He Ui ie ie lei Vraagt BRONSTEE's I MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V. Modelboerderij BRONSTEÊ, Plaatselijk Nieuws* HOLLA N Dl A-BITTERWATER De Burgemeester deelt naar aan leiding van het verzoek van den heer Van K e s s e 1, n.l. het houden van een interpel latie over toestanden aan het Bloemendaalsche strand, mede, dat: le. de verordening inzake het Noordzee strand pas laat is' goedgekeurd en afgekon digd; 2e. dat in de tweede helft van Augustus de pacht van het strand aan de gemeente is ver leend; 3o. de ongewenschte toestanden ook plaats vinden op Zandvoort's gebied; 4e. het in het voornemen van B. en W. ligt om zorg te dragen dat het volgend jaar der gelijke voorvallen niet meer zullen plaats vinden. De heer Van Kessel is eenigszins ontstemd over de wijze, waarop de Voor zitter de aanvraag, het verzoek, heeft be handeld. Hij meent, volgens het reglement van orde, geheel correct te hebben gehandeld en heeft weliswaar bij het verzoek tot het hou den van een interpellatie de motieven ge noemd, doch het heeft geenszins in zijn be doeling gelegen, dat de Voorzitter al zou ant woorden voor hij iets had gezegd. Hij wil echter toch nog wel een en ander naar voren brengen. Toen wij begonnen, aldus spr., met den aanleg van den nieuwen Zeeweg, zat bij ons de gedachte voor, dat wij nu eens een stukje strand zouden hebben, zooals dat in andere gemeenten niet is te zien. 'n Rustig kalm plekje natuurschoon aan het einde vas een praclitigen weg. En wat zien we nu. Niets anders dan een zwijnenboel. Het nemen van een zeebad vindt spr. prachtig, doch het zich ophouden geheel ontkleed langs de duinen, uren lang, ten aan- schouwe van kinderen en jongelieden, is een toestand welke verschrikkelijk is. Uren lang, gaat spr. voort, legt de politie in het Bloemendaalsche bosch, om 'n persoon te pakken te krijgen welke zich aldaar ontkleed zou ophouden en aan 't strand loopen ze bij tientallen en deze kunnen ongehinderd doen wat ze ook maar willen. De Voorzitter antwoordt, dat hij niet die opvattingen heeft omtrent het strand leven. Waar men ook komt, in Zandvoort, in Scheveningen, in het buitenland, overal treft men netzelfde aan; men is aan het strand. Spr. heeft zich absoluut niet geërgerd aan menschen welke zonnebaden namen na het nemen van een zeebad. Ook in Scheveningen is spr. een kijkje wezen nemen aan het stille strand en hij zag daar wat men hier in veel mindere mate ziet, n.l. families bij elkaar, met of zonder tent, zich verlustigende, zich ba dende in de zon, waarvan sommigen met een badcostuum, sommigen met een zwembroek en de rest gekleed. Zag men zulke menschen in de Gr. Hout straat te Haarlem, men verklaarde ze gewoon weg voor gek, maar aan 't strand gelukkig niet. De Voorzitter eindigt met een be kend spreekwoord: „Dem Reinen ist ja alles rein". De heer Noorman is dankbaar voor de woorden en opvattingen van den Voor zitter. De heer S c h u 1 z is verwonderd over de woorden van den heer van Kessel. Van hem had hij dit allerminst verwacht, omdat de con sequentie van zijn redeneering er toe leidt, dat voor de arbeidersklasse het baden vrijwel on mogelijk wordt. Hij vraagt zich af of de heer van Kessel misschien een schutting op het strand zou willen plaatsen, maar vreest, dat de zedelijken dan door de kieren en gaatjes zouden kijken. Overigens is spreker het volko men met den voorzitter eens en hoopt dat deze niet aan den drang tot belemmering van het baden (mits in badcostuum) zal toegeven. De heer v. Nederhasselt kon er niet van meepraten, doch heeft zich toch eens willen overtuigen door er ook eens 'n paar uur heen te gaan. Hem is echter niets verdachts of verkeerds opgevallen. De heer v. K e s s e 1 wil nog even de le gende de wereld uithelpen, gewekt door het betoog van den heer Schulz, als zou hij zijn tegen het nemen van baden door de arbeiders klasse. Hij stelt er echter prijs op te behooren tot degenen, die in de pers van de richting van den heer Schulz zoo vaak voor zedelijkheids apostelen worden uitgemaakt. De heer B 1 s p i n c k juicht het gespro kene van den heer van Kessel toe, omdat hierdoor de aandacht nog eens gevestigd werd HEEMSTEDE TELEF. 1790. Telefoon van 9—12 en 25J uur. MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.-; mooi degelijk AMEUBLE- I MENT f 90.— groote SPIEGEL f 35.— SCHILDERIJEN f 15.— per paar; SLAAP- KAMERAMEUBLEMENTEN; pracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelniagazijn i l EGELANTIERSÜRACHT 104, Amsterdam. i i ai op misstanden, die ontegenzeggelijk be stonden. Van den accountant J. C. Post te Amster dam is bericht ingekomen, dat de kas der ge meentewaterleiding door hem is gecontroleerd en in orde bevonden. Punt 2: Ontheffingen bepalingen der Bouw verordening. B. en W. stellen voor aan G. H. de Veer wel ontheffing van artt. lObis en 13 der Bouw verordening te verleenen voor bouw eener villa op Sectie A No. 7410 aan den Duinlust- parkweg, doch niet van art. 26 dier Verorde ning, omdat het naastbij gelegen met riet ge dekte huis slechts op 50 M. afstand verwij derd is. Aldus goedgekeurd. B. en W. stellen voor om aan J. H. Groe- newegen geen dispensatie te verleenen van art. lObis, doch wel van art. 26 dier Verordening voor den bouw van een landhuis in het Duin lustpark op perceel Sectie A. No. 7664. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken op een verzoek van A. P. J. Trap alhier, om ontheffing van art. lObis der Bouwverorde ning ten behoeve van den verbouw van een perceel, kad. bekend gem. Bloemendaal, Sectie A, No. 4815 en gelegen aan den Zuidfer Stationsweg. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op een verzoek van S. Israels te Amster dam, om ontheffing van art. lObis der Bouw verordening voor het plaatsen van een tuin manswoning aan den Lage Duin en Daalsche- weg. Wordt wèl toegestaan. B. en W. stellen voor aan F. Meppelink ont heffing van art. lObis der Bouwverordening te verleenen voor bouw van twee bergplaatsen aan den Z. Stationsweg. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan het Provinciaal Electr. Bedrijf ontheffing van art. lübis der Bouwverordening te verleenen voor bouw van een Hoogspanningshuisje aan den Hartenlust- laan hoek Kerkplein. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor om aan D. van Kam pen ontheffing van art. lObis der Bouwveror dening te verleenen, voor: a. bouw van een werkplaats, bergplaats en bovenwoning op Sectie A No. 2042; b. verbouw van de woning staande op Sectie A No. 5031. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor geen ontheffing van Art. lObis der Bouwverordening te verleenen aan H. Elte Phzn., voor bouw van een land huisje aan den Schulpweg en Vondellaan, zulks wegens handelen in strijd met de voor schriften en onheusch optreden tegen het per soneel van het Bouw- en Woningtoezicht. Afwijzend beschikt. Punt 3: Benoeming leden van verschillende Commlssieën. Alle leden worden weer herkozen. Punt 4: Voorioopige vaststelling gemeente- rekening 1920. De rekening van inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1920 sluit met een batig saldo op den gewonen dienst van 162,277.85 en op den buitengewonen dienst van 208,475.631/,, dat is in totaal 370,753.481/ï. Punt 5: Aanbieding gemeentebegrooting 1922 c.a. Ter voldoening aan art. 203 der Gemeente wet bieden B. en W. de gemeentebegrooting voor 1922 aan, welke begrooting zoodra zij in druk is verschenen den leden zal worden toegezonden. Punt 6: Vaststelling gasprijs. Onder overlegging van het rapport dd. 24 Augustus 1921 van den adviseur inzake de gas- voorziening stellen B. en W. voor om: le. tot 1 Juli 1922 den gasprijs te bepalen op 19 cent per kub. M. voor gewoon gas en 20 cent per kub. M. voor muntgas; 2e. bij een gegarandeerd gasverbruik van 10,000 kub. M. per jaar een retributie van 3 cent per kub. M. toe te staan en dus den kub. M. ad 16 cent te berekenen. Voor elke kub. M. gas, minder dan 10,000 kub. M. per jaar, moet dan 3 cent worden betaald. Dit punt wordt aangenomen onder beding, dat indien Haarlem haar prijs verlaagt, wij dan hier gelijktijdig ook zullen verlagen. De heer v. Kessel heeft het vermoeden gekregen, dat het aansluiten niet systematisch doch meer naar willekeur geschiedt. Bij de be woners van het tuindorp is al voor 'n paar maanden de gasleiding gelegd, doch steeds komen er maar geen meters. De heer v. Nederhasselt stelde hem echter gerust, door hem eens te vertellen hoe 't in zijn woning was toegegaan. Punt 7: Verkoop van villa „Dunenburg". B. en W. stellen voor om villa „Dunenburg", thans bewoond door P. Otto, aan genoemden bewoner te verkoopen voor den prijs van 16,000.daar gebleken is dat voor gemeld perceel geen hooger bod is te verkrijgen en dit perceel voor de gemeente zijn rede of doel verloren heeft. Besloten wordt, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, tot den verkoop over te gaan, onder voorwaarde, dat de gemeente het recht behoudt om te allen tijde bij de. in het terrein liggende waterleidingsbuizen c.a. te komen en daaraan de noodige onderhouds- en vernieu- wingswerken te verrichten, alsmede dat het gedeelte, waarin de buizen liggen, onbebouwd blijft. Aangenomen. Punt 8: Beslissing inzake terrein „Huis te Bloemendaal". B. en W. stellen voor om weder voor den tijd van één jaar, dus tot en met 31 December 1922, aan J. Uitendaal te verhuren ,,'t Huis te Bloemendaal," met de daarbij, behoorende ter reinen. Zij geven evenwel in overweging den huur prijs op 1500 per jaar te bepalen. De heer Schulz geeft in overweging de huuropzegging wel te handhaven, daar het thans is gebleken, dat de huurder de grond- onderzoekingen tegenhoudt en de onkosten daarvoor zoo hoog mogelijk opdrijft. Hij toch heeft belang als bewoner, dat die grondonder- zoekingen niet geschieden opdat hij kan blijven wonen. De heer B i s p i n c k wil in het huur contract de bepaling opnemen, dat de gemeente recht heeft tot grondonderzoekingen over te gaan, zonder dat hij daarvoor kosten in reke ning mag brengen. Meerdere leden brengen bepalingen naar voren en B. en W. zullen er rekening mede houden. De heer Noorman is 't er echter niet mee eens. Hij toch zou liever zien, dat nu de kogel toch eenmaal door de kerk is, het ge heel maar in eigen exploitatie werd genomen, 't Blijkt thans de heer de Roo van Alder- werelt heeft al reeds een bespreking gehad met een der bestuursleden van de Hockey club dat er sportvereenigingen zijn, welke gaarne voor een billijken prijs grond willen hebben. Besloten wordt alsnog tot het verhuren over te gaan, echter onder opneming in het contract van de bezwaren welke thans zijn genoemd. v> Punt 9: Verhuur van grond bestemd voor gasfabriek. B. en W. stellen voor om den grond, eer tijds bestemd voor gasfabriek, openbaar te verpachten. Reeds 19 Februari 1920 besliste de Raad in dien zin, doch kwam later op zijn besluit terug. De tegenwoordige huurder, P. J. Oerle- mans, heeft nog huur tot 31 December 1921. Verlenging van diens pacht mocht genoem de persoon zulks al willen komt B. en W. echter niet gewenscht voor. Punt 10: Uitbreidingsplan bij den Zljlweg. Wordt ingetrokken. Punt 11: Aankoop terreinen, gelegen langs den Zeeweg. De heer De Waal Malefijt licht dit punt toe. De Zeeweg-Commissie heeft zich op het standpunt geplaatst de kosten van aanleg van den Nieuwen Zeeweg terug te vinden door aankoop van gronden langs den Zeeweg en deze in exploitatie te brengen. Er is natuurlijk eenigszins risico aan verbonden,, doch dat kan niet anders. Er is geen andere uitweg om de onkosten, welke de gemeente wekelijks op 1300 a 1400 gulden komt te staan, te be strijden. De Voorzitter is eenigszins pessi mistisch gestemd met die exploitatieplannen. De geheele exploitatie is voor hem nog zeer vaag. Wie wil daar wonen, zoolang daar gee: tram is, geen waterlèiding, geen gas, geen electriciteit. Alles is nog duister, alleen dit punt is helder: wij zullen een millioen gaan leenen en moeten 100,000 rente betalen jaarlijks. De Voorzitter wijst nog op na burige gemeenten en noemt ook Amersfoort, en het spijt hem wel dat hij iets heeft moeten zeggen, waar de raad niet meer mee kan gaan, het is zijn meening, zijn opvatting en wil die in het belang der gemeente in het midden brengen. De heer Born water betreurt het, dat de meening van den Voorzitter vierkant staat tegenover die van de Zeeweg-Commissie. Waar de exploitatie van deze bouwterreinen z.i. de eenige manier is om de kosten te dek ken van den aanleg van den weg, meende hij, dat het de plicht was geweest van den Voorzitter met 'n andere oplossing te komen en niet te volstaan met 'n los daarheen ge worpen bewering, dat deze te vinden zoude zijn in 'n verhoogde belasting op de waarde vermeerdering van de aangrenzende gronden. Minst genomen hadden de noodige cijfers daarbij overlegd dienen te worden. De heer Schulz heeft met belangstel ling de woorden van den Voorzitter gehoord. Hij meent, dat vanzelf vaststaat, bij den aanleg van zoo'n grooten en grootschen weg, de be bouwing daarvan. Al zal de gemeente er niet toe overgaan, dan komen we tpch voor de moeilijkheden te staan, dat er waterleiding, gas en electriciteit zal moeten worden aange legd, zoodra door particulieren wordt begon nen met bebouwing van die terreinen. Ook hij betwijfelt of de oplossing, door den Voorzitter aangegeven, afdoende i,s en zal dan ook, indien geen betere argumenten er tegen naar voren •worden gebracht, zijn stem met genoegen aan het voorstel geven. De heer v. Nederhasselt brengt nog even in 't midden dat het waar moge zijn hetgeen de Voorzitter heeft medegedeeld over de grondexploitatie van andere gemeenten, doch hij wil dan Heemstede noemen, waar het grondbedrijf toch wel goed werkt en zeer zeker flinke winsten worden gemaakt. Na nog eenige besprekingen wordt tot stem. fing overgegaan en blijkt het dat alleen de heer Verdegaal er zich tegen verklaarde. De aankoop is dus een vaststaand feit ge worden; voor de som van 1,200,01)0.— is de gemeente eigenares geworden. Punt 12: Vaststelling aanvullingskohier Hoofdelijken Omslag 1920, maakt geen punt van bespreking uit en gaat dus zoo onder den hamer door. Op verzoek van Ged. Staten wordt het pro fiel van den Brederodeweg gewijzigd en is thans in totaal 12 M. geworden, waarbij in het midden een rijweg van 5 M„ ter weerszijden een berm en daarnaast aan de ééne zijde een voetpad van 2 M. en aan de andere zijde een rijwielpad van 2.50 M. Punt 13: Rondvraag. De heer Teding v. Berkhout vraagt aan het Dag. Bestuur in welke straat hij woont. Is het Rijperweg, Korte Parkweg, of is het mogelijk nog een andere benaming. De Voorzitter zegt hem een spe ciale studie toe. De heer v. Kessel vraagt aan den Voorzitter of het hem bekend is, ,in welk een toestand zich de Kennemerweg bevindt. De Voorzitter antwoordt bevesti gend en belooft proces-verbaal te zullen laten opmaken om een beslissing uit te lokken. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling van beiastingreclames. BLOEMENDAAL. Naar we vernemen, heeft de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei" de quaestie Post- en Telegraafkantoor alhier in behandeling en zal door deze Vereeniging het initiatief worden genomen voor een adresbeweging, om dat kan toor op een voor de ingezetenen van Bloemen daal gunstige plaats te doen stichten. Een jonge Oostenrijksche schilderes, Hedwig von Schauenstein, uit Weenen, die tijdelijk te Bloemendaal vertoeft, opent Zaterdag 10 Sep tember te 1.30 uur een tentoonstelling hartr schilderijen. Door de bereidwilligheid van den heer Overakker heeft zij daartoe de gelegenheid be komen in een der huizen die door dezen heer geadministreerd worden en dat vlak bij zijn kantoor Bloemendaalsche straatweg No. 153 gelegen is. De jonge kunstenares exposeert niet alleen landschappen uit ons Hollandsch polderland, die zij gedurende haar kort verblijf hier schil derde, maar ook kunstwerken die de Oosten rijksche natuur tot onderwerp hebben en die getuigen zoowel van een pittige behandeling als van een frissche kijk op de natuur van haar vaderland. Deze tentoonstelling zal tot en met Zondag 18 September dageiijks geopend zijn van 1012 en van 1.307 uur. Wij wenschen onze gast veel succes met hare exposities toe. Bloemendaalsche Gymnastlek-Vereeniglng. Bij de gehouden Athlethiek-wedstrijden op Zaterdag 3 Sept. te IJmuiden, mocht het de Bloemendaalsche Gymnastiek-Vereeniging ge lukken, zich te verzekeren van 4 prijzen, n.m. 3e prijs Vereenigingsdriekamp Dames, 2e prijs Speerwerpen, 2e prijs 1500 M. hardloopen, 4e prijs 1500 M. hardloopen. Voorwaar een prachtig resultaat voor onze jonge Vereeniging, die in deze wedstrijden blijk gaf van haar kunnen, ook op 't gebied van Atlethiek. Zoo gaat het goed B.G.V.'ers, dat belooft veel voor de toekomst. Vervolg Plaatselijk Nieuws In het Bijblad. GEVRAAGD 1 Oct. te Bloemendaal: van goede getuigen voorzien, P. G. Bloemendaalscheweg 60. Wllhelminabron Haarlem Neemt proef met dit uitstekend, nimmer falend, zacht werkend purgeermiddel. Overal verkrijgbaar a 1.de flacon.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2