Een Boek van historische waarde MICHELIN Vraagt BRONSTEE's Boekhandel EIKELENBOOM TIMMER Rijwielbanden fj MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, Gedenkboek Dr. A. KUYPER Prijs gebonden f 7.50 DD 11 Buitenband f 6.00 |g| Binnenband f 3.25 na M Bij den Rijwielhandel men, iiguurlijk gesproken, over de hoofden loopen kon. Thans was dit niet zoo. De café's waren matig bezet. De verkeersagenten met hun zwart en wit gestreepten manchet om hun éëne arin, hadden weinig te doen. Anders was het op den nieuwen Zeeweg, al waar aan wandelaars en fietsrijders geen ge brek was. Het wandelpad werd heel weinig gebruikt en de meesten liepen dan ook op het rijwielpad, met het gevolg, dat er herhaalde malen aanrijdingen plaats hadden. Ook de rij weg werd door wandelaars ingenomen. Als het wandelpad, dat bestaat uit mul zand en hoog en laag, zonder te zijn afgegraven, over de duinen loopt, zoo blijft, dan zullen de wan delaars altijd op den rijweg of de fietspaden blijven loopen. Dit is de eenige groote fout, die bij het aanleggen van den nieuwen Zeeweg ge maakt is. Het Bloemendaalsche bosch werd weder door heel wat Amsterdammers bezocht, die zich op het zachte mos of in het gras neer vlijden. Hun rust was echter van korten duur, daar zij weldra door boschwachters of politic agenten verjaagd werden. Het bosch heeft zijn vrijheid verloren en o.i. zou het goed zijn bordjes te plaatsen met hot opschrift: „Gelieve U niet te verbeelden dat U hier in van ouds het Bloemendaalsche Bosch is". Door het Centraal Zendings-Comité voor Haarlem en Omstreken werd 2den Pinkster dag het 4de Zendingsfeest gehouden op het prachtige buiten van Mgj. Crommelin alhier, die dit ieder jaar vrijwillig aan bovengenoemd Comité afstaat. Door het heerlijke zomerweer was de belangstelling enorm groot. Als spre kers traden op: Dr. de Vrijer, pred. der Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. Korff en Ds. Brouwer uit Heemstede, Dr. Berkelbach v. d. Sprenkel uit Haarlem, zendeling A. Heuting en Ds. Pun- selie uit L.eiden. Tusschen de predikbeurten door speelde het fanfarecorps „Meer en Bosch" gewijde muziek. Onder begeleiding van het fanfarecorps werden eenige liederen gezongen, in de pauze maakten velen een wandeling door het buiten en genoten van het prachtige bosch. Na de pauze traden nog eenige sprekers op en werden er nog eenige liederen gezongen. Ont halfzeven was de bijeenkomst geëindigd en keerde een ieder, onder den indruk van het gesprokene, huiswaarts. Van de aanwezige fietsenstalling werd druk gebruik gemaakt, terwijl de verfrisschingstent den geheelen middag groote aftrek had. Niet minder dan 2000 personen zijn op het Zendings feest tegenwoordig geweest. «cunini VERGADERING van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donderdag 26 Mei 1921. des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize te Overveen. AGENDA. 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen van de Bouwveror dening. 3. Benoeming voorzitter Financieele Com missie. 4. Benoeming lid schattingscommissie Rijks inkomstenbelasting. 5. Benoeming Commissie grondbedrijf. 6. a. Beschikbaarstelling gebouw van de O. L. school aan het R.-K. Kerkbestuur te Vogelenzang: h. verkoop grond aldaar voor den bouw van eene onderwijzerswoning; c. restauratie gebouw vroegere openbare school, ten dienste van het openbaar onderwijs; d. aankoop grond voor de doelmatige in richting van deze openbare school. 7. Vaststelling bouwverordening. X. Wijziging politieverordening. HEEMSTEDE TELEF.179G. Telefoon van 9—12 en 25J uur MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.-; mooi degelijk AMEUBLE MENT f 90.— groote SPIEGEL f 35.— SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP KAMERAMEUBLEMENTEN pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmagazijn EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. met 42 illustratiën, met een voorwoord van Prof. Dr. H. li. KUYPER, en een inleiding van Z. Ex. A. W. F. 1DENBURG. DE GENESTETWEG 23 TELEFOON 5003 a a a a a 9. Beschikking op adres woningbouwver- ceniging „Duinwyck". 10. Vaststelling percentage Hoofdelijke Omslag 1921 1922. 11. Vaststelling kohieren schoolgeld. 12. Aankoop Duinterrein. Prof. Dr. G. Révész, hoogleeraar in d e psy chologie aan de Universiteit te Budapest, ver toeft eenigen tijd in ons land. Prof. Révész is een der knapste professoren van Hongarije. Gedurig worden door hem onderwerpen ter hand genomen, die hij dan tot de kleinste klei nigheden uitwerkt en daarover schrijft hij dan brochures. Hetgeen hij nu onderhanden heeft en waarover hij in verschillende plaatsen van ons land lezingen houdt, zijn de vraagstukken van muzikale en gewone begaafdheid der menschén. Dinsdag 24 Mei a.s'. zal Prof. Ré vész alhier een lezing houden over „Erkennung der Begabung in der Jugend". Introducties zijn hiervoor te verkrijgen bij de administratie van het Kennemer Lyceum of bij den Rector van het Lyceum, Dr. A. de Vletter. De lezing vangt aan om half zeven en zal gehouden worden ia het tijdelijk gebouw van het Kennemer Lyceum (Bloemendaalsche Schoolvereniging). trio, bestaande uit: violoncel, viool en piano, laat zich den gaiischen Zondagavond hooren. Het spel van deze personen is uitstekend en we gunnen een ieder aanraden op een Zondag- avond eens te gaan luisteren. Zondag 22 Mei a.s. zal het eerste zomercoii- cert wederom plaats hebben des avonds om 8 uur. 12 maanden Garantie 17 Mei was het 40 jaar geleden, dat de heer Bleijswijk, bediende der Bloemendaalsche apo theek alhier, met zijn vrouw in den echt ver- eenigd werd. Alhoewel de heer B. dit heuge lijke feit zoo stil mogelijk had gehouden, was het toch min of meer bekend geworden. zn<viat Bleijswijk -c„ rouw uvor vrienden en ken nissen op dien datum gehuldigd werden. Aa:i bloemstukken en geschenken ontbrak het net. Ook van verschillende onbekend geblevtn Bloemendaalsche ingezetenen ontvingen zij ca. deanx. Van de heeren Veenenbosch en Stieltjes kregen zij een couvert met inhoud. Ook het damespersoneel der Bloemendaalsche apotlféek liet zich niet onbetuigd. Het is voor het echtpaar een onvergetelijke dag geweest, die nog lang bij hun in herinnering zal blijven. Er wordt aan gewerkt. Ons jaarboekje is in bewerking en zal in de maand Juni kunnen verschijnen. Tot groote verwondering lazen wc in de Stads-Editie, dat dit jaar, wegens te hooge exploitatiekosten, ons jaarboekje niet zou verschijnen. Hoe de berichtgever der Stads-Editie hieraan komt is voor ons een raadsel en is van alle waarhteid ontbloot; i:t Haarlem, een stad van 72,000 inwoners (die ons nog wel annexeeren wilde!) is geen durf genoeg gedurende vele jaren, het bestaand adresboek uit te geven, gerust, Haarlemieten, in Bloemendaal valt men zoo gauw niet flauw. Bij een autohandelaar hier ter plaatse. Een jong hondje, nog niet zindelijk van aard, wordt iederen avond in de garage vastgebonden, waar hij den nacht moet doorbrengen. Op een avond wordt hij wederom in de garage, waar vele auto's staan, vastgelegd. Daar er weinig ruimte dit keer is, wordt hij achter aan een auto vastgemaakt. Na een tijdje gejankt te hebben, slaapt het hondje in en droomt van lekkere hapjes enz. Den volgenden morgen om halfacht komt een chauffeur de garage binnen, gaat naar de auto waaraan het hondje is vast gebonden, maakt den motor op gang en rijdt weg. Het hondje, dat nog steeds sliep, wordt verschrikt wakker door een hevig trekken aan zijn halsband. Voordat hij zijn hondenverstand goed en wel bij elkaar heeft, is hij al een heel eind meegesleurd. Eindelijk begint het beest op erbarmelijke wijze te janken. De chauffeur, die er niets van begrijpt, stopt terstond en steit een onderzoek in en vindt het beestje achter aan den wagen vastgebonden met een touw. Spoedig is het dier bevrijdt en de auto rijdt weg Het hondje gaat op zijn staartje zitten en denkt na over de zorgzaamheid en de verstan digheid der menschen. Café Rusthoek is bij ieder welbekend. Des zomers kan men er heerlijk zitten op het terras. Alhoewel men er zich niet behoeft te vervelen, daar het een zeer gezellig en druk punt is, heeft de eigenaar, thans de zoon van den heer Rein- ders, geineend, de bezoekers met muziek ook eenige afleiding.te moeten geven. Een flink Donderdagavond waren de bewoners van het Duinlustpark en naaste omgeving per circu laire opgeroepen om een Vereeniging op te richten, genaamd: Buurtvereeniging „Duinlust park en Omgeving". 'tt Twintigtal belangstellenden waren daarop in de bovenzaal van hotel „Vreeburg" bijeen gekomen en werd de Vereeniging met aanvan kelijk 19 leden geconstitueerd. Het doel van deze Vereeniging is de bevor dering van de gemeenschappelijke belangen van de bewoners van het Duinlustpark en Om geving. Dit doel zal worden nagestreefd door het houden van vergaderingen, het zenden van re- queste» aan autoriteiten en alle verdere wet tige en gepaste middelen. Nadtt het voorloopig bestuur had uiteenge zet \taarotn zij er toe gekomen waren te trachtai deze Vereeniging op te richten, werden dc statiten behandeld en vastgesteld. Hieria ging men over tot verkiezing van een definitief bestuur, waarvoor werden aange- i. wezen de heeren H. Heukels, J. C. Kaars Sy- pest^yn. Ph. A. van Olst, W. M. van der Scheer en C. Schitlz. Het bestuur kreeg machtiging om de ko ninklijke goedkeuring aatt te vragen. De voorzitter dringt er bij de leden sterk op aan. te trachten nieuwe leden te winnen. De contributie is op minstens 50 cent per jaar gesteld, doch behoort door elk lid te worden vastgesteld. De lieer Noorman overhandigt daarop een adres, met 50 namen er op-, gericht aan de:t Raad der gemeente Bloemendaal en bevattende een verzoek om doorvoering der Ontwerp- tramplannen. De bedoeling van adressanten is voeling te krijgen met de nieuw opgerichte yereeniging om de actie daardoor sterker te laken. Dr. v. d. Scheer voelt er meer voor dat Pressanten zelf hun adres indienen hij Ged. !aten en dat dan deze Vereeniging ook een res indient, de actie wordt daardoor krach- ïer. Meerdere personen voerden nog het woord t allen waren doordrongen van de noodzake- fdieid dat er een tramverbinding tot stand oet komen voor dit geisoleerde gedeelte van t gemeente. Te ongeveer 10 uur sloot de Voorzitter de irgadering. Van een groote partij hout, bestaande uit anken, die in de Boschlaan liggen voor het pttwen van een woning, zijn een groote hoe- eelheid ontvreemd. Daar er sporen van een •agen in het zand stonden, is het vermoeden, at het hout per handwagen is weggehaald. De olitie doet een onderzoek. SANTPOORT. Op uitnoodiging van den heer Binger, di- icteur der Hollandiafabriek te Haarlem, zijn Snige der voornaamste persmannen en pers- •tograven uit Engeland en Amerika gekomen i hebben ons land een bezoek gebracht. Ook tn film-operateur was medegekomen en had in toestel medegebracht om van ons mooie ndje eenige opnamen te maken. 2den Pink erdag werd hun een lunch aangeboden op tlserend, alwaar de heer Anton Meijer voor ;n goede maaltijd gezorgd had. Na de lunch erd een filmopname gedaan achter het oude tdeelte van het Hotel. Daar was zonder veel oeite een ouderwetsch pleintje gemaakt met i den achtergrond het welbekende oude K>rtje. De artisten droegen kieederdrachten t den tijd van Koning Stadhouder Willem de brde. Er werd vlot gespeeld en de opname sagde uitstekend. De belangstelling was (orm, zoodat men zich genoodzaakt zag het rrein waarop gespeeld werd met touwen af i zetten. ONTVANGEN TIJDSCHRIFTEN. In de Mei-aflevering van „De Nieuwe Gids" herdenkt Willem Kloos zijn overleden vriend, Alphons Diepenbrock, zoowel in een artikel, als ia verzen. In deze verzen komen enkele tref fende regels voor, als bijvoorbeeld Wij leven allen in den Droom der l ijden, Dien 't Eeuwige ons boetseert uit schijn des stofs. Kloos herdenkt eveneens zijn overleden vriend C. W. H. Verster. Alen de Jong geeft een korte bespreking van wijlen Alphons Diepenbrock, als musicus, en noemt hem „wellicht onzen grootsten compo nist." Tevens geeft de datuin, waarop er tien jaren verstreken zullen zijn sedert den dood (18 Mei 1911) van Gustav Mahler, den heer de Jong aanleiding, een artikeltje te wijden aan Maliisf s „Tiende" symphonie. Jac. van Looij heeft voor deze aflevering zijn „Nieuwste Bijlage" No. 16 afgestaan, die hij „Epiloog" noemt en waarbij hij in een noot zegt: „Mochten, ondanks het door den „verza melaar" op het einde uitgesproken geloof „de Wonderlijke Avonturen van Zebedeus toch in hun geheel worden uitgegeven, dan raad ik alle lezers aan deze „epiloog" het allereerst te lezen." Henri van Booven vervolgt zijn weg langs „De Wegen der Verbeelding" en Henriëtte Mooy haar „Acht dagen wieltocht". Marcel van Gestel verhaalt ons in een avondidylle van spel en dans „Het leed der verdroomden". Verder bevat deze aflevering een schets van Charles van lersel, getiteld „De ontgoocheling", een heel interessant artikel van W. L. Leclercq over Vergilius Landelijke Gedichten, verzen van Hèlène Swarth, „Vier strofische gedichten van Sapfo" door P. C. Boutens, BuitenJandsdi overzicht, door Maurits Wagenvoort en biblio graphic. H. B. Bij de Uitgeversmaatschappij „De Zonne bloem" te Apeldoorn, verscheen een door M. A. P. C. Poelhekke bewerkte uitgave van het mysteriespel „Mariken van Nieumeghen". De lieer Poelhekke heeft een inleiding erbij geschreven en van vele moeilijk te begrijpen woorden en uitdrukkingen de beteekenis ver meld, zoodat het mysteriespel nu voor iedereen leesbaar is. Dit tniddeleeuwsch-katliolieke, van ongeveer 1500 dateerende mysteriespel wil den volke verdichten, hoe door de bemiddeling der Moe der Gods, Maria, steeds verlossing te verkrijgen is. Andere bedoeling ligt er naar mijn meening niet in. Of de auteur van „Mariken" de Faustsage, die ongeveer in denzelfden tijd, of iets vroeger ontstaan moet zijn, kende? Waarschijnlijk wel! Of die sage invloed op zijn conceptie gehad heeft? Misschien wel, doch er blijkt niets van in het spel. Immers, de Faust zelf ontbreekt in „Mariken", deze doctor Faust, die, ten einde aan geld te komen, bejveerde een bondgenoot van den duivel te zijn, de zoogenaamde zwarte kunst te verstaan en allerlei wonderen te kun nen verrichten. Faust, dte voorwendde een geest tot zijn dienst te hebben, Mephistopheles genaamd, met wien hij rondreisde, werd ten slotte door den duivel, na het middernachtelijk uur, op de wreedste wijze omgebracht en ter helle gevoerd. Dit moet zoo ongeveer de sage van den beruchten toovenaar geweest zijn op het (jijdstip, waarop „Mariken" ontstond en daarvan vinden we niets terug in het mysterie spel. Wfl zijn het dan ook eens met den inlei- 4 der, wanneer hij zegt, dat de historie van Ma riken nauw verwant is aan de ontelbare Maria legenden, wier strekking nagenoeg steeds is: aan te toonen, hoe door de bemiddeling der Moeder Gods altijd verlossing te verkrijgen was. Terecht noemt de heer Poelhekke „Mariken van Nieumeghen" een onzer schoonste, mis schien wel ons schoonste Middeleeuwsche dra ma. Veel woordschoon, veel fantasie, veel be grip van ongrijpbare dingen, veel realisme vaq, hoogere orde heeft de auteur van „Marikc ons gegeven en met de belangwekkende inlei ding van den heer Poelhekke vormt dit bolk een der belangrijkste uitgaven, van den Ir sten tijd, op literair gebied. Rt Wat den middeleeuwsch-katholieken,ten van dit drama betreft, zoo meen ik te opmerken, dat die door een katholiek /voed waar- en katholiek denkend mensch gehee^ ccy,tcr deeren zal zijn; anders denkenden ?ur^tellinK op menig oogenblik een lichte^ niet in te ondergaan en te passeeren ^„gespoord 't minst, wanneer God, daart.' de vone door den duivel, er toe gaal^'tiEheid te strengheid van de wet der" den juivel laten gelden en den men.-' de inmenglng over te laten. Dan slech .„..trnnhe van Maria den mensch ?or Jcze C~' behoeden in „Mariken N'eu,neg H. B. IS officieel als Heilbron erkend.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2