Co SjJomalBiiiioirKi Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Wynhuys „de Guide Druyf' 134 Telefoon naariem Gemeentebestuur. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE KONING MACOMBE DE KONINGIN DER AARDE 14e Jaargang. ZATERDAO 23 OCTOBER 1920. No. 43 B10SHENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Voor een vol jaar. f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Kindercourant. Werk, zoo als de eerzuchtlgen. maar zonder eerzucht. Kan Gec Sec toor der Keuken Wiihelminal., O'veen, Te >pend van 10-3 uur. Postgiro No. 22882, retariaat: JULIANALAAN 319. |jnfrnn-¥innn»-»iri-niTTnn-»in-n«r-Tiirilfl| MENU A van 25 t/m 31 Oct. 1920 V,.» II.I.II.I I.U tl 111 Groentensoep Kalfsragout., andijvie, aardapp. Citroenvla 161" 1. 3530 O'veen Prijs Maandag 1 18 ct. 107 18 Dinsdag Bruine Boonensoep Gehakt, in kool, aardapp. Noorsch gerecht 18 97 18 Woensdag Vermicellisoep Varkensfilet, Postelein, aardapp. Broodpudding m. rhumsaus 18 108 18 Donderdag Windsorsoep Kalfslappen, spruitjes, aardapp. Parelgort met melk 18 109 18 Vrijdag Aardappelsoep 3 Gebakken bokking, bietensla, aardapp. m. botersaus Macaroni met appelmoes 18 95 18 Zaterdag Kerrysoep Rookworst, stamppot v. snijboonen met witte boonen Gembervla 18 97: 18 Zondag Kippensoep Kalfsgehakt, bloemk., aardappelen Chocoladepudding m. vanillesaus 20 123 18 HIJNII B Groenten,Aardappelen en soep of Toespijs, volgens dagmenu op werkdagen 's Zondags 't Middagm. wordt Zondags tusschen 12-2 b Aanmelding voor lidmaatschap bij de P meesteresse Julianalaan 308, Overveen, Tc Het Secretariaat wordt tijdelijk v genomen door Mej. M. E. VAN BOON, Julianalaan 3I9, Overvee 76 88 izorgd. enning »l. 1758 vaar- DER n. Het was jl. Donderdag de dag der begroo- tingsdebatten. van vele beschouwingen en wat dies meer zij. Te 10 uur reeds was de Raad aanwezig en alle heeren bevonden zich op het appèl. De Burgemeester was voorzitter. Zoo als men weet, is er één vacature, til. die van den heer Koolhoven. Begonnen werd met de Algemeene beschou wingen. De heer Noorman zeide, dat toen voor een jaar door hem en den heer van Kessel eenige algemeene beschouwingen bij het be- handelen van de gemeentebegrooting wer den gehouden, door een lid alleen de op merking werd gemaakt dat de heeren nu nog niet moesten denken Amerika o ntdekt te hebben. Spr. denkt of vooronderstelt, dat dat lid toen bedoelde, dat er niets nieuws was gezegd of naar voren gebracht. Het is mogelijk, aldus vervolgt spr., dat wij niets niéuws naar voren hebben gebracht, doch bekende zaken kunnen toch nog wel eens nieuw voor ons en anderen zijn. En 't is zeker goed dat bij 't behandelen van een zoo belang rijke begrooting als deze, de groote lijnen wel eens nader bezien mogen worden. Onder de zaken welke spr. naar voren wilde BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. van vóór 1650 4 Groote Markt, enz. Uoorlam Het oudste, vertrouwdste adres van 300 jaren hèr. De grootste Zaak uit deze Streken met het talrijkst Personeel. SPECIALITEIT IN ROODE WIJNEN BOL RGOGNE p. tl. 2.00 - 2.25 2.50 - 2.60 2.75 2.90 3.00 3.30 - 3.60 3.80 5.40 - 5.60 - 6.25 - 6.50 7.00 7.25 (Jaren 1917. 1915, 1914, 1911, 1904, 1895) van de meest bekende en gezochtste Wijnstreken en Chateaux Bezorging franco in de kelders of aan huis. Contant 2 pCt. Bij 45 fl. gesorteerd worden 43 en bij 300 fl. slechts 280 berekend. VRAAGT ONZE VOLLEDIGE PRIJSBOEKEN. brengen wil hij eerst noemen onze gemeente- lijke Grondpoiitiek. Spr. had bij het behandelen der' vorige begrooting niet kunnen denken, dat onze gemeenteraad reeds zoo spoedig een Ge meentelijk Grondbedrijf zou oprichten. Een bewijs, dat door de Raad de noodzakelijkheid hiervan gevoeld werd is hierin zeker gelegen. Over de werking van dit Grondbedrijf is spr. echter nog niet gerust, gezien de resultaten van de exploitatie van de gronden, welke reeds nu het eigendom van de Gemeente zijn. Spr. zegt exploitatie, maar moest eigenlijk zeggen: van het niet exploiteeren dezer gronden. Zeker zal natuurlijk een gedeelte van het exploitee ren op den weg gelegen hebben van de Ter reincommissie, doch gezien en ondervonden hebbende de weinige zeggenschap welke zulk een Commissie heeft, kan en kon dit moeilijk anders verwacht worden. Spr. hoopt dat aan 't hoofd van de Commis sie voor 't Gemeentelijk Grondbedrijf een man zal komen, die hart voor deze zaak zal bezit ten; want zeker zitten er voor onze Gemeente perspectieven in een goede krachtdadige ex ploitatie. Hij denkt daarbij niet alleen aan koop en Eerkoop van terreinen voor villabouw, doch ook aan terreinen voor Volkshuisvesting en aan Industrie. De winsten van dit bedrijf kunnen dienen voor de bedragen welke de Gemeente moet bijpassen in de exploitatiekosten van de bouw- vereenigingen. want men frekent er op, dat in de toekomst bedragen zullen gevraagd worden voor de dekking der exploitatiekosten der vereenigingen. Zelfs zal het noodig blijken, dat de Gemeente huurbijslagen geeft voor de huren der areiderswoningen, gezien de eischen welke de tegenwoordige Regeering aan de huren stelt. Z. i. kan door een doelmatig koo- pen en verkoopen van gronden door het grond bedrijf, een winsf worden gemaakt, welke dan nuttig besteed kan worden. Wat volkshuisvesting betreft, gelooft spr. zeker dat wij op den goeden weg zijn. De Ge meenteraad heeft in'de laatste maanden blijk gegeven hierin den goeden kant op te gaan. Toch moet spr. er op wijzen, dat noodig in Bloemendaal meerdere gronden beschikbaar' moeten komen. Het is te hopen, dat het grond bedrijf ook voor deze zaak een open oog zal hebben. In de tweede plaats wilde spr. iets nader over onze belastingheffing zeggen. Wei is waar is op aandringen van spr. en den heer Schultz aan de Financieele Commissie opdracht gege ven te onderzoeken of progressieve heffing voor onze Gemeente wenscheiijk is. doch tot nu toe heeft deze Commissie nog geen rapport GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM. VANAF HEDEN 4e Deel van Monumentaal Film-kunstwerk. Nog kunt gij beginnen. Iedere afdeeiing is een compleet verhaal. De ensceneering, het innemende spel van Mia May, de krachttoeren van Consul Madzen, kortom het geheel is verrukkelijk en bewijst dan ook meer en meer DE FILM voor het goede publiek te zijn. Avond aan avond uitverkocht. Nooit had een film een dergelijk succes. uitgebracht en gezien de samenstelling van de Commissie, is spr. niet erg hoopvol op een eenstemmig gunstig advies. Dit zou jammer zijn, want jaar op jaar stijgen de uitgaven der Gemeente in verband met de noodzakelijke uitgaven voor onderwijs en opvoeding, en an dere sociale wetten. Daarom kunnen progres sief hoog opklimmende belastingen niet gemist worden. Het gaat niet aan ons allen hiervoor n^ar een vast percentage aan te slaan. Iemand die een hoog inkomen geniet, kan zeker en gemak kelijker een hooger percentage betalen dan iemand die een laag inkomen heeft een laag percentage, want eerstgenoemde betaalt in den regel van zijn overvloed. Zoo is spr. een geval bekend van iemand, thans inwoner onzer Geeente, die hier thans v rij kan wonen, doordat hij hier zooveel minder belasting betaalt dan in zijn vorige woonplaats, n.l. een arme Gemeente. Op die manier voert onze Gemeente een beiasting- roofbouw op de andere armere gemeenten. Een sterke progressieve belasting zal in onze Ge meente zeker op zijn plaats zijn. De voordee- len voor de bewoners boven die van arme ge meenten, blijven dan nog even goed, b.v. de ligging, verbindingen, natuur, etc. De Voorzitter valt hier den spreker in de rede, met de opmerking, dat ook zijn be sprekingen buiten de begrooting omgaan. De heer Noorman ziet daarna onder pro test van het woord af. De heer Van Kessel drukt zijn verwon dering uit over het feit, dat de Voorzitter den heer Noorman het woord heeft ontnomen, waardoor het houden van algemeene beschou wingen onmogelijk wordt. Spr. vindt dat de lieer Noorman volkomen gelijk heeft. De heer Schultz sluit zich hierbij aan. De Voorzit'ter antwoordt, dat hetgeen door den heer Noorman gezegd is, buiten de begrooting omgaat. Als hij deze punten bespre ken wil, dart bestaat daar later afzonderlijk wel de gelegenheid voor. De heer Van Kessel neemt daarna het woord en brengt in herinnering hoe in de ver gadering van 2 November 1918 en bij de laat ste begrooting door den Voorzitter gezegd was, dat de oorlog zijn invloed op de gemeen- te-financiën had laten gelden en het heeft spr. genoegen gedaan op te merken, dat B. en W. in deze hulde verdienen, benevens de ambtena ren. die het College ter zijde staan. Nadat spr. eenige posten van de begrooting had behan deld, drukte hij zijn leedwezen er over uit, dat B. en W. te weinig rekening houden met de belangen van de partij, die spr. in den Raad vertegenwoordigt, hetgeen zich afspiegelt in de benoeming der ambtenaren. Ten slotte hoopte spr. dat deze begrooting goede gevolgen moge hebben en dat de ver standhouding tusschen B. en W. onderling en tusschen den Raad een goede en vruchtbare moge zijn. De heer Schultz brengt de verpleging in de ziekenhuizen ter sprake. Ook verleden jaar heeft spr. dit gedaan en toen is hem geant woord dat B. en W. met het provinciaal be stuur zich hierover in verbinding zouden stel len. Spr. vraagt hoe het daarmede nu staat. De Voorzitter zegt, dat dit bij het betreffende punt ter sprake zal komen. De heer Schultz betreurt het, dat bij deze besprekingen naar voren is gekomen de kwes tie: katholieken benoemen, ja of neen. Spr. zou niet gaarne den indruk willen vestigen, dat hij geen katholieken benoemd wil hebben, maar spr. wil alleen letten op bekwaamheid en ge schiktheid. Hiermede zijn de algemeene beschouwingen geëindigd en begonnen wordt met de Uitgaven (te beginnen met no. 49). De volgnommers 49 tot en met 53 worden goedgekeurd. Bij volgnummer 54: jaarwedden ambtenaren secretarie, zegt de heer Schultz het ge- wenscht te vinden een algeheele salarisregeling ter hand te nemen en deze in de Salaris-Com missie te brengen. De heer Van Kessel beaamt dit en wil een salarisherziening in de Commissie van overleg brengen en dan de eventueele verhoo gingen van terugwerkende kracht maken. De heer Schultz ondersteunt dit denk- beeld. Het voorstel van het Dagelijksch Bestuur om in afwachting hiervan het salaris van een der dames typistes van 1000.tot 1400.-^ te verhoogen, wordt na eenige discussie ver worpen. Een adre van verschillende gemeente-ambte naren inzake toeslag op de huur hunner wo-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1