C. Fris Jr. Slaapkamer- Eetkamer- Salon- Ameublementen VICTORIA-WATER Timmerman Boschlaan 15, Bloemendaal. Plaatselijk Nieuws. 7.50 5.50 ij Kolen voor den a.s. Winter WAGENWEG 102-104, Tel. 2858, HAARLEM ANTIEKE MEUBELEN Prachtcollectie BELGISCHE ANTHRACIET w gang is, zal enkele malen een vrije middag wandelgelegenheid verschaft worden aan ouders en genoodigden; wij denken, dat velen daar een dankbaar gebruik van zuilen maken. Leden van de in te stellen tuincommissie der leerlingen, zullen dan voor geleide zorgen. Wij wenschen het Lyceum in zijn tweede jaar voorspoed en geluk. BLOEMENDAAL. VERGADERING van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 8 September 1921, ten Raadhuize te Over- veen, des namiddags ten 2 ure. AGENDA. 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. 3. Benoeming leden van verschillende com- mlssiën: a. waterleidingcommissie; b. commissie voor de strafverordeningen; c. financieele commissie; d. zeewegcommissie. 4. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1920. 5. Aanbieding gemeentebegrooting 1922 c.a. 6. Vaststelling gasprijs. 7. Verkoop van villa „Dunenburg". 8. Beslissing in zake terrein „Huis te Bloe mendaal". 9. Verhuur grond bestemd voor gasfabriek. 10. Bespreking wijziging uitbreidingsplan gronden ten noorden en ten zuiden van den Zijlweg. 11. Aankoop terreinen, gelegen langs den Zee weg. 12. Vaststelling aanvullingskohier Hoofdelijke Omslag 1920. 13. Reclame's Hoofdelijke Omslag 1920. De heer E. T. Blase, alhier, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Wat is er van onzen nieuwen boschweg ge worden? Deze weg, die loopt van den Brede- rodeweg naar het Pannekoekenhuisje, was eenigen tijd geleden nog een der mooiste rij wegen van onze gemeente. Door de lang durige droogte en het drukke verkeer is deze weg totaal bedorven. Het is nu een zandweg geworden waar in het midden nog een klein gedeelte over is gebleven, dat nog hard en dus nog goed berijdbaar is. We zijn er van over tuigd, dat de nieuwe boschweg spoedig van gemeentewege weder in orde gemaakt zal worden. Iets, dat men veel ziet, kijkt men niet meer naar. iets, dat men veel hoort, wordt op het laatst vervelend. Dit kan niet gezegd worden van de Duitsche muzikanten, die hier iedere week komen spelen. Hiervoor bestaat altijd veel animo en door jong en oud wordt altijd naar de straatconcerten, die helaas steeds van korten duur zijn, geluisterd. Een wekelijksche muziekuitvoering hier ter plaatse zou door velen verlangd worden. Bestaat er wel een dorp, alwaar één keer in de week geen con cert is? Ja, er zijn er, maar de meesten hebben toch een muziektent, die niet ongebruikt staat. NIEUWE MODELLEN SLAPPE 10.50 8.50 7.50 O 50 6.50 5.50 4.50 ZWARTE STIJVE HOEDEN c i MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.-; mooi degelijk AMEUBLE MENT f 90.— groote SPIEGEL f 35.— SCHILDERIJEN f 15.— per paar; SLAAP KAMERAMEUBLEMENTEN pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmagazijn EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. a Waarom zou ook in Bloemendaal niet weke- lijksch een muziekkorps openluchtconcerten kunnen geven, onverschillig welken dag, b.v. in het Pannekoekenhuisje? Om het zoover te krijgen moest uit de burgerij een Vereeniging opgericht worden, die door middel van leden en donateurs een bedrag bijeen konden krijgen, waarvan dan het muziekkorps en de huur van de geïmproviseerde muziektent betaald zou kunnen worden. De Bloemendalers zouden niet direct 'n eerste klas muziekkorps verlangen. Er zou in het klein begonnen kunnen worden, b.v. met de Duitsche muzikanten te laten spelen. Het spel dezer menschen is in de laatste jaren belangrijk verbeterd en kan best naar geluisterd worden. OVERVEEN. Aan M. Kokkelkoren, alhier, besteller bij den dienst der posterijen en telegrafie, is toege kend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. SANTPOORT. Aan J. H. Röben, alhier, huisknecht bij Me vrouw de Wed. Wüste-van Götsch, is toege kend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. T O O N E E L. De heer Nap. de la Mar deelt ons mede, dat hij gedurende de maand September een groot tournée in ons land maakt met den heer Louis. Bouwmeester als gast en op Zondag 4 Sept. een voorstelling zal geven in den Stadsschouw burg te Haarlem. Opgevoerd zal worden het blijspel Perzik en Pruim, van den bekenden schrijver Herman' Bouten (schrijver van de Jantjes), in welk stuk de heer Louis Bouwmeester en Nap. de la Mar de titelrollen zullen vervullen, waarmede zij gedurende de maand Augustus te Rotter dam in den Circus-Schouwburg een uitbundig succes mochten behalen, en met welk stuk zij de geheele maand October a.s. in den Circus Carré te Amsterdam zullen optreden. Verdere rollen zullen vervuld worden door de dames Marie van Westerhoven, Serah v. d. Heim, jos. de la Mar en de heeren Raaf Bouw meester, Max Weber, Hans Nesna en anderen. Zondagavond had er in het Park Longwood wederom een concert plaats van het muziek korps „Wilhelmina". Door het heerlijke weer was de belangstelling weder groot. Op het Provinciaal Ziekenhuis is door het personeel van het oude en nieuwe gesticht een sportvereeniging opgericht. Een voetbal- en korfbalvereeniging bestaat reeds, terwijl ook de athletiek beoefend wordt. Waarschijnlijk zoo deelde men ons mede zal er ook een gymnastiek-afdeeling worden opgericht. De voetbal- en korfbalvereeniging bespelen een terrein, dat in het park van het gesticht is gelegen. Zaterdag j.l. is dit terrein feestelijk geopend. Twee elftallen, gevormd uit het per soneel, betwistten elkaar de overwinning. Het muziekkorps der inrichting luisterde den wed strijd op. VAN HIER EN DAAR. RELIGIEUS SOC. VERBOND. De Zon dagmorgenbijeenkomsten van het Religieus So cialistisch Verbond worden voortaan niet meer gehouden in „De Nijverheid", doch in het ge bouw „De Centrale", Spaarne. 4.50 3.25 3.90 2.50 1. 75 De Wagenweg is een mooie zaak rijker ge worden. De vroegere bedrijfsleidster der firma R. en J. Dick Ltd., Mej. Mulder, heeft in het perceel Wagenweg nabij het Houtplein, een naar de eischen des tijds ingericht Schoen- en Laarzenmagazijn geopend. Dat het de actieve eigenaresse niet aan be langstelling ontbrak, bleek wel bij de opening. Niet minder dan 34 bloemstukken veranderden den fraai ingeiichten schoenwinkel tot een bloemenmagazijn. Het moet haar wel tot dank baarheid gestemd hebben zooveel bewijzen van sympathie te mogen ontvangen. De winkel, de etalage, de paskamer, alles is zeer luxieus en smaakvol ingericht. Met een bezoek gevoelt zij zich zeer vereerd, men ga er dus eens een kijkje nemen. Verdere bijzonderheden zijn op te diepen uit onze advertentiekolommen. Nederlandsch Schoolmuseum. Het Neder- landsch Schoolmuseum kon in de maand Augustus 515 bezoeken noteeren. Voor de tentoonstelling van teekeningen uit Yokohama en Amsterdam bleek groote belang stelling. ONTVANGEN BOEKEN. Nieuwe Gids van Parijs, door Leo Faust. Uitgave van J. M. Meulenhoff, te Amsterdam. Wie Parijs wil zien in korten tijd, het tegen woordige Parijs, zal zich bedrogen vinden, in dien hij zich verlaat op oude, beproefde gid sen, die voor den oorlog zeer betrouwbaar en raadzaam mochten heeten. „Er is veel veranderd in Parijs, sinds Juli 1914!" zegt de schrijver van deze brieven, de Parijsche correspondent van „De Nieuwe Cou rant", die vele brieven, in zijn blad versche nen, heeft vereenigd tot een boekje, dat den bezoeker van de schoone Fransche hoofdstad tot gids kan dienen. Ons lijkt dit boekje een uitmuntende weg wijzer door Parijs en we gelooven, dat men met dit handige boekje op zak, in tien dagen („Parijs in tien dagen" is de ondertitel) Parijs beter ziet, dan in een maand zonder zulk een gemakkelijken gids. Er is een duidelijke kaart van Parijs met de lijnen van den ondergrondschen spoorweg en bezienswaardige gebouwen en monumenten aan toegevoegd. Amsterdamsch stadsschoon en de Jordaan. De Jordaan is steeds geweest een stad in een stad of liever tegen een stad. Met een straten plan dat allerslechtst aansloot aan het overige Amsterdam, met een bevolking door den rijke ren grachtengordel gescheiden van het haar maatschappelijk het naast staande overige deel der smalle gemeente. Toch meene men niet, dat de Jordaan een volkomen homogeen stads deel is. Verre van daar. Met als uiterste gren zen den gestudeerden dokter of rijken rentenier naar boven, den armlastigen of bedelaar naar beneden, kan men er alle standen, die daar tusschen kunnen gedetermineerd worden, aan treffen. Van haast elke straat of gracht kan men zeggen, voor welke maatschappelijke groep zij het meest passend kan worden geacht. Er zijn wezenlijke standverschillen, die op het eerste gezicht niet zoo direct opvallen, maar desal niettemin bestaan. Het meest deftig zijn in de Jordaan onge twijfeld de grachten. Van die grachten zijn De N.V. HOENDERDOS' Brandstoffen- handel, Leidsche Plein, beschikt nog over groote voorraad, door haar geïm porteerde van de mijn NOEL-SART-CULPART. Deze Anthraciet wordt thans nog ver kocht voor f 3.75 en f 4.05 per H.L., vrij thuis. Wanneer men thans tegen dezen prijs een hoeveelheid koopt, kan desgewenscht met de bezorging nog eenigen tijd gewacht worden. Ons Tele foonnummer is 773. weer de beste gedeelten te vinden aan de ein den die het dichtst bij de Prinsengracht zijn ge legen. Verder zijn de Bloem- en Rozengracht ongetwijfeld netter dan de overigen, hoewel ook Laurier- en Egelantiersgracht niet te ver smaden zijn. Looiers-, Linden- en Palmgracht zijn positief minder dan eerstgenoemden. Een straat is deftiger dan een dwarsstraat, terwijl de laatste het weder wint van een steeg, die ten slotte weder gesteld wordt boven een gang. De netste straat van de Jor daan is wel de Nieuwe Leliestraat. Met recht heet zij de Kalverstraat van de Jordaan. Hier vindt men nog de resten van zeer goede oude architectuur in veelvuldiger mate dan in andere straten van het kwartier en zijn trouwens de huizen ook over het algemeen royaler opgezet. Verder lijken de straten wei wat op elkaar, al komt het mij voor, dat de Boomstraat een ietsje beter is dan de rest en dat de Driehoeks- en Passeerderstraten bedenkelijk naar beneden afsteken. Van de Westerstraat, de oude Anje liersgracht, spreek ik niet; deze heeft door de demping zeer veel van haar karakter ver loren. Och, die erbarmelijke dempwoede van voor eenige tientallen jaren terug, wat heeft die aan de Jordaan veel schoons gekost! Niet minder dan zes van de elf grachten vielen haar ten offer. Hoe dikwijls stond ik niét op een der vele brugjes van het vijftal grachten dat over schoot en verlustigde ik mij in het intieme stadsbeeld dat elk jaargetijde daar te genieten gaf. Vooral in het voorjaar en den herfst is de schoonheid van de grachten met hun beboom- de kaden bepaald ontroerend. Steeds gingen dan mijn gedachten naar de gedempte Rozen-, Elands-, Anjeliers-, Linden- en Pahngrachten. Behalve de Rozengracht, waar de door de demping ontstane straat door het meest mo derne verkeer is in beslag genomen en waar elk spoor van intimiteit is verdwenen, zijn de gedempte grachten thans onnatuurlijk en onnoo- dig breede straten geworden. Totaal oneven redig aan het verkeer 't welk ze moeten op nemen. De harmonie tusschen de als regel lage huisjes en de voorheen smalle kaden is wreed verstoord en oneigenlijk staren de voorover hangende geveltjes op het breede keienvlak in stede van zich te spiegelen in de zoo roekeloos volgesmeten gracht. Zeker, het zijn niet altijd frissche geuren die uit grachten opstijgen. Maar daarin had op andere wijze voorzien kunnen worden. Door het behoorlijk rioleeren van de kaden kan voorkomen worden, dat alle huis afval en faeces in het water terecht komen en door doelmatige bemaling had voor een vol doende doorspoeling zorg gedragen kunnen worden. Onnadenkend heeft men, met onbegrij pelijke voorbijziening van het schoon dat daar mee werd verwoest, 'het goedkoopste middel genomen om van den stank der grachten af te komen. Het systematisch woningonderzoek, dat door de Woningdienst werd ingesteld, moet helaas niet dienen om deze stadswijk weder in eere te herstellen, veeleer is het de bedoeling om an te toonen, dat er van herstel van de Jordaan geen sprake meer kan zijn, maar dat hij moet worden opgeofferd als woonbuurt. Steeds meer en meer wordt zij aan de Industrie prijsge geven. Ik wil hiertegenover hopen, dat het met de Jordaan zal gaan als het met zoovele mooie oude huizen is gegaan: na lange jaren van ver- waarloozing gaan plots der overheid de oogen open en wordt tot herstelling overgegaan. Mis schien beleef ik zelfs den tijd nog, dat men de jammerlijk gedempte grachten, voor zoover de omstandigheden dit zullen toelaten, weder op graaft en dat men de Jordaan weder in oude luister herstellen zal. Niet is het daartoe noo- dig, dat de helaas zeer vele slechte woningen behouden blijven, die er thans worden aange troffen. Sloopt men de inpandig gelegenen weg en verbetert men die welke aan straten en grachten uitkomen, dan is er van de Jordaan nog best wat te maken. J. W. E. „Amstelodamum". OBERLAHNSTEIN ZUIVERT HET BLOED.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2