Jack Dempsey JACK ZONDER VREES Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort NATUBR-BRONWATER RITSEMA Co. Oordeel niet Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE Vanaf Vrijdag 19 Augustus 15e Jaargang. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1921. No. 34. BLOEME WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Voor een vol jaar. Tot 31 December. f 4.- „1.50 Losse nummers 10 cent. Advertentiën, 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1elke regel meer 10 ct. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Bijblad. oöo £$&JS8QS£kl >(P&(pO(pO(p OuO De Doot die spaert noch zoete jeught, Noch gemelijcker. ouderdom Zij maekt den mont des Reedners stom En ziet geleertheit aen noch deught. Vondel. Kantoor dor Keuken Wilhelmtnal., O'veen, Tel. 3530 Geopend van 9-12 en van 2.3.30 uur Postgiro No. 22882, O veen Secretariaat: JULI AN ALAAN 319, Telefoon 1002 Penningmeesteresse Hyacynthenlaan 3, Tel. 3704 |prrTnrrnrrTnirT.trTntC«H»3)aCPUJItm^i MENU A 5 van 22 t/m 28 Augustus 1921. Q Groentensoep Varkenskarb., stoofsla, aardapp. Montague russe Vermicellisoep Contrefilet, spercieboonen, aard, Cabinetpudding met rhumsaus Macaronischotel met tomatensaus ♦Tomatensoep Kalfsgehakt, appelmoes, aardapp, Noorsch gerecht Macaronisoep Varkensfric., postAlein, aardapp. Flensjes Kervelsoep Gek. visch, Piet.3aus, wort., aard, Griesmeelpudding met bessensap Pouletsoep Biefstuk, sla m. komk., aardapp Chipolatapudding Kippensoep Ossetong, Holl. saus, aard., andijvie Byoutaart Prijs 25 ct 112 18 25 114 18 60 25 118 18 25 112 18 25 109 18 25 111 18 25 125 18 m. soep 86 96 MENU B Groenten, Aardappelen op werkdagen (m. toespijs 79 ct.) 's Zondags 89 t Middagm. wordt Zondags tusschen 12-2 bezorgd Het Bestuur behoudt zich zoonoodig wijzigingen voor. Ingevolge de Wet op het Auteunrecht nadruk verboden. AANMELDING VOOR LIDMAATSCHAP aan het Kantoor der Keuken, Wllhelmlnalaan, Overveen. Telefoon No. 3530. Als de salade aangemaakt moet wor den, gelieve men dit op het bestelbiljet in te vullen. PROBEERT 0 EENS ONZE HEERLIJKE ZUIVER SMAKENDE KOFFIE EN THEEMELANGE QROOTE HOUTSTR. 159 - TEL. 156 „Hij kent de menschelijke natuur door en door", hoort men wel zeggen. Doch is het niet waar, dat hiermede doorgaans de zwakheden der menschelijke natuur worden bedoeld? Het is merkwaardig, hoe zelden wij het gezegde toepassen op de kennis van het latent goede in iemands natuur. Doch zoudt ge toegeven, dat iemand een roman had gelezen, wanneer hij enkel in et die bladzijden had kennis ge maakt, die over den schurk eruit handelen, en hij had de bladzijden over den beid overge slagen? „Ik kan dien man niet uitstaan met zijnen" (Hier voigt de een of andere eigenaardigheid, fout, zwakheid, verwerpelijke gewoonte oi iets dergelijks). En wanneer wij er lang bü zouden stilstaan wij gevoelen het zouden wij hem een slag in het aangezicht kunnen geven; zoo boos worden we. Hoe veie moorden zou den uit het koesteren van zulk een gewaar wording niet kunnen groeien! „Laat er iets goeds worden gezegd", is het refrein van een oud Engelsch lied. Laat er iets goed worden gezien. Doch zoo lang uw geest door mishagen of antipathie wordt beneveld of met haat vervuld, zult gij niet kunnen zien. Ge zijt geen kenner der menschelijke natuur. Ge stelt u tevreden met de halve schilderij te zien. Van den heldt hebt ge niet gelezen. De echte kunstenaar ziet in een zonsonder gang of in een natuurtafereel meer dan wij. Hoe komt dit? Dat dcc 1 cijner hoogere nat i:ir, in welk wij het kunstenaars-aspect kunnen noe men, is bij hem meer ontwaakt dan bij ons. üp dezelfde wijze wordt de menschelijke natuur inderdaad gekend indien het gebeurt door een hooger deel van ons dan dat waarmee wij ons gewoon oordeel vellen eu hetwelk veront waardigd of geprikkeld wordt. Om dit hoogere deel in ons wakker te roepen moet het gevoel van verbittering en minachting worden ver delgd. Dit wil niet zeggen, iets door de vingers te zien, doch zonder dat wolken van toorn of misnoegen onzen horizont verduisteren de din gen duidelijk te onderscheiden. Alleen dan zullen onze oogen klaar en alles zien ook het wezenlijk latent of verborgen goede èn het goede, dat enkel voor ons verborgen was. Wij beginnen dan te beseffen, hoe het komt, dat de menschen zóó en niet anders zijn en handelen. En het goede in ons merkt op, verwelkomt en beantwoordt aan het goede, dat met hun fou ten en zwakheden ondereen is gemengd. Het goede in ons groeit door het goede in anderen, wanneer wij daarbij stilstaan, evenals ook het süechte en de zwakheden in ons grooter wor den, wanneer wij bij het slechte en de zwak heden van anderen verwijlen en toelaten dat zij ons prikkelen. „Oordeel niet, opdat gij niet ge oordeeld wordt". Het wil niet zeggen: zie niet. „Oordeeien" beteekent hier het gevoel van mis noegen, bitterheid of haat, waarmee wij de fouten en dwalingen van anderen vaak bezien. Zoolang wij dit doen, kunnen wij het goede in anderen niet waardeeren noch het goede in onszelven versterken. Doch de bestendige wil om het goede te zien zal de neiging tot veroor deeling allengs uitroeien. Wij moeten dezen wil aankweeken, wanneer wij willen overwinnen en anderen willen helpen te overwinnen en de menschelijke natuur wenschen te kennen. On welwillendheid jegens anderen is dé groote vampier, die onze geestelijke kracht en ons man-zijn opslurpt. Het ontrooft ons de energie, die wij voor onzen groei noodig hebben en maakt ons geestelijk bankroet. ZILVER. Op een wintermorgen in de warme hal van een bankhuis hoorde ik hoe het zilver zijn hooglied zong. „Tieng, tieng, ik en jij, tieng, tieng, ik er bij," zoo snapten de guldens, spar telend uit opgeheven hand als visschen door een waterval en menigmaal dacht ik, van het vlottende, vlietende geld op te vangen een woordje, soms lachend, soms plagend, dan spot tend, dan klagend. Kan het zijn van al wat het zag dat het hoog- stemmig zoo rammelt en relt als het saam wordt gestapeld en zuiver geteld, zoo dacht ik een wijle, maar hoorend te scherper, zoo sprak het 'm een speelsche en ijdele tale: „Tieng, tieng, ik en jij, tieng, tieng, ik er bij.'' WATERTJE. Dicht bij mijn huis loopt een watertje, één hand slechts breed, altijd maar door. Wat zegt het kleine, zwakke watertje zoo koel? Bij morgenglans en middagbrand, bij regen val en windgehuil, bij avondstilt' en nachtge- druil, het watertje zegt altijd koel: „ik ben een breekbaar watertje, wat deert het mij! Ik loop den ganschen langen dag en voel mij nimmer moe. Misschien dat morgen wel een spade mij in tweeën splijt en mij voor goed den weg ont zei t, wat deert het mij! Ik loop zoolang ik loo- pen kan en stoor mij aan geen kans of tijd, tot dat ik, klein, zwak waterke, word hier of daar in 't zand verspreid, wat deert het mij!" Zoo spreekt maar altijd koel het kleine, brooze watertje. Uit Henri Bakels': „Stille Uren". BLOEMENDAAL. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw eu Plantkunde. De afdeeling Bloemendaal- Velsen der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft aan hare leden 4fc'i circulaire gericht, waarin wordt kennis gegeven, dat in de 2de helft van September een onderlinge tentoonstelling zal worden gehou den. Deze zal omvatten: 1. Vaas zaadbloemen. 2. Mand dahlia's. 3. Vaas rozen. 4. Fruitmanden. 5. Mooiste verzameling afgesneden dahlia's. 6. Verzameling groenten en fruit. 7. Collectie kasplanten (12 stuks). Voor de mooiste inzending wordt een bronzen medaille beschikbaar gesteld, terwijl tot heden al 6 mooie prijzen zijn uitgeloofd. Verder be oordeeling volgens het puntenstelsel. „Helpt allen mede, om deze tentoonstelling uitnemend te doen slagen" is de slotalinea van deze circulaire, en aan die hulp zal het heusch niet ontbreken. Wij vernemen van ofiicieele zijde dat het vanaf heden verboden is inrichtingen te hebben welke geschikt zijn voor het ontvangen van radio-telegrafische oi(en) radio-teleionische seinen. Art. 5 van het uittreksel uit het laatstelijk ge wijzigd koninkl. besluit (9 Juli 1921, St.bl. No. 903) luidt als volgt: „Gebruikers van ontvanginrichtingen zijn ver plicht van de aanwezigheid daarvan kennis te geven aan den Directeur van het Rijkstele graafkantoor ter plaatse c.q. aan dien van een nabij gelegen Rijkstelegraafkantoor, indien zich ter plaatse zulk een kantoor niet bevindt. Zij doen dit door middel van een formulier, het welk aan alle Rijkstelegraafkantoren kosteloos verkrijgbaar is. Uit de invulling daarvan moet blijken: le. de naam en voornamen van den gebrui ker der inrichting, de dlfo) en het jaar van zijn geboorte, zijn woonplaats en adres en een nauwkeurige aanduiding waar de inrichting zich bevindt; 2e. of bü het ontvangen lampen oi andere toestellen, wélke voor het radio-verkeer hin- derhjke golven kunnen uitzenden, worden ge bruikt; 3e. dat zü bekend zün met de bepalingen, welke voor de inrichtingen geiden, en zich daaraan onvoorwaardëiük onderwerpen. Bü de inlevering van het formulier wordt door den Directeur van het betrokken Rükste- legraafkantoor een ontvangbewüs uitgereikt. Dit ontvangbewüs moet te allen tüde kunnen worden vertoond, bü gebreke waarvan wordt geacht dat geen formulier is ingeleverd". Waar tevens bekend is dat hier in onze ge meente zulke inrichtingen zijn, raden wü de houders daarvan aan zich onverwijld ten post kantore alhier aan te geven, opdat zij zich geen GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 brengen wij U een wereldevenement op filmgebied De overweldigende Amerikaansche krachtmensch gaat voor U verschijnen in De ailes overtreffende 3 weeksche serie- roman. Heel Amerika bejubelt zijn Hercules. U zult mede-juichen over de ongeëvenaar de prestaties, welke in deze film ten volle tot hun recht komen. Door Dempsey zal dan ook dé Cinema Palace de eerstkomende weken het centrum van het uitgaande Haarlemsche publiek worden. Wegens het enorme succes, welke deze film in de hoofdsteden van ons land had en wegens de kolossale kosten van op voering, zullen wij deze film de geheele week, dus van Vrüdag tot en met Donder dag vertoonen. Het publiek wordt dringend verzocht, ter voorkoming van moeiiükheden, tüdig zün plaatsen te bespreken. onaangenaamheden op den hals halen. Ook kan men aan het postkantoor alle gewenschte in lichtingen verkrügen. OVERVEEN. Maandag vierde Mgr. P. C. Wütenburg, ka nunnik en deken, in Huize Duinrust zün 50-jarig priesterschap. Het was begrüpelük, dat deze dag niet onopgemerkt voor den jubilaris voorbü zou gaan. De ontvangkamer van het gebouw was met bloemen en groen versierd en toen de jubilaris hier binnenkwam, werd' hü door Mgr. de Graaff en den heer Lindner hartehjk ont vangen. De heer L. hield hierbü een rede na mens de regenten van het gesticht. Des mor gens was door Mgr. Wütenburg een H. Mis op gedragen in de Kapel. De jubilaris ontving ver schillende fraaie bloemstukken van vrienden en kennissen. Het is voor hem een dag geweest, dien hij niet licht vergeten zal. AERDENHOUT. De mooie omgeving van Bentveld, met zün prachtige bosschen, komt thans hoe langer hoe meer in gevaar. Druk is men bezig aldaar huizen te bouwen en het zal, als het zoo door gaat, niet lapg meer duren, oi ook daar is het natuurschoon geheel verdwenen. Het voorne men is om aldaar ook een R.-K. kerk te bouwen. De bisschop van Haarlem heeft aan Kapelaan H. W. van Beek, die eenigen tüd geleden tot Kapelaan van de Kathedraal te Haarlem is be noemd, opgedragen om een parochie te stichten te Bentveld. HEBT U AL EENS DRACHEN-QUELLE GEPROEFD Raadpleeg Uw Dokter omtrent Tafelwafer of Medicinaal. Voor familiegebruik is het Tafelwater verkrijgbaar in heele Litersschroefflesschen bij eiken solieden handelaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1