VICTORIA - WATER Plaatselijk Nieuws. Oberlahnstein. Hingen, gaat naar B. en W. om prae-atlvies. Idem betreffende het adres om kindertoeslag. Voign. 54 wordt daarna goedgekeurd. Bij volgnummer 82: jaarwedde opzichter- teekenaars, wordt o. in. de opmerking ge maakt, dat het bedrag van 9000.— voor tij delijke krachten vrij hoog is, waarbij de Voor zitter opmerkt, dat er veel werk is op dit oogenbllk en vooral aan den zeeweg, het Bloe- merrdaalsche bosch, enz. De post wordt goedgekeurd. Een voorstel van den heer Van Neder- h a s s e i t om deze som over de verschillen de werken te verdeelen, wordt aangenomen. Een voorstel om het salaris van den adjunct- teëitenaar J. Th. van Steenwijk met 75 pCt. te verhoogen, wordt naar de Salaris-Commissie verwezen. Verder wordt vlgn. 82 goedgekeurd. Bij volgn. 86: Onderhoud van wegen en voetpaden, merkt de heer Van Kessel op, dat met vernieuwing der wegen zoo weinig mogelijk in den zomer behoort te worden be gonnen, waarop de Voorzitter ant woordt, dat reeds in die richting gewerkt wordt. Dr. Born water maakt bezwaren tegen de hooge uitgaven voor verbetering en dringt op zuinigheid aan, hoeveel hij ook ge voelt voor een goeil onderhoud der wegen. De post is dit jaar een kleine 50,000 gulden hooger dan verleden jaar. Dergelijke sprongen vindt spr. niet onbedenkelijk. Dg heer Hogenbirk is dezelide meening toegedaan. De heer Van Nederhasselt ver klaart niet geheel tevreden te zijn over enkele voetpaden in Aerdenhout, die niet meer te be- loopen zijn. Verder klaagt spr. over eenige wegen, die wegens het ontbreken van boomen bij sterke zonneschijn onbegaanbaar zijn door het gebrek aan schaduw. Misschien kan de ge meente zich met de provincie in verbinding stellen over het aanplanten van boomen? Ook het rijwielpad bij den Vogelenzangscheweg wordt naar sprekers meening niet zoodanig behandeld, dat het spoedig in gebruik kan worden genomen. De heer De Roo van Alderwe- r e 11 betoogt, dat bij de bestrating te kwistig met zand wordt gewerkt, hetgeen ook op het Wegencongres werd opgemerkt en daar ge noemd: 't met den mantel der liefde bedekken' De wethouder De Waal Malefijt beantwoordt uitvoerig de verschillende opmer kingen, waarna de heer Dr. Bornwater xoorstelt den post van 78,900 te brengen op 6P.000. Na eenige discussie wordt dit voorstel aan genomen met 84 sfemmen. Aan de deskun dige ambtenaren zal worden overgelaten op welke wegen zal worden bezuinigd. Bij volgn. 87: Onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen, stelt de heer Van Ne derhasselt voor om 450.— uit te trek ken voor het plaatsen van boomen aan de Von dellaan, hetgeen voor de huizen daar geen be zwaren oplevert, en deze laan tot een prach tige allée zal maken. B. en W. zullen zich hieromtrent nader met den heer Springer verstaan. De heer De Roo van Alderwe- r e 11 stelt voor om den post loonen voor tij delijke werkzaamheden van 10,000 op 5000 gul den te brengen. Het voorstel wordt na ampele discussie in steihming gebracht. De stemmen staken, 6— Daarna wordt volgn. 87 goedgekeurd. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt eenigen tijd gesproken over de uitgaven voor het levensmiddelenbe- drijf (volgn. 98), of hierin ook bezuinigingen te treffen zijn, in welke mate de vischvoorzie- ning aan de verwachting beantwoordt, waar over men wel tevreden blijkt, waarna het be drag 18,000) voor dit bedrijf uitgetrokken, goedgekeurd wordt. De volgnummers 99 en 100, jaarwedden van den inspecteur en de agenten van politie, wordt vastgesteld op 85,450. De heer De Roo van Alderwerelt had met klem betoogd dat de politie hem veel te duur uit kwam voor een gemeente van slechts 10,000 zielen en dat de agenten niets te doen hadden. Ze werden er dik en vet van. De Voorzitter antwoordt, dat de politie goed loopt en dan hoort men niets. Bij een goed geoliede machine gaat het evenzoo. In verband met het invoeren van den 8-uren- dag is het aantal agenten vermeerderd moeten worden. De heer D e R o o herhaalt zijn bedenkingen, doch legt zich ten slotte zuchtend bij de zaak neer. Bij volgn. 115: kosten der Burgerwacht 1000.waarvan het Rijk 500.ver goedt) stelt de Financieele Commissie voor dit bedrag te schrappen. De heer S c h u 11 z zegt, dat het instand houden der Burgerwacht hem absoluut onnoo- dig voorkomt, te meer nu de politie is ver sterkt. Het voorstel wordt in stemming gebracht en verworpen met 2 stemmen vóór, die der hoeren Schultz en Noorman. Volgnummer 115 wordt goedgekeurd. De kosten der plaatselijke gezondheidspoli- tie worden vastgesteld op 28,695. Op voor stel van Dr. Bornwater wordt vast gesteld aan de schoolartsen per lokaal 25 uit te keeren in plaats van 20, en aan den tijde- lijken tandarts 300 in plaats van 250. Bij het hoofdstuk onderwijs vraagt de heer H o g e n b I r k of er al pogingen zijn aan gewend om de gemeente Bloemendaal in de eerste klasse geplaatst te krijgen. De Voor zitter knikt toestemmend en zegt, dat op het verzoek nog geen antwoord is gekregen. Een parig wordt daarop besloten, indien geen ant woord komt, het verzoek nogmaals te doen. De kosten van het onderwijs worden daar na vastgesteld op 107,467. Bij volgn. 141: kosten van verpleging enz., betoogt Dr. Bornwater de groote noodzakelijkheid van het bouwen van een ba rak voor besmettelijke ziekten, omdat in de ziekenhuizen te Haarlem dikwijls plaatsgcnrek bestaat en de verpleging bij den patiënt 'huis veelal hoogst onvoldoende is. De Voorzitter bestrijdt het denk beeld, omdat de kosten te hoog zijn en de ver pleging nooit zoo goed is als in een ziekenhuis te Haarlem. De heer Schultz steunt het betoog van I)r. Bornwater en vraagt of de provincie er ook iets aan doet. Niets, antwoordt de Voorzitter. De heer Schultz zegt verder, dat hem beter lijkt een barak, al zal daar alles dan niet volkomen in de puntjes zijn, dan in het ge heel niets. De gemeeutenaren mogen niet de dupe worden van den onwil van Ged. Staten. Dr. Bornwater verklaart zich gaarne bereid om een plan te ontwerpen hoe het best een barak kan worden opgericht en daartoe met het „Witte Kruis" confereeren. Reeds vroeger was een dergelijk plan gemaakt, maar stuitte toen af op de groote kosten. De Voorzitter aanvaardt dankbaar dit denkbeeld. Dr. Bornwater zal dus in een volgende zitting met een barak-plan komen. Bij het hoofdstuk kosten van het armwezen, enz., bepleit de heer V an Kessel de instelling' van een Burgerlijk Armbestuur, het geen door den Voorzitter en den heer Hogenbirk onnoodig wordt geacht, waarna de heer Van Kessel zich hier mede vereenigde. Er zijn te weinig armen in de gemeente en de kerkelijke armbesturen ver vullen hun taak zeer bevredigend. Bij volgn. 161subsidiën, stelt de heer H o- g en b i r k voor om voor de bewaarschool der Borski-Sillemstichting, het bedrag pei leerling van 6.— te brengen oo 10.—. Zon der bespreking besluit de Raad aldus. Alle voorgestelde subsidiën worden goedge keurd tot een gezamenlijk bedrag van ƒ3997. Bij. volgn. 179: verbreeden vati wegen, steil de heer Van Nederhasselt voor om het bedrag ad 93,500, benoodigd voor het ver breeden en opnieuw verharden van het ge- gedeelte van den Zandvoorterweg, gelegen tusschen de Van Lennepweg en de grens van Zandvoort, voorloopig aan te houden, tot de plannen hieromtrent den Raad worden voorge legd. Aldus wordt besloten en tevens om het bedrag van 25,800, benoodigd voor het koo- pen van grond langs den Zandvoorterweg te schrappen. Een voorstel van den heer Van K e s- s e om bet bedrag van 50,000 voor het aan leggen van wegen in het Bloemendaalsche Bosch terug te brengen tot 10,000, werd ver worpen. De heer De Roo van Alderwe relt stelt voor dit jaar aan het bosch 25,000 te verwerken, 't Werd aangenomen. De aangevraagde 4000 voor verbreeding van den Brederodeweg werd geschrapt. Daarna was aan de orde de begrooting van de Waterleiding, die onveranderd werd goed gekeurd. Inkomsten. Bij den post Hoofdelijken Omslag bepleitte de heer Bornwater de vaststelling van een kohier, loopende van 1 Mei tot 1 Mei. Be sloten werd dit punt te verwijzen naar de Fi nancieele Commissie. De andere posten gaven geen aanleiding tot nadere bespreking, waarna de geheele begroo ting met algemeene stmmen werd goedge keurd. BLOEMENDAAL. De Vereeniging voor Bloembollencultuur, afdëeling Overveen-Bloemendaal, heeft het voornemen, om bij voldoende deelname, in de maand Februari alhier een tentoonstelling te hou'den van bloeiende bol- en knolgewassen. Voor de inzenders (alleen leden dier Vereeni ging kunnen hieraan deelnemen) zullen prijzen beschikbaar gesteld worden. Deze prijzen be staan uit kunstvoorwerpen. De tentoonstelling zal in drie groepen verdeeld worden. De Ie groep zal bestaan uit hyacinthen in potten of pannen. Tweede groep: Tulpen in potten of pannen. 3e groep: Narcissen, bijgoed, enz. Algemeene vergadering der B. G. V. De Bloemendaalsche Gymnastiekvereniging hield Vrijdagavond 15 October een algemeene ver gadering in Rusthoek alhier. Op enkele na, waren alle leden aanwezig. Om kwart over acht opende de voorzitter de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Nadat door den secretaris de notulen van de vorige verga dering waren voorgelezen, werd het een en ander voorgesteld en besproken. Als hoofdpunt der agenda kwam ter tafel het houden van een uitvoering dezen winter. Voorgesteld werd, daar de zaal het vorige jaar overvol met be langstellenden was, dit jaar twee uitvoeringen te geven. Deze zouden dan gehouden kunnen worden op 2 en 5 Februari e.k. Het voorstel werd goedgekeurd. Hierna werd het program ma voor de uitvoeringen voorgelezen en nauw keurig besproken. Het is weer een flink pro gramma en door den leider, den heer P. A. Kok, goed in elkaar gezet. Het belooft dus weer wat te worden. Verschillende commissies wer den gevormd, zooals toestelcommissie, con trole-commissie, enz. Na de thee werd gespro ken over de 3de afstandsmarsch voor heeren en besloten deze te doen plaats hebben op 24 October a.s. Er moet geloopen worden 3U K.M. in 6 uur. Na de rondvraag werd de vergadering te kwart over tien gesloten. Uitbreiding politiecorps. De heeren K. Moerman, politieagent te Tiel, H. M. van Kleeff, politieagent te Baam, en W. Voerman, politie agent te Ferwerderadeel (Fr.) zijn alhier be noemd tot agent van politie. Maandagavond j.l. hielden de afdeelingen Bloemendaal-Santpoort van de S. D. A. P., den C. N. A„ de Bond van personeel in Overheids dienst en de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, afd. Santpoort, een open bare vergadering in Hotel Vreeburg alhier, onder voorzitterschap van den heer J. G. Klomp, terwijl het Arbeiders-zangkoor „Zang- lust", dat langen tijd geleden alhier een goed gedaagde uitvoering gaf, haar medewerking ook dezen avond verleende en bij tusschenpoo- zen eenige zangnummers ten beste gaf. De heer J. Loopuit, van Amsterdam hield een rede over „De moderne vakbeweging". Uitslag van den gehouden Onderlingen Schietwedstrijd der Vereeniging „Bloemendaal- Commando". Er waren zeer fraaie geschen- -ken voor dezen wedstrijd uitgeloofd, o.a. door den Voorzitter der Vereeniging den heer A. Koolhoven, een Zilverbeker als wisselprijs ter herinnering van het 20-jarig bestaan der Ver eeniging. Deze werd behaald door de heer C. J. Lindeman met 181 punten. Eere-wedstrijd. 1 .A. J. Hekker 111 p. 2. J. Lindeman 110 p. 3. D. C. Houtgraaf Dzn. 110 p. 4. J. A. van Buggenum. 106 p. 5. A. B. Lindeman 105 p. 6. C. J. Lindeman 104 p. 7. F. van Buggenum 69 p. 8' A. G. Kruup 93 p. 9. Th. B. M. Sta- chelhausen 93 p. Personeele-wedstrijd. 1. A. J. Hekker 43 p. 2. W. Hoogenstein 42 p. 3. A. B. Lindeman 41 p. 4. Mej. Houtgraaf-Kóh- ler 41 p. 5. J. Lindemam 41 p. 6. J. A. van Buggenum 41 p. 7. D. C. Houtgraaf Dzn. 41 p. 8. R. de Jong 40 p. 9. H- Kóning 40 p. 10. P. Langendonk 39 p. 11. P. v. d. Nobelen 38 p. 12. C. J. Lindeman 38 p. 13. F. Kruup. 38 p. 14. H. Vader 36 p. 15. Th. B. M.Stachelhausen 35 p. Vrije baan wedstrijd. 1. C. J. Lindeman 30 p. 2. W. Hoogenstein 29 p. 3. H. Kóning 29 p. 4. J. Lindeman 28 p. 5. J. A. van Buggenum 28 p. 6. Th. B. M. Sta- chelhausen 28 p. 7. D. C. Houtgraaf Dzn. 28 p. 8. A. Kruup 28 p. 9. A. J. Hekker 27 p. 10 C. W. Meerdink 27 p. Competitiewedstrijd. 1. D. C. Houtgraaf Dzn. 433 p. 2. J. Lindeman 432 p. 3. J. A. van Buggenum 420 p. 4. C. J. Lindeman 411 p. 5. C. W. Meerdink 408 p. 6. A. J. Hekker 401 p. 7. F. Koelemij 395 p. 8. A. van Buggenum 387 p. 9. Mej. Houtgraaf- Kölher 384 p. 10. R. Preenen 382 p. Moedercursus. Woensdag a.s., des avonds ten 8 uur zal in Hotel „Vreeburg", onder lei ding van Dr. R. J. Leendertz, een moedercur sus aanvangen. Voor verdere bijzonderheden leze men de annonce in dit nummer. Gaarne wekken wij allen, die belangstelling voor zulk een moedercursus voelen, op, dezen interes santen leergang van dr. Leendertz te gaan bij wonen. Het zal leerzaam en onderhoudend zijn, daarvoor staat ons de naam van den leider borg. SANTPOORT. De patiënten van het Prov. Ziekenhuis al hier hebben Donderdagavond weer eens geno ten. Aandachtig werd geluisterd naar de uit stekende muziek, gegeven door het strijkor kest van Haarlem's Muziekkorps, directeur de heer N. Gerharz. Na ieder nummer klonk een welverdiend ap plaus door de zaal. Na afloop van het goedgeslaagde concert, keerden de patiënten zeer voldaan naar hun vertrekken terug. Vrijdagmorgen van de vorige week haalde de heer Van B. zijn motorfiets uil de naast zijn huiS liggende schuur, zette de motor aan en wilde wegrijden. Doordat echter de gashendel op een te hooge versnelling stond, vloog de motorfiets plotseling met een enorme snelheid vooruit. Door de harde vaart kon de heer Van B. geen bocht maken en reed met een vaart van ongeveer 20 K.M. tegen een inuur der villa van den heer Van W. op. De bestuurder werd van het motorrijwiel geslingerd en kwain met een harden smak tegen den muur aan, waarna hij roerloos op den grond bleef liggen. Door eenige personen werd de verongelukte opgenomen en naar huis gedragen. Dr. De Groot, die inmiddels ontboden was, constateer de, na den ongelukkige onderzocht te hebben, een ernstige schedelbreuk. Als men bij een der villa's in de omgeving van het Prov. Ziekenhuis moet wezen en men weet den naam der bewoners niet, maar wel het huisnummer, dan is het zeer lastig zoeken om het nummer te ontcijferen. Deze zijn n.l. zoo klein geschilderd, dat men ze onmogelijk van af den weg zien kan. Zeer onpractisch. MUZIEK. Erna Rubinstein. Op veelvuldig verzoek zal Erna Rubinstein na haar sensationeel suc ces, nog een tweede, tevens Afscheids-concert geven op Zondag 31 October, halfdrie, in den Schouwburg Jansweg te Haarlem. Marcel van Gooi zal begeleiden. VAN HIER EN DAAR. Een zonderlinge Staking. „Vox Medico- rum" schrijft: Aan het Flower Hospitaal" te New-York waren enkele personen verbonden, die tegen een premie van 500 francs zich bloed aftappen lieten, ingeval bij operaties te veel bloedverlies optrad, zoodat dit den dood ten gevolge zou kunnen hebben. Eenigen tijd ge leden eischten deze bloedgevers 700 francs, met het oog op de dure omstandigheden. Dit werd hun toegestaan. Doch onlangs, toen een operatie aan den gang was, eischte de aan wezige „bloedgever" 1000 frs. of anders geen bloed. Zijn collega's gingen hiermede accoord. Daar direct ingrijpen bij deze operatie natuur lijk noodzakelijk was, ontblootte een der ver pleegsters haar arm om zich bloed te laten aftappen. Zeven andere zusters stelden zich gratis beschikbaar voor volgende operaties. De staking was verloren. Anonymiteit der krantenschrljvers. Ovei de anonymiteit der journalisten, de kwestie, die op het te Rotterdam gehouden Journalis tencongres ter sprake kwam schrijft de geestige „Dagboek"-schrijver van „De Tele graaf": De anonymiteit in de pers is natuurlijk net zoo min een kwestie als de sociale en andere kwesties, die de menschheid eenvoudig heeft uitgevonden om er over te kunnen kletsen. Heeft dr. Kuyper ooit een driestar ondertee kend? En Charles Boissevain ooit een „Van dag-tot-dag"? Teekende De Koo ooit een van zijp artikelen? Wist heel Nederland niet na het eerste „Onder de Menschen", dat Brusse de schrijver er van was? En als ik het struik gewas van een Tooneelkroniek in de Rotter dammer doorgeworsteld ben en ik sta in eens op een open plek vol zonneschijn, weet ik dan niet dat Johan de Meester het ding schreef? Maar vraagt, aan den anderen kant, ooit iemand, wie de honderd en een hoofdartikelen schrijft, die dagelijks in de Nederlandsche kran ten verschijnen? Breekt men zich het hoofd met de vraag naar de namen der gezellige oude dames die de Haagsche Post volschrijven? Men leest ze zooals een koe het gras in een weiland afscheert en gaat daarna welgemoed naar den schouwburg Of een tukje doen. Wat dikwijls hetzelfde is. En welk een debacle als al die artikelen geteekend waren? ledereen zou direct naar de onderteekening kijken en mompelen: „alweer die vervelende vent" en aan de gemengde berichten beginnen. Nu ze niet geteekend zijn, begint ieder ze te lezen en soms leest-ie ze heelemaal uit ook. Ik ben dus vlait voor de anonymiteit en nu ik al de koppen der gezamenlijke Nederlandsche hoofdredac teuren in „Het Leven" gezien heb, zou ik zelfs den Journalistenkring willen voorstellen het dragen van maskers verplichtend te stellen. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater KUNSTWATER IS NAMAAK

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2