Pelikan Inkt I f 4001 I VICTORIA - WATER per VWW Liter f tegen zeer lage prijzen. EIKELENBOOM&TIMMER Oberlahnstein. ML V H BOEKHANDEL ij? Telefoon 5003 - Bloemendaal. 'IIi»^W^til44'4i,44,4f'4i'4i'44'4i'44'4 V?A^A?V't^Aï«A»V'A> *4» Het was ds. Baljon, van Spaarn; dam, die de bijeenkomst opende met een toespraak, waarin o. m. de eige; nares van het buiten, mej. Cromme; lin, voor hare gastvrijheid werd dankgezegd. Na hem was het woord aan Ds. Weener, die een algemeene beschouwing over het wezen der zen* dingen hield. Voorts sprak Mevrouw Hoffman; Stolk over haar verblijf op Posso, op Midden;Celebes. In 1892 begon zen; deling Kruyt hier voor het eerst te ar; beiden; de eerste jaren waren zeer moeilijke voor hem, daar men niets wipt van taal of gewoonten der Pos; sanen. De Possanen zijn niet ongods; dienstig. Hun begrippen over zonde waren zeer primitief. Om de goden gunstig te stemmen hielden ze van tijd tot tijd offerplechtigheden tot ver; geving hunner zonden, waaraan alle bewoners deelnamen. Spr. beschreef deze uitvoerig, daar zij ze zelf heeft me/gemaakt en merkte op hoe de Possanen ook de godsdienstoefenin gen onder leiding van haar echtgenoot bezochten. Eindelijk ging het opper; hoofd der Possanen over tot het Christendom, en alle Possanen volg; den dit voorbeeld. Daarna trad de heer H. J. Stokking, zendeling, op, en verhaalde van zijn arbeid op de Talaoet;eilanden; en deelde daarbij vele merkwaardige voorvallen mede, welke hij had bijge; woond. Het was Ds. Poot, uit Noordwijker; hout, die na hem het woord voerde. Deze sprak tegen de revolutie, en stelde daar de Zending tegenover. Na zijn rede werd pauze gehouden. Na dt pauze hield de zendeling Rut; tink nog een rede en Ds. Oberman hield de slottoespraak. Behalve deze redevoeringen werden er ook muziek; en zangnummers ten beste gegeven. De vele opgekomenen volgden een en ander met veel belang; spelling. Dit Zendingsfeest mag we; derom als uitmuntend geslaagd worden beschouwd. Een inzameling, onder de circa dui; zend bezoekers gehouden, bracht 393.op. Ingaande 1 September zijn de hulp; bestellers J. Plukker en G. Kuneman benoemd tot brieven; en telegrambe; stellers aan het Post; en Telegraaf; kantoor alhier. VOGELENZANG. Trein 9.59. Op een adres, waarin gevraagd werd ongeveer 10 u. 's mor; gens een trein alhier te doen stoppen, is door de directie der H.IJ.SM. goed; gunstig beschikt. De trein van 9.37 uit Leiden stopt thans hier 9.59. Kinderfeest. Naar wij vernemen zal er hier op Koninginnedag een kin; derfeest worden op touw gezet. AERDENHOUT. Expressespost voor Aerdenhout. Iemand zond dezer dagen aan een familie te Aerdenhout een expresse; brief, behoorlijk gefrankeerd natuur; lijk. Hij vernam eenige dagen daarna, dat adressant nota bene 1.20 extra; hestelloon moest betalen. Wat zijn dat in 's Hemels naam voor onfatsoenlijk hooge porto's? Op deze wijze zijn de bewoners van Aerdenhout zoo goed als buitengesloten uit den expresse; dienst. Het wordt tijd, dat daar eens verandering in komt. SANTPOORT. Ongeval. Donderdagavond fiet; ste Mej. T., die alhier in pension is, op den Brederodeweg. Haar sjerp kwam tusschen het achterwiel, waar; door zij kwam te vallen en een been brak. VAN HIER EN DAAR. Duurtebijslag aan Rijksambtenaren. Blijkens het in verschillende bladen voorkomende verslag van de gehou; den audiëntie, welke het Hoofdbe; stuur van de Onderofficiersvereeni; ging „Ons Belang", bij Zijne Excellen; tie den Minister van Oorlog heeft gehad op den 29sten Juli j.l., is onder meer ter sprake gekomen, de toeken; ning van een duurtebijslag over het jaar 1920, in den vorm van een extra maand salaris, met een minimum van 200.—. De Minister gaf ten antwoord, dat hij met de overwegingen en de motie; ven rekening zou houden. l.L.V.O. Het was Zaterdag, na eenige slechte dagen, gelukkig goed weer. 's Middags wasi het <niet erg druk en werd er weinig gevlogen. 's Avonds heerschte er zoowel op het Lunapark als op het vlieg; terrein een groote drukte. Alle verma; kelijkheden waren dan ook openge; steld, wat helaas niet iederen avond het geval is. Toen om kwart na tienen de eerste vuurpijl de lucht insuiste, stormden allen naar het vliegterrein, om getuige te zijn van het schitteren; de vuurwerk, wat werkelijk de moeite waard was. Jammer dat sommige stukken een weinig vochtig waren en zoodoende niet tot hun recht kwa; men. Na het mooie slotnummer, voor; stellende een hulde aan de vliegsport, werd het feestterrein weder opge; zocht. Zondag werd den geheelen dag druk gevlogen, 's Middags had onder groote belangstelling een voetbal; wedstrijd plaats tusschen een gecom; bineerd elftal van Ajax en het Storm; vogels;elftal, dat met een gelijk spel eindigde. Er werd geloot. Iedere spe; Ier van het winnende elftal ontving een zilveren medaille, die door den heer Benno met een hartelijk woord werden uitgereikt. De spelers van het andere elftal ontvingen een draag; medaille, 's Avonds een gezellige boel. Veel bezoekers die zich niet verveel; den. De taptoe's of ommegangen von; den veel aftrek. Maandagavond ontbrak het niet aan belangstelling. Dinsdag was het weer mis met het weer. Alle vermakelijkheden waren wel open 's avonds, maar hadden niet veel te doen. Alleen Cristal Paleis en de dansgelegenheden hadden het ta; melijk druk. Woensdagmiddag was er weer een goed georganiseerd kinderfeest. Er vertoefden wederom eenige duizenden kinderen op het terrein. Om de grap; pige clowns werd onbedaarlijk door de jeugd gelachen. Ook de dansgele; genheden vonden veel aftrek. Latei- op den middag stelden de muzikanten van de Beiersche kapel zich voor het danshuis op en on'der een vroolijke marsch ging het, gevolgd door duizen; den kinderen, het feestterrein over. Eenige passagiersvluchten wekten zeer veel belangstelling onder de jeugd. Het was, zooals vorige keeren, een echt genoeglijk en prettig kinder; feest, dat niettegenstaande het twij; felachtige weer, goed geslaagd mag heeten. Donderdag en Vrijdag niets bijzon; ders. Zaterdag en Zondag zijn de laatste I.L.V.O.;dagen. Van verlenging voor een week zal wel niet veel komen, daar de Luchtvaartonderneming Maandag in Den Haag demonstraties zal houden. Daar komt nog bij, dat de Kermisexploitanten een langer ver; blijf alhier niet wenschelijk achten. Dus het is wel zoo goed als zeker dat Zondagavond de stoomfluiten zich voor het laatst zullen doen hooren. dend percentage van de verkoopsom hunner werken beoogt. In den loop der laatste maanden is op uitvoerige wijze over de principieele zijde van deze kwestie gesproken en geschre; ven en de Duitsche kunstenaarsver; bonden hebben hunne actie met kracht gevoerd. Men vindt het onlo; gisch, dat de kunstenaar door den Staat niet als schepper, maar als kleinhandelaar wordt aangezien en men wijst op het gevaar, dat ontstaat, wanneer een cultureel zoo gewichtige groep die der toch al reeds door verarming bedreigde kunstenaars te zwaar belast wordt. Die actie heeft intusschen weinig mogen baten. Bij de behandeling in den Reichsrat is besloten dat, terwijl de andere vrije beroepen slechts 11/2 procent „Um; satzsteuer" zullen betalen, de beel; dende kunstenaars alias kleinhande; laars 15 procent zullen moeten af; staan en niet alleen van hun verdien; sten, maar ook van hun bedrijfson- kosten, die bij de tegenwoordige ma; teriaalprijzen een belangrijke som uitmaken. De belanghebbenden hopen nu op een beter resultaat hunner actie, wanneer over hun lot in den Rijksdag beslist zal worden. Ook ten onzent is er, zooals men weet, een voorstel om de kunstvoor; werpen te belasten. Moet men Kunst als weelde bes schouwen? Het schijnt, dat de Duitsche kunstenaars in beroering gekomen zijn door de belastingvoor; stellen, die de heffing van een bedui; De gevolgen. Het „Tijdschrift voor Sociale Hygiëne" schrijft: In de laatste 8 jaren zijn (in Groot;Servië) 569,818 soldaten en 1,500,000 burgers door den vijand gedood of ten ge; volge van besmettelijke ziekten en ellende bezweken. Dit is ongeveer 20 pCt. van de bevolking. Het aantal kin; deren dat hun vader of moeder heb; ben verloren wordt op 500,000 ge; schat, waarvan 100,000 geheel ouder; loos. Volgens een mededeeling van dr. Buck van 11 April j.l. is de toe; stand dier kinderen allertreurigst. Velen hunner lijden ten gevolge van ondervoeding en doorgestane ellende aan anaemie, rachitis en aan tubercu; lose. De sterfte in het eerste levens; jaar, die vóór den oorlog 15 a 18 pCt. bedroeg, is tijdens den oorlog vervijf; voudigd. volksgezondheid. De gezondheid onzer kinderen en de school. Dr. GA. Prins schrijft in het blad „De Gezondheid": Afwijkingen aan de respiratie; wegen vormen de hoofdoorzaak van schoolverzuim. De belemmerde neus; ademhaling wijst reeds op een afwij; king aan de tonsillen, een open mond is hiervan de uiting, ofschoon voorna; melijk bij abnormalen stand der tan; den, dit volkomen ontbreken kan. De uitdroging der mondholte geeft een sterk dorstgevoel. In het begin neemt het kind af en toe een slok water (waardoor schoolkranen noodig zijn), later kan de pathologische dorst aan suikerziekte herinneren. Beslagen tong en gebrek aan eetlust zijn eveneens het gevolg van de belemmerde neus; ademhaling, hier is het geen maag;, doch een neus;afwijking. Ook de reukstoornis is een mede; oorzaak voor de verminderde eetlust, terwijl door de geringe eetlust de alge; meene voedingstoestand achteruit en spoedige vermoeidheid optreedt. Adenoïde vegetaties kunnen een ge; heel verschillende oorzaak hebben; behalve door herhaalde infecties, kan het een uiting zijn van lichamelijke degeneratie (zooals kaak;, verhemelte; en tandanomaliën) bij stompzinnig; heid of een onderdeel van een abnor; male constitutie. De adenoïde vegetaties, die reeds in het eerste levensjaar optreden, bewij; zen echter, dat de zorg voor het kind niet in het eerste schooljaar, maar in het eerste levensjaar moet beginnen. Indien men eischt, dat het kind op school gezond blijft, heeft men ook de plicht, dat het kind volkomen gezond is, als het de school voor 't eerst be; zoekt. De menschelijke tonsillen groeien tot de geslachtelijke ontwikkeling, dan staat de groei stil en daarna begint de afneming in groei. Operatieve verklei; ning der tonsillen zal des te meer blij; vend succes hebben, hoe ouder het kind is. De tonsillen bevinden zich onder het slijmvlies een aandoening der amandelen hangt ten nauwste sa; men met een neiging tot catarrh van de slijmvliezen. Hierop kan voorna; melijk met de voeding groote invloed uitgeoefend worden; in het le jaar niet meer dan 1 Liter vloeistof, daarna steeds minder. De gevoeligheid voor infecties hangt ten nauwste samen met den waterrijkdom in het lichaam, hoe meer vocht opgenomen wordt, hoe meer het lichaam terughoudt. Voor; behoeding worde ook hier toegepast in het le levensjaar, beter dan thera; pie in later jaren. Hoe meer kinderen in een klas, hoe meer gelegenheid tot infecties; zuinig; heid is vaak de vijandin van de hygiëne. In de vacanties is het infec; tiegevaar geringer. Men verwachte echter van 4 weken vacantie niet al te veel, als in het overige gedeelte van het jaar de hygiënische omstandig; heden slecht zijn. De Haargroei. De haargroei zoo schrijit het blad „De Gezond; heid", hangt af van: ras, geslacht, leeftijd, enz. Blonde haren zijn in den regel dunner dan bruine of zwarte. In den zomer groeit het haar in het al; gemeen sterker dan in den winter. Het vrouwenhaar is langer dan dat der mannen en bedraagt 5075 c.M. Er bestaat samenhang tusschen de kleur der huid en die der haren. Het uitvallen van het haar is een normaal verschijnsel, men mag aan; nemen dat 1 haar op 10000 haren uit; valt. Is dit getal veel grooter, dan spreekt men van ziekelijken haar; uitval. Het haarverlies kan optreden na typhus, roodvonk, longontsteking of kraambed, ja zelfs na groote emoties. Men moet bij het verzorgen der haren nalaten deze te mishandelen met puntige kammen, harde bor» stels e.d. Het vaak knippen der haren is niet bevorderlijk voor den haargroei. Te vet haar moet elke week ge; wasschen worden met lauwwarm water en Venetiaansche kinderzeep. Te droog haar tweemaal 's maands gewasschen en met een 4 pCt. zwa; velpomade ingevet. De z.g. roosvor; ming behandelt men met een oplos; sing van zuiveringszout (3 170J, waaraan 15 gram glycerin en 15 gram lavendelspiritus wordt toegevoegd. Men wil thans dqn haargroei bevor» deren door ultraviolette lichtstralen (hoogtezon behandeling). voor onze dames. Maak de keuken zoo gezellig mos gelijk. Dat is een wijs woord aan het adres van menige huismoeder, die er prijs op stelt om haar dienstmeis; jes lang te houden. In de rubriek „Fe; mina" in de „Tel." lezen we daarover het volgende: Voor het fornuis leggen we een aardige kleurige mat, die de kaalheid v.an den vloer wegneemt, en waarop de spreekwoordelijke poes zitten kan. Leg over de tafel ten eerste 't practi; sche zeiltje, maar zorg ook, dat er 's avonds b.v. een aardige lap van warrmrood „kunst";serge bij de hand is, die, als de meisjes theedrinken, over het zeiltje gelegd kan worden, als tafelkleed. KunsTserge of 'n aardig cretonne. Ge koopt 't bij de meter, en drie meter is genoeg en gansch niet prijzig. Een enkele „knusse" stoel mag er wel zijn, voor het geval dat het keu; kenmeisje of de bezige huisvrouw, eens even rust wil nemen. In menig huis is wel een rieten stoel, die op nomactief gesteld is, en die met een beetje goeden wil en een paar prettige cretonne;kussens in een klein rust» Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater. KUNSTWATER IS NAMAAK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2