Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bioemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Gezond leven. HAARUEMSCHE BANKVEREENIQING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE Recht op Geluk. De Vagebond. De Blauwe Vogel. Plaatselijk Nieuws» FEUILLETON. Flirt. HOTEL „DUIN EN DAAL/' 14e Jaargang ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1920. No. 35 B10EHENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bioemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Voor een vol jaar. f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiên. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Kindercourant. Harde woorden zijn onkruid. Waar gij ze strooit, groeien doornige plan ten op, die u verwonden. „Gezondheid is de grootste schat". Het is een oud en waar woord. En toch, hoe weinig doet de mensch er zelf vaak aan toe om die groote schat, dat kostelijk bezit te behouden. Hoe weinigen geven er zich rekenschap van, dat men, eenmaal in het gelukkig bezit van die gezondheid, ook alle middelen moet aangrijpen om zich dat bezit zooveel mogelijk blijvend te verzekeren. Eerst als men ziek is, be» seft men het genot der, dan verloren, gezondheid. Zoolang men ze had, dacht men er niet aan, deed men er niets voor. En toch, dat is zoo noodig. Door een verkeerde levenswijze kan die schat ons zoo gemakkelijk ont» gaan. Onder de vele voorwaarden tot het behoud der gezondheid, neemt een voldoende aanvoer van frissche lucht in onze longen een voorname plaats in. De welstand van het lichaam, ah dus het blad „De Gezondheid", waaraan wij het een en ander ont» leenen, hangt veel van de goede werking der ademhalingsorganen af en deze organen blijven niet gezond, als men in vertrekken met gesloten ramen de lucht moet inademen, die door de bewoners van die kamers be* dorven is. Een dergelijke lucht, die reeds herhaaldelijk in onze en anderer longen is geweest en die bovendien nog door uitwaseming van de huid wordt verontreinigd, kan het bloed niet zoo verfrisschen als voor een goede stofwisseling noodig is. Wie voortdurend in» en weer uitge» ademde lucht binnen krijgt, moet ten slotte ziek worden. De kamer»atmos» pheer neemt geen uitwaseming meer op, als ze verzadigd is. Zoo blijft de stofwisselingsproduktie gedeeltelijk in het lichaam achter en vergiftigt het. Niemand zou zich met water willen BLOEMEND/V L. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. wasschen, dat reeds door een ander gebruikt is, maar met de ademhaling neemt men het niet zoo nauw. Al is de lucht reeds in, ik weet niet hoe; veel, longen geweest, toch ademt men haar zonder gewetensbezwaren weer in. Hoe dikwijls hoort men, vooral in den winter, zeggen: „Doe gauw het raam dicht, anders gaat alle warmte er uit!" Daarbij denkt men er niet aan, dat, afgezien van de schadelijk» lieid van slechte lucht, frissche veel gauwer verwarmd wordt dan reeds verbruikte, zoodat men, door telkens opnieuw „luchten", in plaats van kolen te verkwisten, brandstof spaart! Een Duitsch geneesheer zegt: „Het komt dikwijls voor, dat kinderen en oudere menschen, die van October tot Maart de lieve zon slechts door de vensters zien schijnen en dus hun keel, luchtpijp en longen met stof en andere slechte bestanddeelen hebben gevuld, ziek worden, als ze in 't voor» jaar voor het eerst buiten komen. De overgang, waaraan het ver» zwakte lichaam, met het onzuivere bloed, en de ademhalingsorganen die natuurlijk het meest te lijden hebben door het steeds in de kamer blijven worden blootgesteld, is dik» wijls zóó sterk, dat de longen slechts door herhaalde, met koorts gepaard gaande catharrhen, in staat zijn, alle onreinheden weer kwijt te raken!" Dit kan natuurlijk vermeden wor» den, door steeds zooveel mogelijk be» weging in de open lucht te nemen, ook in den winter, waardoor de ademha» lingsorganen in goeden staat blijven en de menschen tevens gehard worden. Zouden wij dit daarom niet eens onder het oog van onze lezers brengen, opdat zij zooveel mogelijk, 's winters zoowel als 's zomers, op straat gaan? Ongunstig weer mag daarvoor nooit een beletsel zijn! Ook in huis zette men en dat zeer zeker als de zon schijnt zoo» veel mogelijk* de vensters open. Heusch, 'n beetje koude hindert niet! Doch hoe is het met het openhou» den van het venster 's nachts? Ik hoor reeds vele lezers zeggen: „Dat gaat niet in den winter!" Maar, waarde lezer, is de lucht, als het koud is, niet even gauw en gemakkelijk met ver» bruikte dus giftige stoffen be» zwangerd als in den zomer? Dus het open venster is 's winters even noodig. Maar men moet de frissche lucht zóó binnen laten, dat ze niet rechtstreeks op het bed komt. Al lucht men overdag de slaankamer nog zoo goed, zoo is dit niet voldoen» de voor den nacht, omdat de atmos» pheer in een gesloten vertrek in een paar uur weer volkomen door onze uitwaseming bedorven is. Ook moeten wij onze kleeren, die wij bij dag gedragen hebben vooral onze kousen 's nachts om te luch» ten in den tocht hangen en niet, zooals meestal gebeurt, op een stoel naast ons bed leggen, zoodat wij hunne en zij onze uitgewasemde lucht weer op» nemen. Men neme maar eens de proef met bovengenoemde manier en men zal verbaasd zijn, hoeveel pretti» ger men zich den volgenden dag in de zelfde kleedingstukken voelt. Ook mag men niet vergeten, dat de slaapkamer de lichtste en luchtigste van de geheele woning moet zijn! Dus steeds frissche lucht, bij dag en 's nachts, des zomers en in den winter. Dan zal men zien, dat de volksmond waurheid spreekt, als hij zegt: „Wanneer de ramen veel open» staan, vliegen de dokter en de apothe» ker er uit!" Qroote Houtstraat 111 113 - HAARLEM Vrijdag 27, Zaterdag 28, Zondag 29 en Maandag 30 Augustus. ALS HOOFDNUMMER Mooie Amerikaansche Comedie in 6 acten. In de hoofdrol: EMMY WEHLEN. VERDER UITGEBREID PROGRAMMA. Dinsdag 31 Augustus, Woensdag 1 en Donderdag 2 September. ALS HOOFDNUMMER Groote Italiaansche kunstfilm in 8 acten. Ongeveer 3500 M. lang. Vanaf Vrijdag 3 September en volgende dagen. Schitterende feërieke kunstfilm naar het beroemde werk van Maurice Maeterlinck. BLOEMENDAAL. Nog eens onze schutters. In de korpswedstrijden met geweer model '95, te Hoorn gehouden, behaalde de schietvereeniging „Generaal Joubert" uit Overveen, het hoogste aantal pun» ten, d. i. 210; ,,Bloemendaal»Comman» do" kwam met 177 punten uit den strijd. In den korpswedstrijd voor buks was het wederom „Generaal Jou» bert", die het hoogste aantal pupten maakte, 472, terwijl Bioemendaal» Commando het tot 464 punten bracht. De „Staatscourant" bevat de ge» wijzigde statuten der N. V. Neder» landsche Maatschappij tot Exploita» tie van roerende en onroerende zaken te Bioemendaal. Het kapitaal der ven» nootschap is nader vastgesteld op 300,000, verdeeld in 80 aandeelen, elk 3750 groot. Hij zou nog geen vlieg kwaad kunnen doen. De arme jongen, mijn God, de arme jongen zat diep over zijn kleine ziel gebogen, en tuurde er in. Zijn vader en zijn moeder, en die heele vorige generatie, hadden zich door een leege wereld vol kunst en wetenschap, nationale nijverheid en nog zoo onbenoembaar veel anders, naar den middelbaren leeftijd ge» werkt, en wisten het nu wel. Ze waren door schade en schande onwijs ge» worden. Nu was het de beurt van den jongen. Hij keek naar de groote klok, die ZONDAGNAMIDDAG- AVOND- EN DINER-CONCERT Permamente Tentoonstelling van Schilderijen met een doodsbleek gezicht tegen den muur van de kamer aan stond, en boog zich vanher over zijn ziel, zijn kleine ziel, zijn ziel van niks. En de klok sloeg. En het was acht uur in de oneindigheid. En een zomer» ochtend als 'n juweel. De zon scheen. De bloemen fleurden en geurden tal» lenkantEn het was niet voor hem. Niet voor hèm. Hij zag de wereld niet. Hij zag Loes, en niets dan Loes. De kamer was vol van haar. Loes met de roodbruine wangen. Met den rooden mond, met de donkere krullen om de ooren, met de glinsterende oogen, die iets zeiden, iets wonderlijks, iets nieuws, wat wist hij niet. Begreep hij niet Hans zoo heette de jongen was altijd stil en ingetogen geweest, en een ijverig leerling. Een goedig, ja zachtzinnig, ietwat schuw kereltje, zoo een die wel voorbestemd scheen gedurende zijn ophanden leven voor een ieder het veld te zullen ruimen. Tot... Loes iets, hij wist niet wat, met haar oogen tot hem gezegd had. Sedert dat andere kind hem had aangekeken, was een matelooze ver» warring in zijn ziel ontketend. Te schuchter om zich te mengen in de gesprekken, de pochende gesprekken van de knapen, die haar allen het hof maakten, kon hij niet dan dezen be» nijden. En hen haten. Te schuw om zich te verweren als de meisjes om zijn schuchterheid hem hoonden, kon hij niets dan ook hen haten. Te zacht» zinnig om aan de gewaagde stukken der kornuiten deel te nemen, kon hij niets dan hen om hun moed benijden. Benijden en haten het was alles wat hij nog kon. Tot in de uiterste hoeken was zijn gemoed vervuld met dien haat en dien nijd. En de eens zoo zachtzinnige jongen, die nog geen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1