BIJVOEGSEL Vraagt BRONSTEE's „Bioemendaalsch Weekblad" Zaterdag 23 April 1921. Plaatselijk Nieuws. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, No. 17. van het van BLOEMENDAAL. In Café „Rusthoek" werd Dinsdag- en Woensdagmiddag door de firma Stokvis Zo nen, te Rotterdim, een lezing gehouden over de zuinigste manier van koken. Tijdens deze lezing werd door een der heeren van de firma een demonstratie gegeven met gasfornuizen en braadovens der firma Junker Ruh te Karls ruhe, die door middel van zuinigheidsbranders in deze fornuizen aan te brengen, iets hebben uitgevonden, waarop men zonder veel moeite, tijd en wat wel een hoofdfactor is, zeer goed koop, een warm maal kan bereiden. Het Junker Ruh's gasfornuis is zeer klein van model. Ze zijn voorzien van drie of vier pitten, die hoog of laag kunnen branden. On der deze pitten bevindt zich een opening, waarin men borden kan zetten om ze te war men. Daaronder is de oven, waar middenin een kookplaat zit, waarop men het een en ander kan zetten om te braden of te bakken. Onder deze plaat bevindt zich aan iederen kant van het gasfornuis een rij gaspitten. Door het om draaien van een kraantje kunnen deze gas pitten gesteld worden. Wil men een gebak ge reed maken, dan moet het kraantje verticaal staan. De gasvlammen staan dan recht en de hitte hiervan komt dan in een dubbele wand, die aan weerszijden van het fornuis zijn aan gebracht. Wil men iets braden, dan behoeft men niets anders te doen dan het kraantje ho rizontaal te zetten. De gasvlammen komen dan in schuine richting te staan en de warmte komt niet in de dubbele wand, maar onder de plaat. De braadovens, die uitsluitend ingericht zijn om te braden, zijn eenigszins anders ge construeerd. Een rij gaspitten bevindt zich mid den in den oven. Het vleesch wordt op een plaat vlak onder de gasvlammen geschoven en na niet te langen tijd kan men het er gebraden uithalen. De heer Stokvis gaf van alles een duidelijke verklaring. Hij wilde echter niet al leen spreken over de goede resultaten die men kan verkrijgen met Junker Ruh's gas fornuizen en braadovens, maar hij wilde dit ook bewijzen. Daarom waren er eenigen op een podium opgesteld, die allen aangesloten waren op de gasleiding. Ter controleering hoeveel gas er bij het koken verbruikt werd, waren een paar controlemeters aangebracht, waarvan ieder de hoeveelheid gas dat verbruikt werd, kon aflezen. U zoudt mij toch niet willen ge- looven, aldus spreker, als ik U vertelde, dat ik vleesch zonder boter en visch zonder water kan koken. Alvorens er verder gegaan werd, ontving ieder der aanwezigen een amandel broodje, gebakken in een der gasovens. Ze zagen er heerlijk uit en smaakten uitstekend. Hierna werd een maal gereed gemaakt voor vier personen, bestaande uit groentensoep, aardappelen, groenten, vleesch en rijst. Het groote stuk vleesch werd zonder iets in den oven gezet. Terwijl de controlemeters hun plicht deden en het gas ontstoken was, werden eenige nuttige wenken door den heer Stokvis gegeven. Na niet te langen tijd was het maal gereed. De groentensoep etc. zag er kostelijk uit. Het stuk vleesch, zoo rauw in den oven gedaan, was uitstekend gebraden en een ieder die dit wilde kon er een stukje van proeven. Voor dit heerlijke middagmaal, dat genoeg was voor vier personen, waren de kosten van het gasverbruik maar.13 cent. Voor 13 cent warmte voor 'n middagmaal, wie heeft dit ooit gehoord. Toen werd er een tulband, waarvan het deeg al in den vorm zat en afkomstig was uit de broodbakkerij van den heer Franken, gebakken. Even later werd er een heerlijk uit ziende tulband uit den oven gehaald, die zon der eenige moeite uit den vorm ging. Nu werd door den demonstreerder de zuinigheidsbran der, waar alles op neer komt, apart behandeld en uitgelegd hoe men er mee om moest gaan. Tot slot werd er nog een halve schelvisch, af komstig van den vischhandel van den heer Balm, gekookt. Het stuk werd in een vetvrij HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 912 en 2—6 uur papier gewikkeld en in den oven gezet. Na 15 minuten werd het er uitgehaald, het papier er van verwijderd en het was in één woord prach tig. De beste keukenprinses zou het niet beter gekookt kunnen hebben. Ook hiervan kreeg ieder een mootje om te proeven. Hierbij was de demonstratie, die zeer goed geslaagd mag heeten, geëindigd. Door de meeste aanwezigen werden prijzen enz. gevraagd, een bewijs, dat de fornuizen nogal in den smaak vielen. Geen wonder. Een Junker Ruh's gasfornuis is voor iedere vrouw, die met den modernen tijd mee wil gaan, onmisbaar. Beide dagen was de zaal stampvol. bonden, gewasschen of wat dan ook. Mag ons gemeentebestuur dit alles toelaten, of is ze niet bij machte in te grijpen? Op de M.U.L.O.-school alhier, hoofd de heer A. IJzerman, is een groote projectielantaarn gekomen. De lenzen van dezen lantaarn zijn zeer scherp, zoodoende zijn de projecties bij zonder goed. Eenige dagen geleden werden er een honderdtal plaatjes uit de vaderlandschc geschiedenis geprojecteerd. Het natuurkunde- lokaal was voor dit doel ingericht. Deze eerste lichtbeeldenavond vond bij de jeugd zeer veel bijval. Eenigen tijd geleden hebben we gemeld, dat Ds. J. C. Brussaard alhier, tot pred. der Ger. kerk te Arnhem beroepen was. Naar we ver nemen, heeft ds. Brussaard voor dit beroep bedankt, hetgeen velen met genoegen zullen hooren. Deze week hebben nog een paar oefeningen plaats gehad in het blusschen van branden voor de 2de en 3de ploeg agenten, die hier pas gekomen zijn. De oefeningen slaagden allen zeer naar den wensch van den commandant der brandweer. Op 30 April zal het leesseizoen der Over- veensche bibliotheek, gevestigd in de L. O.- school alhier, geëindigd zijn. Leesboeken wor den 23 April voor het laatst afgegeven en moeten uiterlijk voor 30 April weer terug bezorgd worden. Het aantal lezers is dit iaar zeer groot geweest en men heeft dus wel succes gehad. Half September wordt het lees seizoen weder geopend. Tot schatter der dranklokaliteiten alhier, is benoemd de heer J. Teunisse, van hier. Aan de verkeerswegen in het Bloemendaai- sche bosch zijn een groot aantal banken ge plaatst. Als nu ook op eenige andere jjlaatsen in onze gemeente banken komen, jan is de bankennood alhier opgeheven. Wij zijn dank baar voor de genomen maatregel, maar reke nen er op, ter wille vooral van de menschen, die op Zondagen eens echt buiten willen zijn, dat eenige ruime plekken in het bosch gere serveerd zullen blijven, om op te zitten of te liggen, alsof men in zijn eigen tuin is. Altijd netjes rechtop zitten als 'n hondje, dat pootjes geeft is voor 'n mensch niet natuurlijk en al leen het natuurlijke is op den duur gezond. Maandag 25 April a.s. zal in Hotel Duin en Daal alhier door de afdeeling Bloemendaal der Haarlemsche missie een voordrachtavond met lichtbeelden gehouden worden, terwijl ook voor pianospel gezorgd is. De opbrengst van dezen avond is bestemd voor de R. K. missie. Dr. Posthumus Meijes, voorzitter van de af deeling Bloemendaal-Velsen der vereeniging voor Tuinbouw en Plantkunde, die eenigen tijd geleden ernstig ziek was, is weder geheel hersteld. De politie-agent L. Pouwer, die te Monster tot hoofdagent benoemd was, heeft voor deze benoeming bedankt en blijft in onze gemeente. OVERVEEN. Met den bouw der R. K. Jongensschool al hier vordert men al flink. Woensdag werd de eerste kapstand geplaatst en wapperde voor deze gelegenheid de driekleur op het gebouw. De heer G. Kalkman, brievenbesteller hier ter plaatse, wordt met ingang van 1 Mei over geplaatst naar het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem. VOGELENZANG. De heer Bunge zal zich met zijn gezin met- tertud in Zwitserland gaan vestigen. Aldaar wordt door den heer B. aan het Vierwoudste- denmeer een villa gebouwd. SANTPOORT. Gevaarlijk. Wie vanaf de Ruïne van Bre- derode, achter het Provinciaal Ziekenhuis om, per fiets Bloemendaal wil bereiken, vergete toch niet de zeer gevaarlijke bochten, welke zich op twee plaatsen bevinden. Vooral de laatste bocht is levensgevaarlijk, d. i. even vóór de boerderij van Bultes. Dat de A. N. W. B. daar geen bord heeft geplaatst, is eenerzijds onbegrijpelijk, terwijl anderzijds iedereen zal moeten erkennen, dat wie daar nog fietst, ook niet door zoo'n bord van zijn gevaarlijke plan nen zal worden teruggehouden. Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat er door elkaar genomen eiken Zondag drie menschen door de familie Bultes worden ver Woensdagavond werd door het Kinderkoor „Kindervreugd" een uitvoering gegeven in het Hotel „De Weijman" alhier. Na eerst eenige liederen te hebben gezöngen, werd door hen opgeyoerd het sprookje met zang „Asschepoester of Het Glazen Muiltje", tot tevredenheid van alle aanwezigen. De zaal was overvol en waar het meest ouders, familieleden en kindervrienden waren, laat het zich begrijpen dat het een dankbaar publiek was. De directeur, de heer Post, ontving als aan denken van de kindertjes een leeren sigaren koker met goud gemonteerd, terwijl zijn zoon, die belangloos op de piano begeleidde, werd verrast met een doos sigaretten. Donderdagavond werd nogmaals een uitvoe ring gegeven voor patiënten van het Provin. ciaal Ziekenhuis. Ook hier een dankbaar publiek en een prach tig geslaagde avond. TOONEEL. Zaterdag j.l. speelde „Het Schouwtooneel", onder directie van Adr. van der Horst en Jan Musch, in den Stadsschouwburg „Dokter tegen wil en dank", voorafgegaan door „Belachelijke hoofsche juffers", van Molière. De zeventiende-eeuwsche blijspeldichter, Jean Baptiste Poquelin, nam den schuilnaam Mo lière aan, toen hij. na een wetenschappelijke opleiding genoten te hebben, het voor die dagen onaanzienlijke beroep van tooneelspeler koos. Hij sloot zich aan bij eett reizenden troep tooneelspelers, wier leider hij werd en hij scheen uit piëteitsoverwegingen den uaatn zijns vaders, den achtenswaardigen lakenkoopman, die het tot hofleverancier gebracht had, niet tnet zijn beroep te willen mengen. Het is te betwijfelen of Molière zonder de gunst van den machtigen koning in zijn tijd ongestraft zou hebben kunnen hekelen, gelijk hij met groot succes gedaan heeft, want zelfs de kerkelijke begrafenis van zijn stoffelijk over schot, waaraan de geestelijkheid hare mede werking aanvankelijk weigerde, kon eerst plaats vinden, toen Molière's beschermer, Lo- dewijk de veertiende, daartoe uitdrukkelijk last gegeven had. In „Belachelijke hoofsche juffers" wordt een in Molière's tijd heerschende letterkundige co teriegeest gehekeld, die de „préciosité", de ge maaktheid, de gekunsteldheid, de preutsch- heid, de geaffecteerdheid kweekte. Met „Dok ter tegen wil en dank" bedoelt Molière een sa tire op het beroep van geneesheer. Dit wordt eerst recht duidelijk wanneer Sganarelle, die door stokslagen gedwongen wordt om voor dokter te spelen, zich uitlaat over de prestaties en kansen van den dokter in het algemeen. Volgens Sganarelle heeft de dokter veel te danken aan de „fatsoenlijke stilzwijgendheid der dooden." Molière zelf had een ongeneeslijke kwaal, die hem reeds op 51-jarigen leeftijd wegnam. Gedurende een opvoering van „Tartufe" kreeg hü een bloedspuwing en hij overleed een uur daarna. Misschien bestaat er wel eenig ver band tusschen zijn vergeefsche pogingen om genezing van die kwaal te vinden en Molière's tneening over de dokters. Het tarief scheen in die dagen nog niet zoo hoog te zijn, als dat nu het geval is, want daarover hooren we Mo lière niet klagen. „Dat wij, die de emoties van den wereld oorlog pas hebben beleefd, de naïeve geestig heden van Molière kunnen savoureeren en de dwaze situaties accepteeren, waarin Molière's figuren geraken, is zeker een merkwaardig verschijnsel. Moge dit deels te wijten zijn aan de geniale wijze, waarop de schrijver zijn fi guren het tooneelleven ingeblazen heeft, an derdeels komt de eer hiervan toe aan Jan Musch, die van de hoofdrol in beide stukken een brok leven weet te maken. Hoe verdien stelijk ook Jettie van DijkRieker, Mevrouw SandersHerzberg, Rie Elking, Lena Kley, C. Lageman, Pierre Mols en Joh. Kaart Jr. speel den, in zulke stukken van Molière draait alles om de hoofdrol en die werd door Jan Musch op excellente wijze gespeeld. Het publiek heeft vooral gedurende de op voering van „Dokter tegen wil en dank" onbe daarlijk en onophoudelijk moeten lachen. Jan Musch moest herhaaldelijk terugkomen om een uitbundig applaus aan te hooren. Men verzuime niet deze opvoeringen bij te gaan wonen, wanneer Musch ze wederom in den Stadsschouwburg komt geven. H. B. INGEZONDEN. Bulten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur, Zoudt U zoo goed willen wezen, om dit stukje in Uw veel gelezen blad te willen op nemen? Bij voorbaat mijn dank. Toen ik de vorige week Vrijdagavond half- acht In de dorpstraat wandelde, reed mij, of liever gezegd, vloog mij een motorfiets in ra zende vaart voorbij. Ik had niet den tijd om te onderscheiden hoeveel personen er op zaten, noch het nummer te ontcijferen, want toen ik hieraan mijn aandacht wilde schenken, waren de halve idioten reeds verdwenen. Daar ik naar Haarlem moest, zag ik bij Café Rusthoek een gedeeltelijk verbrijzelde motorfiets liggen. Ik vernam van eenige om standers, dat de beide personen, die er op zaten, er levend wren afgekomen, wat mij zeer verwonderde. Een 5-tal meters verder ontwaarde ik een plas bloed, van den be stuurder afkomstig. Degeen, die op de duo zitting zat en die er met eenige schrammen aan zijn knie was afgekomen, verklaarde aan een ieder, die het hooren wilde, dat ze uit moesten wijken voor een dame, die op een fiets zat en zoodoende den kant ingereden zijn. Eenige ooggetuigen wisten echter beter. Toen de politie kwam werd hetzelfde verteld. Deze geloofde dit en zoo is deze zaak bij de politie zeker in de doofpot gestopt. Of er in deze een overtreding is begaan? ik geloof het wel. De maximum-snelheid voor motoren is in onze gemeente in de bebouwde kom bepaald op 15 K.M. De heeren hebben er minstens 70 gereden. Ze zijn dus wel een beetje buiten hun boekje gegaan en waar dit door meerdere personen is geconstateerd en door hun val de berijders bekend zijn geworden, zou een be hoorlijke straf hier zeker gewenscht zijn. Een abonné. MUZIEK. Ilona Durigo. Voor haar Liederen-Matinée Zondag 24 April in den Schouwburg Jansweg te Haarlem, heeft Mevrouw Durigo het vol gende programma gekozen: Oud-Duitsche Lie deren van Telemann, Zeiter, Winter; verder liederen van Schubert, Hugo Wolf, Tschai- kowsky, Bizet en Debussy. BOEKBESPREKING. Van den Amsterdamschen psychiater, Dr. J. C. L. Godefroy, verscheen onder den titel „Dystaxia Epileptica" een experimenteel-psy chologische studie over Motorische Stoornis sen, zooals dit in 'het Engelsch geschreven boek aangeeft: „reprinted from the Psych, en Neurol. BJaden No. 1—2—1921" en „offered by the Psychological Laboratory of the Psychia tric-Neurologic Clinic of Prof. Dr. K. Herman Bouman, Wilhelmina-Gasthuis, Amsterdam. Dr. Godefroy heeft de methodiek van Frank B. Gilbrett, de experimenteel-ekonomist, be kend door zijn proeven, genomen met gefoto grafeerde lichtlijnen bij fabrieksarbeid, toege- past op zenuw- en zielszieken. Men zal zich herinneren, dat Gilbrett de fa brieksarbeiders voorzag van gloeilampjes en hun bewegingen registreerde, door ze als licht lijnen te fotografeeren, ten einde te kunnen vaststellen, of een werkman productief of im productief werkt». Door deze toepassing werden verschillende nieuwe afwijkingen bij zenuw- en zielszieken geconstateerd en als „test" gebezigd, wordt deze methode thans ook in andere klinieken en laboratoria toegepast. Het merkwaardige van deze toepassing is, dat hier de ekonoom en de psychiater hebben samengewerkt de eerste natuurlijk onbe wust tot heil van den zieken mensch. Wij wenschen onzen landgenoot met de uit gaaf van zijn Engelsch werk een internationaal succes. BROCHURE'S EN TIJDSCHRIFTEN. De Aprilaflevering van „De Nieuwe Gids" opent met een „In Memoriam" van Dr. P. H. J. Cuijpers van K. J. Alb. Thijm. Niet over architecturale stijlbegrippen en over bouw- kunstwerken zegt Thijm te willen schrijven, doch over „het nu niet meer levende men- schenkarakter." „In Cuypers heb ik altijd geëerd den op rechten, den één-lijnigen, den onverzwakbaar jeugdigen." Henri van Booven vervolgt „De Wegen der Verbeelding" en Henriëtte Mooij haar „Wiel- tocht". Jac. van Looy levert de „Nieuwste Bijla gen" No. 17. Van Mevrouw de Weduwe Po- potte, die pensionhoudster was, zegt van Looy, dat „haar geschiedenis het duidelijkst van haar handen af te lezen was, ook al be handelde zij die nu eiken avond met crème de serail en droeg zij in haar slaap hand schoenen om ze zachthuidig te houden." Marie Favoi-Kievits geeft een schets, geti teld „Maskers". E. van Bergen schrijft een heel interessant artikel over den zoo verschil lend beoordeelden Diderot, waarin vele we tenswaardigheden over dezen vader der „En cyclopédie" voorkomen. Van Bergen ontmas kert den grootsten tegenstander van Diderot, den onbetrouwbaren Laharpe, die zelfs niet op zag tegen textvervalsching, om Diderot af breuk te kunnen doen. L. van Deyssel bespreekt P. Mondrian's „Le Neo-Plasticisme". Edw. B. Koster, Hélène Swarth en Alfred A. Haighton hebben verzen bijgedragen. Willem Kloos vindt in de beoor deeling van Hélène Swarth's „Late Rozen" aanleiding om een beschouwing te leveren over de ontogenese der poëzie, waaraan wij ontleenen: „Alleen die poczie is echt, welke

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5