook veel goeds en vreugde in deze wereld. Ja, de lust en de smart zijn in ons leven zóó dooreen;geweven, dat wij door het lijden met den dood als slot (voor hen, die dit leven als opzichzelf staand beschouwen) verzoend zijn, en dat de lust het leven de moeite waard maakt, geleefd te worden. De fout van velen is tegenwoordig, dat zij, teneinde de wereld en het leven te beoordeelen, buiten die we; reld en dat leven gaan staan, en dan zeggen, dat beiden veel beter konden wezen. En daarbij beoordeelen zij die wereld dan naar hun eigen meenin; gen en ondervindingen, daarbij niet bedenkend, dat wij ons leven eigenlijk niet begrijpen kunnen, want dat wij het zien met de oogen van onze eigen eindigheid. Maeterlinck heeft het eens zoo treffend gezegd: wanneer wij, met onzehersens deze wereld zouden moeten begrijpen, dan zouden ze uit elkaar spatten. Het zou door hen niet verwerkt kunnen worden. En dan: wij staan niet buiten, doch in het leven, dat wil zeggen, dat wij ons er maar zoo goed mogelijk door; heen moeten slaan, dat wij aanvaarden moeten, wat het ons brengt, in de overtuiging, dat het lijden en de te; leurstellingen ons louteren en sterken, en dat een moedig aanvaarde ramp vaak door onzen eigen wil en energie tot een geluk voor ons kan worden. Menigeen is bijv. door verlies van gel; delijke vermogens de meester gewor; den van kwade hartstochten, waar; van hij in zijn weelde de slaaf was, en die hem zeker naar zijn ondergang hadden gevoerd. Neen, al dat zoogenaamde lijden en die zoogenaamde teleurstellingen, die de zwakken;van;geest tot wanhoop drijven, ze zijn niet altijd inderdaad lijden en teleurstellingen. Ze zijn dit dikwijls maar naar het uiterlijk. Wan; neer wij in onszelf rust en harmonie scheppen, dan zal de wereld er ook anders voor ons uitzien. Doch het is vaak onze eigen disharmonie, die wij op de wereld overbrengen. En het is de fout van velen, dat zij den vrede met de wereld willen zoeken, terwijl zij dien met zichzelf nog niet eens ge; vonden hebben. Dien vrede met zichzelf, die harmo; nie in het eigen ik, ze zijn te bereiken voor allen, die van goeden wille zijn, want ze zijn onafhankelijk van de we; reld en van alle uiterlijkheden. Het is slechts de vraag, waar men zijn leven op instelt, wat men van het leven eischt. Eischen we wat onmogelijk, en daarom onbillijk is, dan zal het leven ons natuurlijk teleurstellen, doch aan; vaarden we het, gewapend met een flinke dosis goed humeur en aanpas; singswil, dan ja, dan zal de vrede met de wereld niet uitblijven. Nu het voorjaar weer gekomen is, en eerstdaags de zon en het licht en het leven en de schoonheid ons komen verrassén en nu de mensch zijn over; jas uittrekt om frisch en vrij het jonge, blijde leven tegemoet te treden, nu most de zwartgallige mét zijn jas, ook maar eens zijn „pessimisme" uittrek; ken. Ter wille van zichzelf en van zijn omgeving, want hij, die zoo zwaar voelt het lijden en zoo fèl mededijdt, hij bedenke, dat met een pessimist, die in een gewoondoend en ;denkend mensch verandert, ook veel lijden van deze wereld in vreugde veranderen kan tevens. Men moet het leven trachten te be; grijpen, althans zoover te begrijpen als voor ons onvolkomen schepsels mogelijk is. En hoe meer we van het leven begrijpen, hoe meer we ervan zién, op welke wijze ook; ieder naar zijn temperament en aanleg, hoe meer we het leven bewonderen, hoe meer we het liefhebben. En de liefde voor het leven is de dagelijk; sche, weldoende blijmoedigheid, en geluk voor onszelven en onze om; geving. HOOFDNUMMER DOOD VOOR DE WERELD. Drama in 5 acten, in de hoofdrol Henny Porten. HOOFDNUMMER: JUSTITIA Drama in 5 afd. Italiaansche kunstfilm. DE ROODE HANDSCHOEN De sensationeelste film der wereld. Ook komt Vrijdag 7 Mei de beste komische film in 2 acten Charly Chaplin als matroos. Charly Chapiin de koning der komieken. LET WEL. Voor de jongelui: Vrijdagsavonds mogen geen kinderen meer in het theater, de lilm wordt dien avond gekeurd. Wanneer zij goed is mogen de kin deren haar de volgende dagen gaan zien. Dit blijft van toepassing zoolang de keurings commissie weigert op de repetitie Vrijdags middags te keuren. zitter geopend. Nadat door den se; cretaris het verslag der vorige verga» dering en ingekomen stukken voorge; lezen waren, werden er verschillende onderwerpen behandeld. Voorgesteld werd met Hemelvaarts; dag een fietstocht naar Noordwijk te organiseeren. Het voorstel werd aan; genomen. Besloten werd in de maand Juni of Juli een openluchtuitvoering te geven en de medewerking te ver; zoeken van het muziekkorps „Wilhel; mina;Vooruit" te Santpoort. Het voorstel om 4 Mei a.s. te beginnen, zooals andere jaren, met het houden van openluchtspelen, werd met alge; meene stemmen goedgekeurd. De openluchtspelen worden iederen Dinsdagavond gehouden van 71U uur op het land van den Bond van Li; chamelijke Ontwikkeling. De spelen zullen bestaan uit speerwerpen, ko; gelstooten enz. Ook het korfbalspel zal beoefend worden. Na de rondvraag werd de vergade; ring gesloten. In de pauze werd er door een bestuurslid van „Bloemen; daabCommando" uit naam dezer ver; eeniging aan den voorzitter der B. G. V. een jaarlijksche subsidie ter hand gesteld, hetgeen met een luid ap; plaus begroet werd. BLOEMEND A AL. Er zal vanwege de gymnastiek;ver; eeniging „Friedrich Ludwig Jahn", te Edam, ter gelegenheid van haar 40; jarig bestaan, een groot turnfeest plaats hebben. Verschillende gym; nastiek;vereenigingen in ons land zullen daar aan meedoen. Ook van de Bloemendaalsche Gymnastiek;Vers eeniging zullen er 32 leden aan deel; nemen. De Bloemendaalsche Gymnastiek; Vereeniging hield Dinsdagavond een algemeene vergadering in Hotel Vree; burg alhier, onder voorzitterschap van den heer U. Kuneman. Om 8 uur werd de vergadering door den voor; Onze jeugdige plaatsgenoot, de heer B. Benders Jr., had met een vriend in het jaar 1917, het voornemen opgevat, een oorlogsverzameling aan te leggen. De daad werd bij het woord gevoegd en er werd een begin ge; maakt. Alles wat maar eenigszins met den oorlog in verband stond, werd zorg; vuldig bewaard. Na 3 jaren trouw ver; zameld te hebben, hadden zij heel wat bijeen. Zij zijn toen op de aardige ge; dachte gekomen, om hun verzameling ten toon te stellen. Ieder die er belang in stelt kan nu de interessante eollee; tie bewonderen. Ook wij kregen een uitnoodiging, om eens te komen kij; ken, waaraan wij gaarne voldeden. Toen wij ons Zondagmorgen naar den Brederodeweg begaven, waar de ver;

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1