VICTORIA - WATER Oberlahnstein. hij geen dienst deed, toch in werking was. Eenige knechts, in helder witte pakken, gaven een verklaring van de werking dezer machine. En nu de bakkerij. In een hoek stond een in werking-zijnde deeginacliine, waarmede het deeg, gefabriceerd wordt. Aan de andere zijde bevonden zich de groote ovens, vier in aantal. L)eze worden verwarmd door middel van lieete lucht. Een enorme hitte komt ons tege moet als men voor de oven staat. In iedere hoek van den oven bevindt zich een electr'i- sche lamp, die dienen moet om te kunnen con- stateeren of het brood goed is om uit den oven gehaald te worden. Al de localiteiten zien er helder en irisch uit. De muren zijn bemetseld met witte tegels, üp onze wandeling door het gebouw ontmoetten wij den heer Franken. Wij konden niet nalaten om hem persoonlijk nog maals geluk te wenschen met zijn nieuwe zaak. Ter gelegenheid der opening, weike door den vader van den heer Franken, een bejaard doch kras heer, geschiedde, kreeg iedere be zoeker een lekker taartje en de lieeren een glaasje champagne. Opening van de zaak van Gebr. Vermeer. Nadat wij onze oogen den kost hadden ge geven aan de inrichting ên de lekkernijen van den heer Franken, stapten wij den winkel binnen, die ook pas geopend was, van Gebrs. Vermeer, groenten- en fruithandelaren alhier. Dadelijk bij het binnenkomen viel het ons op, dat de winkel er keurig uitzag.-Het houtwerk is in een lichte kleur geschilderd, zooilai het er vroolijk en helder uitziet. Aan weerskanten bevindt zich een toon bank, waarachter in bakken de vruchten netjes gerangschikt liggen. Op stellages tegen den muur staat een groote collectie gestereliseerde groenten in flesschen. Een groote eleetrisehe lamp, die in de zoldering bevestigd is, ver spreidt s avonds een helder wit licht. De uitstalkasten lagen vol met heerlijk glimmende appels en blozende perziken. Peren lager er zoo groot als een kinderhooid, en met een smaak, om nooit te vergeten. Tus- schen dat al was met kwistige hand groen ge legd. In den winkel stonden verschillende mooie bloemruikers ter versiering. Ook hier liet de belangstelling niets te wenschen over en de heeren Verineer hadden heel wat ge- lukwenschen in ontvangst te nemen. Aan de uitvoerders van woonhuis en winkel komt wel een woordje van lof toe voor hun vlugge en nette afwerking van het gebouw. Ook het gemeentebestuur mag niet vergeten worden, daar dit gezorgd heeft, dat het nieuwe aai^telegde trottoir voor beide zaken vóór de opening in gereedheid kwam. Zoo is Bloemendaal nu weer twee nieuwe flinke zaken rijker geworden. Maandagmiddag reed het zoontje van den heet Van der H. met de fiets op den nieuwen boschweg alhier. Hij reed zeer snel. Ongeluk kigerwijs raakte hu in zijn vaart zijn stuur kwijt en kwam danig te vallen. Wonderlijk kwam het jonge mensch, behoudens eenige ontvellingen aan zijn been, er goed van af. Zijn fiets was er echter slechter aan toe, uaar de vporvork doorgebroken was. In iedere hand twee stukken houdende van wat eens een fiets was geweest, moest hij zijn weg te voet ver volgen. Nog steeds is de tractor, waarmede 111 het voorjaar proeven zijn genomen en die uitste kend voldeed, hier nog niet verschenen. Na óe proefritten zijn er door de Gemeente twee in Amerika besteld. De gemeente-vracht-auto, die tegelijkertijd werd besteld, is reeds lang aange komen en in gebruik genomen. Waar blijven nu de tractors? De paarden, die voor de vuil- ■uiswagen loopen, waren, naar sommigen zeg gen, zeer verheugd, dat ze rust zouden krijgen en pensioen zouden gaan genieten, 'l ot nog toe hebben ze zich echter verheugd met eeneri dooüen musch. Anderen zeggen, dat het pen sioen van de geineentepaarden nog niet ge regeld is. Wederom drie dagen vacantie. De kin deren van al de openbare scholen hebben drie dagen vrij gehad, omdat er een driedaagsch congres voor onderwijzers was. Efkelszoeken. Aan eikelszoeken wordt wederom veel gedaan. Overal ziet men weer kleuters, met groote zakken gewapend, het bosch intrekken. Soms worden er halsbrekende toeren verricht, om een paar eikels machtig te worden. De eikels zijn lang niet meer zooveel waard als het vorige jaar. Toen het dochtertje van den heer B. Don derdagmorgen alhier de autogarage met haar fiets in wilde rijden, passeerde op den Bloe- mendaalschen weg een fietsrijder, die pardoes tegen haar opreed. Het meisje kwam te vallen en kwam onder haar fiets te liggen. Ze werd spoedig door den aanrijder weer op de been geholpen. Het bleek dat berijdster en fiets geen letsel hadden bekomen. Geinak dient den mensch. Het kan soms bar druk zijn voor de loketten van het Rijks- Post- en Telegraafkantoor alhier. De menschen staan somtijds in lange rijen te wachten voor het loket op hun beurt. De achtersten hebben het dan kwaad te verantwoorden, daar zij al dien tijd moeten staan. Ook personen die in- terlocaal moeten teleioneeren, wat soms zoo gezellig lang kan duren, zijn genoodzaakt te blijven staan. Nu is daar verandering in ge komen. Er is nJ. een groote bank gekomen in het lokaal, die het publiek tot rusten uit- noodigt. Woningbouw vereeniging „Bosch en Duin".' De werkzaamheden aan den bouw der wo ningen zijn zoover gevorderd, dat Zaterdag 2 October, des middags halfvier uur, de eerste steen zal gelegd worden van een der huizen aan de Korte Laan bij Hotel „Zomerzorg" Jubileum. Vrijdag vierde de heer J. J. Huizinga zijn 25-jarig jubileum bij de post. Er had zich een comiteit gevormd, bestaande uit de heeren Ign. Bispinck, A. Koolhoven, C. W. C. van Rietschoten en J. Th. Westerman, dat een flink bedrag had bijeengebracht, 0111 den jubilaris ten geschenke te geven. In de alleraardigst door de kinderen ver sierde woning kwam ten elf uur het comiteit aan. De heer Van Rietschoten hield een zeer waardeerende toespraak tot den feestvierende en overhandigde hem daarop namens hei Rijk een gratificatie. Daarop wenschte de heer Bispinck den ju bilaris geluk. In zijn toespraak werden de waardeerende woorden van den postdirecteur nog eens gecursiveerd. Tot slot overhandse hij hem het couvert met de feestgave. De heer Westerman besloot de reeks toe spraken met een aardig woord. Hoe dikwijls, zei hij, hoort men in de huiselijke omgeving zeg gen: „de post is er geweest"; spreker tui hoopte, dat deze post er nog bij lange 11a niet „geweest" mocht zijn, maar nog jarenlang te rugkomen. De jubilaris en de zijnen vierden daarop verder genoeglijk feest in huiselijken kring. De heer en mevrouw A. Koolhoven hebben plan onze gemeente, althans voorloo- pig, te verlaten. Waarlijk een verlies voor de Bloemendalers. De heer en mevrouw Koolho ven hebben zeer vele vrienden. En ook in rui mer kring waren zij zeer bekend, de heer Koolhoven immers ajs oud-wethouder, als raadslid, mevrouw als een voortreffelijke zan geres, die op menig concert de bewondering van plaatsgenooten en vreemden wist te wekken. SANTPOORT. Dinsdagavond ging hier overal plotseling het eleetrisehe licht uit, wat trouwens in den laatsten tijd wel eens meer voorvalt. Ook de straatlantaarns waren gedoofd. Zoo bleef het den geheelen avond. De maan, die helder aan den hemel stond, zorgde voor straatverlich ting, zoodat het op den weg niet geheel donker was. Bij de inwoners was het anders gesteld, daar kon men geen sikkepit zien, zoodat velen vroeg naar bed gingen (wat voor een keertje wel eens gezond is), terwijl anderen een pe- trol^nnlamp of kaars voor den dag haalden. De volgende dag was alles weer in orde en kon er van de eleetrisehe verlichting weer ge bruik gemaakt worden. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal a.s. Zondag spreken de heer Kip, candidaat in de godge leerdheid, uit 's Hertogenbosch. De heer Kip, die eenigen tijd in de verwoeste streken van Frankrijk heeft doorgebracht, zal daarover Zondag spreken en eenige belangrijke mede- deelingen doen. Hierna zal er een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst be stemd zal zijn voor het wederopbouwen van verschillende verwoeste protestantsche ker ken in die streek. INGEZONDEN Vereeniging ter bestrijding der tuberculose. Naar aanleiding van het aanzienlijk tekort onzer Vereeniging, ten bedrage van 15,000, als gevolg van het veel minder ontvangen van giften en het meer dan verdubbelen onzer uitgaven, willen wij trachten, dit enorme gat in onze kas te stoppen, om heilzaam voort te kunnen werken. Te dien einde hebben wij be sloten, een dubbele briefkaart naar 10,000 onder de meer gegoede ingezetenen in ons ge bied van tuberculose-bestrijding, „Haarlem en Omstreken", te zenden. Nu roepen wij voor een goed succes uwe belangrijke en onmisbare hulp in voor deze groote poging, om aan een kapitale som geld te komen; te onmisbaarder thans, nu alom het sterftecijfer der lijders aan tuberculose toe neemt, het gewone, noodlottig verschijnsel 11a eiken oorlog. Een kapitaal is dat geld, ja, maar tevens is het arbeid: het werkt, ten zegen van allen. Immers, het is een groote, maar humane, nuttige en vreedzame oorlog tegen de groote volksziekte, een verdedigingsoorlog ter be scherming van tallooze hulpelooze gezinnen, een aanvalsoorlog tegen een onzichtbaren en sluipenden vijand, die> het op al onze kinderen gemunt heeft. Moet niet ieder mensch zich wapenen en op treden tegen een erfvijand, die ieder jaar, al leen in ons landje, ÏUJIOO jongelieden doodt, en is zulk een verdediging daartegen geen menschlievend werk? Helpt ons dan zooveel als in uw verinogen is. Wanneer een ieder in zijn woonplaats zich aansluit bij de plaatselijke Vereeniging ter be strijding der tuberculose, dan is de groote overwinning op de gevreesde ziekte te be halen door aller financieelen en moreelen steun, en het herstel van al het leed en de ellende, door haar onder de menschen ge bracht, is slechts een zaak van betrekkelijk korten tijd. Doch voor alles: eenheid, samenwerking, de Verpenigingen gesteund, die de koe bij de horens pakken in den grooten strijd tegen de tuberculose. Helpt daarom allen naar vermogen zoo ruifi mogelijk bij te dragen aan ons groote te kort van 15,000. Elk bedrag is welkom. Laat géén briefkaart, u voor antwoord ge stuurd, naar de papiermand verhuizen. Zendt een postwissel of uw geld aan het Centraal Bureau Gedempte Oude Gracht 41. De tuber culose komt huis aan huis, laten wij huis aan huis toonen vóór de jeugd en tegen de tuber culose te zijn. TH. LIMPERG. VAN HIER EN DAAR. Wie vond den bril uit? Dit raadsel is tot heden nog niet op* gelost. Telkens duiken nieuwe docu* menten op, waaruit blijkt, dat al de tot nogtoe gewaande brillenuitvin* ders dezen eeretitel niet verdienen. Men kan gevoeglijk aannemen dat alle brillenuitvinders der Middeleeuwen en Renaissance voorgangers moeten ge* had hebben. Uit een passage van den Romeinschen schrijver Plinius blijkt toch, dat de Romeinen den bril reeds gekend hebben. Hij schrijft n.l. dat reeds in den vroeg*romeinschen tijd concave smaragden werden gebruikt om beter te kunnen zien. Bovendien is het bekend, dat b.v. Nero de spelen der gladiatoren door geslepen glazen gadesloeg. Salvino degli Armati, een Florentijn, verbond voor het eerst, op de wijze zooals wij dat thans kennen, twee glazen; dit zou men dus als de primitieve bril kunnen beschouwen. Men moest echter bij het lezen derge* lijke brillen in de hand houden, want op den neus konden ze niet gezet worden. Nuttige wenken. Hoe men moet handelen wanneer iemand een flauwte heeft. Zooals bekend, kan de flauwte ver* schillende oorzaken hebben, die we hier niet zullen opsommen, daar de geneesheer wel de diagnose zal maken. De leek heeft, tot de doctor komt, niets anders te doen dan het hoofd laag en op zijde te leggen en den lijder tien minuten te laten liggen, languit op den grond, ook al is het bewustzijn teruggekeerd. De kleeren moeten worden losgemaakt en voor frissche lucht moet worden gezorgd. Men kan laten ruiken aan vliegende geest (salmiak) en wanneer de lijder weer tot bewustzijn is gekomen, koffie, thee of wijn laten drinken. Men laat den patiënt nooit drinken als hij buiten kennis is. Bij braken, moet het hoofd op zijde gehouden worden. („De Gezondheid") Een heele stad in één gebouw. Binnenkort, aldus „De aarde en haar volken", zal Chicago er trotsch op kunnen gaan, het grootste hotel ter wereld te bezitten; feitelijk zal 't geen hotel meer kunnen heeten, maar een stad op zichzelf. Want dit gebouw zal in vijf verschillende blokken ge* bouwd worden, en 4000 kamers bevat ten. Verder zal het een schouwburg* zaal bevatten, waar ruimte is voor 2500 toeschouwers. Ten behoeve van die logeergasten, die hun eigen eten willen bereiden, zullen er 400 kleine keukens bijge bouwd worden, terwijl een apart blok van 16 verdiepingen voor celiba* tairen wordt ingericht. T O O N E E L. Stadsschouwburg. Sprookjesmatinée's. Evenals vorige jaren komt Mevr. Hopman Kwast met hare zangklassen eenige sprook jesmatinée's geven in den Stadsschouwburg al hier. Zondag a.s. 3 October zal de eerste der voorstellingen plaats hebben. Opgevoerd zal worden: Roodkapje en de Wolf, Sprookje van Moeder de Gans, muziek van Mevr. N. C. HopmanKwast. Deze alom bekende en met groote zorg voorbereide voorstelling vangt aan des namiddags om 2 uur. Accotnpagna- trice Mej. Henny Poelman. Er wacht den kinderen dus weer een heel genot. MUZIEK. Lisa en Sven Scholander. Het zal voor velen een verrassende tijding zijn, dat de be minde Zweedsche luitzanger Sven Scliolander binnenkort weder onder directie van impre sario Felix Augustin een tournée door ons land komt maken, en wel thans, evenals in vroeger jaren, te zamen met zijn dochter Lisa, wier fijne en geestige zang- en voordrachts kunst ook in Nederland zooveel bewondering verwekte. Tot heden zijn de volgende concerten vast gesteld: 3 October* Den Haag (Kamermuziek- vereeniging), 5 Amsterdam, 6 Bussum, 7 Eind hoven, 12 Groningen, 13 Assen, 14 Hengelo (JLioncertvereeniging), 16 Hilversum, 19 Nijme gen, 21 Utrecht, 22 Haarlem, 25 Delft, 26 Mid delburg, 27 Dordrecht, 28 Leiden, 29 Schie dam, 1 November Leeuwarden, 2 Zwolle, 3 Zutphen, 4 Enschedé (Kunstgenootschap), 5 Baarn, 14 Deventer, 15 Amersfoort, 16 Apel doorn. KË8K-AUËNDA Zondag 3 October. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer, n.m. 5 uur dezelfde. JONGELIEDEN-S AMEN KOMST in gebouw „Maranatha", voorm. 10 uur, de Heer H. Bijkerk, van Haarlem. Donderdag 7 Oct. Gebouw „Maranatha", Donkere laan, 's av. 8 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer. Bijbellezing, GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. GEM., voorm. 10 uur, de Heer Kip. Theol. Gand. te 's Hertogenbosch. Collecte voor de Protestantsche Kerken in Frankrijk. HAARLEM. REL. SOC. VERBOND afdeeling Haarlem in geb. „de Nijverheid", Jansstr. v.m. 10 1/2 uur. Spreekster: Mevr. Tjaden van der Vlies (Enka). Onderwerp: Om het gewin. Handelingen 16 19. BURGERLIJKE STAND van 25 t. e. m. 30 Sept. Geboren: d. van H. Smidt van Gelder en M. Vas Visser; z. van J. W. Rouwenhost en H. E. van'der Maas; z. van P. de Vos en J. F. de Troije, wonende te 's Hertogenbosch; z. van G. van Kesteren en M. M. Castien; d. van C. Oudolf en K. J. Pater; d. van E. J. Langeiaan en C. Stoop. Ondertrouwd: G. Hellewaard en A. Dui- ser; G. H. Schoonderbeek en H. A. Groot hand. Getrouwd: D. van Berge en W. J. Baas. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. Beukens, Kenne- merweg 3 Bloemendaal, een zilveren kinder armband; aan het Postkantoor te Bloemen daal, een zakmes; H. Bakker, Boschlaan 13 Bloemendaal, een zwart kinderhoedje; A. Doorn, Joh. Verhulstweg 13 Bloemendaal, een gebrand zilveren broche; W. Fonteijne, Bosch laan 29 Bloemendaal, een jongensjasje; Zwiersen, Rollandspad 11 O ver veen. een R. K. kerkboekje; Voet, Busken Huetlaan 1, Bloe- daal, een zakmes; G. Kuneman, Boschlaan 3 Bloemendaal, een portemonnaie; Koopman, Noordertuindorplaan 72. Ovcrveen, een gou den lorgnet; J. Vermeer, Bloemendaalscheweg 233 Overveen, een kinderportemonnaie; G. Hagen, Tuindorplaan'88 Overveen, een zwart konijn; aan het Bureau van Politie te Over veen, een verlakte ceintuur, een ceintuur, een zwarte sportriem, een sierhaarspeld, een roode haarstrik. Verloren voorwerpen. Verloren: een grijs jasje; een tramabonne ment, een sportriem, een fantasie broche, een damestaschje, een huissleutel, een portemon naie, een zilveren broche, een jongensjasje, een tienrittenkaart, een ceintuur, een tramabonne ment. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater KUNSTWATER IS NAMAAK

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2