J. KORT Schoenen Jongens- en Meisjesboeken Waarom? TENTOONSTELLING 1 J. SEYFFERT Rolpens! Rolpens! P. H. HARTEL Roomboter - Melangi St. NicolaasCadeaux Dameshandwerken Ixo COBELENS Tetterodestraat 10° Stelt U prijs op een keurige gezellige tafel Kunsthandel g|j| E. H. Smit Voor de St. NICOLAAS: in groote verscheidenheid Eikelenboom Timmer, De Genestetweg 23 Boekhandel. Telefoon 5003. Speciale aanbieding in Wolwerk, Richelieu en Eng. Borduurwerk Kleine Houtstraat 17 Gr. Houtstraat 69 Telef, 404 HAARLEM. vanSATYRISCHETEEKENINGEN door COMTESSE (Graaf Schimmelpenninck). In voorraad Reproducties en Grafische Kunst naar en van bekende meesters. Specialiteit in Artistieke Encadrementen en het restaureeren van Schilderijen onder des kundige leiding. k Oude Groenmarkt 12-Tel. 324 Complete Badkamerinrichtingen Haalt of bestelt de alom bekende ECHTE FIJNE RUNDER ROLPENS af 1.50 de 5 ons. Telefoon No. 286 Telefoon No. 286 Vleeschhouwer Groote Houtstraat No. 19 Wij vestigen speciaal uwe aandacht op onze A. VEENSTRA, Jansweg27 f 1.20 per halve K.G. Andere Melanges f 1.-, 0.85, 0.75 per halve K-G. J. DE VOGEL, Zuivelinrichting v.h. „de Toekomst" Geen dissertaties meer. Eenigen tijd ge leden zoo schreef ..De Telegraaf" lazen wij in een Duitsch dagblad, dat de Pruisische min. van Onderwijs den universiteiten ge machtigd heeft om „tot nader order" de ge drukte dissertaties te laten vervallen. We gens den papiernood en de hooge kosten aan de uitgave van een dissertatie verbonden, wordt het boekje afgeschaft. Eenige exempla ren worden er getypt, voor rijks- en universi- teits-bibliotheek en voor de faculteit, maar slechts een kort uittreksel wordt er gedrukt. Bij ons was de lijvige en doorwrochte dis sertatie reeds in vele gevallen door „stellin gen" vervangen, maar in Duitschland was een dikke dissertatie aan vele universiteiten nog een noodzakelijk onderdeel voor een pro motie. Welk een stapel van dergelijke boeken is er door de eeuwen heen aan al die Duitsche uni versiteiten verschenen: dissertaties, die mees terwerken bleken te zijn, dissertaties die won deren van dwaasheid schijnen in onze oogen en vooral duizenden en nog eens duizenden, waar nooit meer naar omgekeken werd. Vgoral in de zestiende en de zeventiende eeuw schreef men dissertaties over van alles en nog wat, en over onderwerpen, die men te genwoordig in een gekkenhuis zelfs met ver wondering zou aanhooren. Zoo verschenen er in dien tijd niet één, maar meerdere promotie- geschriften over het probleem: „Of de vrou wen menschen zijn of niet". En in 1706 promoveerde aan de hoogeschool te Greifswald een zekere Michael Friedrich Quade op het proefschrift: „De viris statura parvis eruditione magna (over mannen klein van stuk, maar groot in kennis), waarbij we dan moeten opmerken, dat Quade zelf de eerste eigenschap bezat en de tweede in zijn proef schrift trachtte te demonstreeren. Het Boek der boeken bood ook prachtige stoLaan vele snuffelende studenten, om proef schriften over te schrijven. Zoo schreef Johann Ernst Muller in 1688 over „de doornen in Christus' doornenkroon" en Sgmuel Andreae schreef zelfs over „Jezus' voetsporen op den Olijfberg" in 1676. En meer dan één Latijnsch vertoog is gewijd aan het ezéfskinnebakken, waarvan Simson zich placht te bedienen. („De maxilla Simsonea). Dat waren de onderwerpen der philologen, maar ook de juristen lieten zich niet onbe tuigd in die dagen. Zoo verscheen er in 1737 te Halle een dissertatie over het insmijten van ruiten Cde excussione fenestrarum"), waarin in het prachtigste latijn honderden pagina's ge wijd worden aan het ingooien van anderman's glazen. Een werkje van groote juridische kwalitei ten verscheen in 1823 over „Vlooien" en scljriftvervalschers hebben langen tijd beweerd dat Goethe dit „piquante" onderwerp in 1768 behandeld had en het geschrift aan Friederike Brion om bijzondere redenen opgedragen zou hebben. In werkelijkheid was een professor te Marburg, Zaunschliffer geheeten, de schrijver van het geestige boekje. Eindelijk vertelt dr. P. W. A. in het „Berli ner Tageblatt" van een curieus boek, dat een stu.dent in de botanie te Berlijn, later profes sor aan een Zuid-Amerikaansche universiteit, schreef in 1897. Aan de korte inleiding over het leven en werken van den schrijver, voegde hij in enkele exemplaren deze zonderlinge bijzonderheid toe: „Gedurende zijn studietijd dronk de maker van deze dissertatie ongeveer zes kubieke meters bier (nauwkeurig 5,930 M.")". In de Berlijnsche Staatsbibliotheek vindt men twee exemplaren van deze, ook om andere redenen beroemde dissertatie, één zonder, en één met deze vochtige bijzonderheid er in. makkelijkst. Laat ieder meewerken, met wat wenschen en noodzakelijk is in deze voor de tuberculose zoo gunstige tijdsomstandighe den om slachtoffers te maken; laat ieder het zijne er toe bijdragen voor zichzelf en voor al ot^e kinderen, om hen op de beste wijze tegen die noodlottige ziekte te kunnen beschermen, door haar met de uiterste kracht in „Haarlem en Omstreken" te bestrijden. Hartelijk dank voor de toegezonden en toe gezegde giften, in de hoop dat de reeds lang verwachte stroom van giften spoedig werke lijk vloeien zal. Weest niet bevreesd dat hij buiten zijn oevers zal treden, daar zullen wij wel voor zorgen. TH. LIMPERG. Nieuwe Oproep aan alle Inwoners van Haar lem en Omstreken. Men verzoekt ons plaat sing van het volgende: jfet is nog geen stroom van giften naar ons Consultatie-Bureau, Gedempte Oude Gracht 41, zooals wij gehoopt hadden op onze bede om hulp tot dekking van den achterstand bij de Haarlemsche Bank, ten bedrage van f5,000 van onze Vereeniging voor de bestrij ding van de tuberculose in „Haarlem en Om streken". Tot nog toe zijn slechts een paar honderd kaarten teruggekomen van de 10,000 dubbele briefkaarten, die wij verzonden hebben naar do meest gegoede ingezetenen. Een totaal be drag van 1000 is daarop toegezegd. Er ont breken dus nog vele duizenden aan de som, welke wij minstens noodig hebben. Hierom w>.en wij onze dringende vraag om medehulp nogmaals in herinnering brengen, wetende, dat tal Van warm voelende menschenvrienden zich voorgenomen hebben ons een geldelijke bij drage te sturen, doch het uitgesteld hebben. Mogen wij dan vriendelijk, maar ernstig ver zoeken die goede voornemens niet langer uit te stellen en ons uwe gave te zenden? Maar ook alle anderen, die geen dubbele briefkaart ontvangen hebben en toch wel een gqlden missen kunnen voor een zaak, waarbij iedereen zonder onderscheid het grootste per soonlijk belang heeft, vragen wij een kleinig heid te zenden. Velen hebben dat reeds gedaan, waaronder een gift van twee kwartjes in een enveloppe van visitekaartje-formaat, met een ongetee- kpnd briefje, waarop stond: „eene kleine bij drage voor een groot tekort.". Komaan allen, volgt dit aardige, sympathieke voorbeeld! Zendt een postwissel of een post- wisseltje, dat is voor U en voor ons het ge De Stem. Van dit destijds aangekondigde nieuwe tijdschrift is thans de Januari-alfevering als proefnummer verschenen. Dirk Coster en Just Havelaar richten zich op de derde bladzijde met een voorwoord tot den lezer, waarin zij o. m. zeggen: „Zoo wij wagen, wij zijn ons bewust te wagen. Maar uit dit bewustzijn putten wij alle krachten inner lijk en uiterlijk tot het uiterste te spannen om het te doen slagen, om „De Stem" te maken tot het orgaan van den besten, ernstigsten Nederlandschen geest, om te trachten de nog verborgen krachten van dien geest op te roe pen en tot ontbloeiing te prikkelen." Het verschaffen van bedwelmende vergif ten. In New-York zijn door de overheid ge legenheden geopend waar tegen den kosten- den prijs kleine hoeveelheden vergiften wor den geleverd aan menschen, die aan bedwel mende vergiften verslaafd zijn en niet buiten een minimum hoeveelheid van dat vergift kunnen, zonder ziek te worden. Deze gelegen heden worden „drugclinics" genoemd en ver schaffen voornamelijk cocaine. Op den ope ningsdag van de eerste kliniek meldden zich reeds 75 personen aan, na eenige dagen reeds meer dan 200. De tweede kliniek had dadelijk 132 verslaafden als bezoekers. In Noorwegen heeft men in de laatste jaren veel gebruik gemaakt van (tout voor het fa- brigeeren van hoofdbuizen voor de waterlei ding. Deze buizen hebben tot 2 M. doorsnede, en weerstaan den druk van een waterzuil van 84 M.; het betreft hier dus buizen, die men vroeger alleen uit het beste ijzer meende te kunnen fabriceeren. Ze worden op dezelfde wijze samengesteld als gewane vaten, d. w. z. uit smalle planken van voldoende dikte en sterkte, die door ijzerdraad of ijzeren banden bij elkaar worden gehouden. Men maakt hier gebruik van denne- of pijnboomhout. BURGERLIJKE STAND van 12 tot en met 18 November. Geboren: z. van G. K. Togtema en A. Zui- dersma; d. van J. J. Daamen en P. E. E. van der Veer. Ondertrouwd: N. H. Lansdorp en J. de Ko ning. Overleden: H. van der Eist 56 j.; T. Strik- werda 88 j. ÜLUK-AIIL.MIA Zondag 21 November. BLOEMENDAAL NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer. 's avonds 5 uur de Heer Koopman. Jongelieden-Samenkomst in gebouw „Mara- natha" v.m. 10 uur Ds. Eggink, pred. te Velsen. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. R. W. Huizing, beroepen predikant te Har- lingen. n.m. 5 u. dezelfde. NED. PROTESTANTENBOND, afd. Bloemen- daal, in het gebouw van de Bloemendaal- sche Schoolvereeniging voorm. 10.30 uur, Ds. J. Winte te Leiden. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Matth. 17 8 „Jezus alleen". EVANGELISATIE, in het gebouw aan den Kerkweg voorm. 10 uur Ds. de Pree, te Alkmaar. Morgenbeurt: Collecte voor de Zending, 's av. 6.30 u. Ds. Blauw, te Schoten. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Roornent, Bloemen- daalscheweg 48 Bloemendaal, een bril; G. Zan der, Brederodeweg 52 Bloemendaal, een zilve ren horloge; G. van Beem, Binnenpad 10, Overveen, een flacon eau de cologne; C. Met- zelaar, Bloemendaalscheweg 187 Overveen, een handschoen; C. Terloos, Heerensingel 57 Haar lem, een paar heeren handschoenen; J. Visse, Middentuindorplaan 14 Overveen, een pakje zak doeken; G. J. v. d. Veldt, Tuindorpplein 5 Over veen, een groote schaar; aan het Bureau van Politie te Overveen, een R.-K. kerkboekje, een nummerplaat van een motorrijtuig G. 14318, een gouden ring. Verloren voorwerpen. Verloren: een kerkboekje, een ruine das, een damestaschje, een jongenspet, een gouden oor belletje, een gouden ring, een schakelarmband. Betrekt dan bij ons uwe benoodigdheden daarvoor en uwe gasten zullen verrukt zijn want uw succes is verzekerd. Omdat wij voor u hebben: Eene rijke keuze Eet-, Ontbijt- en Thee serviezen, Tafel- en Dessertmessen, voor snijmessen en Vorken, Prima Alpacca en verzilverde Alpacca Eet- en Dessertlepels en vorken. Soep- en Sauslepels. Vleesch- vorkjes, Boter- en Kaasmesjes. Taart scheppen, enz. enz. Met-en zonder étui Kristal- en Glaswerk, in diverse slijpsels. Eén blik in onze étalages maakt U beslist tot één onzer afnemers Van ouds„de Nikkelwinkel" fa. Liera looaaainBHMQo Jt. Jt- jk. Jk. Jk. -Al Jt. Jt. jk. Jt. Jl. Jt. Jfc. Jt. TTTD i TT - *- T "T" -3r TT Reclame Box Rijgbottines f 11.50 en f 12.50 met lakneuzen 14.50 Vetleder werkschoenen prima prima 12.50 met dubbele zool 15.— Militaire schoenen „11.50 Zeer sterke schoollaarzen 28/^ f 6.50 7.50 Box calf Jongens Rijgbott. 28/^ f8.50 f 10.- ^/so 12.— Idem Meisjes Rijglaarzen Winterpantoffels vanaf Vilt Gespschoenen Kameelharen Idem heeren Heeren pantoffels Prima Dames balschoentjes 28/81 f8.50 82/s5 io.- 0.90 f f.50, f 3.50 3.75 4.50 5.25 f 4.—, f 5.— en 5.50 f 2.50, f 3.90 en 4.25 Aanbevelend, SCHOENENMAGAZIIN vmsrssi: '»t "ïr 1 J Geurig, zuiver en fijn van smaak Deze Melange is de eenigste welke in dezen duren tijd in vele gezinnen de roomboter vervangt. Franco thuisbezorgd te Heemstede, Aerdenhout, Bloemendaal, Santpoort en Zandvoort. Aanbevelend, Leidscheplein 48—50 Haarlem. Telefoon 2436

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 6