L. VAN BASTEN ZONEN EMSER WATER n(OMSJ!i0212£Sl e/AWA£) Behangerij Stoffeerderij Beddenmakerij Meubelmakerij HAARLEM, Tel. 2858, WAGENWEG 104 Karpetten Loopers Linoleums Stoffen BERGPLAATSEN VAN INBOEDELS BEZOEKT ONZE MODELKAMERS! burgemeesterschap van Jhr. Bas Backer. „Hoe lang is u nu in Bloemendaal politieagent?" was onze vraag. 12'/ï jaar, was het antwoord. Dus ieitelijk is het een dubbel jubileum, lu die 12*/* jaar heb ik twee vorderingen gemaakt. Eerst tot agent 2de en toen tot agent lsie klasse, ik kan me haast niet voorstellen, dat ik al 25 jaar politieagent ben, wat gaat die tijd toch snel. Bij deze woorden klopte hij zijn 1 Meter lange pijp uit. Wij bedankten den heer Sikkens voor zijn gastvrije ontvangst en vertrokken, overtuigd dat ook anderen het den bereidwilligen jubi laris op 1 Februari niet aan bewijzen van be langstelling zullen doen ontbreken. Bloemendaalsche Amateur-Fotografen-Veree- niging. Het vorige jaar werd door de Bloe mendaalsche Amateur-Fotografen-Vereeniging alhier, een foto-wedstrijd uitgeschreven, waar aan iedereen deel kon nemen. De foto's moes ten bestaan uit verre duingezichten op den nieuwen Zeeweg en van vogels in de natuur. Wie de mooiste opname maakte, zou als prijs ontvangen een gouden medaille. Natuurlijk waren er ook nog andere prijzen, zooals zilve ren en bronzen medailles. Deze zijn beschik baar gesteld door den burgemeester en door verschillende Vereenigingen alhier. Tot I De cember konden foto's worden ingezonden. Doordat echter tot dien datum weinig inzen dingen waren ingekomen, heeft het bestuur der B. A. F. V. den tijd verlengd tot 1 October 1921. Wie doet nog aan deze mooie en tevens zeer leerzame wedstrijd mee? Voor ieder is er kans. Neem dus uw 'camera en breng eenige mooie duingezichten op de gevoelige plaat en zend deze naar de Bloemendaalsche Amateur Fotograven-Vereeniging Bloemententoonstelling. Wij herinneren er aan, dat vanaf 13 Febr. a.s. in Café „Rust hoek" een bloemententoonstelling gehouden zal worden vanwege de Vereeniging voor Bloem bollencultuur aid. Bloemendaal-Overveen. De tentoonstelling zal alleen toegankelijk zijn voor leden dier Vereeniging en slechts 8 dagen open gesteld zijn. Door bijzondere omstandigheden kunnen de uitvoeringen der Bloemendaalsche gymnas tiekvereniging, die respectievelijk op 2 en 5 Februari gehouden zou worden, niet door- Vergadering Tuinbouw- en Plantkunde. Dinsdagavond kwam de afd. Bloemendaal- Velsen in buitengewone vergadering in Rust hoek bijeen. Het hoofdpunt van de agenda was een causerie van den heer C. Sipkes uit Haar lem over wilde planten. Een uitgebreide serie lantaarnplaatjes toonde allerlei wilde planten, oi inheeinsche of uit verre streken overge bracht, 't zij door de kruisvaarders in de mid deleeuwen, 't zij verdwaald in het anijszaad, dat gebruikt wordt door jagers om fasanten te lokken. Ongetwijfeld Is de heer Sipkes er in ge slaagd, mede door zijn onderhoudende voor dracht, om belangstelling te wekken voor wilde planten en om de liefhebbers te bewegen ze over te brengen naar den tuin. Bijzonder tropisch deed de natuur aan in Cornwallis, waar door den Golfstroom een hooge jaartem peratuur heerscht. Maar ook ons land heeft mooie verborgen plekjes in de duinen bij Schoorl en Caetricum, op Walcheren, Tessel en in Zuid-Limburg, waar de planten nog niet uit geroeid zijn door de stadsmenschen. Spr. wees ook op den verminderden plantenrijkdom der duijien door de waterleidingen en de konijnen. Een hartelijk applaus beloonde deti heer Sipkes voor zijn voordracht. Verder sprak de heer Nederhasselt over pro- tandrlsche en protoginische bloemen en ver telde de heer Molenaars, hoe men bolgewassen moet forceeren. Voor de vele opgekomcnen een leerzame en genoeglijke avond! „St.-Ed." Oostenrijksche kinderen. Het Sub-Comité ter behartiging van Oostenrijksche arbeiders kinderen voor Haarlem en Omstreken, heeft van B. en W. dezer gemeente vergunning ge kregen om in den loop der maand Januari een collecte te houden langs de huizen, tot steun hunner kas. Zoo ais algemeen bekend is, is de ellende in Oostenrijk en vooral te Weenen bui tengewoon groot, maar vooral de kinderen der arbeiders aldaar lijden in het bijzonder; daar is aan alles tekort, eten zoowel als kleeding ontbreekt daar in vele gezinnen. Reeds 600 kinderen zijn door tusschenkomst van het Cen traal Comité hier in Nederland geplaatst, aan het 2e 600-tal wordt thans gewerkt. Binnen en kele weken kunnen ze hier zijn. Een 50-tal kan er nu reeds in Haarlem en Omstreken worden Zijden Gobelin Cretonne &WGÏT/3 nuari, 's middags 2 uur, In den Stadsschouw burg. Na hetgeen we reeds schreven van de opvoe ring in liet Brongebouw, twijfelen we niet, of in deze omgeving zal de operette een groot succes worden en door de betere hulpmidde len, waardoor het als „sprookje" beter zal uit komen, aan waarde winnen. Bloemendaalsche Gyiniiastiek-Vereenigiiig. Eenige leden der B. G. V., die reeds 4 afstands- niarschen gedaan hebben, zullen de 5de en laat ste afstandsitiarsch houden op 30 Januari e.k. Er moet thans geloopen worden 35 K M. in 6 uur. De tocht zal zijn naar Alkmaar. Daar deze afstand juist 35 K.M. is, gaat men met den trein terug. Afinarsch 's morgens 6 uur vanaf het po litiebureau alhier. Vooruit B. G. V.'ers, zet u Schrap! geplaatst, doch aangezien velen van kleeding moeten worden voorzien en het reisgeld lften en terug, dat alles kost zooveel, dat vele bron nen moeten worden aangeboord om het benoo- digde bedrag bijeen te brengen. Wij hopen en rekenen dan ook, dat de collecte alhier ten flink bedrag zal opbrengen, z.oodat wij in staat zullen zijn om de daar heerschende ellende eenigszins te verzachten. Wij verzoeken dan ook beleefd: zend onze collectanten niet van de De groene kaart bij de volkstelling. Men deur, zonder een bijdrage in de bus te storten schrijfi ons: Daargelaten of het nog eenig nut het is zoo noodig. heeft, diene dat tot invulling van de groene kaart, dienende voor een bedrijfstclling, welke 's Rijks Bureau voor de Statistiek, of misschien de minister van financiën wenschelijk heeft ge acht, niemand verplicht is. Op de groene kaart (waarop ook niet is afgedrukt wat onder „be drijf" is te verstaan, ook niet of en waar men te teekenen heeft) zijn dan ook geen wettelijke bepalingen, strafbepalingen noch andere ver meld geweest. Daargelaten dat het natuurlijk wel meer zin heeft te vragen: „hebt gij een be drijf", (mits duidelijk zij, wat daaronder is te verstaan) dan b.v.: „hoeveel paar schoenen heeft U", of: „hoe vaak gaat U met Uwe Mama naar de comedie", lijkt het ons toch niet aanbe velenswaardig, dat de gemeentebesturen belast worden met bemoeiingen, die nergens op steu nen, waardoor zij voor zichzelf en de ingeze tenen noodeloos lastig kunnen worden. VAN HIER EN DAAR. „Zang en Vriendschap". Wij waren Woens dagavond in de gelegenheid gesteld het con cert bij te wonen der Kon. Liedertafél „Zang en Vriendschap" in de muziekzaal der Soc. „Vereeniging". De verwachting, welke wij hadden van dit koor, stelde ons eenigzins te leur bij het hooren van „Bede" van F. J. Roeske, wat zuiverheid betreft, doch werd weer hersteld bij No. 4 van het Programma „Tranen", eveneens van Roeske en vergoedde bij No. 5, „Germinal", van F. Riga, ruimschoots wat wij bij No. 1 te kort waren gekomen. Het koor, wat den inoed bezit „Germinal" in te studceren, inoet naast een uiterst bekwamen directeur ook zóóveel onderling vertrouwen bezitten, dat vooraf reeds gezegd is, elkander beloofd is: dat zware werk moeten wij vol brengen, 't moet „af" zijn. Eir zij zijn ruimschoots geslaagd. Als medewerkster trad op, in de eerste plaats Mevr. Joh. V/. Bakker, die met haar mooie zuivere altstem heel veel succes had en ons ook zeer goed voldeed, en als medewerker den heer F. Koene, violist, een kunstenaar op zijn instrument, terwijl mejuffr. v. Eeden als be geleidster bewees voor haar taak, die ook niet te onderschatten is, ten volle berekend was. Allen hadden een succesvollen en wij een ge notvollen avond. Bachconcert. Het bestuur heeft den leden van Bach ditmaal een verrassing bereid. We kregen namelijk een ingelascht concert en wei door ons Haarlemsch Muziekkorps. Dat velen onder ons met niet ai te groot vertrouwen kwamen luisteren, geloof ik zeker, dat de heer Gerharz hen echter tot andere ge dachten heeft gebracht, daarvan ben ik over tuigd. Wat gaf het orkest ons veel goeds te hooren. Schubert's Unvollendete gaf ons reeds dade lijk veel te genieten. Ook Peer Gijnt, van Edv. Grieg en Les Préludes, van Liszt, waren schitterend van uitvoering. Vooral „Ases Tod" was verrassend mooi. Jammer, dat eenige minder zuivere toonen in het eerste stuk van Peer Gijnt door klonken. Als solist trad Anton Witeck op. Dat hij een buitengewoon virtuoos is, behoeven wij hier niet te zeggen, maar waarom kwam hij ook hier weer met Mendelssohn's Concert. Twintig jaar terug speelde hij ook dit concert; telken male als ik hem hoorde was het Mendelssohn's Concert, dat hij speelde; er is toch nog zooveel anders, zooveel mooiers voor viool, en wat nog veel erger was, later speelde hij de Faust- Fantasie van Sarasate; dit is toch al te on- asthctisch. Het was heel jammer dat wij van zoo een muzikaal man als Witeck, die over zuik een groote vaardigheid beschikt, niet iets beters mochten hooren. Het publiek was zeer opgetogen en liet het den solist, en het Haarlemsch Muziekkorps, met zijn uitstekenden dirigent, niet aan luide en welverdiende bijvalsbetuigingen ontbreken. „Kitty's Droom" Naar we vernemen, zal de Haarl. Onderw. Tooneelvereeniging, op ve lerlei verzoek, nog eenmaal een opvoering ge ven van „Kitty's Droom", kinder-operette van Mej. R. TttylSchuitemaker, op Zondag 23 Ja- Het nieuw Gebouw van Heenk's Ijzerhandel, Groote Houtstraat 99 (naast de Amsterd. Bank). Wij stellen het op prijs U het belangrijkste omtrent ons nieuwe gebouw mede te deelen. Hoewel oorspronkelijk getracht werd, al thans den karakteristieken gevel van het oude gebouw „de Karseboom" te behouden, bleken hieraan zulke moeilijkheden verbonden te zijn, ook in verband met den staat waarin het ge bouw verkeerde en de draagkracht voor een ijzerzaak noodzakelijk, dat, mede na bespre king met do Rijkscommissie voor Monumenten zorg, besloten moest worden om tot afbraak over te gaan. De eikenhouten betimmering, welke helaas door de eischen, welke wij aan het nieuw ge bouw moesten stellen, door ons niet kon worden toegepast, ging voor het grootste gedeelte over in particulier bezit, alsook aan de Stedelijke Musea te Leiden en 's Gravenhage. De zandsteenen voorgevel werd aan de Ge meente Haarlem kosteloos aangeboden en door haar aanvaard. Wij hopen, dat dit nieuwe gebouw zal be schouwd worden als een sieraad voor onze Gemeente. Het is ons een aangename plicht dankbaar te gewagen van de medewerking van alle Ge meentelijke Autoriteiten bij den bouw onder vonden. De voorgevel van h.et gebouw rust op een enkelen stalen balk, lang 12 Meter en wegend ruim 3000 Kilo. Dank zij het feit, dat het per ceel een ruime inrijgelegenheid heeft aan het KI. Heiligland, kon het vervoer der gesloopte materialen en den aanvoer der nieuwe zonder eenige stoornis voor het rijverkeer in de Groote Houtstraat geschieden. Alleen de schutting heeft ongerief veroorzaakt, hetgeen wij betreuren, doch onvermijdelijk was. Door dat de gevel van het nieuwe gebouw een heel eind binnen het voetpad terugwijkt, hopen wij dit ongerief voor het wandelend publiek eenigszins te hebben kunnen vergoeden. Deze extra ruimte is bedekt met Terrazzo. Ondanks de uitsluiting in het Bouwbedrijf, die ongeveer 3 maanden duurde en een groote vertraging van den bouw tengevolge had, zijn wij, dank zij de voortvarendheid van den aan nemer, hierin gedurende den geheeien zomer tijd bijgestaan door den uitvoerder, den heer Donselaar, en de goede hulp onzer beambten, in staat gesteld ons nieuwe perceel vanaf a.s. je stellen, en zijn wij genoodzaakt Vrijdag 14 Januari, a.s., 's avonds 6 uur, als laatste dag ie oeschouwen, waarop de magazijnen in de Maandag 17 Januari, 's morgens te 8 uur open Damstraat onzer, sedert meer dan 40 jaren ge vestigde firma, zullen geopend zijn. De oppervlakte van het nieuwe perceel be draagt 840 vierkante Meter, waarvan winkel ruimte met daarachter gelegen kantoren 42 Meter lang en 15 Meter breed zijn. De breedte maakte het aanbrengen van een rij kolommen noodzakelijk. De vloer der winkelruimte, be dekt met asphalt, is onverslijtbaar, doelma tig voor een ijzerzaak, en tevens aangenaam om te betreden. Links en rechts van den in gang bevinden zich ruime rijwielrekken, als mede toilet en telefoon voor het publiek. De winkelruimte is in twee helften verdeeld, waarvan de eene de afdeelingen Auto-benoo- digdheden, Zomer- en Wintersportartikelen, Mechanisch speelgoed, Liectrische benoodigd- heden, Huishoudelijke artikelen, Haarden, For nuizen, Kinderwagens, benevens Tuinbouw- en Bijenteeltbenoodigdheden omvat, terwijl in het andere gedeelte gereedschap voor elk am bacht, Woningbouw-artikelen, Machinekamer- behoeften, Rijpen en Fittings, enz. verkrijgbaar zijn. Het verschil in straathoogte tusschen de Groote Houtstraat en het KI. Heiligland is op doelmatige wijze benut voor Expeditie- en Ma gazijnruimten, met daarboven gelegen ruime kantoorlokalen, welke laatste daardoor een goed overzicht op de winkelruimte bieden. Tevens bevindt zich een fraaie monsterkamer met woningbouwartikelen op deze verdieping, ten dienste van H.H. Architecten en Huiseige naren. Wachtkamer en Bediendenvertrekken ontbreken evenmin in het gebouw. Het geheele gebouw wordt centraal ver warmd. Voor het Lighalfonds. Hedenavond heeft een uitvoering van gymnastiek- en scherm- leerlingen van den heer A. J. Meyerink in den Stadsschouwburg plaats, ten bate van het Lig- halionds. Deze uitvoeringen, die ieder jaar worden gehouden, staan onder de kranige lei ding van den heer Meyerink. Bij iedere uitvoe ring die gegeven wordt, is de zaal uitverkocht en wij twijfelen niet oi dit jaar zal het ook wezen. Behalve de gymnastieknummers zal er ook door eenige leerlingen een boks- en schennnummer gegeven worden, terwijl er ook een groot intermezzo zal plaats hebben, waar bij eenige jonge dames hare medewerking zul len verleenen. Het opgevoerde stukje draagt den naam „Van bloemen en menschenkinde- ren". Het electrisch knotszwaaien belooft ook een mooi nummertje te worden. De heer Meye rink ondervindt van alle kanten medewerking om de uitvoering, waarvan de gelden voor een gotgl doel bestemd zijn, goed te doen slagen. Aanvang der uitvoering precies 7 uur. BURGERLIJKE STAND. van 7 tot en inet 13 Januari. Geboren: d. van J. C. Brussaard en E. M. Knoll; d. van A. W. H. M. A. Goossens en M. M. J. Stemeberg. Ondertrouwd: H. A. Korstjens en G. H. M. van Buggenum. Overleden: G. Schmidt, 78 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: A. J. Burgier, 27 j.; P. J. Hallo, 47 j.; A. H. Blaauw, 83 j. KEBK-AUENDA. BLOEMENDAAL. van Zondag 16 Januari 1921. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. lü uur, Dr. M. J. A. de Vrijer. 's av. 5 uur, dezelfde. Jongelieden-Samenkomst in gebouw „Mara- natha" voorm. 10 uur, de Heer H. Gordeau Jr., van Amsterdam. Donderdag 20 Jan. 's av. 8 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer, Bijbellezing in „Maranatha". GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. Voorbereiding voor het H. Avondmaal, n.m. 5 uur, Prof. Dr. H. H. Kuyper. NEDERL. PROTESTANTENBOND, afd. Bloe mendaal, voorm. halfelf uur, in het gebouw van de Bloemend. Schoolvereeniging, Ds. J. L. N. Zillinger Molenaar, van Dordrecht. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Mk. 9 24b „De schommelingen in het geloofs leven", EVANGELISATIE, voorin. 10 uur, de Heer J. Weber, te Amsterdam. Maandagavond 7 uur Dr. M. J. A. de Vrijer, te Bloemendaal. 3 glazen per dag, vermengd met warme melk. HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST en VERKOUDHEID. Prijs 75 cent per heele kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2