VICTORIA - WATER Oberlahnstein. worden daarvoor nog in de gelegenheid ge steld op 19 en 20 Mei e.k. van des voormid- dags 9—12 uur aan het gebouw van het Le- vensmiddelenbedrijf te Overveen. Toeslag- kaart mede te brengen. |sja bovengenoemde data wordt geen toeslag meer uitbetaald. N.B. Het Levensmiddelenbureau zal op Maan dag 17 Mei e.k. gesloten zijn. OVËBVEfiN Donderdagmiddag zijn alhier twee Evangelische bijeenkomsten gehou» den bij de welbekende en mooi gele» gen uitspanning „Kraantje Lek". De eerste bijeenkomst had plaats des morgens te halfelf uur. De tweede des mddags te 3 uur. Verschillende spre» kers traden op, terwijl een zangkoor eenige godsdienstige liederen zong. De samenkomsten stonden onder lei» ding van den heer G. R. Polman, Evangelist te Amsterdam. Aan be» langstelling ontbrak het niet. SANTPOORT. De heer Landeweert alhier is candi» daat gesteld voor secretaris der S. D. A. P. afdeeling Bloemendaal»Sant» poort. Donderdagavond hield de Ver. t. af» schaffing van alcoholische dranken een openbare vergadering in een der zalen van den heer Spanjaard aan de Jan Gijzenvaart. Als spreker trad dien avond op de heer Duinker uit Zaandam. Verder zong Mej de Vries(sopraan) eenige liederen. Mej. de Vries had zich voor dezen avond belangloos be» schikbaar gesteld. Zoowel spreker als zangeres hadden een dankbaar ge» hoor en werden na het einde van den avond met handgeklap beloond. Jammer genoeg dat de op» komst gering was. Uit het voorloo» pig bestuur is een dagelijksch bestuur gevormd, bestaande uit de heeren: H.Bouwer, Voorzitter, Mej. van der Schaaf, Secretaresse en S.J. de Graaf, penningmeester. Na onderhandsche aanbesteding voor rekening van den heer Janssen is het bouwen van een huis met bijbe» hoorenden steenen schuur aan den Bloemendaalschenweg te Jan Gijzen» vaart opgedragen aan den heer J.G. ten Broeke Jr, aannemer te Velser» oord. Een goede tijding. Het Hotêl Velserend is verkocht, maar zal als hotêl blijven bestaan. Het mooie zitje, waar vele stedelin» gen 's zomers zoo van genoten, gaat dus niet verloren. VAN HIER EN DAAR. De Pruisische adel Na het Adlon» proces, aldus de „Telegraaf"»cor» respondent te Berlijn, heeft men vaak zijn verbazing er over te kennen gegeven, dat de voorzitter prins Joachim Albrecht met zijn vroegeren eere»titel aansprak. Men ging uit van de veronderstelling, dat door de revo» lutie en de nieuwe constitutie alle ge» boorte»voorrechten opgeheven zijn. Deze meening berust op een misver» stand, want de rijksgrondwet schrijft niet voor, dat deze voorrechten opge» heven zijn, maar dat zij opgeheven moeten worden- telt de Hongaarsche gereformeerde hulpprediker J. Tantó, dat zij, als al» gemeenen karaktertrek, door heim» wee gekweld werden. Zelden is van deze duizenden perigrini, die hier te lande vertoefden, om gereformeerde theologie te studeeren, één voor goed in het buitenland gebleven. „Na vijf jaar met veel succes te Amsterdam te hebben gewerkt, na in een eigen drukkerij den Hongaarschen Bijbel op eigen kosten te hebben laten verschij» nen en na alhier zijn Nederlandsche studie te hebben voltooid, schrijft de Hongaarsche student Nic, Kic de Misztótfalu in 1685: „God zal ook den „tijd mijner bevrijding brengen, de „lieve lente zal komen en dan zal ik „ook met de kraanvogels op reis gaan „en mijn lang verlaten moederland „weer opzoeken". Later had deze theoloog een drukkerij te Klausen» burg, waar hij werken van Holland» sche hoogleeraren herdrukte. Oevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijOtto, Hooge Duin en Daalscheweg 5 Bloemendaal, een koralen halskettingA. de Groot, Kleverlaan 31 Bloe mendaal, een zakmesjeL. Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1 Bloemendaal, een pas ser; W. C. van der Veer, Bloemendaalscheweg 65 Bloemendaal, een dameshoedJ. van Beem, Binnenpad 10 Overveen. een portemonnaieC. Hoogenstein, Bloemendaalscheweg 60 Bloemen daal, een kinder portemonnaie; Kwast, Raam gracht 1 tood Haarlem, een hamer en een knijptang; Tweehuijsen, Zijlweg 20 Overveen, een zilveren schakelarmbandv. Brussel, Kerk- weg 18 Santpoort, een koperen automobiellan taarn; G. Fleers, Kleverlaan 28 Bloemendaal- een portemonnaie; Bakker, Tuindorp Overveen een sleuteltje; aan het bureau van politie te Overveen, een psalm en gezangenboek, een huissleutel, een haarspeld, een lederen portemon naie, een gouden oorbelletje, een paar motor handschoenen, een huissleutel, een rijwieldekje wee sleutels aan een touwtje, een grijs linnen zakje gemerkt R. K., een ceintuur van een mantel. Komen aanloopen bijBrakke, Duinvliedpad Overveen, een bruine hond. Verloren voorwerpen. Een huissleutel, een rijwielpomp, een jongens jasje, een antohoorn, een paar gymnastiek schoenen, een brillanten broche, een bankbiljet van f 10.—, een portemonnaie inh. f 15.—een moer van een wagenas, een regenmantel, een R. C. kerkboekje, een gouden broche, een portemonnaie, een gladde gouden ring, twee sleutels. RLRQERLIJKE STAND Van Vrijdag 7 tot en met Donderdag 13 Mei Geboren: Z. van J. van Woensel en N. van Riiel. Ondertrouwd: J. F. Kreiken en F. KerkhovenD. Luiting en J. Rutten. Getrouwd; M. Nolet en M. H. E. Lem- mens; W. Nederkoorn en J. de Waal. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: J. van Dam, 86 j. KERK-AGENDA. Zondag 16 Mei. bloemendaal. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur, Ds. G. W. C. Vunderink te Haarlem. Jongelieden samenkomst in gebouw„Maranatha' voorm. 10 uur, de heer H. A. de Boer van Amsterdam. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur. Ds. J. C. Brussaard n.m. 5 uur dezelfde In plaats van den heer L. J. Zee» gers Veeckens is benoemd als secre» taris der Bloemendaalsche burger» wacht, de heer J. Lindeman. Twee onbekende personen liepen op een avond door ons dorp te kuie» ren. Van den Bloemendaalschen weg ging het naar den Z. Stationsweg, al» waar zij voor een villa, waarvan de fa» milie op reis was, bleven staan. Toen zij de politie, die hen al een tijdje ach» tervolgd had, zagen verschijnen, lie» pen zij door. Een eindje verder wer» den zij door de agenten aangehouden, die hen naar het politiebureau meena» men. De heeren hadden naar het scheen groote plannen. Bij onder» zoek bleek tenminste dat zij in het bezit waren van verschillende inbre» kerswerktuigen en een gummistok. Nadat de voorwerpen in beslag wa» ren genomen, werden zij weder vrij gelaten. De heer T. P. Winkler, onderwijzer te Sliedrecht, is als zoodanig benoemd aan de Chr. M. U. L. O. school alhier. Op een alg. vergadering der Ver» eeniging „Tot behoud van natuurmo» numenten in Nederland" is als be» stuurslid herkozen de heer A. Burdet van Overveen, en als nieuw bestuurs» lid gekozen de heer Jhr. Mr. L. W. G. Boreel van Hogelanden van Velsen. Als kantoorbediende bij het Post» kantoor alhier, is benoemd de heer J. J, Wezenaar. De raad onzer gemeente zal op 20 Mei a.s. vergaderen. O.a. zal behan» deld worden de regeling der vacantie» toeslagen voor gemeente»ambtenaren en gemeente»werklieden. Woesdagmiddag is de verwachtte stoomwals vergezeld van een woon» wagen, (bestemd voor den machinist) en een oliewagentje alhier aangeko» men, om den nieuwen weg door het Bloemendaalsche bosch in te walsen. Het zal geen maand duren, of deze rijweg zal vóór het publiek worden opengesteld. Voor de verlichting is ook al zorg gedragen. Het Bloemendaalsche bosch. Wij hebben vroeger al eens een arti» keltje geschreven over de groote ver» anderingen, die plaats hebben met het Bloemendaalsche bosch- Twee van de vele wandelwegen, die aangelegd worden, zijn al gereed gekomen en voor het publiek opengesteld. De nieuwe verkeersweg, die begint bij Hotel Zomerzorg en eindigt bij de Bloemendaalsche schoolvereeniging, is nog niet geheel klaar. Het wachten is op de stoomwals, die het puin, op dezen weg aangebracht, er in moet walsen. Het volgende jaar zullen er nog een groot aantal wegen aange» legd worden, zoodat we dan niet meer van het Bloemendaalsche bosch kun» nen spreken, maar van het Bloemen» daalsche park. Het hoog opgegroeide kreupelhout aan den kant van den Midden Duin en Daalschen weg, dat 's zomers zoo mooi dicht is, is voor het grootste gedeelte wegge» hakt. Een klein boschje kreupelhout, waarboven een groote meidoorn uit» stak, die vooral in dezen tijd van het jaar een mooien aanblik bood, is even» eens door de sloopers weggeruimd. De kom van Saxenburg, ook wel de Bloe» mendaalsche vijver genoemd, heeft ook een verandering ondergaan. Deze is n.l. een heel stuk uitgegraven, zoo» dat de oppervlakte van den vijver veel grooter is geworden. Het politietoe» zicht liet tot nog toe wel wat te wen» schen over. Op dagen dat er geen school was, kwamen er een massa kinderen uit Haarlem het Bloemen» daalsche bosch bezoeken, om daar eens heerlijk te genieten van de mooie natuur. Was dat laatste maar waar geweest. Ze kwamen vaak met andere bedoelingen. Er werd door hen vernield wat er te vernielen was. Met troepjes doorkruisten zij het kreupel» hout en zochten naar vogelnestjes. Hadden zij een vogelnestje ontdekt, dan werd dit geheel uit elkaar getrok» ken en werden de eitjes kapot ge» gooid. Een eind verder werd iets der» gelijks herhaald. Aan zulke dingen zal nu wel een einde komen- Een aantal boschwachters is aangesteld, ook wel groene jagers genoemd, die dagelijks het bosch doorkruisen en met balda» dige elementen korte metten zullen maken. De bond van Lichamelijke ontwik» keling heeft het voornemen, om alhier wederom zooals vorige jaren open» luchtspelen te houden, waaraan alle kinderen der Bloemendaalsche scho» lenzullen deelnemen. Verschillende wedstrijden zullen er plaats hebben, zooals: Verspringen, Hoogspringen, hardloopen met hindernissen enz. Ook zal er een Slagbalmatch gehou» den worden, waarbij de zilveren wis» selbeker, het vorige jaar gewonnen door de kinderen der Gemeenteschool wederom beschikbaar zal worden ge» steld. Wij hopen later meer over den openluchtdag te kunnen mededeelen. Onze plaatsgenoot, de heer C. Schoute, is bevorderd te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift „Beschouwing over het rechtskarakter van het Time»Char» ter." Onlangs vestigde zich alhier een schilder en opende een zaak. De schilder bleek erg kooplustig van aard te wezen, want bij verschillende winkeliers deed hij goede inkoopen en groote bestellingen gaf hij op. Het was in één woord „een reuzen»klant". Toen na eenigen tijd de winkeliers hun rekeningen uitschreven en deze aan „den reuzenklant" wilden aanbie» den, was de vogel gevlogen om waar» schijnlijk nooit weder terug te keeren. De heer Z. V. was met zijn beide zoons aan het toeren op de motor» fiets met zijspanwagen. Toen zij met een tamelijk gangetje den Julianaweg te Overveen aftuften, reden zij over een der diepe kuilen, die zich aldaar in dien weg bevinden. Het gevolg was, dat de motorfiets over den kop vloog. De bestuurder en de persoon die achter hem zat, kwamen onder de machine, terwijl degene die in den zij» spanwagen had plaats genomen, over den weg geslingerd werd. Wonder» baarlijk liep het ongeval nog al goed af. Slechts één zoon van den heer Z. V. had een niet ernstige hoofdwonde opgeloopen. Nadat hij verbonden was, is de familie per rijtuig naar huis gebracht. Niet te laat. Donderdagavond ongeveer acht uur brandden bij het Prov. Ziekenhuis en in de omgeving de lantaarns al. Daar het om halftien pas begint te schemeren, was dit wel een beetje te vroeg. Eenige heeren, naar het ons voor» kwam een mannenzangkoor, gaven in het Koepeltje, ook wel pannekoe» kenhuisje genoemd, aan de Koepel» laan, eenige zangnummers ten beste. De liederen werden op uitnemende wijze door de heeren gezongen. Aan het einde van ieder lied werden de zangers door een groot aantal toe» hoorders met handgeklap beloond. aemeentelljk Distributiebedrijf. Uitreiking broodkaarten en aan vullingsbroodkaarten. Voor Bloemen en Provinciaal Ziekenhuis op Maandag 17 Mei ek. van 2—12 uur voorm. en van 2—4 uur nam. in den politiepost te Bloemendaal. Voor Over veen op Dinsdag 18 Mei e.k. van 9—12 uur voorm. en van 2—4 uur nam. in bet Levens middelenbureau te Overveen. Voor Aerdenhuut op Dinsdag 18 Mei e.k. ten huize van Smits, Schulpweg van 2—5 uur nam. Voor Vogelen zang op Dinsdag 18 Mei e.k. van 9—12 uur voorm. en van 1—4 uur nam. in het gymnastiek lokaal der O. L. School. Per persoon zullen worden uitgereikt 4 brood kaarten. Medegebracht moet worden de rant- soeneeringskaart. waarvan vakje 22 geknipt zal worden. Goedkoope Brandstoffen. Degenen die bij de laatste uitbetaling van toeslag op de brandstoffen verzuimden dezen te innen De Pruisische regeering heeft daar» om bij het parlement een voorstel in» gediend, om de voorrechten van den adel op te heffen. Volgens dit voor» stel zullen alle vroegere koningen, vorsten en adellijke families aan het algemeen, burgerlijk recht worden on» derworpen. Hooge adellijke families moeten zich vóór den 31en December 1920 uit hun vele titels een kiezen en mogen geen verdere familie»namen dragen. Hongaarsche Bijbel. Nu, in dezen tijd van kleine Hongaarsche gasten, het vaderland van die jongens en meisjes meer dan vroeger onze be» langstelling heeft, is het volgende wel aardig om te lezen, dunkt ons. In zijn tweede artikel over ,.Hon« gaarsche studenten in Nederland", opgenomen in de „Stemmen voor waarheid en vrede", van Maart, ver» SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. 2 Tim. 2 13. „Gods Trouw". Doopsbediening. haarlem. Vereen. Vrijzinnige Hervormden in gebouw van den Protestantenbond, Jacob.straat 10 uur, Dr. J. C. A. Fetter. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater. KUNSTWATER IS NAMAAK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2