3/laciste Coöi. Vereen. leieier Mi" EI KOPJE,MIA"KOFFIE OF GEURIGE THEE. MO/TE/ s Het Web van de Spin DROTTE'S CHOCOLADE Een opgewekt begin. CINEMA PALACE Van Vrijdag 1 tot en met Maandag 4 April Van Dinsdag 5 tot en met Donderdag 7 April Deze I JJeo/D OntvangtLJ Gratis 15e Jaargang. ZATERDAG 2 APRIL 1921. No. 14. Abonnement Advertentiën. Losse nummers 10 cent. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Voor een vol jaar. ...f4.- Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 reeels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Bijblad. a d» d» d> >t» d> stA «l> d>. 't» Het geluk gaat het geluk komt bij de men seden als de slinger van een uurwerk, en men moet niet schreien dan too laat mogelijk. M. Maeterlinck. O» n^i«V(>V|vT(fT|rWw'A «<r»jv5(» <4V V4» v Kantoor der Keuken Wilhelminal., O'veen, Tel. 3530 Geopend van 10-3 uur. Postgiro No. 22882, O'veen Secretariaat: JULIANALAAN 319, Telefoon 1002 Penningmeesteresse Hyacynthenlaan 3, Tel. 3704 MENU A van 4 t/m 10 April 1921 8 Prijs ■o c <0 <0 5 Groentensoep Runderlappen, koolrapen, aardapp. Gembervla 25 ct. 98 20 ■o 0) c 5 Bruine Boonensoep Contrefilet, andijvie, aardappelen Flensjes 25 111 20 -6 V) c 5 Vermicellisoep Gehakt, spinazie, aardappelen Vanillepudding met chocoladesaus 25 105 20 "O c O O Tomatensoep Varkenslappen, stampp v. zuurkool Rijsttaart 25 106 20 "O 'u Preisoep Vischschotel, salade aardapp. Moccapudding m. vanillesaus 25 113 20 T3 h. N Juliennesoep Haché, roode kool aardappelen Griesmeelpudding met bessensap 25 104 20 "6 c O N Londonderrysoep Ossenhaas, smjboonen, aardapp. Wienertaartjes 25 135 20 MENU B Groenten, Aardappelen op werkdagen (m. toespijs 85 ct.) 's Zondags 95 m. soep 90 100 t Middagm. wordt Zondags tusschen 12-2 bezorgd. AANMELDING VOOR LIDMAATSCHAP aan het Kantoor der Keuken, Wilhelminalaan, Overveen. Telefoon No. 3530. Wanneer de salade aangemaakt moet worden, gelieve men dit op het bestelbiljet in te vullen. DRINKT NA UW DINER DE FOUTEN-DUIVEL. Ons blad had de vorige week als No.: 22, dit moest zijn 13. In het raadsverslag van de vorige week hebben wij de goedkeuring onthouden van het raadsbesluit, waarbij voorgesteld werd 100 bij te dragen voor afscheiding terrein Raad- huisbouw, terwijl het volgende besluit, hetwelk betrof verhooging van le hypotheek aan de Woningbouwvereeniging Bloemendaal, niet 3e goedkeuring van de vroede vaderen kon weg dragen, terwijl wij besloten, na eenige bespre king, het voorstel toch maar goed te keuren. Wij laten het hier nog eens volgen, doch thans verbeterd: B. en W. stellen voor in de kosten van af scheiding varf het voor Raadhuisbouw be stemde terrein 100.bij te dragen. Artikel 678 Burgerlijk Wetboek, luidende: „Ieder eigenaar kan zijn nabuur noodzaken „hunne aan elkaar grenzende eigendommen af „te scheiden. „De afscheiding moet ten gemeenen koste „gedaan worden." Na eenige bespreking wordt dit voorstel goedgekeurd. Hierna werd eenigen tijd van gedachten ge wisseld over het al of niet intrekken van een vorig raadsbesluit, waarbij een verhooging van le hypotheek werd verleend aan de Wo ningbouwvereeniging „Bloemendaal", doch waarop Ged. Staten bedenkingen hadden laten hooren. Ten slotte werd besloten het besluit met 65 stemmen in te trekken. Ofschoon de „Vrijheidsbond" feitelijk pas 16 April officieel zal worden geconstitueerd, be stond onder de vrouwen van de verschillende fusioneerende partijen zooveel aniino voor meerder contact en samenwerking, dat zij reeds dit najaar, op initiatief van Mevrouw Wynaendts Francken, een gemeenschappelijk vrouwenprogram opmaakten dus nog vóór de partijen zelf aan fusie dachten. En nu alweer vóór de definitieve totstandkoming van de nieuwe partij, reeds op 19 Maart in het Ame rican Hotel in Amsterdam, onder groote be langstelling een „Vrouwengroep" in het leven riepen onder het motto: „Vrijheid Verantwoordelijkheid Arbeid". Welke leus den grondtoon weergeeft van hetgeen ons in de nieuwe partij zoo aantrekt. Fusiedus eindelijk weer samenwerking tusschen al wat liberaal denkt en voelt maar met een veel verbeterd program. Ja, dit is inderdaad de vervulling van hetgeen door menige vrouw uit den grond van haar hart gewenscht werd. Laten wij het maar oprecht bekennen: de meesten onzer gevoelen weinig voor de tal- looze nuances die ons verdeeld hielden en heb ben het oprecht betreurd, dat wegens eenige verschillen welke ons wellicht in onzen een voud waarlijk niet onoverkomelijk schenen, de politieke vertegenwoordigers van de libe rale gedachte hebben gemeend, de eens zoo krachtige en aaneengesloten rijen te moeten verbreken en jarenlang afzonderlijk te moeten strijden. Tot groote schade immers van al de belangen welke hen in den grond van de zaak bleven vereenigen. Daarom gevoelen wij zooveel voor deze fusie. En die klanken, welke uit het nieuwe program spreken, doen ons weldadig aan. Het is een frisch en kloek aanpakken juist van die economische en ideëele problemen, welke ook wij als de urgentste beschouwden. Wat ons speciaal pakt, is dat de oplossingen getuigen zoowel van durf waar het geldt cordaat op te komen degen een geheel complex maat schappelijke euvelen, welke meer en meer op den voorgrond treden en elders steeds tot chaos leidden als van een eeilijk streven naar practlsche, humane en onpartijdige oplossingen. En dit alles zonder strijdgeest. Neen, het is een loyaal meegaan met den polsslag van den tijd,' maar een pogen om beter, harmonischer wegen te vinden voor zekere hoogst ge- wenschte verbeteringen in onze samenleving, dan hetgeen door uiterst links als het ééne noodige en het eenig mogelijke wordt verkon digd. Noch staatsalmacht, noch kerkelijke overheersching maar ware vrijheid in ge bondenheid, dót is het, wat wij wenschen! Het zou mij hard verwonderen, indien deze partij van den gulden middenweg, bij welke wij ook wat onze speciale vrouwenwenschen en tevens o.m. wat de door ons zoo ge- wenschte verbeteringen op opvoedkundig ge bied betreft in veilige haven weten te zijn aangeland, niet duizenden vrouwen uit alle la gen onzer samenleving tot zich trpk. En wel juist de beste, n.l. die echt moederlijke, hui selijke elementen, welke uit een natuurlijken afkeer tegen onverkwikkelijken politieken strijd, zich tot nu toe verre van alle politieke belangstelling hielden. Maar die nu bij de aan staande verkiezingen toch kleur zullen moeten bekennen en zich vanzelf aangetrokken zullen gevoelen door onzen gematigden toon en ons streven naar redelijke en vreedzame oplossin gen op elk gebied. Wijl wij echter ons zoo levendig bewust zijn, dat een overgroot aantal vrouwen zich nog veel te weinig voor het algemeen belang interesseeren en eenige eenvoudige politieke voorbereiding noodig hebben, welke dóór vrou wen en in kleineren kriog zooveel ge makkelijker en op aantrekkelijker wijze dan in de gewone politieke vergaderingen kan wor den gegeven, hebben wij den „Vrouwengroep" in het leven geroepen. Tevens zijn er wel eens onderwerpen van kieschen aard welke wij lie ver eerst in intiemen kring wenschen te be spreken. De stemming welke op deze constitueerende vergadering heersohte schonk ons de vaste overtuiging, dat zoowel de nieuwe partij, als onze „Vrouwengroep" in den lande warmen weerklank hadden gevonden, getuigen de groo te opkomst en de hartelijke telegrammen van instemming evenals vele enthousiaste par ticuliere uitlatingen, ook in andere steden ver nomen. Ja, er ging wijding uit van de schoone rede voering van Mevrouw Wijnandts Francken. Onder haai helder en bezielend pleidooi ge voelde men, dat het hier ging om het streven, de vrouw bewust te doen worden van de nieu we, ruimer sfeer van actie, welke zich door hare medezeggingschap voor hare moederlijke invloed zal uitgaan, naarmate zij zich op ern- gaven opent en van welke een hooger stiger wijze daartoe voorbereidt. De vrouw heeft inderdaad in de politiek eene synthetische roeping te vervullen: verzachten, samenbrengen, vreedzame oplossingen bevor deren. Geen partij-program leent zich daartoe zóó- goed als het onze, daar het geen eenzij dige bevoorrechting beoogt, geen klassehaat predikt, godsdienst eerbiedigt en den weg baant tot loyale samenwerking op menig ge bied waar dit vroeger onmogelijk scheen. Voor 't oplossen van hare meest brandende vraagstukken heeft onze samenleving behoefte aan echte mannen en echte vrouwen, ook in de politiek in doelmatige samenwerking elkaar steunende en aanvullende, elke sekse het beste gevende wat de natuur haar als aanleg schonk. In haar eigen omgeving is het alleen de moederlijke vrouw welke de „finishing tou ches" weet aan te brengen, welke 't leven van haar gezin zoo vermooien. Moge het ook in deze richting zijn, dat zij haar grootste kracht zoeke en haar invloed op 't grooter huisge zin daarbuiten poge uit te oefenen bij de op bouwing tot een schooner, hooger wereldorde. Het program van onze partij, dat méér dan eenig ander politiek program een geest van praktisch idealisme ademt, hetgeen o.m. sterk naar voren komt bij de onderwijsparagraaf, biedt ons vrouwen daartoe een zeldzaam ruim veld van arbeid. Mogen zij echter vóór hare medezegging schap eerst wat beter onderlegd zijn, want met hare onkunde en onverschilligheid op al gemeen maatschappelijk gebied is het over GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM. TELEFOON 671 Slechts 4 dagen als Acrobaat Het 2e deel onzer geweldige 3-weeksche seriefilm. Om U een avond hartelijk te amuseeren moet u deze film komen zien. Sensationeel drama uit de Chineesche wijk van SAN FRANCISCO in 5 acten. In de hoofdrol SESSUE HAYAWAKA. De beroemde Japansche filmauteur. liet algemeen nog treurig gesteld. Hiervan haalden Mevrouw Wynaendts Francken en Mej. Naber eenige vermakelijke staaltjes aan. Zelden verliep eene constitueerende verga dering vlotter dan die van onzen „Vrouwen groep". Dank zij de voortreffelijke leiding was in ruim twee uren alles afgedaan: overeen stemming bereikt over alle vraagstukken van principieelen en praktischen aard, het regle ment aangenomen en het bestuur gekozen. Dit zal bestaan uit elf leden, waarvan vijf zich tot een dagelijksch bestuur zullen vormen. Gekozen werden de acht leden van het voor- loopig bestuur, n.l. Mevr. W. Wynaendts Fran ckenDyserinck, Mej. Joh. Naber, Mej. Dr. M. J. Baale, Mevr. H. van BiemaHijmans, P. Gravin v. Heerdt tot EversbergQuarles v. Ufford, Mevr. L. Kappyne v. d. Coppello Wijgers, Mevr. J. WeertsDruyvensteyn en Mej. J. Westerman. Een plaats zal worden opengehouden voor een vrouwelijk lid van den Middenstandsbond. Mevr. Eerdmans, pre sidente van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen en Mej. L. v. Eeghen, lid van het Hoofdbestuur v. d. Intern. Vrouwenraad werden voor de overige plaatsen gekozen. „Ja, daar zat stemming in de groepjes vrou wen welke zich langzaam na deze vergade ring verspreidden, eene stemming van waar- digen ernst en blijmoedig vertrouwen, geheel verschillend van wat men gewoonlijk na het uitgaan van zulk eene vergadering waarneemt op de bon/"in de tabletten J

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1