MMnMHmnraiaMMüi Prima Wollen LOOPERS Vpa^e2te4r5 Prima TAFELKLEEDEN Comm. Venn, Woninginr. JAC. FABEL a gMICHELINfj j| Rijwielbanden p VICT0RI A=WATER HEDEN ONTVANG-E]^ VELVET, PLUCHE, MOQUETTE, etc., in div. afmetingen, vanaf f 17.50 pï Buitenband f 6.00 f|| p| Binnenband f 3.25 p| Si Bij den Rijwielhandel Plaatselijk Nieuws. URSULASTRAAT 12 - TEL. INT. 2572 A - HAARLEM a. tot verleening van een voorschot voor woningbouw. Goedgekeurd. b. tot uitkeering jaarwedde over 1919 aan onderwijzers Chr. M.U.L.O.-school. Aangehouden. Een nieuwe verordening voor de Schoolcommissie. Door B. en W. was voorgesteld om goed te keuren een verordening regelende de samen stelling, inrichting en werkkring der Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs in de gemeente Bloemendaal. Blijkens deze verordening zal de Commissie bestaan uit 10 leden, meerderjarige ingezete nen der gemeente. De schoolartsen zijn ambts halve gerechtigd de vergaderingen der Com missie bij te wonen. De leden worden voor den tijd van 5 jaren door den Gemeenteraad benoemd. Dit zijn de voornaamste bijzonderheden der verordening, die 10 artikelen telt. De Verordening wordt vastgesteld en tot leden der Commissie benoemd de heeren: Groep I: Mr. D. E. Lioni, J. Romein. Groep II: Mr. J. H. Monnik, A. Bos. Groep III: Mevr. Langelaan—Stoop, Mej. C. Reynierse. Groep IV: A. IJzerman, J. C. de Vries. Groep V: H. van der Werff, S. R. Wilson. De belooning der vakonderwijzers. B. en W. stellen voor om de belooning der vakonderwijzers aan de openbare lagere scho len in deze gemeente te regelen als volgt: a. voor de(n) vakonderwijzer(es) die de bevoegdheid tot het geven van onderwijs ontleent aan een gewone lagere acte of aan een naar het oordeel van B. en W. daarmede gelijk te stellen diploma, van 115.met 4 jaarlijksche verhoogingen van 5.tot 135.— per jaar per wekelijksch lesuur; b. voor de(n) vakonderwljzer(es) die de bevoegheld tot het geven van onderwijs ont leent aan een middelbare acte of aan een naar het oordeel van B. en W. daarmede gelijk te stellen diploma, van 140.— met 4 jaarlijk sche verhoogingen van 5.— tot f 160. per jaar per wekelijksch lesuur. onder bepaling, dat dienstjaren elders door gebracht, zullen worden medegerekend bij het toekennen van periodieke verhoogingen, dat geen der thans in dienst zijnde vakonder wijzers door de nieuwe regeling in belooning zal kunnen achteruit gaan, en dat deze rege ling zal gelden van 1 April 1921 af. Goedgekeurd. mmMmsm.üüüsü 12 maanden Garantie Salarlsverbooglng Inspecteur van Politie. B. en W. stellen voor om de jaarwedde van den inspecteur van Politie, bedragende 4000, met 500 te verhoogen, ingaande 1 Mei 1921. De heer Van Nederhasselt merkt op, dat de inspecteur met eenige toelagen feitelijk een salaris geniet van 4700.—, zoo dat spr. de verhooging niet noodig acht. De heer Laan ondersteunt dit. Na eenige bespreking, waarin de Voor zitter het voorstel verdedigt, wordt het punt aangehouden tot de behandeling van het Ambtenaren-Reglement. Grondrulllng met de Ned. Herv. Gemeente. B. en W. stellen voor, om, in verband met een goede bebouwing van het terrein, een paar strooken gronds, toebehoorende aan hee ren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Bloemendaal, in eigendom te verkrijgen, in ruil voor minder voor woningbouw, maar uitste kend voor schooltuintjes geschikten grond en een strook gronds ten behoeve van een speel terrein voor de Christelijke Mulo-school in ge bruik te geven; Gezien de bereidverklaring van H.H. Kerk voogden voornoemd, om deze transacties aan te gaan, zulks onder de volgende voorwaar den: lo. dat in de tuinen van de woningen aan de achterzijde, d. i. tegen de scheiding van het schoolterrein der Christelijke Mulo-school, geen schuren, schuttingen of andere verhoo gingen zullen worden aangebracht, waardoor het licht der schoollokalen belemmerd zou kun nen worden, een en ander ter beoordeeling van B. en W. en Kerkvoogden; 2o. dat geen vergunning tot uitbouw der school onthouden zal worden wegens het te kort aan ruimte tusschen gebouw en grens scheiding, dat door dezen ruil is ontstaan, mits deze uitbouw gemaakt worde met inachtname van de oppervlakte, die thans, d. i. vóór het aangaan dezer transactie, benut kan worden; 3o. dat de verschillende afscheidingen voor zooveel noodig zullen worden verplaatst en verlengd door de kerkvoogden voor rekening der Gemeente; 4o. dat de op den voor speelterrein be stemden grond staande boomen niet gerooid mogen worden of eenige verandering daaraan mag worden aangebracht bulten toestemming van B. en W. Goedgekeurd. Verhuur van grond. B. en W. stellen voor een strookje gemeente grond, groot 13 a 14 vierk. Meter, gelegen aan de Mollaan, naast het terrein van mevrouw Kalff, aan deze te verhuren voor de som van 10.per jaar Goedgekeurd. Verzoeken van het R.-K. Parochiaal Kerk bestuur. Het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur van On ze Lieve Vrouwe Hemelvaart te Vogelen zang verzoekt om: le. de O.L.School te Vogelenzang in ei gendom te mogen verkrijgen, onder de in het adres genoemde voorwaarden; 2e. grond van de gemeente te mogen er langen voor speelterrein en het bouwen van een onderwijzerswoning. Na lange overweging hebben B. en W. ge meend voor te moeten stellen niet op bijgaan de verzoeken in te gaan en wel op de volgen de gronden: le. daar de oude school te Vogelenzang niet meer omgebouwd kan worden, zal men moeten overgaan tot het bouwen vau een nieuwe school met slechts één lokaal minder dan de tegenwoordige. 2e. daar het daartoe beschikbare terrein niet groot genoeg is om deze school geheel gelijkvloers te stichten, moet óf tegen een vrij aanmerkelijken prijs de heer Jhr. Bar- naart biedt den benoodigden grond. 2000 M2? voor den prijs van 6.— per M2 aan de zen grond gekocht worden, óf men moet be sluiten een verdiepingsschool te bouwen. Dit laatste nu brengt groote bezwaren met zich mede: a. meerdere kosten voor het maken van een trappenhuis, privaten enz.; b. het gehoorig-zijn van de lokalen; c. het onaesthetische, daar de meeste ge bouwen daar ter plaatse uit slechts één ver dieping bestaan. 3e. de toegang tot het schtoolterrein ge schiedt slechts over andermans grond; 4e. het speelterrein zal van zeer geringe afmeting zijn; 5e. grond voor schooltuintjes is niet be schikbaar; 6e. het kerkbestuur dringt aan op inge bruikname van de tegenwoordige (nieuwe) school met ingang van den nieuwen cursus en eischt bovendien betaling van het ont- werp-plan voor een R. K. School (pl. m. 2600.—). B. en W. geven derhalve in overweging aan het Kerkbestuur te berichten, dat het uitvoe ring kan geven aan de ingediende plannen voor een R. K. school op eigen terrein. Zij wijzen er bovendien op, dat tengevolge van het niet terstond uitvoering-geven aan de voorgenomen bouwplannen, de uitvoering van het werk wegens daling der prijzen sinds No vember 1920 aanmerkelijk goedkooper zal worden. De heer Verdegaal wijst er op, dat een conferentie tusschen het Kerkbestuur en B. en W. zou plaats hebben, waarvan tot he den nog niets gekomen is. Spr. dringt er op aan geen besluit te nemen alvorens deze con ferentie is gehouden. De heer Van Kessel geeft een uit voerig overzicht van deze zaak en spreekt zich eveneens voor het houden van een con ferentie uit. De Voorzitter zegt, dat alle stuk ken den Raad bereikt hebben. B. en W. heb ben alles goed onderzocht en stellen vast om zelf te bouwen. Aan den Raad wordt nu over gelaten hoe de beslissing moet uitvallen. De heer De W a a 1 M a I e f ij t zet de voordeelen van het voorstel van B. en W. uiteen, waarna het punt, nadat nog eenigen tijd van gedachten is gewisseld, tot een vol gende vergadering wordt aangehouden, opdat B. en W. alsnog een conferentie met het R. K. Kerkbestuur kan houden. Het profiel van den Brederodeweg. B. en W. stellen voor het dwarsprofiel van den Brederodeweg vast te stellen gelijk op een aan de Raadsleden overgelegde teekening is aangegeven, hetwelk door Ged. Staten moet worden goedgekeurd. Na zeer uitvoerige gedachtenwisseling wordt besloten het voorstel aan te houden. B. en W. zullen in een volgende vergadering een kostenberekening overleggen ten aanzien van twee verschillende breedten van den weg en al of niet rijwielpaden en de wijze van be- harding. Onvoorzien 1920. De voorstellen van B. en W. tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting 1920, worden goed gekeurd. De Belastingverordeningen. In de vorige vergadering zijn door B. en W. voorstellen gedaan inzake het heffen van opcenten op de Rijksinkomstenbelasting en tot invoering van een plaatselijke belasting naar het inkomen. Zooals uit die voorstellen zal zijn gebleken, komt de hoofdstrekking daarvan neer op be houd van een niet progressieve plaatselijke in komstenbelasting, met daarnaast een heffing van bedoelde opcenten tot een zeer gering percentage. De Financieele Commissie, aan wie inder tijd opdracht werd verstrekt een onderzoek in te stellen omtrent de wenschelijkheid van het al of niet invoeren van progressie, is evenwel van oordeel, dat invoering daarvan, in welken vorm dit ook mocht geschieden, voor deze gemeente niet gewenscht is, op grond, waar van zij bezwaar maakt tegen het heffen van opcenten op de Rijksinkomstenbelasting. Eerst dan zou zij daartoe willen overgaan, als mocht blijken, dat het percentage van heffing van de plaatselijke belasting naar het inkomen op meer dan 5 pCt. zou moeten worden be paald. Waar nu B. en W. bij nadere overwegingen zich met het advies van de Commissie volko men kunnen vereenigen, stellen zij den Raad voor dienovereenkomstig te besluiten en te vens de aangeboden verordeningen, welke mede in verband met dit voorstel zijn aange vuld te willen vaststellen. Opgemerkt wordt echter nog, dat de min derheid der Commissie voor invoering van progressie is. Zij toch wil het bedrag, dat jaarlijks op de gemeentebegrooting aan be lasting naar het inkomen wordt uitgetrokken, voortaan, zoo mogelijk, uitsluitend vinden door het heffen van opcenten. Het gevolg hiervan zou zijn, dat een vrij sterke progressie werd verkregen, hetgeen voor deze gemeente hoogst ongewenscht mag worden geacht. Tevens stelt de minderheid voor de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te bepalen op 1000.vermeerderd met 100.voor elk kind. Vermits de Minister van Binnen- iandsche Zaken indertijd tegen een dergelijken aftrek bezwaar heeft gemaakt, zal aan een heffingsverordening met een dus danigen af trek zeer zeker de Kon. goedkeuring worden onthouden, weshalve B. en W. dus ook voor stellen dien aftrek te bepalen op 800.be nevens 25.voor elk kind. Alvorens de verordeningen artikelsgewijze worden behandeld, merkt de heer S c h u 1 t z op, dat hij meent, dat men over de practische bezwaren moet heenstappen, indien men het heffen van progressie in beginsel voorstaat. De bedoeling der Rijksregeering is geweest om meer eenheid in de belastingheffing te brengen. Spr. verklaart zich vóór progressie en beroept zich op den gemeenschapszin die elkeen moet bezielen. Verder verdedigt spr. de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud op 1000.ver meerderd met 100.— voor elk kind Deze gelegenheid om groote gezinnen te steunen, dient door iedereen te worden aangegrepen. Spr. hoopt, dat, wanneer de Raad eventueel de progressie verwerpt, zijn voorstel tot 1000.aftrek zal worden aangenomen. De heer Van Kessel kan zich vol komen vereenigen met hetgeen door den heer Schultz is betoogd en betreurt hef, gelijk ook de vorige spr. deed, dat de financieele com missie de minderheid in deze zoo onderdrukt. Ook deze spreker dringt sterk op invoering van progressie aan en beroept zich op andere gemeenten, waar deze goede resultaten heeft opgeleverd, in het bijzonder op Haarlem en Helder. De heer Laan zegt voor de progressie in onze gemeente heelemaal niets te voelen en vreest wel degelijk dat inenschen, die hier pro gressief zullen worden belast, naar een andere gemeente zullen vertrekken. Een bezwaar is ook het verschil in groote inkomens, hetgeen in deze gemeente sterker klemt dan elders. Wel degelijk vreest spr. dat de hoogst aangeslage- nen de gemeente zullen verlaten. Ook voor de verhoogde kinderaftrek kan spr. zich niet verklaren en zal dus stemmen op het door B. en W. voorgestelde. De heer Van Nederhasselt zet de meening van de Commissie-meerderheid uiteen, die in het belang der gemeente geacht wordt. Deze meerderheid acht het invoeren van progressie voor de gemeente Bloemendaal verderfelijk en een vergelijking met andere gemeenten gaat niet op. Niemand gaat oijv. voor zijn genoegen in Den Helder wonen. Daar kan men straffeloos progressie invoeren, hier niet Wat de uitlating van den heer V a n K e s- s e 1 betreft omtrent het onderdrukken van de minderheid in de Commissie, dit beschouwt spr. als een slip of the tongue. Zoo zou men nooit verschil van meening hebben. De heer Schultz verdedigt zijn stel lingen en weerlegt hetgeen door de heeren Laan en Van Nederhasselt is gesproken. Nadat de heer Van Kessel zijn stand punt verdedigd heeft en nog eenigen tijd over deze afgezaagde quaestie van gedachten is ge wisseld, wordt gestemd over het voorstel van de heeren Schultz en Van Kessel om de plaat selijke belasting te heffen door progressie op de Rijksinkomstenbelasting tot 100 pCt. Het wordt verworpen met alleen de stem men der voorstellers vóór. Daarna wordt behandeld het voorstel tot heffing van een plaatselijke belasting naar het inkomen. De stemmen staakten over een voor stel van den heer Schultz om de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op 1000 te be palen. De kinderaftrek werd bepaald op 50. De voorstellen van B. en W. werden verder aangenomen en de Verordeningen goedge keurd. Verkoop van grond. Naar aanleiding van een verzoekschrift van het bestuur der Woningbouwvereeniging ..Duinwyck" om aan haar hetzij in koop, hetzij in erfpacht met recht van koop, af te staan de aan de Gemeente toebehoorende gronden van de hofstede ,,'t Huis te Bloemen daal", ten behoeve van den bouw van mid denstandswoningen, stellen B. en W. voor aan „Duynwyck" tegen den prijs van 3.50 per M8. deze gronden in eigendom af te staan, ter oppervlakte van ongeveer 7500 M8., onder voorwaarde, dat de Vereeniging in de kosten van de aan te leggen wegen en plantsoentjes met de daarin en daarop aan te brengen kunst werken de helft bijdraagt Met het oog op het late uur wordt dit punt aangehouden. Daarna te 6 uur sluiting. BLOEMENDAAL. Er bestaat hier een afdeeling van het Cen traal Gen. voor Kinderherstellings- en vacan- tiekolonies. Het doel van 't genootschap is, om zwakke kinderen naar buiten te sturen voor hun gezondheid. Vele ziekelijke en zwakke kindertjes zijn door de afdeeling van boven genoemd genootschap naar bulten gezonden en keerden gezond en wel terug. Ook dit jaar komen een groot aantal kinderen hiervoor in aanmerking. Nu is op een gehouden vergade ring der afdeeling gebleken uit het verslag van de penningmeesteresse, dat de kas zoo goed als leeg is, daar de uitgaven veel grooter zijn dan de inkomsten. Wat nu te doen? De kin deren dit jaar niet naar buiten sturen? Neen, dat gaat niet. De jonge bloempjes, die ver welkt zijn, moeten in de gelegenheid gesteld worden weder op te fleuren. En dit kan ook. Als er maar geld is. Daarom heeft het bestuur der afdeeling besloten een vlaggetjesdag te houden en wel op 30 April a.s. Zijn de resul taten van den verkoop der vlaggetjes goed, dan zal de vereeniging nog vele kleintjes naar buiten kunnen zenden. Is de verkoop dien dag onvoldoende, dan wordt de vereeniging wegens gebrek aan geld ontbonden. Het is dus een laatste poging van de afdeeling om zich staande te houden. Ingezetenen van Bloemendaal, koopt allen op 30 April een vlaggetje. Kijkt niet op een paar kwartjes als Uw beurs rijkelijk gevuld is, want het is ter wille van het zwakke kind. Verder een oproep aan jonge dames en meis jes om zich bij de afdeeling aan te melden voor het verkoopen van vlaggetjes. In ons jaarboekje staan de namen der per sonen vermeld, waarbij U zich vervoegen kan voor inlichtingen. Pastoor L. ten Brink alhier, zeer bemind, is ongesteld, zoodat hij zijn ambt niet kan be- kleeden. Men hoopt, dat hij weer spoedig her steld zal wezen. Vervolg Plaatselijk Nieuws in het Bijblad. OBERLAHNSTEIN. een hygiënische tafeldrank voor dagelijksch gebruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2