BIJVOEGSEL ABR. MEIJER, Vraagt BRONSTEE's „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 26 Maart 1921. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N. V-Modelboerderij BRONSTEÊ, Plaatselijk Nieuws* Fa. G. W. van Schmit Zn, GR. HOUTSTRAAT 16 Wederom voorradig Merk (/©rat^xir^ansigOO^i ft™/- vne No. 23. van het van Vervolg Raadsverslag. De heer Laan acht het totaal onnoodig om een groot gedeelte der inwoners enorme last te bezorgen. Hij acht het een ramp voor onze gemeente, onze mooie, lieve, rustige, landelijke, kalme gemeente, als dat leelijke, rammelende, bellende, piepende (toch niet stinkende?) ding onze gemeente komt ont sieren. Ook hebben de bewoners van 't Prov. Zieken huis aan deze lijn geen behoefte. Spr. zal zich dan ook met kracht verzetten tegen totstand koming dezer lijn, maar wil gaarne bevorderen een verbinding tusschen het Ziekenhuis en de Kleverlaan, waardoor niemand gehinderd wordt en die veel practischer voor het noor den is dan de voorgestelde lijn, mits deze dan komt b.v. langs den spoorlijn en niet door onze straten. De Voorzitter bestrijdt ook de hangende plannen en spreekt zijn sympathie uit met een lijn Ziekenhuis-Kleverlaan. Daar tegen kan niemand bezwaren hebben. Verder deelt de Voorzitter mede dat de Prov. Waterstaat aan B. en W. inlich tingen hebben gevraagd aangaande eventueele bezwaren tegen de plannen. De heer S c h u 1 t z verdedigt nog maals den lijnaanleg en zegt dat de Klever laan de bezwaren der tegenstanders niet op heft. Toch geeft spr. toe dat de lijn Kleverlaan voor de noordelijke bev^mers der gemeente een verbetering zou zijn. De heer Van Nederhasselt wijst op het waarschijnlijk groot tekort dat de exploitatie der lijn zal opleveren en vindt dat er voorloopig niet verder op moet worden ingegaan. De heer Laan vreest dat de gemeente later een subsidie zal moeten betalen en geen kleine ook en dan zit de gemeente daaraan jaren vast. Daarom laat hij nogmaals een waarschuwende stem hooren. De Voorzitter concludeert dat de meerderheid van den Raad tegen de plan nen, zoo die thans bestaan, gekant is. Spr. wil een hoofdelijke stemming, doch de heeren Noorman en Schultz verzetten zich hiertegen, omdat de stemming h. i. niet zuiver is. Na eenige gedachtenwisseling waarin naar voren gebracht wordt dat het verwerpen van deze plannen de wenschelijkheid van andere plan nen niet uitsluit, wordt toch tot stemming overgegaan en blijken alleen de heeren Noor man en Schultz voor de plannen te zijn. De notulen dezer besprekingen zullen aan den Prov. Waterstaat worden overgelegd. Bij de rondvraag verzoekt de heer D e Roo va n Ald,erwerelt oprui ming van het vuil achter de kerk te Bloemen- daal. V Dr. Bornwater vroeg hoe het stond met het berijden van het Binnenpad, hetgeen steeds grooter afmetingen aanneemt. B. en W. zullen dit onderzoeken. De heer Van Nederhasselt vraagt of wij tegenwoordig een militaire Bur gerwacht hebben en een gesalarieerden com mandant. De Voorzitter antwoordt dat zich met de benoeming van een commandant veel moeilijkheden hebben opgedaan. In af wachting van een eventueele benoeming is een tijdelijke commandant aangesteld, waar toe de Burgemeester de bevoegdheid bezit. Verder vroeg de heer Van Neder hasselt verbetering van het rijwielpad te Vogelenzang, hetgeen de voorzitter toezegt. De heer Verdegaal wil een bete ren toestand van den spoorwegovergang te Vogelenzang, waarnaar de voorzitter een on derzoek beloofde te zullen instellen. De heer Van Kessel vroeg inlich tingen omtrent het precentiegeld der raads leden en het uitbetalen hiervan, die nader door den voorzitter zullen worden verstrekt. De heer Laan maakt bezwaren tegen het drukken van het Raadsverslag dat ont- HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 0—12 en 2—6 uur zettend duur is, en aangezien de couranten goede verslagen leveren, haast door niemand gelezen wordt. Spr. zou het verslag getypt willen zien. De Voorzitter zal dit overwegen. Niemand daarna meer het woord vragende, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in een geheime zitting. BLOEMENDAAL. Op het drietal voor predikant bij de Gere formeerde kerk van Arnhem komt voor ds. J. C. Brussaard, van hier. In de Gierstraat te Haarlem, in een groen- tenwinkel, legde mejuffr. C. M. J., van hier, een oogenblik haar portemonnaie, inhoudend 22.op de toonbank. Een oogenblik later was de portemonnaie verdwenen. Vermoed wordt, dat een vrouw, die daar in den winkel was, haar meegenomen heeft. Onze plaatsgenoot, dr. C. L. de Fouw, is be noemd tot inspecteur der Volksgezondheid, gaat onze gemeente verlaten en is voornemens zich te Bilthoven te vestigen. Zondagmiddag wegd in het gymnastieklo kaal van de openbare lagere school alhier, de jaarlijksche huisvlijttentoonstelling gehouden. Onder leiding der dames Soeters en Heuvel, is er dit jaar hard gewerkt, gezien de keur van voorwerpen, door kinderen vervaardigd, die op lange tafels uitgestald waren en die door va ders en moeders der vlijtige kinderen bewon derd werden. De tentoonstelling werd druk bezocht. Geen wonder. Alle ouders waren be nieuwd, wat hun kinderen het geheele jaar ge presteerd hadden. Uit de goedkeuringen der ouders viel op te maken, dat Pa en Ma nogal tevreden waren. Deze huisvlijtcursussen zijn voor de kinderen een aangename en nuttige bezigheid, waardoor tegelijkertijd het zwalken op straat verhinderd wordt. Jammer is het, dat de liefhebberij der Bloemendaalsche jeugd hierin niet meer zoo groot is als het vorige jaar; 10 meisjes minder hebben aan de cursus sen deelgenomen. Er waren echter nog 28 deel neemsters; zij moesten in twee groepen ver deeld worden. Wat aan de tentoonstelling ont brak, was het houtsnijwerk der jongens, waar werkelijk soms aardige dingen bij zijn. Het volgende jaar hopen we hiervan weder een groote hoeveelhtid te zien. heel, toch gedeeltelijk begrepen. Dit was geenszins te wijten aan den goochelaar, maar aan de kinderen zelf, die veel wijzer zijn ge worden dan dat ze vroeger waren en zich niet zoo gauw meer laten beetnemen. Danig werd er gelachen om den jongen, die een rijksdaal der in moest slikken, maar daar heelemaal geen idee in had. Nadat met de tooverstaf het keelgat van het jongemensch grooter ge maakt was, slikte hij, tot groote verwonde ring der toeschouwers, het geldstuk in. Na een wandeling langs de ruggegraat gemaakt te hebben, kwam de rijksdaalder weer ondér zijn jas te voorschijn. Nog iets werd met dezelfde rijksdaalder gedaan. Deze werd in een nikke len busje geworpen, dat gesloten werd. Nu werd door den goochelaar aan den jongen ver zocht, om eens onder het busje, dat boven zijn gezicht werd gehouden, te blazen. Daar hij niet hard genoeg blaasde, gebeurde er niets. Bij herhaling hiervan kreeg de jongen voor zijn belooning een hoeveelheid poeder (onschadelijk) in zijn gezicht. Dat was me wat. Aan het lachen kwam geen eind. De vroolijkheid steeg echter ten top, toen de rijksdaalder, die uit het busje verdwenen was, uit den neus van het jongemensch weer te voorschijn kwam. Verder werden er eieren uit een zakdoek gegoocheld, wekkers en andere voorwerpen uit een hoed gehaald, ja zelfs door een anderen jongen een ei gelegd als een kip gelijk. Het was weer eens een echte leuke mid dag voor de Bloemendaalsche kinderen, dank zij het uitstekende werken van den heer Ak- karini, die zijn vak op en top verstaat en uitmuntend met kinderen, weet om te gaan. Daar beide voorstellingen gratis gegeven wer den kon rijk en arm hiervan profiteeren. Dat hebben de kinderen ook weer aan den heer A. te danken, die heeft bewezen een echte kindervriend te zijn, daar hij zich de moeite heeft getroost met een lijst in onze gemeente rond te gaan. Voorbode van den zomer. De tennis- banfcn worden alhier weder in orde gemaakt. Sommigen zijn alreeds gereed en in gebruik genomen. De volkszang en de scbooL Onlangs gaven wij een kort berichtje uit Bloemendaal over „Lezingen op de Middelbare School", naar aanleiding van een tweetal voordrachten van dr. J. Metzelaar en den heer L. Cohen voor leerlingen, ouders en genoodigden van het Kennemer Lyceum. In verband met het bo vengenoemde onderwerp was merkwaardig de zangavond aan het Lyceum op Dinsdag 22 Maart De zangleeraar P. de Nobel gaf voor gelijk publiek als hiervoren vermeld, een in leiding over het bekende boek „Valerius' Ge- denckclanck"; daarna werden de platen uit het boek (welwillend afgestaan door den Haarlemschen bibliothecaris Rutgers v. d. Loeff) als lichtbeeld geprojecteerd en door den Rector dr. A. de Vletter kort toegelicht; na de pauze werden enkele der bekendste verzen door een viertal leerlingen gereciteerd endoor het gezamenlijke publiek gezon gen, onder begeleiding van orgel en piano. De avond werd besloten met een staande ge zongen Wilhelmus. Dank zij de zanglessen op de school en het animo der oudere bezoe kers, klonk een en ander werkelijk goed. St.-Ed. Tuf, tuf, tuf, een motorfiets komt van den Genestetweg afrijden, wijkt uit voor een wajen. Er wordt meer gas gegeven. Motor gaat sneller. Er moet geremd worden De machine hapert en met een aardig gangetje vliegt de motorfiets tegen een hek aan. De motorrijder constateert dat hij er nog levend Is afgekomen. Materieele schade is niet erg groot Een kapotte broek, een verwond been, vesbogen stangen, een verbrijzelde lantaarn en een motor die geen boe of ba meer zegt. Als voorzitter der commissie, ingest ld in bedoeld artikel no. 18 op de Rijksverzeke ringsbank, is gekozen Mr. J. W. M. v. Lutter- veld, van hier. Niettegenstaande er een groot aantal ver zoekschriften bij de Regeering zijn ingeko men, om den zomertijd niet meer in te voeren, geschiedt dit toch en wel in den nacht van 3 op 4 April e.k., zoodat op den vierden April de wijzers der klokken, een uur achteruit gezet moeten worden. De nieuw aangelegde wegen bij Hotel Zo- merzorg zijn gereed gekomen. Ze zijn in tét. woord keurig. De volgende week hierover meer. Hotel Zomerzorg is door deze verbete ringen belangrijk vooruitgegaan. Woensdagmiddag was het een heele drukte voor Hotel Vreeburgh. Om halftwee stonden er al een groot aantal kinderen en steeds kwamen er meer bij. Bijna de geheele Bloe mendaalsche jeugd, waaronder zich ook nog een groot aantal kinderen uit Overveen be vonden, waren om twee uur voor het Hotel vertegenwoordigd. Dicht opeengepakt stonden zij daar om binnengelaten te worden. Allen wilden de voorstelling, die door den heer Akkarini, goochelaar van beroep, gegeven zou worden, bijwonen. De heer Akkarini besloot twee voorstel lingen te geven en wel de eerste van 23 en de tweede van 3—4 uur. Het was nu juist niet erg aangenaam voor de kindertjes, die buiten al een heele poos hadden staan wachten, dat ze de mededeeling kregen, dat ze nog een uurtje geduld moesten hebben, daar de zaal vol was. Maar daar viel niets aan te doen. Om twee uur betrad de goochelaar het podium en sprak de kinderen toe. Lieve kinderen. Tooveren en heksen kan ik niet. De dingen die ik u allen zal laten zien is alleen maar een kwestie van handigheid en vlugheid en als je goed kijkt, kan je zien hoe het gaat. Dat waren de inleidende woor den waarmee de heer Akkarini zijn toeren begon. Er werden toeren verricht, waarvan de kin deren niets snapten, hoe dat eigenlijk ging. Andere toeren werden door hen zoo niet ge k y/yO Op verschillende plaatsen alhier zijn van gemeentewege drinkfonteinen geplaatst, zoo dat de handelaars, die hun dorst willen les- schen, niet meer noodgedwongen naar een Café behoeven te gaan. Het is van de ge meente goed gezien, want er was hier {root gebrek aan. OVERVEEN. De heer H. Wesseling, jachtknecht bij de familie van der Vliet, is 2 April e.k. 50 jaar bij bovengenoemde familie in betrekking. Het is te hopen, dat het voor hem een onvergete lijke dag mag worden. T O O N E E L. Zaterdag j.l. speelde het „Hofstad Tooneel" onder leiding van Cor. v. d. Lucht Melsert in den Stadsschouwburg voor een zoo goed als geheel bezette zaal het blijspel „Over schotje" (Scampolo) van Dario Niccodemi. „Overschotje" behoort niet tot de literaire bukken; het drijft geheel en al op romantiek, een romantiek zoo dik opgelegd, dat men de inhoud van dit stuk niet aan het werkelijke leven moet toetsen. Volgens het aloude romantische recept heeft de schrijver in zijn werk ons bekend en vertrouwd gemaakt met de lotgevallen van een meisje „doodarm, doch met een hart van goud", welk meisje, een zwerfst:rtje, zich te handhaven heeft In een milieu van arglistige, berekende vrouwen en van verlei dende mannen, om de belooning te erlangen, die haar van menschelijksheidswege daarvoor toekomt: de liefde van een man, met wien zij dn aanraking komt en die op het punt staat, als ingenieur fortuin te maken. Tot ieders voldoening verkrijgt het meisje tenslotte deze belooning, nadat hare wissel lende kansen ons een paar uren in spanning gehouden hebben. Er bestaat bij het publiek niet de minste sympathie voor de andere vrouw, voor Franca, die door dezen edelmoe- digen ingenieur uit hare zij het dan ook onaanzienlijke beroepsbezigheden is weg gehaald, om met hem te gaan samen leven en die ten slotte voor de kleine indringster van de straat moet wijken. Wanneer men den inhoud van dit blijspel gaat ontleden, houdt men niet anders over, dan een aaneenschakeling van onwaarschijn lijkheden, die de schrijver met een sugges tief gebaar zoodanig aan onze oogen voorbij- zwaait, dat wij een goed en logisch geheel meenen te zien. De door de schrandere schrij ver ontwikkelde romantische en dramatische effecten leiden ons zoodanig van het onlo gische in de handeling af, dat wij niet eens vragen, waarom het arme straatmeisje den door haar gevonden schat, een kostbare da- mestasch, zoolang onverkocht heeft gelaten, totdat zij een gelegenheid vindt, om een in geldnood v verkeerende ingenieur te helpen; dat wij nauwelijks bedenken, hoe psycholo gisch onjuist het is, dat de niets ontziende hysterica, die Franca blijkt te zijn, ondanks haar heftig jaloersch karakter het uiterlijk knappe straatmeisje zulk een langen tijd in haar huis duit met het concurrentiegevaar voor oogen. Tot het gemakkelijk en ongemerkt passee- ren van dergelijke leemten draagt niet weinig bij de dialoog, die meestal zeer vlot, vaardig, geestig en vooral amusant geschreven is. „Oversohotje" is een stuk, dat niets te den ken geeft, dat ons niets leert en geen enkel teeder gevoelen in ons verlevendigt; het is het romantische spel van twee verliefden, die elkander na een weinig strijd en moeilijk heid krijgen. Wie dan ook bij het verlaten van den schouwburg de rekening van zijn be stede uren opmaakt, kan hoogstens bekennen, dat hij zich op fatsoenlijke, beschaafde wijze geamuseerd heeft, zonder iets mee te nemen voor zijn verdere levensdagen: geen moraal, geen begrip, geen beeld, ja zelfs geen ver helderend woord, dat hij als een klein ge schenk van den schrijver mede huiswaarts dragen mag. Annie van Ees gaf een prachtig achter buurttype te genieten en ontlokte aan menig mond in de zaal kreten van sympathie met haar argeloóze kinderlijkheid en onverdor venheid. Cor v. d. Lucht was zoowel in bet komische als in het tragische gedeelte van zijn rol duidelijk en stellig. Mevrouw Corry Schiller Italiaander droeg niet weinig bij tot het succes van deze opvoering door haar rus tig en welbeheerscht spel, vooral haar dictie was beschaafd en pakkend. Ook Tonny Ste vens maakte zijn rol door vlot en natuurlijk spel zeer aannemelijk. Toen ik de vele aanwezige achtenswaar dige Haarlemmers en Bloemendalers zoo geestdriftig hoorde applaudiseeren aan het einde der opvoering, rees de vraag in mij op, hoe plotseling deze geestdi^ft zou verstillen, indien /zij inderdaad eens zulk een „over schotje" in hunne woningen 'zouden zien bin nenleiden door hun eigen zonen. Waarom zijn wij toch zoo mild, zoo edel moedig, zoo barmhartig en rechtvaardig ge stemd, indien het geval niet onszelf betreft? Is het, omdat wij alle menscheliike deugden zoo gaarne voor rekening van een ander beoefend zien? Egoisme dus? of iets anders? Wie het weet, zegge het mij. H. B.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5