MICHEUN RIJWIELBANDEN Vraagt BRONSTEE's Plaatselijk Nieuws. MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, Algemeen erkend als DE BESTE Riiwl°[ja^laren VICTORI A=WATER De term van een der raadsleden luidt: een absoluut onbegaanbaar pad. Toch is hun wensch, d. w. z. die der adres santen over voetgangers geen woord meer niet zoo onuitvoerbaar als de geachte raadsleden durven denken. Voor of achter de begraafplaats langs is er gelegenheid te over om een zijtak aan den Zeeweg te verbinden en voor den eigenaar van die terreinen zou het een niet te versmaden buitenkansje zijn indien dat terrein als bouwterrein in aanmer king kwam. 't ls te hopen, dat de eigenaar van die ter reinen geen bewoner van den Militairen weg is, anders zou „men" allicht gaan denken, dat ge noemd adres een wensch bevat, die maar al te zeer m 't voordeel kon uitloopen van een der adressanten. Opmerker. BLOEMENDAAL. Alhier wordt een begin gemaakt met liet aanleggen van ondergrondsche telefoonkabels. De bovengrondsche telefoondraden met bijbe- hoorende palen, verdwijnen dus geheel. Dit is een groote verbetering, daar met storm enz. steeds draden braken en voor houders van te lefoons dit een groot ongerief was. Zooals men weet zullen telefonisch aangeslotenen uit Bloe- tnendaal, Overveen en Santpoort niet meer door het Haarlemsche telefoonkantoor verbon den worden, maar wordt dit door het Bloenten- daalsche telefoonbureau mettertijd gedaan. Verder krijgt ieder aangeslotene een toestel waarmee hij zichzelf verbinden kan en dus niet meer afhankelijk behoeft te zijn van telefoon juffrouwen. Met het aanbrengen van deze toe stellen wordt echter gewacht totdat het nieuwe postkantoor er is, hetgeen nog wel eenigen tijd zal duren. Maandag 1 Augustus a.s. viert de heer C. W. C. van Rietschoten, directeur van het Bloe- mendaalsche postkantoor, zijn 40-jarig jubi leum. Dan is het 40 jaar geleden, dat de heer van R. als directeur bij de Nederlandsche Pos terijen kwam. Moge het hem op dien dag door vrienden en kennissen tot een onvergetelijken dag gemaakt worden. Wederom zijn van een der boomen op den Vijverweg een paar takken afgevallen. Een groote zware tak is terecht gekomen in den tuin van den heer Polak, terwijl een kleinere op den weg neerkwam. Het is steeds dezelfde boom, waarvan de takken vallen en het zou wenschelljk zijn, hoe jammer het ook is, dezen boom te verwijderen, daar de takkenregen een groot gevaar oplevert voor het verkeer. Dinsdagmiddag had er een botsing plaats tus- schen een fietsrijder en een automobiel. De wielrijder schonk zijn aandacht aan andere dingen en zag geen auto en hoorde ook geen signalen, een aanrijding was dan ook onvermij delijk. Met een groote vaart kwam de fiets rijder tegen de auto terecht. Doordat de chauf feur spoedig stopte, wist hij verdere ongeluk ken te voorkomen. Van de auto werden eenige spiegelruiten ingedrukt, terwijl het linker spat bord vol met deuken zat. De wielrijder be kwam een niet ernstige kniewond. Zijn kleeding was geheel gescheurd. Niettegenstaande dit, mag hij nog van geluk spreken dat hij er nog zoo goed vanaf is gekomen. Het rijwiel werd dit ongeval geen schuld. Den chauffeur treft bij dit ongeval geen schuld. Door de langdurige droogte, die zeer zeker wel een plaatsje in onze geschiedenis zal in nemen, daar zooiets in jaren niet is voorge komen, is het met de watervoorziening en de groei van boomen en planten overal treurig ge steld. In Gelderland is het watergebrek zeer groot en betaald men gaarne 20 a 30 ets. voor een emmer water. Het gras der weilanden heeft haar groene kleur verloren en alles wal er op staat is verdord door de hee'te zonne stralen. De boeren zijn radeloos en weten niet hoe ze hun vee te drinken moeten geven. Vele koeien sterven dan ook, omdat zij niet genoeg voedsel hebben. In de Haarlemmermeer, waar in gewone omstandigheden water te veel is, is ook alles kurk-droog. De machines der stoom gemalen staan te verroesten. De wegen, die anders wel goed zijn, zijn in een stoffige massa verandert en haast niet meer te berijden. In Schoten zelfs wordt door vele inwoners ge brek geleden aan water. Degenen, die geen wa terleiding hebben en dit uit de pomp moeten V'V.yïg^: HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 9—12 en 2—5* uur. Sé MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE- S S MENT t 90.-; groote SPIEGEL t 35.— SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP- SS KAMERAMEUBLEMENTEN pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmagazijn SS SS EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. S S halen, zijn thans geheel van water verstoken. Bij het pompen komen er wel slakken, torren en andere heerlijkheden naar boven, i,,au. water komt er niet, daar de wellen geheel droog zijn. Bij een overbuur of buurman inoet dan een emmer water gehaald worden, waar voor 5 ets. of meer gerekend wordt. En hoe is het in onze gemeente gesteld? Ook niet erg rooskleurig. Aan water hebben we gelukkig geen gebrek. Het gras evenwel, vooral van aan gelegde perken, is geheel verdroogt. De jonge boompjes op den Bioemendaalscheu weg, Vij verweg en elders zijn ia een staat van ver slapping en als er niet spoedig water koini, verdroogen ze heelemaal. Het Bloemendaalsche bosch ziet er eveneens treurig uit en als men er door heen wandelt krijgt men een gewaarwording of het herist is. De heer Harry Elte, architect, heeft aan de firma B. H. Alarse te Laren opgedragen het bouwen van een landhuisje aan den Vondel laan en Schulpweg voor den prijs van 15,350. De bewoner van dit landhuisje zal zijn de heer M. B. A. Timmer, uit Amsterdam, die den ar chitect met den bouw heeft belast. De schoolkinderen van de R. K. School te Driehuizen hebben Donderdag een uitstapje ge maakt naar Bloemendaal, Overveen en via de nieuwe Zeeweg naar Zandvoort; 21 boeren wagens, die voor dit doel door de boeren vrij willig waren afgestaan, zaten vol met jongens en meisjes. Dat de jeugd dien dag veel genoten heelt, is begrijpelijk. In de vergadering der Atdeeling Bloemen daal van het Nat. Verbond van Gem. Ambte naren, gisteren gehouden, werd in plaats van den heer C. W. de Jong, die als Voorzitter had bedankt, gekozen de heer de Vos; als commis saris werd in diens plaats aangewezen de heer De Boer. Tot vertegenwoordiger bü de Commissie van Overleg werd aangewezen de heer Van Wamel, als plaatsvervanger de heer De Boer. In ons vorig nummer namen wij een ingezon den stuk op van een motorrijder, die meende, dat een verkeersagent aan den nieuwen Zee weg niet zijn plicht had gedaan en daardoor hem als motorrijder aan gevaar had blootge steld. Aan de oprechtheid van die persoon en te vens aan zijn doel, n.L door publiciteit aan dit geval te geven, de verkeersagenten tot rncer waakzaamheid aan te sporen, mogen wij niet twijfelen. Wel echter kunnen wij hem mede- deelen, dat wij deze week een zelfde geval in Haarlem hebben meegemaakt en dat wij juist tot bü den agent genaderd waren toen bü Int sein tot stoppen gaf. Wij reden door, konden niet anders, doch bemerkten tevens, dat bet hem bijna niet mogelijk was ons eerder een sein te geven. In hoeverre de bedoelde agent uit het be wuste bericht schuld had, mogen wü niet be- oordeelen, wel weten wü en hebben dit zelf ook geconstateerd, dat ook een verkeersagent per slot maar twee oogen heeft en momenten meemaakt van tweestrijd, hoe te handelen. Redactie. OVERVEEN. Voor solozang is bü een gehouden examen der Nederl. Toonkunstenaarsvereeniging ge slaagd onze plaatsgenoote mej. C. P. Igesz. VOGELENZANG. Aan mej. Dijkgraaf van hier is door de Huis houd- en Industrieschool te Haarlem een di ploma voor costuumnaaien uitgereikt. SANTPOORT. Maandagmorgen brak er brand uit in het bosch gelegen aan den spoorlijn nabij den Bre- derodeweg. Het vuur vond voedsel in over vloed en spreidde zich snel uit. Door eenige spoorwegarbeiders werd de brand opgemerkt en met veel moeite gebluscht. Aan hen is het dan ook te danken, dat er geen groote bosch- brand gekomen is. De brand was ontstaan door dat er een vonk uit een locomotief in het ver droogde gras was gevallen. school kan dus spoedig tegemoet gezien worden. De aannemer van dit bouwwerk is de heer Baïs, uit IJmuiden. Aan Mej. Bremerkamp alhier, is door de Huishoud- en Industrieschool te Haarlem, een diploma voor costuumnaaien uitgereikt. Bü de O. L. school hier ter plaatse, wordt een school gebouwd voor uitgebreid lager on derwijs. Het gebouw zal bestaan uit vier lo kaliteiten met een groote hal. De onderwüzers- woning, die vlak aan de school grenst, wordt reeds afgebroken. De bouw van deze nieuwe Het zoontje van den heer J. alhier was inet eenige makkertjes naar IJmuiden gegaan. Daar aangekomen was het strand spoedig be reikt. Kleeren werden uitgetrokken en even later spartelde het jeugdige gezelschap in het zilte nat. Door onbekende oorzaak geraakte het zoontje van den heer J. te ver in zee en stapte in een kuil of een ongelijkheid en ver loor daardoor zijn evenwicht. Een der jongens begon daarop zoo ontzettend te gillen, dat di rect een heer het ongeval bemerkte, zich ge deeltelijk pntkleedde en het genoegen mocht smaken met veel mceite den jongen te redden. Hij was echter reeds bewusteloos. Geruimen tijd is men daarop bezig geweest met te trach ten door kunstmatige ademhaling de levens geesten weder op te wekken, wat ten slotte gelukte. Onder geleide van een inspecteur van politie werd het knaapje daarna naar zijn ouder lijk huis teruggebracht. T O O N E E L. De Stadsschouwburg. De Haarlemsche Stadsschouwburg heeft wel bewezen te kunnen concurreeren met de beste schouwburgen in Nederland. Men behoeit als Haarlemmer of als Bloemendaler werkelük niet naar Amsterdam oi naar eenige andere groote stad te gaan om iets goeds te zien op tooneelgebied. Het afgeloopen speelseizoen heeft liet bewijs daarvan wederom geleverd: de mooiste en meest-eischende stukken werden in onzen schouwburg opgevoerd en, wat naar onze mee ning de meeste voldoening schenkt, de schouw burg was steed.s goed bezet; het publiek uit Haarlem en omstreken toonde een groote be langstelling voor hetgeen de dichters en tou- neeischrijvers aan het luistergrage publiek tc zeggen hebben. De naainlooze vennootschap „Het Schouw- tooneel", directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch, geeft voor het, speelseizoen 1921^*22 couponboekjes uit, die stellig tot een nog me- nigvuldiger schouwburgbezoek aanleiding zul len geven. De prijzen dezer boekjes zijn als volgt: per boekje pr. p. coupon aan de kas v. 12 coupons Stalles 2.50 3.— 30.— Loge 2.50 3.30. Fauteuil 2.2.50 24. Parket 1.50 2,— 18.— Parterre 0.75 1.25 9. Wij wenschen den Haarlemsohen Stads schouwburg voor het komende speelseizoen een druk bezoek toe en onszelven vele goede stukken. ONTVANGEN BOEKEN. „De Vader", Drama door August Strindberg, uitgegeven door J. M. Meulenhoff, Amsterdam. „Elke Hercules vindt zijne Omphale", zegt het spreekwoord. Ook de Ritmeester in Strind- berg's drama „De Vader" is züne Oinphale niet ontloopen. Hoe zij bij elkander gekomen zün, Laura en de Ritmeester, Iaat Strindberg hun vertellen in de vijfde scène der tweede akte, waar Laura zegt: „Herinner je je, dat het als je tweede moeder was, dat ik voor het eerst in je leven kwam?" Dat herinnert zich de Ritmeester zeer goed. Hü, de man, die door spectraal-analyse geniale ontdeklcingen doet, die meer oog heeft voor de groote levensproblemen dan voor de kleine vraagstukken van het dageljjksche leven, hij heeft in Laura vooral aanbeden het moeder lijk zorgende: hü heeft zich geheel aan haar overgegeven. „Jü hebt altijd de overmacht ge had; jij kon mij wakend hypnotiseeren, zoodat ik niet meer zag en niet meer hoorde, maar slechts gehoorzaamde", bekent de Ritmeester. Wanneer Laura geweest ware gehjk die andere Laura, die eens Petrarca tot zijn hoog ste dichterlijk bewustzijn voerde, dan ware den Ritmeester een gelukkig en roemrük leven ten deel gevallen, doch des Ritmeesters Laura breekt af, hetgeen de ander' otpboowt. Zij is een typische hysterica, met den zieke- lijken „Wille zur Macht", zooals de moderne psychiater, dat voor ons leeken onverklaarbare verschijnsel noemt, dat een mensch met al zün krachten drijft tegen zijn eigen huisgenooten en tegen degenen, die hem het naaste zijn. Laura's broer, de predikant, getuig! reeds in den aanvang van het drama omtrent haar: „Zóó. Laura wil niet! Ja, weet je, dan ben ik bang voor moeilijkheden. Toen zü een kind wis hield zij zich altüd dood tot zij haar zin kreeg, en als ze gekregen had, wat ze wilde, gaf ze het, wanneer het een voorwerp was, terug met de verklaring, dat het haar niet om het voor werp te doen was, maar om haar zin te krü- gen." De Ritmeester antwoordt: „Was zij toen ai zoo? Hm! Soms heeft zü werkelük zulke aanvallen, dat ik bang voor baar ben en denk, dat zü ziek is." Het iatale moment gaat komen, wanneer de Ritmeester begint in te zien,.dat de opvoeding van zün dochter Bertha op een bankroet zal uitloopen in het huls yan Laura en de vrouwe- lüke trawanten, die deze om zich verzameld heeft. Dan besluit bü Bertha in de stad (de Ritmeester woont ten platten lande) voor leerares op te laten leiden en haar daartoe naar zijn vriend, den rechter Savberg te zenden. De moeder, met haar ziekelijke zucht naar invloed en macht, begrijpt oniniddellük, dat het om een zieltje gaat, hetgeen blijkt uit haar ge sprek inet den Ritmeester: „Geloof je, dat een moeder haar kind bij slechte menschen laat wonen, die haar leeren, dat al wat haar moe der haar inprentte, domheden zün, zoodat zü voortaan door haar dochter geminacht wordt, heel haar leven?" Voor Laura is dan ook het oogenblik geko men om den grooten frontaanval tc beginnen, een aanval, waarbü zij voor geen middel, hoe duivelsch ook, terugdeinst. Met lasteren en intrigeeren weet zü den Ritmeester, die een hals in het booze is, geheel te vervreemden van zün omgeving, hem totaal te isoleeren en zoodanig te irriteeren, dat hij ten slotte, in een dwangbuis gesloten, van uii- putting sterft. Er is hier in Nederland eenige jaren geleden een strijd gevoerd over de vraag of de patho logie wel thuis behoort in de literatuur, bij welke gelegenheid zich bij mij de overtuiging gevestigd heeft, dat alleen zulk een ziekte- verschünsel, dat door zijne frequentie het maat schappelijk leven aantast of kleurt, een literair bestaansrecht kan hebben. Dat volgens Strindberg de hysterie aan dezen eisch voldoet, blijkt uit hetgeen hij den Ritmeester laat zeggen, wanneer hü deze laat zoeken naar de oorzaak züner ellende: „Vroe ger trouwde m e n (ik spatieer! H. B.) met een vrouw; nu sluit men een compagnonschap met een handelsman or gaat met een vriendin samenwonen! en dan laat men den handels man erin loopen en onteert de vriendin! Waar is de liefde, de gezonde, zinnelijke liefde ge bleven? Die is daardoor gestorven. Eu welk een nakomelingschap van deze liefde op aan deden, die op naamlooze vennooten berust, zonder solidaire verantwoordelükheid! Wie is vennoot wanneer de zaak bankroet gaat?" Of Strindberg hiermede echter de ware oor zaak van het huweiüksbankroet aangegeven heeft betwüfel ik ten zeerste: zijn diagnose lijkt mij zeer gebrekkig. Er is geen dramaturg, die gelijk Strindberg, zulke sombere doeken weet te schilderen, die met zulk een nijpende smart onze stembanden weet te slaan en wanneer hij, zooals In „Paschen" het licht der verzoening en der liefde door zijn onweersluchten weet te laten stralen, dan bereikt hü een effect, dat aan Rembrandt doet denken. Het spijt mij te moeten constateeren, dat de vertaler de Nederlandsche taal niet voldoende machtig blijkt te zün, om een vertaling t« leveren, die bevredigend genoemd mag wor den. Uit de door mij aangehaalde fragmenten kan de lezer dit al dadelijk zien. Henri Bakels. Het Juli-nummer van „De Nieuwe Gids" be vat het vervolg van „De wegen der verbeel ding", door Henri van Booven. Henriëtte Mooy vervolgt haar „Acht dagen" (Wieltocht). Aegi- dius W. Timmerman, Mr. A. de Graaf en H. Laman Trip-de Baufort herinneren en waar- deeren den overleden toonkunstenaar Alphons Diepenbrock. Mevrouw Laman Trip doet dit met enkele woorden, doch op zulk een sympa thieke en van diep wijsgeerig Inzicht getuigen de wüze, dat haar korte artikeltje verhelde rend op ons inwerkt en alleen reeds de moeite van het lezen waard is, otn het hooge geestes- niveau, waarheen het ons een wijle voert. P. C. Boutens publiceert in dit ^nummer het eerste gedeelte van zijn Nederlandsche verta ling der „Eumenieden" van Aischylos. De com ponist Alex de Jong, heeft een lied „Landliche Liebe" afgestaan, Hendrik Kroon, Hélène Swarth en Francois Pauwels verzen. H. Ch. G. J. van der Mandere schrijft „Een halve eeuw Nederlandsche vredesbeweging"; Frans Erens „Aanteekeningen over Literatuur eu Leven", waarin hij Balzac legen Zola weegt en een „te licht bevonden" voor den eerste constateert. Veel waardeering heeft Erens daarentegen voor Maupassant, die hij een oogenblik verge lijkt inet diens mededinger, den onbegrensd cynischen Mirbeau. Voorts bevat dit nummer nog: Literaire Kro. niek" door Willem Kloos, een binnenlandsche staatkundige kroniek, door Frans Netscher, een buitenlandsch overzicht, door Maurits Wagen, voort, en bibliographie. H. B. OBERLAHNSTEIN Wordt gerangschikt onder de eerste klas mineraalwateren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2