VICTORIA - WATER Oberlahnslein. zamelaar woont en de verzameling tentoongesteld wordt, werden wij in een kamer gelaten, die geheel voor de oorlogscollectie was ingericht. Alles lag of stond netjes geordend op tafels uitgespreid. Aan den muur hingen een groot aantal oorlogsplatcn, geschriften, aan* kondigingen etc. Op een tafel lag een groote hoeveelheid brieven van ver* schillende landen, allen door de Ens gelsche, Fransche enz. censuur ges opend en met de noodige stempels voorzien en doorgezonden. Een brief was er bij, getypt, die geheel onleess baar was. Dit schrijven had zich met andere brieven in een duikboot bes vonden, die getorpedeerd werd en zonk. Na langen tijd in zee rondges dreven te hebben, spoelde hij aan land en werd gevonden. On een ans dere tafel lagen een aantal geïllus* treerde boeken. Op een klein tafeltje ernaast Fransche, Engelsche, Duits sche geweerpatronen, alle nog gedeels telijk gevuld met kruit. Een groote kpgel van een kanon stak boven alles uit. Stukken van shrapnels, bommen, enz. lagen voor ons uitgespreid. En dit is nog lang niet alles. Er is nog veel meer te zien, te veel om p te noemen. Niemand zal er spijt van hebben, als hij op zijn Zondagmorgens wandeling zijn schreden richt naar den Brederodeweg, om daar de uitges breide collectie te bezichtigen. De heer Benders en zijn vriend mogen trots zijn op hun verzameling, vooral op het feit, dat zij die met zorg en ins spanning vormden. Zondagavond, toen de electrische lichten werden ontstoken, bleef een groot gedeelte van Bloemendaal in duister. Direct werd door eenige monteurs van het Prov. Electr. Bes drijf een onderzoek ingesteld. Na lang zoeken kwamen ze tot de ontdekking, dat een kabel geheel doorgebrand was. De werkzaamheden werden toen gestaakt en den volgenden dag voorts gezet, 's Avonds brandden de lans taarns weer en was de duisternis ges zwicht voor het licht. De Bond van Vrije Liberalen der afd. Bloemendaal, hield Vrijdagavond j.l. in Hotel Vreeburg een vergades ring. De voorzitter, de heer jhr. G. Ch. Quarles van Ufford, opende de vergas dering en sprak over de moeilijke pos sitie, die de liberalen tegenwoordig hebben in Kamer, Staten .en Gemeens teraad. Spreker sprak de wensch uit, dat de liberalen niet te veel dingen zouden overlaten aan andere politieke partijen, daar dezen vele beginselen der liberalen ten uitvoer brachten. De secretaris, de heer J. H. Wijsman, bracht daarna zijn jaarverslag uit, waarop de penningmeester, de heer jhr. De Jonge van Campens Nieuws land mededeeling deed van het finans cieel resultaat over 1919. De heeren De Jonge van Campens Nieuwland en Houtgraaf, beiden aftredend, wers den weder met algemeene stemmen in het bestuur herkozen. Hierna nam de heer Bijvoet het woord. Volgens zijn meening hebben de liberalen tegenwoordig een moeis lijke taak te vervullen, staande tuss schen verschillende politieke pars tijen. Vooral de sociaalsdemocraten, gaat spreker voort, trachten de arbeis ders tot zich te trekken, om hen steeds meer loon te laten eischen. Het voorstel van den heer De Sturler wordt aangenomen, om vanwege de vrije liberalen een open brief aan de vrouwen te zenden (daar zij nu ook kiesrecht hebben verkregen) met het verzoek zich bij de liberalen aan te sluiten, zoodat zij ook plaats kunnen nemen in het bestuur der afdeeling. In de Bloemendaalsche Schoolvers eeniging zijn vele Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen van Bloemens daal en omgeving in twee klassen ons dergebracht. Een Hongaarsch prédis ker en twee leeraressen uit Weenen, geven onder het toezicht van het hoofd der schoolonderwijs. Praatjes vullen geen gaatjes. En niet alles wat men zegt is altijd juist. Men wist o.a. te vertellen, dat het Posts en Telegraafkantoor alhier verkocht zou zijn en dat het Rijk Hotel Vreeburg had gekocht, om het als Postkantoor in te richten. Het eerste blijkt waarheid te be» vatten. Het Posts en Telegraafkantoor is gekocht door den makelaar A. Overakker alhier. Het tweede verhaal is, voor zoover wij weten, uit de lucjit gegrepen. Als brievenbesteller aan het Posts en Telegraafkantoor alhier is bes noemd de heer H. Vader. Tot proponent te Vrijhoeven, 'ssGravenduinsCapelle en Sprang is benoemd onze plaatsgenoot, de heer Dr. Th. Ruijs. Afscheid Ds. Van Leeuwen. A.s. Zondag des morgens en des middags zal er in de Ned.sHerv.kerk alhier gelegenheid bestaan om persoonlijk afscheid te nemen van den scheidens den predikant. Bij den heer Van K. alhier is door ons bekende gasten een groote hoeveels heid hout ontvreemd. Het zal niet lang meer duren, of de Kennemer Centrale Keuken aan den Kimheimweg wordt naar Overveen overgeplaatst. Het gebouw voor dit doel aldaar gebouwd, is bijna gereed. Er zal hier binnenkort een proef wors den genomen met een motorvuilniss wagen. Er zal n.l. aan een in het ges bruik zijnden vuilniswagen een motor aangebracht worden. Als deze proef slaagt, zal ook aan den twqf den vuils niswagen een motor gemaakt wors den en krijgen de paarden eervol onts slag. Onze plaatsgenoote mej. A. H. Huis zinga slaagde heden voor de hoofds acte Christelijk Fröbelonderwijs. OVERVEEN Aangehouden is een zekere G., vroeger loopknecht bij de firma Kels Ier MacDonald alhier. Na voor deze firma een hoog bedrag geïnd te hebs ben, gevoelde hij lust, iets meer van de wereld te zien en ging er van door. Jammer voor hem werd hij in zijn plannen verhinderd en gesnapt. Het geld was echter verdwenen. Kwajongensstreken. Een paar jongelieden, ieder met een windbuks gewapend, als kogeltjes ijzeren pens netjes gebruikend, waren zich in de duinen aan het oefenen. Spoedig was de aardigheid er af om op doode dingen te schieten, en daar er op het oogenblik geen konijnen waren, bes sloten zij de voorbijgangers als miks punt te gebruiken. Het zoontje van een villabewoner uit Kweekduin werd het slachtoffer van deze schietpartij. Hij kreeg een ijzeren pennetje in zijn gezicht, waars door hij een ernstige wonde bekwam. De vader van het jongetje, met het geval in kennis gesteld, waarschuwde de "politie, die de gevaaropleverende schutters aanhield en hun de winds buksen afnam. Het ware te wenschen, dat zulk speelgoed niet mocht worden aangemaakt. AERDENHOET. Bij een bewoner van een villa zijn, terwijl het waschgoed lag te drogen in den tuin, eenige stukken goed onts vreemd. Een nootlottig motorongeluk. Toen de heer S., uit Zandvoort komens de, den overweg van de trambaan wilde oversteken, kwam er juist een tram uit de richting Haarlem aan. Daar het seinlicht brandde, wist de heer S., dat er een tram in aantocht was. Hij was echter van meening, dat de tramwagen haite Bentveld zou stoppen, wat echter niet het geval wsa. Een botsing was dan ook onvers mijdelijk. Het voorwiel van de motors fiets kwam in aanraking met den tram, waardoor de berijder op den grond viel. Met een gebroken been en een ernstige schedelbreuk werd hij opgenomen en per tram naar Haars iem vervoerd, alwaar hij in het St. Elis sabethsgasthuis werd opgenomen. De heer S. is nog dien zelfden dag aan de bekomen wonden overleden. SANTPOORT. Heden (1 Mei) is het 25 jaar geles den, dat de heer E. Zuiderduijn, jachtopziener bij den oudsminister Cremer als zoodanig in dienst trad. Zoowel aan den kant van de familie Cremer als aan den kant van de vriens den van den jubilaris zal het niet aan bewijzen van belangstelling onts breken. De heer R. J. Rijkens, de nieuw bes noemde burgemeester, zal Dinsdag 4 Mei a.s. om 11 uur door den oudsten wethouder, den heer Landeweert, in een openbare gemeentevergadering geïnstalleerd worden. Om halfèèn heeft er een gemeenschappelijke maaltijd plaats. Des middags en des avonds zal er door den nieuwen burgemeester receptie worden ges houden. Het Hotel Velserend is met bijbes hoorende gronden in veiling opgehous den voor 62,275. Kindergodsdienstoefening. Dr. van den Bergh van Eysinga houdt Zondag-middag ten 5 uur in de Ned. Herv. Kerk voor het eerst een Kinder godsdienstoefening, Onderwerp: «Klein maar Dapper". VOGELENZANG. 1 Mei is de dag, waarop de heer Jos hannes Tenwisse vijftig jaar geleden als boekhouder der General Bulb Company in dienst trad bij den heer jhr. E. A. Barnaast, opzichter dier maatschappij. Aan bewijzen van syms pathie en gelukwenschingen zal het den jubilaris op dien dag niet onts breken. 50 lange jaren heeft hij steeds trouw zijn plichten waargenomen. TOONEEL. Stadsschouwburg. «Trouwen?" door Nicolaas Gogol. «Het Tooneel" van Willem Royaards. Zaterdag, 24 April, was Royaards gezelschap ons komen verrassen met een stuk v^n Gogol, het bovenstaande. Ofschoon er veel te waar- deeren valt in spel en aankleeding en ook in het stuk zelf, zoo moeten wij deze geheele voorstelling toch eene teleurstelling noemen. Wij konden „Trou wen niet, en onze verwachting was door ander werk van Gogol nogal ge spannen. Dit naiëve blijspel beantwoord de aan die «verwachting echter niet, het moet ons van het hart. De situatie is niet onaardig, een man laat zich aan een vrouw koppelen door een soort van hnwelijksmakelaarster, doch tot trouwen, komt het niet, daar hij op het laatste oogenblik nog de vlucht neemtals gezegd, het werd ook verdienstelijk weer gegeven, doch een tegenvaller was en bleef het. Jammer genoeg. „Pa schen", een passiespel van Aug. Strindberg. „Het Schouwtooneel" van Musch en van der Horst. Dit stuk heeft, als alles van Strind berg, buitengewone hoedanigheden. Voor hen, die uitsluitend het realistische werk van den meester kennen, zal het een ongemeene verrassing zijn, hem ook in deze meer symbolieke kunst soort als een niet minder magistraal schrijver te herkennen. In dit religieuze spel is Strindberg van een teedere dichterlijkheid, een schoone zinrijkheid. De sombere atmosfeer zooals Strind berg die brengen kan gelijk met één ander, is ook in dit stuk. De vertolking was volkomen in dien geest, en zeer te prijzen, zooals trouwens de directie van „Het Schouwtooneel" voor haar durf en bekwaamheden als weerom te te prijzen is. SPORT. SERIEWEDSTRIJDEN te ZAANDAM. Bloemendaal wint den 2en prijs. Zondag 18 April werden bovenge- Ttoemde seriewedstrijden voortgezet onder veel betere omstandigheden dan een week te voren. .Bloemendaal" speelt eerst tegen N.O.S. uit Amsterdam en weet dezen wedstrijd eerst na verlenging te winnen; als Paauw van een goed aangegeven bal van Van Delden weet te profi teered De halve eindstrijd werd 's middags gespeeld tegen Stormvogels II, een vlugge aardige wedstrijd, waarin beide verdedigingen goed werk verrichien en de voorhoede van Bloemendaal stukken beter speelde dan 's morgens. Toch gelukt het pas vier minuten voor het eindsignaal aan Parson te doelpunten: een schitterend staaltje voetbal, daar onze midden-voor op 't moment dat hij scoorde door 3 IJmuidenaars belegerd werd. Zoo trokken we Zondag weer naar Zaandam om den eindstrijd aan te bin den tegen O. S. C. uit Wormerveer. „Bloemendaal" uitgezonden de keeper (die maar 4 schoten te stoppen kreeg) en de beide backs Sunter en Metz, die uitmuntend hebben verdedigd, speelde een van de slechtste wedstrijden van 't seizoenspeciaal onze voorhoede speelde beneden critiek, en demon streerde 6 kwartier lang hare volkomen onmacht een dragelijk schot te lossen. Vijftien minuten voor tijd doet Q.S.C een uitval en passeert Jan Beijk. Hier mede is de strijd beslist en snoept Q. S.C. ons voor de tweede maalden len prijs af. Enfin de derde keer beter. In Memoriam. Dr. W. H. Ph. E. van den Bergh van Eysinga. In den ouderdom van 51 jaar is zeer onverwacht in Zutphen overleden de predikant bij de Ned. Herv. Gemeente aldaar Dr. W. H. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, die ook in verschillende kringen van Haarlem e.o. een zeer bekend en geliefd predi* ker was. Op verzoek'van de Vrijz. Kerkbode heeft de broeder van den overledene, Dr, G. v.d. Bergh v. Eysim ga te Santpoort het volgende: „Ter nagedachtenis" geschreven, waarvan een gedeelte hier uit piëteit „.wordt overgenomen. Door de Redactie der Kerkbode aangezocht om een kort levensbericht te geven van mijn broeder, voldoe ik hieraan gaarne omdat ik weet, dat ge* lijk in geheel Nederland, zoo ook in Haarlem en Omstreken velen hebben gewaardeerd en liefgehad. Ja ook voor menschen van gansch andere geestesrichting, met andere godsdien* stige voorstellingen en andere maat* schappelijke idealen, is hij de bezie* lende prediker en schrijver geweest, bij.wien men gaarne ter wille van zijn geestdrift en krachtige overtuiging, bovenal om zijne niets ontziende eer* lijkheid, heel wat bezwaren en beden* kingen aanstonds vergat. Wie zijn gevoelens en inzichten, werden ze door anderen voorgedra* gen, gevaarlijk geacht zouden hebben voor kerk en maatschappij, konden ze van hem dulden, omdat al wat hij sprak en schreef den stempel droeg van uit de diepte eener ernstige per* soonlijkheid geboren en innerlijk doorleefd zijn. Zoo is m.i. dit de groote beteekenis van hem geweest, dat hij allen, die daarvoor vatbaar bleken, tot heilige ontevredenheid met het voor de hand liggende dwong; dat hij hunne oogen opende voor de platheid en het gemis aan cultuur en de onchristelijkheid onzer samenleving; dat hij geestelijk leven heeft gewekt in de kringen, waartoe de kerk in onze dagen zelfs niet door hare beste vertegenwoordi* gers reiken kan. Hij was de man van den nieuwe* ren, van den allernieuwsten tijd. Te* midden van een geslacht, welks jonge menschen zelfs zoo wonderlijk weinig toonen te beseffen van wat komen gaat, is hij als oudere steeds ontvan* kelijk gebleven voor wat er gist en woelt in den wereldgeest, zelfs voor het „rare", het schijnbaar ongerijmde en onzedelijke, dat onze kringen plegen te bespotten of te verfoeien; hij heeft ook daarin herkend de ele* menten voor een komende nieuwe cultuur en getracht aan de groote be* weging van den dag leiding te geven, de leiding van een in de beste scholen Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater. KUNSTWATER IS NAMAAK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2