EERGEVOEL Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hertogin Satanella RITSEMA Co. Raadsoverzicht. CINEMA PALACE Mogen wij staken De Sterren van Damascus 15e Jaargang. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1921 No. 38. BLOEHENDiiLSCB WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Voor een vol jaar. Tot 31 December. f 4.- 1.50 Losse nummers 10 cent. Advertentièn, 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1elke regel meer 10 ct. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen, waarbij een Kindercourant. Vrees niet, al moet ge ook wandelen langs een donkeren weg. Het morgenrood der hope gal allengs uw pad helderkleurig maken; het volle licht wacht u aan 't eind der afgelegde baan. Kantoor der Keuken Wilhelminal.,0'veen,Tel. 3530 Geopend van 9-12 en van 2-3.30 uur Postgiro No. 22882, O'veen Secretariaat: JULI AN ALAAN 3I9, Telefoon 1002 Penningmeesteresse Hyacynthenlaan 3, Tel. 3704 ^inmnr-nnmri-n^-wnnn JTUCHOOlQCm^ MENU A i van 19 t/m 25 September 1921. prjjs rm- -■ Juliennesoep 25 ct Ossenlappen, andijvie, aardapp. 107 Bitterkoekjesvla 18 Londonderrysoep Kalfscflteletten, worteltjes, aard Deensche rijst Extra Macaronischotel met kaas Groentensoep Varkenslappen, peren, aardapp. Ananaspudding Tomatensoep Runderlappen, roode kool, aard Cnocoladepudding met Vanillesaus Aspergesoep Gebakken visch, botersaus, sla met ei, aardappelen Noorsch gerecht Vermicellisoep Kalfslappen, postelein, aardapp. Marasquinpuddiug Ossenstaartsoep Varkensfric., spinazie, aardappelen Moccataart 25 115 18 50 25 110 18 25 110 18 25 112 18 25 108 18 25 125 18 m. soep 94 104 MENU B Groenten, Aardappelen op werkdagen (m. toespijs 87 ct.) 's Zondags 97 t Middagm. wordt Zondags tusschen 12-2 bezorgd Hot Bestuur behoudt zich zoonoodig wijzigingen voor Ingevolge d« Wet op het Auteursrecht nadruk verboden. AANMELDING VOOR LIDMAATSCHAP aan het Kantoor der Keukon, Wilhelminalaan, Overveen. Telefoon No. 3530. Als de salade aangemaakt moet wor den, gelieve men dit op het bestelbiljet in te vullen. PROBEERT U EENS ONZE HEERLIJKE ZUIVER SMAKENDE KOFFIE EN THEEMELANGE QROOTE HOUTSTR. 159 - TEL. 156 BEEKZANG, AAN KATHARINA. Wijkerbietje, die bij 't beekje Nestelt, en geeft menig steekje Die uw honig komt te dicht; Wakker nymfjel die zoo klaartjes Met uw oogjes, op de blaartjes Flikkert, blikkert, straalt, en licht; Zeg mij, meisje! die zoo netjes, Poezelachtig zijt, en vetjes, Levend, helder, welgedaan! Waarvan inoog je zoo wel tieren, Daar al de and're arme dieren Bleek en treurig kwijnen gaan? Eet je slaatje met een eitje? Drink je niet dan schapeweitje? Pluk je moesjen uit den tuin? Bak je struifjes van de kruitjes? Trek je heen, na zomerbuitjes, Om lamprei en k'nijn, in duin? Slaap je op dons van witte zwaantjes? Lek je muskadelle traantjes? Hou je een ongemeenen stijl? Leg je in schim van koele boompjes? Droom je daar geen andere droompjes Als van suiker uit Brezijl? Zwem je in lachjes en genuchtjes? Leeft uw geest in zotte kluchtjes? Springt uw zieltjen in uw lijf? Erf je niet als heil en zegen,? Ben je juist van pas geregen, Niet te los, noch niet te stijf? Zeg het toch uw medemeisjes, Vol zwaarmoedige gepeisjes, Heel uw speelnoots algelijk; Red die diertjens van haar tering, Onderkruip den Haes zijn neering, En wordt dokter van de Wijk. (Gedicht van Joost v. d. Vondel, opgedragen aan Katharina Baak, die op „Scheibeek" in Be verwijk woonde. „Wijkerbietje" beteekent na tuurlijk Wijkerbijtje; Haes was een Bever- wijksch geneesheer. Red. BI. Weekbl.) UEBERMENSCH. Zijn komst is door dichters en zieners lang tevoren aangezegd en hij is dan ook gekomen, de „Uebermensch". Of hij door sprongmutatie is voortgekomen uit het type, dat leed aan bleekzucht, wagen ziekte en pleinvrees, dan wel, dat hij zich langs lijnen van geleidelijkheid heeft ontwik keld uit een generatie, die van stoomboot en sneltrein den prikkel versleet, duri ik niet bc- oordeelen, doch wel weet ik, dat hij een ge heel ander voorkomen heeft, dan wij, naar de vage aanduidingen der profeten hadden mogen verwachten. Zijn schedel is met een dikke lederen huid overtogen; zijn oogen zijn met een gaaswerk als gekorfd; ter hoogte van zijn ingewand ronkt driftiglijk een machtige krachtbron; zijn twee wielevoeten verleenen hem" de snelheid der idéé en zijn ééntonige, voor zijn geweld waarschuwende stem, reikt verre over de lengte der landwegen, terwijl zijn adem hoor baar puft. Des Zondags beheerscht hij, door zijn tal rijkheid, de lommerrijke wegen, die eenmaal den thans uitstervenden wandelaar tot ver- poozing strekten. De vrouw, met hare buitengewone, intu- itieve begaafdheid) moet wel onmiddellijk het Oppermenschelijke aan hem gespeurd hebben, want hij wordt nagenoeg nimmer zonder vrouwelijken aanhang aangetroffen. Meisjes van 18 en 19 jaren, houdt Uw rok ken kort en Uwe armen uitgestrekt, want hij laat zich slechts ter vlucht grijpen deze „Uebermensch", maar, als het U gelukt hem onverzeld te treffen en U te hechten aan de slippen van zijn jas, dan zult ge, met een van geluk blinkend gelaat, hem volgen in al zijn zwenkingen, boven de wolken, die hijzelf doet opstijgen, ons, gewone stervelingen, achterlatende inhet stof! H. B. De Zeeweg heeft ons aller belangstelling en het moet gezegd: ook ons dagelijks bestuur heeft een open oog voor dit gedeelte der ge meente. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat de aan vraag van de Zeeweg-Commissie, hen een crediet van 19,000 te willen verleenen, tot verbreeding van de rijwielpaden en verharding van de voetpaden, zonder morren oi klagen werd toegestaan. Dat deze aanvraag komen zou, hadden wij wel verwacht. Het kon nog wel eenige maan den goed gaan, doch zoodra zomer 1922 zijn intrede zou doen, kwamen wij weer voor 't zelfde feit te staan: geen plaats voor den wielrijder. De groote rijwegen worden in beslag geno men door den automobilist en motorrijder, de rijwielpaden zijn in beslag genomen door den voetganger: geen plaats voor den wielrijder. 't Zal nu beter worden. Zoodra de voet paden loopbaar zullen zijn gemaakt, is de plaats van den voetganger op die voetpaden en zal de wielrijder zijn recht opeischen. Het begin van den Nieuwen Zeeweg is thans het punt waarop aller blikken gericht zijn. Geen mensch, ook niet de Zeeweg-Commis sie, had kunnen denken, dat de belangstelling zoo groot zou zijn geweest. De toeloop blijit zoo groot, dat er gezorgd zal moeten worden voor een ruimere entrée. En 't is alweer als 'hierboven: zoodra zomer 1922 in 't land is be hoort ook op dat punt iets verbeterd te zijn. Wat wij hierover 'n paar maanden terug hebben geschreven, herhalen we thans: 'n af-j takking naar den Tetterodeweg is de beste en tevens de goedkoopste oplossing. Terugkomen de-vanaf het strand, moeten dan alle rij- en voertuigen, ook wielrijders, onverbiddellijk rechts houden. Ongelukken zijn dan geheel bui tengesloten. Voorloopig behoeven we nog niet bang te zijn, dat de voetgangers zoo snel naar beneden zullen komen, dat gevaar voor aan rijding in dit geval aanlooping bestaat en ongelukken zullen gebeuren. Verdere annexa tie, onteigening, slooping enz. behoeft niet over gedacht te worden, althans voorloopig niet. Het zou bovendien ook een daad zijn waar de bewoners van den Militairenweg en Lonbar Petrilaan zeer over zouden ontstemd zijn, in dien de sloopershand daar eventjes kwam ver nielen wat met zooveel zorg werd opgebouwd. En terecht. Als men meent een rustig plekje te hebben gevonden, dan kan ik mij voorstellen, dat men thans reeds ontstemd is over dien „Ueber mensch" waarvan elders in ons blad sprake is ('t woord is haast te mooi, mijn vrouw zegt „stinkdingen" en daar blijft zij bij) om die, gaande naar de zee, langs dien weg te leiden, deze desnoods te verbreeden, dat wil zeggen in plat Hollandsch: een gedeelte van de tuinen te onteigenen en last not least een paa r villa's geheel weg te sloopen om zoodoende een inrij te krijgen welke in overeenstemming zal moe ten zijn met den geheelen weg: groot en grootsch. Van 't eene komt men in 't andere. Die Zeeweg is wel heel mooi geworden en het is een genot thans op die weg te vertoe ven, doch dat is zoomaar niet vanzelf ge komen. Daar is hard aan gewerkt, daar is lang aan gewerkt en dat heeft 'n paar centen ge kost. Heel begrijpelijk. Maar die weg blijft geld kosten. Elke week kost dat aardigheidje de gemeente 1300 a 1400 gulden. De Zeeweg-Commissie heeft gemeend niet langer te moeten toeven en stelt voor de gronden langs den Zeeweg te koopen voor 1,200,000, deze in exploitatie te brengen en hoopt daardoor de gemaakte onkosten te kunnen bestrijden. De Voorzitter van den Raad denkt daar echter geheel anders over en hoewel hij be looft, indien de Raad meent tot aankoop te moeten besluiten, zijn beste krachten te zullen geven tot een zoo voordeelig mogelijke exploi tatie, steekt hij zijn bezwaren niet onder stoe- GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM TELEFOON 671 Van Vrijdag 16 t/m Maandag 19 Sept. TWEE HOOFDNUMMERS. Spannend drama in 5 acten. In de hoofdrol de sympathieke filmartist FRANK MAYO. Amusante klucht in 4 acten. In de hoofdrol OSSI OSWALD A Van Dinsdag20tniDonderd. 22 Sept. Id laar eipn netten verstrikt Een liefdesdrama in 6 acten. Naar een roman van GEORGE OHNET. Vervolg op de film welke de vorige week in ons theater vei- toond werd. In de hoofdrol: LUCY DOK A IN F, VERWACHT len oi banken, doch meent in het waarachtig belang der gemeente te handelen indien hij ten sterkste ontraadt tot aankoop van die terrei nen over te gaan. Daar had je de poppen aan 't dansen. Alles en alles tegen hem. Neen, niet allen. Eén toch liet zijn stem hooren en verklaarde in korte, doch duidelijke bewoordingen zijn meening. Hij had er precies zoo over gedacht. 't Mocht niet baten. Met vlag en wimpel ging het voorstel er door en zijn wij thans bijna grootgrondbezitter ge worden. Toch hapert er nog iets aan dien Zeeweg, 't Is dat prachtige eindpunt. We zijn het er allen over eens: 't is een eenig plekje. Zee-, strand- en duingezicht, met in 't verre verschiet links Zandvoort en rechts ljmuiden. Alles heeft echter zijn schaduwzijde. In dit geval hangt 't er maar van af, waar die scha duwzijde gezocht moet worden, met andere woorden: door welk een bril men zoo iets be kijkt. 't Is toch al te naïef gedacht, om eerst een weg te maken, welker ligging zoo prachtig is, dat er een bewondering van uitgaat uren ver in den omtrek, en dan te verwachten, dat het eindpunt, het centrale punt dus, een kalm rustig plekje zal zijn, waar iedereen zich kalm neerzet om even kalm weer op te staan en nog kalmer te vertrekken. Neen hoor, een mensch is geen stokvisch. 't Lijkt mij ook heel goed gezegd door een der Raadsleden: wie niet tegen 't strandleven kan, wie niet kan zien ,dat iemand een zonnebad neemt, die doet verstandiger niet verder te gaan dan tot 't paviljoen van den heer Dijk stra. Die gevoelt zich aan 't strand niet thuis en doet beter er vandaan te blijven. Alhoewel wij 't met den heer De Roo v. Alderwerelt eens zijn, n.l. dat de opmerker over dat strandleven het niet zoo had bedoeld ais wel werd voorgesteld of aangedikt door zijn tegenstanders op dit punt, toch kan het voor hem een les geweest zijn. Ook wij zijn meermalen aan 't Bloemendaai- sche strand gevyeest, ook wij hebben daar onze oogen laten gaan over die menschen- massa, doch nog niet één keer hebben wij iemand aangetroffen of gezien, welke geheet ontkleed was. Zijn rede was niet van overdrijving vrij te

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 1