BIJVOEGSEL Uitverkoop Uitverkoop Uitverkoop Uitverkoop Wie bij ons voor f 10 komt koopen van de in voorraad zijnde winkel goederen, ontvangt f 1,50 terug. Op alle in voorraad zijnde boeken, onver schillig voor welk bedrag, 15 pCt. korting. BOEKHANDEL EIKELENBOOM TIMMER „Bloemendaalsch Weekblad" Zaterdag 2 April 1921. De Ganesietweg 23, Bloemendaal, Telef. 5003. No. 14. van het van VAN HIER EN DAAR. De Ned. Bond van Huispersoneel houdt op Woensdag 6 April, des avonds 8 uur, een openbare vergadering in het „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt, te Haarlem. Als spreekster treedt op mej. H. Lodder. Onderwerp: Drank bestrijding eri de Vakbeweging. Ook wordt door den heer Schipper, declamator, medewer king verleend. Toegang voor niet-leden 10 cents. Verloting Pop met Wagen. De prachtige Pop met Wagen, door het Kinderspeelgoed- magazijn „Juliana" aan de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose ten geschenke ge geven, om te worden verloot ten bate der uit gezonden kinderen, is thans in de etalage van dat magazijn, Zijlstraat 53, hoek Zoetestraat, tentoongesteld. De heer C. de Nobel, bloemist, Zijlstraat 31, was zoo welwillend om in het belang van het goede doel voor een keurige plantenversiering te zorgen. Tevens zijn in de' uitstalling aangebracht de bekende plaat van Louis Raemaekers, reclame voor een tijdig onderzoek, dat veel kan voor komen, wanneer het geregeld wordt gehouden, zoomede wandschriften der Nederlandsche Centrale Tuberculose-Vereeniging, welke de voornaamste raadgevingen vermelden op welke wijze die ziekte kan worden voor komen. Worden deze raadgevingen opgevolgd, dan helpt men reeds de tuberculose bestrijden, maar geld moet er ook zijn om haar te kunnen aanvallen en verslaan. Daarom zijn aan het Consultatie-Bureau en aan het Kinderspeeigoedmagazijn „Juli na". Zijlstraat 53, loten verkrijgbaar tegen 0.50 het lot. Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. In overleg met het Bestuur van bovengenoemde Stichting, heeft het curatorium voor 1921 verschillende leergangen georgani seerd, waarvan wij het programma hieronder laten volgen. Einde-Week Cursussen. 2324 April: Mevr. Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga-Elias: Eenige beschouwingen over het wezen der Geschiedenis. 78 Mei: Ds. E. J. v. d. Brugh: Het lijden. 2122 Mei: Prof. Dr. H. J. Jordan: De zede- leer van Haeckel vergeleken met die van Kant. 45 Juni: Ir. J. A. Blok: De Oud-Chineesche staatsidee. Zomer-Leergangen. 416 Juli: Mevr. L. de Hartog-Meyjes: Na tuur en geest. 5—6 Juli: Pr Af. Dr. E. Horneffer: Die Frei- inaurerei und der Geist unserer Kulturepoche. 78 Juli: Dr. A. H. de Hartog: Mahler. 11—16 Juli: Mme. L. Artus-Perrelet: Le dessin et la culture de l'esprit. 18—30 Juli: L. J. Schutte: Wereldschepper en wereldoverwinnaar. 1830 Juli: Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga: Denken en werkelijkheid. 1823 Juli: Ds. W. Banning: Cultuurmomen ten in enkele tijdstroomingen. 2530 Juli: Mevr. Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga-Elias: Ibsen en ons cultuurprobleem. 113 Aug. Prof. Dr. H. J. Jordan: De huidige stand van het natuurwetenschappelijke denken en zijn verhouding tot de geesteswetenschap. 113 Aug.: Dr. G. H. v. Senden: De reli- gieuse situatie van het oogenblik. 1—6 Aug.: Mej. Mr. C. Wichmann: Philoso phic en samenleving. 813 Aug.: Mr. P. Tideman: Goethe en de wijsbegeerte. 15—27 Aug.: B. de Ligt: Het nieuwe denken en het nieuwe willen. 15—27 Aug.: G. R. S. Mead: The Mystical Element in Early Gnostic Christianity. 15—20 Aug: Ir. J. A. Blok: Chineesche phi losophic. 2227 Aug.: Prof. Dr. O. Strauss: Die Theo- sophle der Upanishads. 29 Aug.10 Sept.: Dr. J. D. Bierens de Haan: Het geestesleven in zijn voortbeweging. 29 Aug.—3 Sept.: Ds. E. J. v. d. Brugh: De zin van de Evangeliegeschiedenis. 29 Aug.3 Sept.: Leo Niehorster: Schoon heid, kunst, kunstenaar, kunst en samenleving, psychologie van de moderne kunst. 510 Sept.: Dr. Georg Lasson: Grundriss der Aesthetik. 510 Sept.: Herman Poort: Leven en Litera tuur. 12—17 Sept.: Leo Polak: Het Grondprobleem der Kennisleer. GRATIS GENEESKUNDIGE BEHANDELING. Dezer dagen namen wij in ons blad op, een communiqué van den Raad van Arbeid te Haar lem, waarin gewezen werd op het groote be lang hetwelk er in gelegen is, dat de verze kerden volgens de Invaliditeitswet in sommige gevallen aanspraak kunnen maken, op gratis geneeskundige behandeling en verpleging. Het is bekend, hoe zoowel in de kringen van werknemers als werkgevers, wel eens de nel- ging bestaat, om de voordeelen welke de Invaliditeiswet aanbiedt, niet al te hoog a n te slaan. Dit leidt er toe, dat men het met de plichten uit die Wet voortvloeiende, wel eens niet al te nauw neemt. Toch wijzen wij er op, dat men met die na latigheid voorzichtig moet zijn, want dat zulks voor de betrokkenen groote schade en onaan genaamheden kan opleveren. Wij namen dezer dagen kennis van een tweetal gevallen welke aandacht in ruimer kring verdienen. Het eerste geval betrof 2 personen, die zich indertijd als verzekeringsplichtig hadden aan gegeven, en ook als zoodanig waren inge schreven. Voor den een was gieen enkel zegel, en voor den ander waren vier zegels geplakt. Daarna werden beiden ziek en verkeerden in rbar- melijke omstandigheden. Thans zijn beiden voor rekening van den Raad van Arbeid in een Zieken-inrichting opgenomen, enkel op grond van het feit dat zij een rentekaart bezaten. Het andere geval betrof een jongie man, die in een fabriek werkte en verzekeringsplichtig was, doch zich niet aanmeldde en dus geen rentekaart bezat. Hij schijnt, gielijk zoovelen, hieraan weinig aandacht te hebben besteed, totdat hij kort geleden in een Zieken-inrichting moest worden opgenomen. Eenmaal daar liggende, begon hij zich te herinneren, dat hij misschien aanspraak zou kunnen maken op gratis geneeskundige behan deling en verpleging. Men wendde zich tot den Raad van Arbeid, ook de werkgever sloot zich toen hierbij aan, doch thans zonder succes, want iemand, die reeds invalide is, wordt dan niet meer in de verzekering opgenomen vóór de invaliditeit heeft opgehouden te bestaan. Wij deelen deze beide gevallen mede, om het publiek nog eens te overtuigen, dat aanmelding voor de Invaliditeitswet dringend noodzakelijk is ook, en vooral, 'w hun eigen belang. „HAAGSCHE POST"-STEMMEN. Een bekend Italiaansch schrijver had een brochure uitgegeven, waarin hij opkwam tegen het loterij-bedrijf. De pers was het met hem eens en voorspelde, dat het boek zeker een goeden moraliseerenden invloed zou hebben. De werking bleef dan ook inderdaad niet uit, want kort na de verschijning van het werkje kreeg de schrijver een brief van den volgenden inhoud: „Zeer geachte Heer. Uit het diepst van mijn hart dank ik u voor het door u geschre ven boek tegen het loterijspel. Ik heb het ge lezen en wil niet nalaten u van mijn geluk te vertellen. Uw brochure telt 88 bladzijden, 44 bladen en verscheen 27 Maart. In de nieuwe loterij speelde ik de nummers 88, 44 en 27 en won een flinke som! Als toch eens alle schrijvers zulke nuttige boeken de wereld in zonden! Ontvangt uen zoo voort. Ook toen al: O, dat personeel! Uit het jaar 1819 bestaat een dagboek van Beethoven, waarin hij met onovertrefbare beknoptheid de beslommeringen van zijn huiselijk leven heeft neergepend: 1 Januari: de huishoudster opgezegd. 1 Februari: de huishoudster opgezegd. 3 Maart: de keukenmeid met 14 dagen mij opgezegd. 22 Maart: de nieuwe huishoudster gekomen. 17 April: de nieuwe keukenmeid gekomen. 19 April: allermiserabelst gegeten. 14 Mei: de nieuwe huishoudster gekomen. 16 Mei: de keukenmeid opgezegd. 19 Mei: de keukenmeid verdwenen. 28 Mei: de huishoudster verdwenen. 30 Mei: de nieuwe huishoudster gekomen. 1 Juli: de nieuwe keukenmeid gekomen. 20 Juli: de huishoudster opgezegd. 28 Juli: de keukenmeid de plaat gepoetst. 30 Juli: de nieuwe huishoudster gekomen. 6 September: de nieuwe keukenmeid ge komen. 22 October: de keukenmeid weggegaan. 12 December: de nieuwe keukenmeid ge komen. 18 December: de keukenmeid opgezegd. En in datzelfde jaar 1819 werkte Beethoven aan dq „Missa solemnis" en aan de laatste drie piano-sonaten op. 109, 110 en 111 wonder werken van muziek. Een Wankele Positie. De meerderheids socialisten staan klaar, minister Simons omver te werpen, omdat Lloyd George hem een na tionalist heeft genoemd; de nationalisten willen minister Simons wegwerken, omdat hij te Lon den niet energiek genoeg is opgetreden. De meerderheidssocialisten houden minister Si mons de hand boven het hoofd, omdat hij aan de groot-industrie weerstand heeft gebo den en de nationalisten brachten minister Si mons een geestdriftige ovatie, omdat hij de eerste Duitscher is, die niet voor de Entente het hoofd heeft gebogen. Behalve dat kaas een groote voedingswaarde bezit zij bevat voor een derde eiwit en een derde vet bevinden zich, volgens den Zwit- serschen geleerde Barri, in één gram van dit echt Hollandsche zuivelproduct minstens tien millioen melkzuurbacteriën, welke verwant zün aan den Bacillus Bulgaricus, waaraan de Yoghurt zijn goeden naam dankt, die een on zichtbaar leger vormen van verdedigers van onze gezondheid tegen allerlei vijandige mach ten in ons lichaam. Je Moet Toch Iets Zeggen. Het is een eigenaardigheid van de Nederlanders in Indië, dat ze van een nieuwen gouverneur-generaal altijd zeggen, daft hij beter is dan die wieggaat. De heer Van den Berg in de Eerste Kamer. Zeven Millioen per Inwoner Tekort. Oos tenrijk boekt op den dienst van 1920 een tekort van 42 milliard kronen. Dat is de volledige ruïne voor een land, dat niet meer dan 6 mil lioen inwoners telt. Een derde deel van het totale nationale ver mogen in Engeland bevindt zich in handen van slechts 36,000 menschen. Parijs aan den Zwier. De belasting op de publieke vermakelijkheden in Parijs bracht over Februari 5.049.000 francs op, zijnde 2.1939.000 francs boven de raming. Montenegro's Export-Artikel. Koning Niko- laas van Montenegro verstond de kunst zijn dochters goed uit te huwelijken. Gevraagd wat Montenegro's voornaamste export-artikel was, moet hij eenmaal hebben gezegd: Mijn doch ters. Eeme huwde met den koning van Italië, eene met den tegenwoordigen koning van Servië, en twee met Russische grootvorsten. Dultschland's Toekomst ter Zee. Duitsch- land's hoofddoel moet zijn: de wederopbouw van zijn handelsvloot. Het is beter van onderaf te beginnen en voorloopig vreemde schepen als hulpmiddel te bezigen, dan gedurende lange jaren afhankelijk te blijven van anderen. Zelfs zonder schepen zijn wij een factor, waarmede buitenlandsche scheepsbouwers hebben reke ning te houden. Jaarverslag „Norddeutscher Lloyd". Portugal houdt van Verandering. Portugal houdt het record wat betreft kabinetswisse lingen; dit verklaart de volgende gedachten- wisseling tusschen een lid van het Parlement en een van zijn kiezers. „U komt ons alleen opzoeken wanneer het om onze stem te doen is", merkte de laatste onlangs eenigszins ver wijtend op,„Goeie hemel, man, is dat nog niet dikwijls genoeg?" vroeg de afgevaardigde verbaasd. De Knie en het Bad. De districtsraad van het eiland Thanet had voorgeschreven, dat alle personen boven de tien jaar bij het baden een ondoorzichtig costuum moeten dragen, het welk reikt van de schouders tot binnen acht centimeter van de knie. Het ministerie van openbare gezondheid heeft aangeraden, deze laatste nadere aanduiding te schrappen, daar anders de meeste badcostuums ongeldig zou den moeten worden verklaard. Turksch Feminisme. Men behoeft slechts een paar uren in Konstantinopel te zijn om te zien dat de Moslem-vrouw een gansch andere plaats heeft gekregen, in het leven, in de po litiek, en in de „monde". In Turkije is de vrouw in geest en ziel het eenig moderne, en het is mogelijk dat het Turksche volk daar zijn wedergeboorte aan zal hebben te danken. Woningnood Leidt tot Bigamie. Een 55- jarige seinwachter te Le Mans was onlangs in het huwelijk getreden met een 75-jarige we duwe, die hem een kamer in haar woning had aangeboden op voorwaarde, dat hij haar trouwde. De politie had er echter van verno men, dat zijn eerste vrouw nog leefde en thans is hij wegens bigamie tot twee jaren gevan genisstraf veroordeeld. De beteekenls van het kleine. Toen de groote brug over de Niagara ge bouwd moest worden, stond men voor de moeilijke vraag, hoe de kabel aan de overzij te brengen. Spoedig was een plan gevormd. Met een gunstigen wind liet men een vlieger op, die op den anderen oever neerstreek. Aan het dunne draad werd nu een koord beves tigd, dat overgehaald werd; toen een touw, vervolgens een dikker touw en eindelijk een kabel, sterk genoeg om den ijzeren kabel te spannen, waarover zwaar beladen wagens nu veilig kunnen heengaan. Een reuzenwerk, maar dat nimmer had kunnen geschieden zon der het dunne vliegertouw. Een Geheime Cervantes. Onlangs deelde de Journal des Débats mede, dat eén zeer bekend Spaansch schrijver, Riviro, ontdekt zou hebben, dat alle werken van den beroem den schrijver Cervantes, uitgezonderd zijn Galatea, geheimschriften zijn, waarvan elke bladzijde, wanneer men haar op zekere wijze leest, de meest curieuze gegevens bevat over Cervantes en zijn tijdgenooten. Rivero heeft den sleutel echter nog niet willen geven en de bewonderaars van Cervantes aarzelen om hem te gelooven. Hetgeen wel te begrijpen Is, daar de mededeeling zeer tendentieus klinkt. Handschriften van Fransche Generaals. Door de Fransche Grapbologische1 Vereeni ging te Parijs is een tentoonstelling gehouden van handschriften van Fransche krijgslieden uit particuliere verzamelingen bijeengebracht. Er zijn manuscripten uit alle tijden tot den huidigen dag. De oudsten konden slechts als facsimile vertegenwoordigd zijn, doch van het einde der 15e eeuw af waren alle ge schriften origineelen. De aïgemeiene itidruk, die door deze tentoonstelling werd gewekt, was dat de meeste veldheeren tamelijk on leesbaar schrijven en dat zij er van hielden hun letters met een hoop geweldige krullen en dikke strepen te versieren. De expositie baarde te Parijs veel opzien en de belang stelling concentreerde zich natuurlijk hoofd zakelijk op de generaals van den wereldoor log. Slgnaatlnrlchtlng voor duikbooten. Wan neer een duikboot een handelsschip wilde tor- pedeeren, moest zulk een vaartuig eerst op de een of andere manier gewaarschuwd worden. Zulk een waarschuwing maakte het boven komen van de duikboot noodzakelijk, waardoor ze zich veelal aan groot gevaar blootstelde. Om dit gevaar nu te vermijden, heeft men in Duitschland een nieuwe signaalinrichting weten te construeeren, waarop reeds patent verkre gen is, en'waardoor de duikboot een of ander handelsschip, dat ze.wil aanhouden, waarschu wen kan, zonder boven water te komen en zelfs zonder haar plaats in het water te ver raden. Het signaal is dan ook pas hoorbaar of zicht baar, nadat de onderzeeboot zich reeds op grooten ^afstand van de plaats, waarop het signaal werd gegeven, heeft verwijderd. De nieuwe inrichting bestaat volgens „Schiff- bau", l^CII, '20, uit een buitenboord bevestigd lichaam, dat kan opdrijven en van een signaal apparaat is voorzien. Eerst geruimen tijd na het opdrijven wordt door het lichaam een hoor baar of zichtbaar signaal gegeven, zoodat de boot in dien tijd de gelegenheid heeft gehad zich ver genoeg van de plaats, waar het ap paraat kwam opdrijven, te verwijderen en dus zichzelf op die manier niet aan gevaar bloot te stellen. (Pol. Wkbl.) Beleedlgde gevoelens. Wij hoorden on langs een dame beweren, dat ze nooit gebruik maakte van den ondergrondschen spoorweg, omdat deze haar aesthetisch gevoel belee- digde. Dat is best mogelijk; doch wij wagen bescheidenlijk op te merken, dat ook op den schoonsten weg het meest ingenieuse mecha nisme van een luxe-auto niet alleen niet spreekt tot het aesthetisch gevoel van den man die eronder ligt, doch bovendien nog zijn andere gevoelens beleedigt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5