Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Artistieke WONING-INRICHTINGEN Betimmeringen - Behangerij - Verhuizingen - Stoffeerderij SPECIALITEIT IN CLUBFAUTEUILS J. A. BOSKAMP ZONEN - OVERVEEN Politie en Overheid. Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE PROGRAMMA 14, 15,16, 17 Mei. „DE VLAM DES DOODS". PROGRAMMA 18, 19, 20 Mei. „De Roos uit het Oosten". 14e Jaargang. ZATERDAG 15 MEI 1920. No. 20 BL0EHENDAA1SCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Tot 1 Juli Voor een vol jaar. fl.- f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Sü OPGERICHT 1886 TELEFOON 956 Wij leven in een geordende maat» schappij. Hoe vaak hoort men deze uitdrukking te hooi en te gras bezie gen. Maar zeker is, dat men er niets tegen beweren kan. De wijze waaróp en de motieven waaróm dit macht» woord gebezigd wordt, ze zijn wel eens aanvechtbaar, doch van de grondwaarheid der zegswijze gaat niets af. We leven, bedoeld wordt we kunnen slechts leven in een ge» órdende maatschappij. Het ideaal nu zou zijn, elkanders belangen uit ons» zeiven spontaan te eerbiedigen, dan zouden er geen botsingen voorko» men; doch men kan vrijwel zeggen, ook al een gemeenplaats, doch daarom niet minder waar; 'n mensch is maar 'n mensch. D. w. z. hij is ge» neigd zijn belangen ten koste van die der anderen voor te staan, zijn plan» nen ten koste van die anderen door te zetten. En om dat te beletten, al» thans zooveel mogelijk te beperken, hebben wij de wetten en verorde» ningen. Die wetten en verordeningen worden opgemaakt door de !>-jks» en gemeentelijke overheid, de op hare beurt haar gezag ontleent aan het mandaat der kiezers, der bevolking. Die wetten en verordeningen nu be» knotten uiteraard vaak de persoon» lijke vrijheid, de mensch verzet zich, en de overheid heeft daarom tor handhaving dier wetten en verorde» ningen een instituut noodig, en dat in» stituut is de politie. Dit instituut is er een van groote belangrijkheid voor de geordende maatschappij; de overheid erkent dit, en toch in het dagelijksch leven, in de wijze waarop zij de politie» mannen behandelt, uit zich nog lang niet altijd de waardeering, welke zij als vanzelf sprekend voor de politie» mannen hebben moest. Het is die verhouding tusschen overheid en politie, welke vanzelf nogal eens ter sprake kwam in de rede, door den heer P. A. Perrels op Vrijdag 7 Mei 1.1. in „Vreeburg" ge» houden. De heer Perrels is secretaris van den Algemeenen Bond van Poli» tiepersoneel in Nederland. Spreker ging den toestand, financieel en ook uit een oogpunt van rechtspositie der politie in ons land eens na, en moest erkennen, dat het vooral op het plat» tel and nog meer dan treurig daar» mede was gesteld. Bloemendaal be» hoort, wat salarieering betreft, tot de gunstigste plaatsen des lands. Spreker ging het ontstaan van den Algemeenen Bond van Politieperso» neel in Nederland eens na; hij zette uiteen hoe deze bond uit en na andere gekomen is. Ten onrechte heeft men aldus spreker den bond ver» weten, dat zij sociaaldemocratisch is. Een bond als zoodanig kan niet sociaaldemocratisch zijn; al mogen ook eenige leden van het bestuur tot die politieke partij behooren. Wij gaan, zegt spfeker, voor de politie» mannen den boer op, en trachten overal zoo gunstig mogelijke condi» tiën voor hen te bepleiten; deze arbeid kan soms niet anders dan ge» paard gaan met het opruimen van misstanden. Menigmaal wordt de po» litieman nog te veel beschouwd als een soort lakei van Burgemeester en Wethouders, en van den Raad. Dat mag de politieman zich niet laten aanleunen. Hij verdient een behande» ling in verband met zijn positie en prestaties; zijn positie: handhaver van het gezag; zijn prestatie: strenge plichtsbetrachting, waarbij de over» heid, afgezien van hare politieke richting, overheid voor hem is, en daarmee uit. Een liberaal politieman zal de wetten, door een katholieke overheid uitgevaardigd, moeten hand» haven; een sociaaldemocratische die door een anti»revolutionnaire uitge» vaardigd, enz. Bij de verdediging van hunne be» langen moeten de politiemannen langs den weg der intelligentie te werk gaan. Niet langs dien van het geweld. Een staking van politie» mannen, zooals er onlangs een te Londen plaats had, is volkomen ver» werpelijk. Daarmee wordt niets ge» wonnen. Het gespuis krijgt de over» hand. Neen, langs den weg der be» besprekingen, en van de verhooging van het beschavingspeil der politie» menschen. Dit laatste is natuurlijk buitengewoon belangrijk. En niet slechts voor de politie»mannen zelf, neen, in niet mindere mate is de ge» meenschap ook gediend met een be» schaafd politie»personeel, dat er maar niet plomp op losslaat en naar den letter der wet koppig en benepen handelt, doch den geest der wet be» grijpt en met takt en inzicht weet op te treden. Hierdoor komt spreker op de op» leiding der politie. Hij wijst op de on» langs, met behulp van leuren met loten, opgerichte particuliere politie» school te Hilversum. Daaraan gaven verscheidene gemeenten, ook Bloe» mendaal, nog subsidie, uit de overwe» ging: wij zullen vroeg of laat ook per» soneel van die school betrekken. Deze particuliere school is al mislukt; van de 20 leerlingen studeerden er 18 voor inspecteur, 2 voor agent. Willen wij een goede school voor de politie, dan moet het een rijksschool zijn, (evenals er voor de marechaussee's te Apeldoorn ook een is,) en waar het diploma een algemeen gewaardeerd certificaat is voor het heele land. Het bezit van een diploma, dat niet veel beduidt, doet den bezitter ervan weinig goed; het werkt de lage bezol» diging nog in de hand. Spreker gaf nog in eenige opzichten het standpunt van den Bond aan. Zoo is hij tegen het klassenstelsel, dat overbodige verschillen kweekt, (te Amsterdam kent men slechts in» specteurs, brigadiers en agenten); hij is tegen den kindertoeslag, daar die het loon drukt. (Bij sollcitatie zal het gemeentebestuur vragen, hoeveel kin» deren de sollicitant heeft, wie de minste heeft, krijgt den post, want hij is de goedkoopste). Wel is hij voor periodieke verhoogingen; die immers zijn een premie op de routine en ge» schiktheid van den politieman. Daar» mede is de gemeenschap ook gebaat. De bond wil de financieele en de rechtspositie der politiemannen ver» beteren, waar dat noodig is, maar tevens door voor hun hooger ont» wikkeling te ijveren, hun meer in» zicht in den geest der wetten bij te brengen en hun nuttigheid voor de gemeenschap op deze wijze meer en meer te vergrooten. Tot zoover de meer algemeene be» schouwingen. Wij meenden, dat een kort overzicht daarvan uit een voor» dracht, voor onze politie»mannen gegeven, onzen lezeressen en lezers wel belang zal inboezemen. We zien de agenten in hun dagelijksche plichtsbetrachting en gevoelen er ons veilig bij, en denken niet verder; dat hij ook zijn strijd en zijn zorgen heeft, zoo goed als wij, het dringt eigenlijk niet tot ons door. Het is daarop, dat voordrachten, als die waarvan wij hierboven iets vertelden, de aandacht eens vestigen. BLOE9ENDAAL Bloemendaalsche Politie. In „Vreeburg" had, zooals men uit ons hoofdartikel ziet, een vergadering plaats voor onze politie. Aanwezig waren, behalve een aantal politie» mannen, de Raadsleden Van Kessel en Noorman. Het doel was te Bloemendaal een afdeeling van den „Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland" te stichten. Nadat de voordracht van den spre» ker den heer Perrels, secretaris van dien Bond, met belangstelling was aangehoord, en er eenig debat onder de agenten onderling en ook omtrent een der onderdeelen door den heer Van Kessel had plaats gehad, werd ook een afdeeling Bloemendaal van genoemden Bond opgericht, met ne» gen leden. Zaterdagmorgen j.l. kwam de heer Jhr. Mr. E. H. E. Teding v. Berkhout, wonende aan den Kennemerweg al» hier, tot de niet aangename ontdek» king, dat een zijner pauwen gestorven was. Een andere pauw was verdwe» HAARLEM. ALS HOOFDNUMMER: 2de deel der Roode Handschoen. Wild-West geschiedenis. Sensatie op sensatie, ill 6 acten. ALS HOOFDNUMMER: Spannend Oostersch drama in5 acten. In de hoofdrol LILLIJ MARISCHKA als Enis Aldjenis. nen; 's middags werd deze ontdekt door eenige voorbijgangers in een der boomen aan de laan nabij Hotel Zo» merzorg. Direct ^werden er door eenige padvinders pogingen in het werk gesteld, om met behulp van touwen en ladders, het dier te pak» ken. Telkenmale als de padvinders, die zoo vlug als katten van den eenen tak op den anderen klauterden, de pauw bijna in hun bezit hadden, wipte hij weer op een anderen tak, tot groot vermaak van de jeugd, die bij het schouwspel niet ontbrak. Daar kwam een agent aangepeddeld, die van zijn fiets sprong en de pauwjagers gebood uit den boom te komen. Hieraan werd natuurlijk voldaan. Touwen en lad» ders werden verwijderd en de pad» vinders trokken af, gevolgd door den agent. De pauw zat nog steeds hoog en droog. Het arme beest werd weldra het mikpunt van de jeugd, die om het hardst naar hem met keien wierp. Een luid. hoera steeg op, voor degenen, die de pauw het best kon raken. Het was ergerlijk om aan te zien. Den volgen» den dag was het beest een eind ver» der het bosch ingevlogen, 's Avonds werd hij gevangen en naar den eige» naar teruggebracht. Zaterdagmiddag is ten nadeele van den heer W., een zijner kippen, die in het bosch voedsel liepen te zoeken, door een hond doodgebeten. De kip is door den eigenaar van het lieve hondje vergoed. Door de commissie voor wijkver» pleging van het Witte Kruis, afdee» ling Bloemendaal, zijn de volgende besluiten genomen, met het oog op den ongunstigen toestand der kas: le. dat alleen kostelooze hulp ver» leend zal worden bij gewone gevallen voor leden en contribuanten; 2e. bij langdurige ziekten, waarbij hulp van een wijkverpleegster noodig zal zijn, wordt 50 ets. voor een visite gere» kend; 3e. voor niet»leden en niet«con» tribuanten, uitgezonderd voor onver» mogenden, wordt 1 in rekening ge» bracht; 4e. het vervoer van ligtenten enz. komt in het vervolg voor reke» ning van de verbruikers. Het Leger des Heils zal geen bijeen» komsten in het Bloemendaalsche bosch meer kunnen houden, daar dit door B. en W. verboden is.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1