Karpetten I ..Het TabaMaf Algem. Muziekhande MU ZIEKT ASSCHEN s Prima Axminster f ill. Jac. Bloemend. Weekblad Eiken Hakhout J. Th. KORT LOOPERS - LINOLEUMS 1 Bijvoegsel van het van Zaterdag 20 November. H. Bolsenbroek Houtverkooping Wit en Jaeger Flanel Sportflanel Baai en Multon A. H. VAN DER STEUR Jr. io W. Alphenaar, Kruisweg 49 - Tel. 1532 doozen Luxe Postpapier L. S. T Heden Ontvangen! 12 els vanaf f 85.- V No. 47. LETTEREN EN KUNST. Het masker. De lezeressen en lezers van ons blad allen ongetwuieid vrienuen aer kunst wisten waarsenynujk met, uat er te Haarlem op het oogenunk een heel mooie verzameling van wernen van Jan Toorop te zien is. Vveinu, laten wij het hun aan mogen vertellen: ln de Meestenotteiaan, het ou de artisien zoo be kende zijstraatje van den Dreet, waar ver- scntiuene Maariemsche artisten hun atelier heboen, is door een sympathieke groep jon- gemenschen een keurige tentoonstellingszaal ingericht. Men gaat twn meenen No 0) een hek door, links een groote deur in, iets van een paknuis, een schuur of zoo, zou men zeggen. Maar jawel, eenmaal binnen, staat men ineens in een opvallend mooie en ruime tentoonstel lingszaal. bn in die werkelijk verrassend goed ingerichte zaal vindt men een aantal merk waardige wernen van Toorop tentoongesteld. Een Kranig stukje van ueze sympathieke jonge- menschen fhet is bijna een pleonasme: „sym pathiek'' en „jongeinenschen'die zich, wars van uiterujk namenvertoon, onaer oen groep- naam „net Masner vereenigd neuoeu, oin daar, in die tip-top ïngericnte zaai, lentoon- steningen, lezingen, concerten enz. te geven, een kranig stukje, oeuoeien wij, om zoo maar ineens eventjes met werk van ioorop voor den dag te kouten. Dat oeiooit wat! Vvu oeveien dan ook dat „Masker in u auer oeiaitgsiemng aan. net verdient het. Achter dat masker is levensiust, en uuri, en zeuvertrouwvn, en ueiue voor wat het meest van aues ter werem onze lieide waard is: ue kunst. Zoouat we maar zeggen wnien: hsioemenuaiers, neemt een trammetje, stap uit in het tvenauparg, stap over op de Ceintuurbaan, en aan ue nazcpaiersiaan er weer uit. Het kieine straatje daarnaast is de Meesterlotteiaan. De tentoonstelling is tot 26 November open, aageiijgs van 10 tot 4 uur. Dus afgesproken? u gaat eens een kijkje nemen. Het behoort tot het beste wat er op het oogenblik in heel Haarlem te zien is. Een nieuwe bundel verzen van Hélène Swarth. „Late Rozen", Gedichten van Hélène Swarth, uitgave van J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Wie dit keurig verzorgde boekje, met een rozen strooienden rozelaar op het omslag, ter hand neemt, zal zulks doen in de verwachting, de milde, teedere stemmingen van een ge moed, dat den levensheuvel stil-vredig af daalt, verklankt te vinden. Is er niet iets onuitzegbaar feeders in late rozen, in de bloem, die, ten spijt van regen en najaarsguurheid, den tuin nog blijft doorbloeien met rood en geel en wit van zwanendons, die de kwijnende perken en paden bestrooit met de kleuren van ongereptheid en lieide? Die dat doet voor het aangezicht van den winter? En toch zal de lezer zich er op te hebben voorbereiden, dat dit bundeltje van Hélène Swarth niets van die teederheid brengt. Smart, wanhoop, liefdepijn, levensmoeheid zijn de stuwingen die deze dichterlijke zeg gingen voortbrachten. Een enkel voorbeeld: Waarom? Waarom ik blijf dit vreugd'loos leven dragen, Dat, zwaar en eenzaam, héél geen leven is, Maar stage pijn van hongerbleek gemis, Waarom ik niet dien eenen stap durf wagen Om 't weg te werpen in de duisternis Van 't vijverzwart zijn de oude Bijbelsagen Van 't Vuur, dat niet wordt uitgebluscht, van 't knagen Des Worms voor mij nog vol beduidenis? Neen, doch uw ziel, die wil ik niet belasten Met deze doodzonde en dit zelfverwijt. Nog liever laat mijn kreunend hart ik vasten En wacht den morgen, de oogen slaaploos-wijd En voel vergeefs mijn leege handen tasten Naar wien 'k verloor voor leve' en eeuwigheid. Opgewekt en opwekkend is de geest van dit bundeltje dan ook niet en toch weet Hélène Swarth op dezen achtergrond van somberheid hier en daar een beeld te geven, dat aan het kleurrijke van rozen doet denken, b.v.: Een vogel Een vogel verdoolde in mijn kamerkijn, Hij fladderde bang, hij wou buiten zijn. Hfj klapwiekte al tegen het spiegelglas, Waar de weerschijn van wieglende boomen was. Daar sloeg hij, verwonderd, zijn vleugelen wond. Tot hij plots weer den weg naar den hemel vond. Zoo fladdert en klapwiekt mijn angstvolle ziel, Die in 't leven op aarde uit den hemel viel. Zij slaat aan den weerschijn haar vleugelen wond O, dat zij den weg naar den hemel weer vond! Het bundeltje sluit met een gedicht voor Ko ningin Elisabeth van België en een voor Willem Kloos, ter gelegenheid van zijn zestigsten ver jaardag. Een merkwaardig boek. Zoo mag zondei twijfel wel heeten het werk van Lucas Malet, „Liefde's ontwaken" getiteld, hetwelk zoo pas verscheen in Meulenhoff's serie „Kleine Boe ken" u weet wel, die allerkeurigst verzorgde snuisterijtjes. Misschien is het een beetje schandalig, maar wij kenden Lucas Malet tot nu toe heelemaal niet, en dit boek was ons een openbaring. Het is een levendige roman vol spanning, en tevens een leerzaam en belangwekkend werk, dat de groote problemen, die ons allen interesseeren, met diepen ernst en vaak met ongemeene ori ginaliteit behandelt. Het gaat tusschen twee le vensbeschouwingen. Men zou wel kunnen zeg gen: d e twee levensbeschouwingen, n.l. de op vatting, dat alles materie is en de wereld in wezen dus niets anders, niets meer is dan wat wij met onze zinnen kunnen waarnemen, en de opvatting, dat er meer tusschen hemel en aarde gebeurt dan wij met al onze keunis en geleerd heid uoorvorschen kunnen. De opzet is vindingrijk. Een oude land edelman, materialistisch denker,en een zonder ling, uie zijn laatste uur voelt naderen, ontbiedt zijn neef en eenigen erfgenaam bij zich een iuealistischen, gevoeiigen jonkman, op zijn wijze al evenzeer een zonderling, ten einde diens wezen te observeeren, bij wijze van we tenschappelijk experiment, naar inj, cynisch ge noeg, verklaart. Het komt tot heftige meenings- ve. schillen tusschen de twee mannen, en die samenspraken beroeren de twee zoo belang rijke erschiliende levensbeschouwingen gron dig en op boeiende wijze. Eindelijk sterft de oom en de handeling krijgt een gansch andere wending, ln een afgelegen kamer van het kasteel vindt de jonkman een portret van een oud-oom, dat sprekend op hem lijkt, en daarbij het portret van een jongedame, die naar de fa milietraditie verhaalde, met den oud-oom ver loofd was; hunne liefde was ongelukkig, want vóór hun huwelijk sneuvelde hij. En de jonkman leest de vergeelde minnebrieven, en gaat een diejie sympathie gevoelen voor het jonge- meisje. Op een goeden dag vindt hij haar zelve in de afgelegen kamer, en spreekt met haar, en zij ipeent haar vroegeren verloofde te herken- neg. Hun omgang nu wordt een bron van de merkwaardigste situaties en wonderlijkste ge sprekken, waarin, op trouwens zoo geheel an dere wijze dan bij den oom het geval was, ook weder de diepste levensraadselen beroerd worden. Een gedurfde en prachtige opzet, zooals ge ziet. Veel meer er van vertellen doe ik niet. Het is een boek, dat ge zelf lezen moet. Het is de moeite waard. Geloof me. VAN HIER EN DAAR. Het „Berl. Tageblatt" schrijft: Eenig maan den geleden overleed een Duitsch industrieel, die zijn drie zoons 20 millioen naliet. Daar van dit vermogen 5 millioen in 1914/'15 waren ver worven, ging er 4,333,000 M. af aan oorlogs winstbelasting, verder voor het rijksnoodoifer 11,834,000 M. en 154,622 M. nalatenschapbelas ting. Elk der zoons kreeg dus 1,229,276 M., doch moest daarvan 231,000 M. betalen aan successierechten, welke, omdat zij reeds een eigen vermogen hadden, nog verdubbeld werden, zoodat ten slotte van het geheele ver mogen ongeveer 2 millioen is overgebleven. Niet frlsch. De „N. R. Ct. schrijft: Wie te Boedapest een kop koffie zonder rhum bestelt in *en café, bestelt een „Kaffee ohne mit". Zoo gaat het met de kamers in de Foolsche hotels. Slechts met een fooi en met nadruk op de woorden, kunt ge een „Zimmer ohne mit" krijgen. Maar zonder garantie. Toen een van ons zijn hart bij zijn hospita uitstortte over de ontzettende toestanden, kreeg hij ten ant woord: Wat zullen we daar aan doen, mijn heer. Elke weegluis legt viermaal per jaar eieren. En telkens drie honderd stuks. Niet kwaad! Uit de „N. R. Ct.: Er is een conflict uitgebroken tusschen een Parijsch too- neelschrijver en een der groote dameskleer makers. In het stuk wordt een grvin, die een vertrek binnenkomt, dadelijk doodgeschoten en valt achterover. De „grand couturier" heeft zich hier beslist tegen verzet, daar het pu bliek op die manier niet de gelegenheid heeft, het zeer schoone toilet van de gravin ook van de rugzijde te beoordeelen. Een nieuwe doodsoorzaak. Gedurende den oorlog is er aldus „De Gezondheideen nieuwe doodsoorzaak ontdekt, waarbij pa tiënten stierven met verschijnselen van zwaar bloedverlies, terwijl ze toch in werkelijkheid wéinig bloed verloren hadden. Het bleek, dat weliswaar voldoende bloed in het lichaam aan wezig was, doch dat het grootste gedeelte van het bloed op verkeerde plaatsen zich bevond, terwijl het hart bleef werken met een onvol doende hoeveelheid circuleerend bloed, wat natuurlijk zeer slecht is. De toegepaste thera pie had schitterende resultaten. De aderen en slagaderen werden n.l. ingespoten met een mengsel van water, zout en gom, en door deze vloeistof werd het hart aan het werk gehou den, op normale wijze. Deze behandeling, die toegepast werd in de Engelsche, Fransche en Amerikaansche legers, heeft tal van patiënten geyed. Vreemdelingen. Op 20 Juni 1919 bedroeg het aantal in Nederland vertoevende vreem delingen 117,887; op 20 Septemer 1920 bleek dit aantal aangegroeid tot 171,377; op elke veertig Nederlanders werd dus een vreemde ling geteld. Mededeeling Dijksvreemdelin- gendienst. Auto's. De „Hatnb. Nachr." schrijft: Het aantal automobielen is in Duitschland van 93,000 in Juli 1914 tot 62,000 in Augustus 1920 gedaald; dat der motorfietsen van 22,500 tot 9300. Het nieuwste. De „Daily Mail" schrijft: In Duinkerken zijn de wijsjes, welke op Zater dag en Zondag door de klokken der hoold- kerk van de plaats worden gespeeld, de laat ste weken vervangen door fox-trot en one- step aria's. Wereldvrede! Aan de „New-York Herald" ontleent de „H. P.": Er zijn op het oogenblik nog 9 oorlogen aan den gang; 19 internatio nale fronten worden sterk bezet gehouden uit vrees voor een plotselinge uitbarsting; vier fronten zijn „scherp gevoelig"; in zeven lan den is het burgeroorlog of staat burgeroorlog op het uitbreken. In 1914 besteedden de Ver. Staten ann hun leger en vloot 240,000,000, in het loopende begrootingsjaar zal 't 810,000,000 wezen. Voor Japan stegen de marine- en ieger- begrooting van $95,000,000 in 1914 tot over de $600,000,000 in 1921. De Grootste Diamant. Te New-York is de grootste diamant, weiken men in de Vereenig- de Staten ooit gezien heeft, ten veorkoop aan gebracht. De steen is het eigendom van Abdul Hafid, voormalig sultan Van Marokko en weegt 183 karaat. „New-York Evening Post". .Aan het eind van dit jaar zal de Londensche Underground in 12 maanden 1400 millioen pas sagiers vervoerd hebben, een getal gelijk aan de bevolking der aarde. „Daily Mail". ADVERTENTIEN. VRACHTRIJDER Boschlaan 1 Bl'daal beveelt zich beleefd aan voor de levering van alle soorten grond en mest. Handel in graszoden, duinzand, enz. Vlugge bediening. Concur- reerende prijzen. Naaldenveld. Notaris Wildervanck de Blé- court te Bloemendaal, zal op Donderdag 2 Dec. '20 des voormiddags 10 uur in het Naaldenveld onder Aerden- hout publiek verkoopen eenige perceelen zwaar aldaar, te beginnen a. d. Dood weg bij de woning van B. H. Wezenaar. Bij Mej. Lucie Goemans Verbindingsweg 26 BLOEMENDAAL zijn voor Sint Nicolaas eenige aardige Zweedsche en Noorsche zilveren en koperen sieraden te koop alsmede een paar Handwerken. 27-29 Lange Veersfraat Telefoon 278 □na Specialiteit Weekblad voor Winkeliers, Grossiers en Aanverwanten in Tabak, Sigaren en Sigaretten. Meest verspreide lezenswaardige Vakblad. Min. so pagina's. Ruim 8000 Lezers. Laag abonnement. Belanghebbenden zenden hun adres aan den UitgeverJ. c. 8CHOEV1KIJBK. Amsterdam.en rij ontvangen gratis z weken een proefexemplaar. HEEREN- EN DAMESKLEERMAKER BARTELJORISSTRAAT 22 TEL. 303 Heeft voorradig een PRACHT COLLECTIE stoffen voor Damescostuums, Ulsters, Bontmantels en Avondmantels. Voor Heerencostuums. Ulsters, Winter jassen, Bontjassen en Pantalons welke met lager gestelde prijzen worden verkocht Deze buitengewone aanbieding geldt van 22 NOVEMBER 1920 lot 1 JANUARI 1921 Aan de afwerking wordt ais steeds de meeste zorg besteed ■anaaaaaTOaaa aioi n lagoannaaaaa RUIME SORTEERING IN RUNDLEDER AUTOLEDER WASDOEK Groote collectie in diverse genres voorradig bij Boekhandel P. Stins Pz. Telefoon 5045. U houdt van Snijkoek? Dan houdt U zeker van Snijkoek waaruit U de Honing proeven kunt. De door mij gefabriceerde Damiaatjeskoek Is geen gewone fabriekskoek. "Dit is de echte ouderwetsche Snijkoek, zooals U ze als kind hebt gegeten en die IJ tot nu toe te vergeefs hebt gezocht. Ze is bereid volgens een oud familierecept waarvan de eerste regel luidt „Neen^van alle grondstoffen alleen het beste" Neemt eens proef, ze zijn overal verkrijg baar. Hoogachtend H. FERD. KUIPERS, Electrische Koekfabriek „Onder de Damiaatjes". i'4 I A?AA?A jhffc. HAARLEM - URSULASTRAAT 12

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 5