BIJVOEGSEL SLEESWIJK's ZAKATLAS, WONDERREIZEN van JULES VERNE „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 19 Februari 1921. X3IBI voor Lezers(essen) van i" 1 MAP: KLEUREN MET WATER. No. 8. van het van OVERVEEN. Al geruimen tijd maakte een persoon de om geving der Brouwersvaart onveilig voor meisjes, door zich onfatsoenlijk te gedragen, lederen dag gebeurde dit en meestal 's mor gens vroeg. Ten laatste durfde geen een meisje meer langs de Brouwersvaart te loo- pen. De politie werd met het geval in kennis gesteld en deze mocht het gelukken jden man eenlge dagen geleden te pakken te krijgen. SANTPOORT. Herkozen zijn tot leden van notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, de heeren C: G. Dek ker en W. van Bonzel. Alhier heeft zich een commissie gevormd om te komen tot oprichting van een ontspannings lokaal. Men wil trachten door iniéde] van steentjesverkoop langs de huizen der ingeze tenen en door, zoo mogelijk, eenige groote giften, het zoover te brengen, dat binnen af- zlenbaren tijd een gebouwtje verrijst. Indien ergens behoefte bestaat aan een der gelijk gebouw, dan is het wel in Santpoort Zoo goed als alle vereenigingen van Sant poort, Jan Gijzenvaart en ook vereenigingen van het Prov. Ziekenhuis, zijn aangewezen op de bewaarschool van Mevr. Wiiste. Dit ge bouw is dan ook alle avonden bezet. Reeds werd een bedrag van 13.65 op een vergadering gecollecteerd en mocht de com missie de toezegging ontvangen van een spaar boekje met een bepaald bedrag er op. Dinsdagavond hield de Ned. Vereen, tot Af schaffing van Alcoholh. Dranken haar eerste jaarfeest. Het zaaltje van Mevr. Wiiste was geheel gevuld. Medewerking werd verleend door den heer Zwanenburg, van Velseroord, met zijn harmonica, welk instrument door hem met zeldzaam voorkomende vlugheid en zui verheid wordt bespeeld. Eenige boeken werden verloot, chocolade en koek ontbrak niet, eenige leden hielden een voordracht en secr. en penn. brachten hun verslagen uit, welke van flinken vooruitgang getuigden. Het ledental is van 17 tot 85 Ke- stegen. Tot 11 uur bleef men gezellig bijeen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is alhier een brutale Inbraak gepleegd. Bij den rijwielhandelaar Jak is niet minder dan een zwaar motorrijwel ontvreemd, toebehoorende aan C. de Vries Jr., „Shamrock". De dieven (dief is niet mogelijk) hebben de garage binnen weten te komen door een der gewelde platen, waarvan het gebouw is opgetrokken, zoodanig los te werken en te verbuigen, dat zij ruim baan kregen en de motor in den tuin konden tillen. Vervolgens hebben zij een heg moeten kappen, draad moeten doorknippen enz., om zoo achter de huizen langs in de Westlaan uit te komen. De motor was defect, dus hebben zij moeten loopen, wat hun menigen zweet droppel zal hebben gekost, öf de motor moet nog in Santpoort zijn, wat ook lang niet on mogelijk is. Tot heden van de dieven geen spoor. KUNST. Kunsthandel F. H. Smit. Wanneer we de kunstzaal Smit betreden, vlade- we de wanden behangen met schilderijen en teekeningen van den Larenschen kunstschilder N. Eekman. Dit werk, dat geen speciaal Hollandsche eigen schappen vertoont en waarin we vaak invloe den van Toorop en v. Gogh vinden, onder scheidt zich door fijn kleurgevoel en rake tee- kening. Wanneer we de groote teekeningen, de schepen en de lossers beschouwij, treft óns in de eerste de rustige en bezonken compositie en de bewerking van kop en handen, terwijl we in de lossers de rhytmische kracht van den arbeid voelen uitgebeeld. Van zijn reis naar Auvergne bracht de schilder een teekening en een schilderij mede, beiden minder bedoeld als realistische weer gave van het geziene, dan wel als impressie van het landschapkarakter. Minder bekoort ons, al waardeeren wij de knapheid van teekening, de pastel „badende vrouwen". Deze lichamen, al te zeer uit de proportie gerukt, geven ons weinig schoonheid, en oogenbekoring moge zondig zijn, doch zoo hevig als 't hier is uitgebeeld, zien wij 't ge lukkig weinig. Deze voorliefde voor 't gerekte heeft Eekman meer. Ook 't midddelste schilderij van de trip tiek van „de doode" heeft het. Echter werkt het hierin mede tot de rust, die uit de schil derij spreekt. Men ga deze tentoonstelling bezoeken, we hebben hier te doen met 't werk van een der jongeren, zeer vooruitstrevend werk, zeer modern, echter met een wetenschappelijke basis. Wanneer we dit werk zetten naast het werk van vele andere modernen, dan bezien we het met waardeering. Hier geen dwaasdoenerij om onmacht te be dekken, maar beschaafde arbeid, waarvan veel, natuurlijk niet alles, voorbestemd is, mede te werken tot het komen van die groote stijl, die komen moet en komen zal. T O O N E E L. Vrijdagavond, II dezer, heerschte Thalia zelve op het Wilsonsplein te Haarlem. Een zóó vol maakte voorstelling, als die van Shakespeare's „Een Mid-Zomernachtdroom", dien avond in den Stadsschouwburg gegeven, hebben wij niet vaak genoten. Het is geen geringe prestatie van Royaards, dit tooneelstuk van Shakespeare, dat zoovele kanten heeft, als één geheel te omvatten en ten tooneele te brengen. De wonderlijk sug gestieve decors, de droom-schoone costumes, het hoog gestemde van spel en zegging ont bloeiden als één harmonieus schoon voor oog en oor van den toeschouwer. De heerlijke muziek van Mendelssohn Bar- tholdy streelde en omvleide minziek dit too- neel van minnebegoocheling en vooral het eerste gedeelte, dat aan het eerste bedrijf voor afgaat, toovert, door de poort van het gehoor, gestalten en verschijningen ons gemoed binnen, die wij weldra in levenden lijve ten tooneeie zullen zien zweven. Al wat er aan geluid in de natuur denkbaar is en al wat door een ge luid voorgesteld kan worden, wordt in dit eerste gedeelte de half-duistere zaal ingebla zen, ingelispeld, ingefloten en ingefluisterd. Gemurmel van beekjes, hoornsignalen, Pans fluit, rinkeltuig van elven- en kaboutervolk, cymbaalklanken en al wat er opdoemt uit de schemering en uit het lichtgloren van het woud, leeft verklankt al geruimen tijd in de zaal, vóór het doek opgaat. Zullen wij nog gaan overwegen, wie van hen, die de belangrijkste rollen vervulden, 't best speelden? Het schijnt, dat in een gezel schap, waar zooveel tucht heerscht, als in dat van Willem Royaards, een ieder zijn best doet. Bijzondere vermelding verdienen Johan de Meester Jr., als Oberon, Jacqueline Royaards Sandberg ais Titania, Oscar Tourniaire, als Spoel, de wever, Marie Hamel, als Hermia en Adriaan Hooykaas, als Puck, de dienaar van Oberon. Wel heeft Adriaan Hooykaas er voor te waken, dat hij kabouter blijve en dat hij den toeschouwer niet aan een nar doe denken. Zijn dictie gaf hiertoe enkele malen aanleiding. Wij kunnen niet nalaten er op te wijzen, dat Louise Kooiman, die de niet al te belangrijke rol van Hippolyta, koningin der Amazonen, te vervullen had, er in 't geheel niet in was. Zij liet zich meeslepen met en door de anderen en toonde in 't minst niet de noodige overgave aan het spel. Zij nam te veel notitie van het publiek in de zaal. „Een Midzomemachtdroom" is een van de merkwaardigste en rijkste tooneelspelen va:i Shakespeare. In hoofdzaak werd de groote dichter in dit spel geïnspireerd op de grilligheid, waarmede de zinnelijke liefde haar weg kiest. Hermia bemint Lysander, Demetrius Hermia en He lena Demetrius. Gaat het niet precies zoo, in het dagelijksch leven? Als in een kinderspel grijpt de een naar den ander, die hem ont vlucht en de vluchtende zelf haakt weer ver geefs naar een, die hem de hielen toont. Deze grilligheid, die aan zoo menig mensch smart en onheil bezorgt, heeft den grooten dichter geboeid en werd in zijn aan fantasie rijken geest spoedig de kern van een kleur rijken droom. Waarom juist een droom? Wel, doen niet de erotische begoochelingen heel sterk denken aan die van een droom? Het huwelijk van den hertog van Athene met de koningin der Amazonen is slechts de om heining waarbinnen het dramatisch gebouw opgetrokken zal worden. Shakespeare heeft ter gelegenheid van dit huwelijk een groep di lettanten een tooneelstuk laten opvoeren, waar bij hij het dilettantisme op tooneelgebied, zoo als dat in die dagen welig tierde, op rake en hoogst' amusante wijze hekelt. Dit vele heeft Shakespeare op zulk een wijze in één tooneel- spel verwerkt, dat de harmonie van het geheel er nergens onder te lijden heeft gehad. Het publiek bleek zeer opgetogen over dit sublieme kunstgenot en huldigde de spelers met een langdurig applaus. H. B. VAN HIER EN DAAR. Familie-bioscoop Kleine Houtweg. „Het Huis der Verschrikking" is de titel van de derde serie van „EImo de Machtige". Een film, vol sensatie. Wèl wordt dit stuk op meester lijke wijze gespeeld (de hoofdpersoon ver diende het bagatelletje van 3 millioen dollars),, doch het effect is ietwat tè spannend. Geluk kig wist de explicateur meer dan eens de situatie te redden door een kwinkslag te werpen in het dramatisch geweldige. De week-revue was zeer interessant. Het verdere deel van het programma was meer humoristisch getint en bracht de bezoe kers weer in het normale evenwicht. Deze speelweek 4de serie: Slachtoffers der Zee" en verder een uitgebreid programma. Vóór den oorlog kostte een eerste klas vrouw (een vrouw aan den Congo wordt altijd ge kocht) 50 fr. Thans is de marktprijs voor een uit gelezen echtgenoote 200 fres. en het is zwaar werken voor een zwarte om dit bijna onbe reikbare bedrag bij elkaar te krijgen. Isaac F. Marcosson over den Belgischen Congo. Het resultaat van den „Open Brief" van onze huisbezoekster, Mevrouw C. Knotten beltVan Lith, aan alle ouders in „Haarlem en Omstreken" om een gift voor de verpleging van een aantal kinderen, dat anders terug moet komen vanwege de benarde financieele om standigheden onzer Vereeniging is beschamend en bedraagt 76.50. Ouaers en Kindervrienden in het rijke „Haar lem en Omstreken", voelt gij uw hart niet in eenkrimpen bij de gedachte dat uw kind zoo iets moest overkomen, dat gij uw kind ten prooi moest laten aan eene wreede ziekte, om dat gij eene arme moeder zijt? Zoudt gij het niet uitschreeuwen van pijn, van smart, vanwanhoop de vuisten ballen, als gij machteloos tot hulp aan het bedje van uw kind staat, wetende dat er zoovelen uw kind kunnen helpen en redden, maar het niet doen? Want er wordt zooveel gevraagd! j Is dat uw klacht en verontschuldiging? Maar weet gij wat die klacht zeggen wil? Zij wil zeggen: dat er zooveel geleden wordt en dat gij zooveel goed kunt doen. Houdt moed arme moeders! Er zijn goede, nobele menschenvrienden voor u aan het werk. Als de nood het hoogst is, is de redding of Gods redding nabij. Vereen, tot bestr. der tuberculose te Haarlem en Omstreken, TH. LIMPERG, administrateur. Onze Compromitteerende Stamboom. Prof Arthur Keith stelde in een lezing aan het Koninklijk Anthopologisch Instituut te Londen vast, dat er 70 gevallen bekeud zijn, waarin menschen van een zichtbare staart voorzien waren. In Kortheid Toont Zich de Meester. Het pittigste stukje kritiek kregen wij te hooren toen een recensent onlangs bij een bijzonder siechte opvoering tot een collega, die opstond om ontstemd weg te gaan, zeide: „Blijf zitten, lafaard". De S. D. A. P. en de landsverdediging. Op het congres van de S. D. A. P., dat met Paschen te Utrecht gehouden wordt, zal de Partijraad, naar „Het Volk" meedeelt, de vol gende motie voorstellen: De Partijraad, kennis genomen hebbende van de door het P. B. ingediende memorie, besluit het aanstaand Partijcongres voor te stellen, paragraaf 6 van het strijdprogram te vervangen door de volgende: Actie voor internationale en nationale ont wapening. Deelneming aan en bevordering van de internationale actie der georganiseerde ar beiders ter verhindering van den oorlog. Actie tot democratiseering en verbetering van den Volkenbond en bestrijding van alle imperialis tische stroomingen. Het volksonderwijs vrij te maken van elk streven naar nationalisme en militarisme. Haarlemsche Bachvereenlglng. Dinsdag 22 Februari a.s. zal in de concert zaal der Sociëteit „Vereeniging" het zevende Bachconcert plaats vinden. Het Residentie orkest, onder leiding van dr. Peter van An- rooy, zal de volgende werken uitvoeren: Tra gische Ouverture Op. 81, d moll, J. Brahms, Symphonie no. 5 Op. 64, e moll, P. Tschai- kowsky. De violist Bronislaw Huberman zal het D dur Concert voor viool Op. 77 van J. Brahms uitvoeren. „Haagsche Post"-stemmen. Over het geheele Congoland vond ik ver hoogde prijzen voor levensonderhoud. Dit be treft niet alleen geiten en 'kippen als hoofd bestanddeel der voeding, doch zelfs vrouwen waren duurder. En dit is werkelijk een ramp. Geen Vriendschap Onder Vrouwen. Een vrouw zal zich, ook aan haar beste vriendin, nooit geheel geven. Ze houdt zich altijd wat gereserveerd en met alle oprechtheid overi gens, zal ze op zijn minst nog een dun laagje van den uiterlijken schijn trachten te bewaren. Dat zal wel de voornaamste oorzaak zijn, waar door vriendschap onder vrouwen zeldzaam is, zoo zeldzaam, dat zelfs geen dichter aanlei ding heeft kunnen vinden, er een uit te denken. BURGERLIJKE STAND. 11 tot en met 17 Februari. Geboren: z. van P. Hoogewerf en H. M. van Maris, d. van G. C. Ravenhorst en W. F. J. Geeraets, z. van K. Kooiman en W. H. M. van Duivenboden. Ondertrouwd: M. Schaap en F. E. Klabou; J Bakker en T. de Leeuw. Getrouwd: S. Hazevoet en A. J. Bolhuis. Overleden: D. Polak, 74 j.; H. van Dril, 84 j.; S. Eekhof, 32 j.; J. Drost, 78 j., wonende te Sassenheim; J. F. van Galen, 13 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort: J. Huissteden, 48 j. KKKK-AtiËNDA. BLOEMENDAAL. Zondag 20 Febr. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. De Vrijer. 's av. 5 uur dezelfde. Jongelieden-Samenkomst in gebouw „Mara- natha", v.m. 10 uur Ds. J. A. van Leeuwen, van Bilthoven. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Lk. 23 28: „Weenen om den Christus". EVANGELISATIE, voorm. 10 uur, Ds. Muller, van Haarlem. REL. SOC. VERBOND, afd. Haarlem, voo-m. halfelf in 't gebouw „De Nijverheid", Jans straat, Dr. P. Eldering, uit Rotterdam. On derwerp: „Niet door geweld." BON Houder van dezen bon kan voor 45 cent (afgehaald) en 50 cent franco (thuis bezorgd), in het bezit komen van van NEDERLAND. Ook kan men nog bekomen voor 28 ct. (afgehaald) en 32 ct. (thuisbezorgd) Tevens kan men voor 55 ct. (afgehaald) en 60 ct. franco (thuis be zorgd) in het bezit komen van Wie een nieuwe abonné aanbrengt voor .Bloemendaalsch Weekblad'' a f2 per half jaar (tot 1 Juli slechts f 1.70), minstens tot I Juli dus, krijgt een map GRATIS. Boekhandel Eikelenboom Timmer - De Genestetweg 23

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 9