Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Pi Artistieke WONING-INRICHTINGEN M M De Bloemendaalsche Schoolvereeni- ging geeft het voorbeeld. Betimmeringen - Behangerij - Verhuizingen - Stoffeerderij SPECIALITEIT IN CLUBFAUTEUILS - OVERVEEN J. A. BOSKAMP ZONEN I I FEUILLETON. HOTEL „DUIN EN DAAL" CINEMA PALACE 25, 26, 27 en 28 Juni: Gekocht en Betaald 29, 30 Juni en 1 Juli De Dochter van den Dronkaard. Plaatselijk Nieuws. 4e jaargang. ZATERDAG 26 JUNI 1020. ■EBMOMiuaanMBaBi No. 26 BLOEHENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Voor een vol jaar. f 4.- Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Bijblad. Indien men zich een denkbeeld om* trent iets gevormd heeft, en men ziet, al is het nog zoo weinig, al is het in het kleinste hoekje van de groote wereld, weer eens iets, dat er op wijst hoe het den kant van zoo'n denkbeeld uitgaat, meer en meer, dan is men blijmoedig gestemd. Zoo hadden wij voor ons altijd met groote instemming gezien, dat de liefde voor den handen» arbeid reeds op de gewone scholen den kinderen werd ingeprent; dat men uitging van het denkbeeld, dat een uitsluitend intellectueele levensopvat» ting en levensvaardigheid toch eigen» lijk maar een eenzijdigheid was en is, en men beter doet de hersens van het kind desnoods maar eens wat minder topzwaar te maken dan zulks tot nu toe geschiedde en daarvoor in de plaats het kind handigheid en prac» tisch inzicht in dagelijksche dingen bij te brengen. Hoe vaak zag men het vroeger, dat heele knappe bollen nog te „dom" waren om zelf zeg maar een spijker te slaan, om zelf ook maar het gewoonste, onbenulligste karweitje tot een goed eind te brengen. Thans wordt dit anders, en we zijn daar, zoo» als we zeiden, van harte verheugd om. Het was dan ook met sympathie, dat wij aan de uitnoodiging van het bestuur der Bloemendaalsche School» vereeniging gehoor gaven en Donder» dagavond in hare lokalen eens de producten van den handenarbeid der kinderen van den cursus 19191920 gingen bekijken. En spijt hebben wij er niet van, dat kunnen wij verzeke» ren. Welk een aardige stukken en stukjes op het gebied van teekenen, houtsnijden en knutselwerk, bordu» ren, cartonwerk, enz. hebben wij daar gezien. Het was waarlijk een lieve lust. Vanaf de grappig krukkige m' ais aig OPGERICHT 1886 TELEFOON 956 J»Ts krabbels der leerlingen van de lagere klassen tot aan de keurige teekenin» gen der jongens en meisjes van de hoogste klasse, vanaf de stuntelige poginkjes der kleinste hummels tot de waarlijk mooie werkstukken der groote kinderen, was dat alles al even genoegelijk om te zien. Namen willen wij niet noemen, het zou mis» schien schele oogen maken, zooals dat heet, maar wij hebben vaak met bewondering voor sommige der door deze kinderen vervaardigde voorwer» pen gestaan, zooveel pittige en per soonlijke opvatting, zooveel lust en toewijding, zooveel knapheid sprak er menigmaal uit. De bezoekers wandel» den dan ook opgetogen rond en waren vol lof; wel waren het uitteraard voor» namelijk ouders en vrienden, maar er was ook voor den objectieven kijker heel wat, waaraan hij zijn hart kon ophalen. Er was ook nog een aardige ver» rassing. De kinderen van de 6e en 7e klas zongen onder leiding van juf» frouw Elze Willen, met piano»accom» pagnement van juffrouw Dinger, een aantal leuke en mooie liedjes, en ze deden het werkelijk heel goed ook. Een aandachtig auditorium, het groote lokaal was propvol, zoodat een aantal menschen in de gang moest blijven staan volgde het pleizierige, wel»opgestelde program. Niet weinig bijval vonden de lied» jes, en na elk werden de jonge zan» gers en zangeressen met luid hand» geklap beloond. Ze waren dan ook leuk, daar gaat niets van af. Het liedje „Huiswerk" vond ook eenigs» zins vanwege de toepasselijkheid, een welverdiend succes. Die nare sommen, wat verdriet! Ik kan ze niet! Ik maak ze niet, En buiten schijnt de zon zoo blij. Is dat geen plagerij? Het was waarlijk genoeglijk in dezen tijd van examens en tentamens en andere, wellicht niet geheebon» ontbeerlijke, vreeselijkheden hier op een toch waarlijk goede, deugdelijke school nu eens kinderen bijeen te zien niet om lessen op te zeggen, of op vragen van de ouderen te ant» woorden, maar om te zingen, blij en vrij te zingen, wat toch is heer» lijker uiting van vrijheid en blijheid dan de zang, terwijl in een aangren» zend lokaal de werkstukken, de proe» ven Van vrijen arbeids» en levenslust waren uitgestald. „Schoolsche wijs heid", studie, we kunnen er natuurlijk ook evenmin van buiten, alles goed en wel, maar dit zingen en dit persoon» lijke vrije werken van de jeugd, het deed ons goed. Het gaat zoo den aller» besten kant uit, daar zijn wij zeker van. Zingen en werken. AI zingend, met lust den arbeid, den goeden, den practischen, eigen arbeid doen. Dat is het ware. Was het toeval, dat de kinderen ook o.a. een Fransch liedje zongen met het refrein: Travaillons, ma mie, en chantant, DE DICHTER Tobias was op den wandel. Een verduiveld mooie avond. Een land; chap om schilderijen van te maken. Desnoods verzen. Winter henen. Lente verschenen. Gras» tapeten. Gevederde zangers. Beekcn als zilveren linten. U weet wel Tobias genoot en zei niets. En no» teerde niets. En dacht niet: „het is zóó voldoende; ik moet nu met de tram gauw naar huis om het uit te werken". Hij kuierde maar. En genoot zonder intellectueele of andere bijmengsels. Hij was een goeie lobbes. Dat was zijn ziekte. Het is overal wat. De een rheumatiek. De ander aderverkal» king. Een ander een borstkwaal. Hij goeiigheid. Ineenen een hand op zijn schou» der. Een paar oogen als rijksdaalders. En een stem, die zei „Ben je het of ZONDAGNAMIDDAG- AVOND- EN DINER-CONCERT Permamente Tantoonstelling van Sohilderijen ben je het niet?" „Ik bèn het", schrikte Tobias, „eh wie zou ik anders wezen?" Tegelijk herkende hij den ander, een schoolkameraad. Van gezicht dan, maar den naam wist hij niet zoo gauw. „Ik kan je wel, maar ik kan je niet thuisbrengen", zei hij. „Hoeft ook niet. Hoeft ook niet. Ik doe het jou wel. Denk in dien tijd maar eens na, op je gemak." Tobias draineerde zijn brein. Kijk, daar kwam een a. Die a was goed Twee a's... Iets met „man" erin, en dan twee a'sDe mysterieuze cas» sette ging wat verder open. Er werd wat naar voren geduwd. Letters zag hij niet meer, en toch voelde hij, dat de naam zoo goed als compleet was in zijn hersens. Hij voelde hem zoo te zeggen rijpen, ihaar hoe hij dat voel» de, wist hij niet. En, hoep, daar was hij. „Laatman" zei hij, met een zetje. De ander lachte tevreden. Ze praat» ten. Bijzonderheden welden aldoor uit hun geheugen op. Zeg, weet je dat nog? En dat? En zus en zoo? Ja, ze wisten het allebei nog. Alles. Wat 'n wonder. Die aandacht in je jeugd, door niets niemendal afgeleid. Alles diep doorgedrongen, zóó diep, dat het nooit meer wegraakt. „Wat ben j ij in de wereld ge» worden?" vroeg de jeugdvrind. „Ik?" zei Tobias, „ach, zoo'n beetje zaken, hè. En jij?" „Ik ben ja, ik ben eigenlijk letterkundigedichter". „Het is toch niet wèar?" deed Tobias, of hij zeggen wou: „Hoe heb je dat nou in Godsnaam in je hoofd gehaald?" „Maar heb je dan nooit iets van me gelezen?" kreet Laatman, „ken je mijn „Vestaalsche Maagd" dan niet? Maar je houdt de literatuur van den tijd toch wel bij, een ontwikkeld man als jij bent" (Een ontwikkeld manl Ja, minder kan je tegenwoordig al niet, dacht Tobias) „Ja, ja, dat spreekt", jokte hij toen. „Je blijft natuurlijk goed bij met het letterkundig leven van je tijd?" vervolgde Laatman. „Nee maar, dat beloof ik je", Qroote Houtstraat 113 HAARLEM. ALS HOOFDNUMMER Groot Amerikaansch Drama in 6 acten. ALS HOOFDNUMMER Realistisch Drama in 4 acten. Zie voor uitvoerig Programma onze groote biljetten. Travailler, youp, eest la vie! Le travail, c'est du bon temps! Travaillons, ma mie, en chantant. Het was zóó aardig, en zóó goed, dit alles, dat wij hopen, ook bij de andere scholen in onze Gemeente dit „werken en zingen" op dergelijke wijze te zien ingevoerd. BLOEMENDAAL. De eerste afstandsmarsch is Zon» dag j.l. door eenige deelnemers van de Bloemendaalsche Gymnastiekver» eeniging afgelegd in 5 uur en 20 mi» nuten, met het aantal K.M: 263/l°, dus ver boven de verplichte 25 K.M. Als dit zoo doorgaat, komt de B. G. V. zeker in aanmerking voor het uitge» loofde diploma en de gouden speldjes. 18 Personen hadden zich voor deze afstandsmarsch opgegeven. Zondag» morgen om 4 uur waren er echter maar 13 man. Precies vier uur vertrok» ken zij van het Raadhuis te Over» stofte Tobias, die, onder ons gezegd en gezwegen, van voren niet wist of hij van achteren leefde. „Ik zal straks als we thuis zijn, een fragment van mijn nieuwe werk „zéggen", beloofde Laatman.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1