C. Fris Jr. MICHELIN RIJWIELBANDEN Vraagt BRONSTEE's VICTORI A=WATER Plaatselijk Nieuws. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, Algemeen erkend als DE Timmerman Boschlaan 15, Bloemendaal. maÊBBf in openbare vergadering willen behandelen. Er is een adres ingekomen aan den Raad dienaangande. De Voorzitter leest het antwoord daarop, ondergevoegd van de Feest-Commis- sie, waaruit blijkt, dat niet anders gehandeld kon worden dan thans gehandeld is. De heer Laan verdedigt de houding der Feest-Commissie. De heer Noorman zet uitvoerig deze zaak uiteen, waaruit blijkt, dat weliswaar aan de Commissie van de kinderfeesten de geheele organisatie is opgedragen, doch de heeren Gebr. Martin reeds voor hoofdleiders door den Raad waren aangewezen. Er kon dus bijna niet anders gehandeld worden. De heer T e d i n g van Berk hout vraagt naar den toestand aan dt Kleverlaan. Is reeds verbeterd. De heer Laan zegt, dat thans de gron den aan den Zeeweg zoo goed als gekoch zijn en verzoekt aan den Raad, dat de Zee weg-Coinmissie toestemming krijgt tot ver koop van gronden aan den Zeeweg, behou dens goedkeuring van Raad en Ged. Staten. Aldus besloten. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting. MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE- MENT f 90.-; groote SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP- a 8 KAMERAMEUBLEMENTENpracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmagazijn EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. a a a a a a BLOEMENDAAL. Feest 1921. Thans kunnen we mededee- len hoe de weg is, die het Bloemencorso gaan zal. Vanaf het opstellingsterrein gaat de stoet den volgenden weg: langs Bloemendaalsche School, Hotel Duin en Daal, Midden Duin en Daalscheweg, Parklaan, Bloemendaalsche- weg, Ter Hofsteedeweg, Tetterodeweg, Bloe- mendaalscheweg, overgang spoor, Raadhuis, Korte Zijlweg, Zijlweg, Julianalaan, Bloemen- daalscheweg, Harienlustlaan, Zuider Stations weg, Noorder Stationsweg, Rustenburger- weg, Bloemendaalscheweg, Potgieterweg, Mollaan, Duin en Daalscheschoolterrein, al- wpar de stoet ontbonden zal worden. Iedere Bloemendaler kan dus de bloemenpracht be wónderen, terwijl in Overveen bij den over weg van de spoor een gereserveerd terrein is, voor personen, welke lid zijn van Bloe- tnendaal's Bloei en op wegen wonen waar de stoet niet voorbij komt. Er is ook een etalagewedstrijd door de feestcommissie uit geschreven, waaraan mooie prijzen verbon- deh zijn. Iedere winkelier kan hieraan deel nemen. Om 8 uur zal er voor B. en W. en genoodigden een feestdiner in Hotel Duin en Daal plaats hebben. Programma's der feestelijkheden zijn aan ons bureau verkrijgbaar a 3D ets. per stuk. Het is nu maar te hopen, dat het weer wil medewerken, want daar hangt alles van af. Komt Bloemendalers! Zet uw grieven en an dere muizennissen opzij en viert allen feest! Ter gelegenheid van de opening van den Zeeweg, zal op het terras van Café Rust hoek een avondconcert plaats hebben. Bij ongunstig weer wordt dit in de zaal gegeven. De Kinderfeesten. Wij hopen, dat het blad nog bij onze lezers is voor de kinder feesten een aanvang hebben genomen en in dat vertrouwen voltgt hier het programma: De kinderspelen en wedstrijden zullen plaats hebben op het terrein achter Hotel „Zomerzorg" te Bloemeudaal. 7.15 uur. Samenkomst der deelnemende kinderen uit Vogelenzang op het schoolplein der Openbare lagere school aldaar. 7.30 uur, Vertrek der kinderen uit Vogelen zang met rijtuigen naar Overveen. 8.30 uur, Samenkomst der deelnemende kinderen van de R. K. zusterschool, school Van Snippenberg en school Hoekstra op het plein voor het Raadhuis te Overveen en op- marsch naar het feestterrein in bovenstaande volgorde, muziekcorps in het midden. (Elders schoolgaande kinderen sluiten zich aan bij de school van den heer Hoekstra). 9 uur. Samenkomst der deelnemende kin deren van de school Tinholt, school Wilson, school De Groot en school IJzerman op het Stationsplein te Bloemendaal en opmarsch naar liet feestterrein in bovenstaande volg orde, muziekcorps in het midden. 9.15 uur, Ommegang op het feestterrein. 9.30 uur. Kinderspelen. HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 9—12 en 2—5J uur 1. Wedstrijden en Spelen. 2. Uitreiking van ververschingen. 3. Poppenkast. 4. Wedstrijden en Spelen. 5. Ommegang met Muziek. 6, Uit reiking van ververschingen. 7. Poppenkast. 8. Uitreiking van ververschingen. 9. Omme gang en afmarsch. De kinderspelen en wedstrijden, waarvoor 200 prijzen beschikbaar gesteld zijn, zullen plaats hebben onder leiding van Gebr. Martin. Voor elke groep is een gedeelte van het terrein gereserveerd. De kleintjes van de fröbelklassen vermaken zich op het middenterrein onder leiding van onderwijzeressen, die hare medewerking hebben toegezegd. Elke school heeft een eigen ververschings- tent, aan de Noordzijde van het terrein, al waar de leerlingen, als door een hoorn signaal het sein tot rusten gegeven is, worden onthaald. Op een ander hoornsignaal begeven de kinderen zich weer naar het speelvak hunner groep. C In het westelijk gedeelte van het terrein bevindt zich een retirade. 1050 kinderen doen aan de spelen mede. Deze zijn verdeeld in 4 afdeelingen. Niet min der dan 14 spelleiders, b halve nog de ouder wijzers en onderwijzeressen en de twee hoofd leiders Gebr. Martin, zullen trachten de orde op bijna volmaakte wijze te handhaven. 7 Consumptietenten, elk met 3 helpers, zul len trachten de magen der kinderen op peil te houden. RCCTF Bij alle Rijwielhandelaren is bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap. Voor het candidaatsexamen in de genees kunde is geslaagd de heer J. G. H. van Wal- sum, vroeger alhier woonachtig. Een aantal kinderen uit Amsterdam hebben Dinsdag onze gemeente bezocht. Bij Café Rusthoek werden eenige verfrisschingen ge bruikt. Niettegenstaande het gure weer heb ben ze veel genoten. Zaterdagavond hebben de eerste openlucht concerten plaats gehad ten bate van het Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies, afdeeling Bloemendaal. Deze openluchtconcertgevers waren verdeeld in verschillende afdeelingen en in iedere wijk was Zaterdagavond muziek. Ook in Over veen, Vogelenzang en Aerdenhout. De kinde ren, die zich hiervoor hadden opgegeven, mochten kiezen tusschen zingen, vioolspel of iets dergelijks. De meesten kozen viool. Het eerste troepje troffen we aan op den Vijver- weg. Twee kleine meisjes speelden niet zon der gevoel op de viool, terwijl een grooter meisje het vioolspel begeleidde met een tam- bourijn. De kinderen deden hun uiterste best en alhoewel hun spel soms een weinig on zuiver was, speelden ze, hun leeftijd in aan merking genomen, goed. Twee kleine meisjes, het eene verkleed als Indiaan en het andere als boerinnetje, collecteerden met een busje langs de huizen. Overal werden de kleintjes vriendelijk ontvangen en werd wat in het busje geworpen. Bij Hotel Duin en Daal ston den een drietal jongens, tot groot genoegen van aldaar vertoevende gasten eenige num mertjes op de viool ten beste te geven. Dit was niet de eerste keer, dat de jongens de strijkstok hanteerden en ze waren al ver ge vorderd. Ze speelden uitstekend en moesten herhaaldelijk nog een nummertje laten hooren. Eenige meisjes hadden het druk met geld óp te halen. De meesten gaven gaarne wat voor het goede doel. Anderen waren er die bij het naderen van het geldbusje het hazenpad ko zen, hetgeen, althans indien de knapzak niet al te krap was, kleingeestig te noemen is. Daar nog niet alle wijken bezocht waren, worden nog een paar avonden van deze week kinderconcerten gegeven, 't Is leuk. Gasaanleg en slechte wegen. De gas buizen zijn alhier al grootendeels in den grond gelegd. Het was een groot karwei, waarvan het drukke verkeer, door het opbreken van den weg, zeer veel last ondervond. De ver keersagenten, die des Zondags dienst doen, ontbraken thans, 't Was soms een opstopping van auto's, rijtuigen enz. en het is een won der, dat er geen "botsingen hebben plaats ge had. Herhaalde malen zijn door de spittende mannen electrische grondkabels stuk gewerkt; men weet blijkbaar niet eens waar die liggen; in elke gemeente behoort een kaart te zijn van den ondergrond, nauwkeurig aangevende de ligging van alle riolen, buizen, kabels, duikers, enz. Bij het dichtmaken van de kuilen, waarin de gasbuizen zijn gelegd, is geen toezicht van gemeentewege geweest, zoodat de meeste onzer wegen zich in een zeer slech ten toestand bevinden. Op verschillende plaatsen zijn groote heuvels ontstaan, waar de straatsteenen maar losjes inliggen. Het is te wenschen, dat het gemeentebestuur hier spoedig verandering in zal brengen. Tijdens het schaftuur is een knecht, werk zaam op de wasscherij van Bijvoet en Zonen, plotseling doodgebleven. Hij zat met eenige anderen aan tafel brood te eten, toen hij plot seling ineenzakte. Eerst werd gedacht dat het een grap was. Weldra bemerkte men, dat dit niet het geval was. Spoedig was een dokter aanwezig, die den ongelukkige onderzocht en niet anders dan den dood constateeren kon. De overledene is per politiebrancard naar zijn woning te Haarlem vervoerd. Het ge beurde heeft bij het persneel diepen indruk gemaakt. SANTPOORT. Onlangs werd een vergadering gehouden door het bestuur van Volksonderwijs met het personeel der O. L. school alhier. Besloten werd wederom, zooals het vorige jaar, een schoolfeest te organiseeren. Een bestuur werd hiervoor samengesteld, bestaande uit de hee ren: H. Groenewout, voorzitter, G. Dek ker, secretaris en Mej. M. P. van Runnard, penningmeesteresse. Eenige kleine jongens, die altijd met veel belangstelling naar de Duitsche muzikanten staan te luisteren, besloten eenigen tijd gele den ook een corps op te richten. Van eenige latten werden driepooten gemaakt. Muziek- rekjes werden in elkaar getimmerd, met mu ziek er op, bestaande uit een velletje papier, waarop enkele noten geteekend waren. Alles hebben de kleuters zelf gemaakt. Het corps bestaat uit vier man. Een trommelslager, een fluitist, wiens fluit een beetje schor is, een harmonicaspeler en als vierde een jongetje met twee deksels gewapend, die de Turksche trom vertegenwoordigt. Hun spel is van dien aard, dat als men goed luistert, men nog niet hooren kan wat zij spelen. Dit neemt niet weg, dat een ieder schik heeft in het jeugdig mu ziekkorps. Tramongeluk. Woensdagmiddag had hier een vreeselijk ongeluk plaats. Het ongeveer 5-jarig zoontje van de familie N. kwam plot seling van achter hun huis te voorschijn juist op 't oogenblik dat de stoomtram naar Velsen "op gang werd gezet. Er kon direct gestopt worden, doch het was te laat. Het knaapje werd door de machine gegrepen. Vreeselijk verminkt werd het er onder vandaan ge haald nadat de wagen opgevijzeld was en werd hij bij den heer Donzelaar binnengedra gen, doch de levensgeesten waren reeds ge weken. D"e ontsteltenis in'het dorp was groot. Onder geleide van twee politie-agenten, is Zaterdagmiddag een loodgieter, die niet deel neemt aan de loodgieterstaking, naar zijn wo ning gebracht, daar een dertigtal stakers uit Haarlem waren gekomen om hem te over reden zich bij hen aan te sluiten. Onze plaatsgenoot de heer F. van Houten, Donderdag is door B. en W. aanbesteed de uitbreiding van school F alhier, waarvoor 18 inschrijvingen waren ingekomen. VOGELENZANG. In den ouderdom van 28 jaar is alhier over leden de heer J. C. van Snippenberg, ambte naar aan de Prov. griffie. Dinsdag werd hst stoffelijk overschot onder veel belangstelling ter aarde besteld, waarbij door verschillende sprekers het woord gevoerd werd. VAN HIER EN DAAR. Zwemwedstrijden Reddingsbrigade. De aangevraagde wedstrijden in gekleed zwem men op 3 Juli a.s., uitgeschreven door de Haarlemsche Reddingsbrigade, gaan op dien datum niet door. Het Gèmeentebestuur van Haarlemmcr- liede en Spaarnwoude, heeft zonder opgaaf van redenen, de toestemming tot het houden van de wedstrijden, geweigerd. Deze weinig tegemoetkomende houding van het Gemeente bestuur van Haarlemtnerliede en Spaarn woude verbaast ons, wijl ons bekend is, dat indertijd de ingeroepen hulp der Brigade voor een verdrinkt'ngsgeval in die Gemeente, onmiddellijk werd verleend. Het Bestuur heeft zich nu gewend tot het Gemeentebestuur van Haarlem, om de wed strijden te doen houden vanaf de grens Haar- letnmerliedeHaarlem, in de richting der stad. Op dit gedeelte van het Zuiderbuiten- Spaarne is de gedachte baan minder mooi en komt het nummer Schoonspringen enz. te ver vallen. Wanneer, nu Haarlem de vergunning verleend tegen 24 Juli (Zondag 24 uur), zullen alleen wedstrijden om 400 en 500 M. gekleed zwemmen, plus de wedstrijd voor Politieambtenaren, plaats vinden. Verder vernemen wij, al,nt de heer A. J. Meyerink door de Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" te Gouda, is uitgenoodigd al daar een lezing te houden over „het Redden van Drenkelingen"; deze lezing zal gehouden worden op Vrijdag 24 Juni a.s. ONTVANGEN BOEKEN. P. H. van Moerkerken „De Bevrijders", uitgave van P. N. van Kampen Zoon, Am sterdam. Van dit boek verscheen bij de uitgevers P. N. van Kampen Zoon, te Amsterdam, een tweede druk. Dr. van Moerkerken heeft dit succes met zijn historischen roman „De Bevrijders" wel verdiend, want dit boek hee|t vele deugden. De heer van Moerkerken is een talentvol verteller: zijn verhaal doet zien en beleven. Zijn korte hoofdstukken, waarin hij het ver haal verdeeld heeft, zijn als historische schil derstukken, logisch geordend, naast elkander gehangen. Geen breedsprakigheid (die altijd met gemis aan visie gepaard gaat), geen overlading met details, geen gezwollenheid, geen moeilijk te lezen, in elkander gewrongen volzinnen, doch eenvoudig, vlot, frisch en beeldend werk. Eenvoudig en toch kunstrijk, want de heer van Moerkerken, die privaat docent in de geschiedenis is, heeft bij het brein van den geleerde, het oog van den dichter. Met de juistheid van een scherp schutter treft hij de dingen, de licht- en schaduwplekken, die een milieu karakteri- seeren en het U dichterbij brengen, ver dichten. Ik doe een greep uit het vele: „Hij zat nu veel alleen op zijn kamer, waar het licht van den zomeravond hem verheugde, als de late stralen de fuchsia's voor zijn open venster roder deden gloejen en de toppen der oude gevels langs het water droomden in een gulden damp." Van Aagje Fabian zegt hij: „In haar grote donkere ogen wisselden brandende dromen en schitteringen van koel en klaar verstand." Lees een beschrijving van den avondhemel boven een Amsterdamsche gracht op blad zijde 70: „De zon hing laag boven de verte der gracht, een bloedrode vuurbol in de lichtzee des hemels; maar aan de andere zijde, uit de blauwe oostelijke diepten van den nacht, rees de maan, een even-grote bol, een gou den muijK' koud en droef als een verlaten haardgloed. De twed vuren rustten in even wicht aan de einden der aarde; zij staarden elkander aan, zij glimlachten om de haastige mensen op de brug." Het in 1913, dus vóór den wereldoorlog voltooide boek, had evengoed kunnen ge schreven zijn als een verduidelijking en een geschiedkundige verklaring door analogie van hetgeen in de laatste jaren rondom ons ge beurt. Heeft het toeval of een aanvoelen der komende gebeurtenissen den heer van Moer kerken in/ 1913 er toe bewogen ons met zulk een bezieling te gaan vertellen uit een lang vervlogen revolutionair tijdperk? Ik geloof het laatste. Jammer dat de karakters hier en daar iet wat te opzettelijk, te hard van kleur zijn, an ders zou het boek in één woord gaaf zijn, doch figuren, als de dichter Soelens en de wpekerende koopman David van Wijck zijn te cenzijdig-slecht, te onmenschelijk getee kend. Er is meer in een mensch hoe ver stokt dan ook schijnbaar dan de schrijver ons toont in de hierboven genoemde figuren. Ik geloof dan ook, dat de psychologische niet de sterkste zijde van des heeren van Moer- kerken's talent is. Henri Bakels. OBERLAHNSTE1N IS EEN HEERLIJK, GEZOND, REIN NATUURLIJK MINERAALWATER.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2