BIJVOEGSEL „Bioemendaalsch Weekblad" Zaterdag 17 September 1921 Voordracht-Avonden. „Liefde"' Tertium non datur. Plaatselijk Nieuws. No. 38. van het van Het ligt in onze Bedoeling den komenden winter, bij genoegzame belangstelling daar voor, eenige avonden van voordracht op kunstgebied te organiseeren en voor zulke avonden geschikte krachten te engageeren. Wij zullen de prijzen der toegangsbewijzen zoo laag stellen, dat elkeen in staat zal zijn, gebruik ervan te maken. Ofschoon het niet noodig is, dat men zich op ons blad abonneert om een plaatsbewijs te verkrijgen, hopen wij toch docr ons streven de sympathie van het Bloemendaalschc publiek te winnen en onzen lezerskring uit te breiden. Voor den eersten avond, die Is vastgesteld op Donderdag 6 October, hebben wij Mevrouw Jeanne Veen, uit Amsterdam, geëngageerd, die zal voordragen: een mistiek spel in» vijf bedrijven, van Henri Bakels. Voor een tweeden avond is ons reeds de medewerking toegezegd van den bekenden eabarettist, Dirk Witte. Op Donderdag 6 October zal Mevrouw Jeanne Veen lezen in „Hotel Vreeburg", aan vang om 8 uur precies. Toegangsbewijzen van heden af verkrijgbaar aan ons kantoor, De Genestetweg No. 23. a 0.25 per plaats. De Uitgevers van het „Bloemend. Wkbl." Tertium non datur. Over deze bekende spreuk raakte ik aan het mijmeren, toen ik, in den trein een novelle van Strindberg lezend, ze aangehaald vond in een daarin weergegeven gesprek tusschen een kapelaan en een genees heer, die samen deel uitmaakten van een rech terlijke commissie van onderzoek, aldus de Re dactie van het bekende tijdschrift „Eigen Haard". „Tertium non datur!" zei de kapelaan, waar. op de geneesheer antwoordde: „O zeker, mijnheer de kapelaan, er is een derde mogelijkheid; zelfs een vierde, vijfde, zesde en zoo voorts. Want aldus leert de nieuwe iogika dit weefsel behoeft niet groen of rood te zijn; het kan blauw wezen, geel, wit, zwart; en het kan ook groen en rood zijn terzelidertijd, biauw-geel, rood-blauw en zoo voorts!" in dit gesprek staan twee levensbeschouwin gen tegenover elkaar, die wij de ouderwetsche en nieuwerwetsche zouden kunnen'noemen. De ouderwetsche menschen, die zoo één en al rust waren, dat zij een lange pijp konden rooken, zijn benijdenswaardige wezens geweest. Stel je voor een lange pijp op de fiets, een lange pijp tusschen het gesnor van auto's en het gewir war van electrische trams, maar vooral., een lange pijp in handen van den nerveuzen huis vader of den zenuwachtigen zakenman in een modern woonvertrek of op een modern kantoor. Zoeken wij de oorzaak van die gezonde ge lijkmatigheid niet te veel in uiterlijke dingen als de kalme vaart van een trekschuit? Mij wil het wel eens voorkomen of het verschil tus schen de voorvaderen en ons meer ligt in het innerlijk, dat vast geankerd lag aan de on wrikbare, onweerlegbare overtuiging: „Ter tium non datur": een derde mogelijkheid be staat niet. „Een deur is open of dicht!" placht een mijner leeraren destijds te zeggen. Een deur is open of dicht; een mensch is goed of slecht, wijs of dwaas, ziek of gezond; tertium non datur. Helaas, de moderne zedeleer, de moderne wijsbegeerte, de moderne zielkunde! Wij weten en het kost ons de lange pijp, die in stukken vait op den vloer dat een mensch goed èn slecht, wijs èn dwaas, ziek èn gezond tegelijk kan wezen; of geen van beide, of beurtelings beide. En dat besef is het, dat onze ziel ver moordt. Een derde mogelijkheid bestaat niet! Maar is de wereld niet een eindelooze reeks van mo gelijkheden geworden? Tot zelfs in de tabellen der volkstelling, die veelszins vermakelijke lec tuur, trof mij de doorwerking van het moderne gif. Wat was voor onze vaderen gemakkelijker dan 't invullen van de rubriek nopens de gods dienstige gezindte? Men was Roomsch of Pro. testant, Luthersch of Mennist; de keuze was eenvoudig genoeg. Maar thans geeft de tabel ruimte voor een derde, een vierde, een vijfde mogelijkheid, en er zijn zelfs gezindten, waar van men lid kan worden zonder dat men het lidmaatschap van zijn oorspronkelijk kerkge nootschap prijs behoeft te geven. Dit meer voudig kerklidmaatschap kenmerkt onzen veel- zijdigen tijd. Tertium non datur! Het zijn de karakter vasten; de mannen uit één stuk; de verzeker den, wier hart klopt met de gelijkmatigheid van een Eriesche klok, die dit woord op de lippen hebben. Zij slapen en eten goed en worden gemakkelijk tachtig jaar. Zij zijn trouwe makkers en huisgenooten; men kan op hen rekenen, en de maatschappelijke orde is op hen gebouwd. Maar de twijfelaars, die de schakeeringeu zien en het dooreenloopen van de kleuren? Zijn zij de losbollen en lichtzinnigen, de onde- gelijken en ondeugdelijken, de zedelijke uit wassen? Glimlachend las ik onder de kinder-anecdo- ten, die Nellie van Kol mij toezond, deze eene, die ik uit de overigen heb weggepikt, om ze alvast onder de bizondere aandacht der lezers te brengen. „Op een wandeling", aldus Lili's Moeder Nelly, „wilde kleine broer een mooie paddestoel stukslaan, omdat die, volgens Mama, vergiftig was. Nog bijtijds hield Lili zijn geopend handje terug, roepende: „Niet doen! Laat staan! Waarom moet je iets, dat mooi is, vernielen?" En mevrouw van Kol voegt aan dit verhaal toe; „Mama staat nóg voor de puzzle, w i e barer twee kinderen het hier bij 't rechte eind had." Niemand zal Lili's Moeder voor een lichtmis houden. Maar zelfs zulk een ernstige, beza digde en bezonnen opvoedeter twijfelt. Een deur is open of dicht. Een paddestoel is vergiftig of niet vergiftig. Is ze vergiftig, dan.. Maar als ze tevens mooi is? Mag het mooie, schoon het vergiftig is, gespaard worden? Is het zelfs louter omdat het mooi is onschend baar? ja ja, het leven van ons, moderne men schen, is vol puzzle's, is zélf een puzzle, en het is de onzekerheid van ons gemoed, die het noodig gemaakt heeft, de breekbare pijp der overtuigden te vervangen door het onbreek bare cigaretje, waarop de twijfelaars kauwen. BLOEMENDAAL. In de j.l. Dinsdagavond gehouden ledenver gadering van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde werden in hoofdzaak huishoudelijke zaken afgehandeld. Tot afgevaardigde voor de algemeene ver gadering werd benoemd de heer R. Muyen en tot plaatsvervanger de heer J. C. Laan. Met algemeene stemmen werd besloten om den heer jhr Van Tets, den afgetreden voorzitter der Mij. te stemmen bij het benoemen van een nieuwen voorzitter, terwijl de heer de Lange uit Rotterdam zal worden aanbevolen als lid vakman van het Hoofdbestuur. Daarna kwamen de yoorstellen voor de al gemeene vergadering aan de orde, die door den voorzitter dr. Posthumus Meijjes uitvoe rig werden toegelicht. De voorzitter wekt alle leden op om door ruime deelneming de onderlinge tentoonstel ling van 22 September goed te doen slagen. De heer Muyen wijst er op dat oud cursis ten uit andere plaatsen, die nu hier wonen en elders al een jaar een cursus hebben meege maakt, op den Tuinbouw-Wir.tercursus kun nen worden toegelaten. De vragenbus bevatte een drietal vragen. 1. Wat is uxaline? 2. Waarin bestaat de schadelijke invloed van de opeenhooping van planten? 3. Waarom zijn in 't wild groeiende planten zoo moeilijk te verplanten? Naar aanleiding van deze vragen ontspon zich een geanimeerde discussie. De heer Ducro had ter kennismaking eenige mooi gekweekte Linaria's meegebracht. Een Nering van den heer Bersée verwierf 7 punten. Bij de rondvraag informeerde de heer Ver meer hoe het stond met de Comm. voor be planting van den Zeeweg. Op deze vraag ant woordde de voorzitter, dat deze zaak in voor bereiding is en dat hierbij niet zoo'n groote haast is, wat de heer Laan bevestigde. Hierna sluiting. Koode Kruis. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft den heer B. W. de Kanter te Bloemendaal benoemd tot zijn vertegenwoordiger om met de kringen en afdeelingen nader overleg te plegen inzake het verrichten van vredesarbeid, teneinde zijn taak in vredestijd met kracht aan te vatten. Woningbouw. Het park Bosch en Duin be gint een eenigszins huiselijk aanzien te krijgen. Er stonden reeds opgestapelde steenen met 'n dak er op, doch we misten toch nog iets. 't Was er nog zoo doods, zoo vreemd. Thans is dat anders geworden. We telden heden 7 bewoonde perceelen en daardoor is de drukte, is de gezelligheid verhoogd. Bakker, slager en melkboer vliegen ai door de nieuwe straten of deze speciaal voor hen zijn aangelegd en als op 20 Sept. nog 8 woningen worden afgeleverd, zal deze naamlooze straat een gewoon aanzien hebben gekregen. Tentoonstelling. Op 22 September a.s. houdt de afdeeling Bloemendaal-Velsen een on derlinge tentoonstelling van bloemen en vruch ten in Rusthoek, waarvoor twee medailles en een 6-tal prijzen beschikbaar zijn gesteld. Alweer een jubileum. Op 1 October zal het 25 jaar ge.eden zijn, dat de heer A. IJzer man in iunctie trad als Hooid der school in deze gemeente. De Openbare Lagere School is onder zijn leiding tot grooten bloei gekomen. In September 1914 aanvaardde de heer IJzer man de iunctie van hoofd aan de nieuw opge richte M. U. L. 0.-4chool, aan den Vijvorweg, welke zich mede een goeden naam heett ver worven. Het zal hem op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De vorige week hebben wij iets vermeld omtrent een jonge schilderes uit Weenen, ge naamd Heawig von Schauenstein. Zij heejt het aangedurid in onze plaats een tentoonstelling te houden van schilderijen en stuuies, in hoofd zaak van haar vaderland, doch ook enkele uit onze omgeving. Dat zij slagen zou hebben wij niet durven voorspellen, dat zij geslaagd is, is thans een feit. Dit heeft niet zijn oorzaak te danken aan de plaats, doch aan haar zelf, aan haar werk. En wij zijn 't niet alleen die haar werk gunstig hebben beoordeeld, ziehier wat „H. Dagblad" er van zegt: „Het mag begrijpelijk heeten, dat bij ver schillende der geëxposeerde werken de ama- trice nog wat sterk om den hoek komt kijken. Intusschen vraagt allerlei arbeid toch reeds om bepaalde aandacht, als Zomerdag (No. 3) een verdienstelijke schilderij, niet het minst otn de lucht-behandeling en het goed daartegen gestelde korenveld. Alpenlandschap zou bij intensere en juistere waterspiegeling steliig beter voldoen. Het meest compleet schilderij is wel: „Be sneeuwd Bosch", dat misschien wat kleurfoto- grafisch aandoet, maar dat een treffend winter- effect sorteert. Wienerwald en een groot Maan landschap getuigen van fantasie en geven mooie achtergronden voor een of andere spookjesbehandeüng. In 't algemeen bevalt ons de schilderes 't best in de werken die haar eigen land betref- ien: die zijn 't meest doorvoeld en bestudeerd. De „Hollandsche' studies doen 't veel minder én door de weinig brillante schildervoordracht en door de vreemde kleur visie; dit laatste komt trouwens meer, om niet te zeggen steeds, voor als buitenlanders het zoo aparte coloriet en de eigenaardige atmosfeer onzer lage lan den en steden behandelen. Vermeld zij, om de kracht der kleurbeelding „Ruïne v. Brederode". Morgen, Zondag, is het de laatste dag. Men denke er dus wel aan. Naast „Rusthoek" kunt u haar vinden, in het perceel Bloemendaal- scheweg 153. „Etablisement horticole „O Inval"! \^ij lezen in het Vlaamsche b:ad De Schelde. Wij zullen wel niet hoeven te zeggen, dat geen anti-Nederlandsche gevoelens ons bezie len! Wij hebben toch de eer, door de welbeken de organen van de Belgische franskiljonnerij geregeld te worden uitgescholden voor „Groot-Nederlanders", wat wij zijn, en voor Organisten, wat wij niet zijn. Maar nu moeten wij tocli onzen wrevel luchten naar aanleiding van een gedrukte aan beveling, ons heden geworden. De firma Roozen et Co., te Overveen, ver spreidt in Vlaanderen een „Prixcourant d'oig- nons a fleurs et plantes voortkomende uit het „établissement horticole „Omval"! De geheele inhoud is uitsluitend in het Fransch en dus geheel ongeschikt om onder ons Nederlandsch-sprekende Vlamingen ver spreid te worden. Is het al om er van om-te-vallen, uit het gesticht „Omval" zulk een Fransch faktum te ontvangen, nog meer heeft men lust, om-teval- len, als men weet, dat deze prijslijst wordt verzonden niet uit Overveen, maar uit BerlijnJ Het spijt ons zeer, maar ook en zelfs vooral tegenover Nederlanders willen wij onze fierheid hoog houden! Vooral Nederlanders nemen wij liet euvel, dat zij ons in ons Nederlandsch be wustzijn beleedigen! Wij wierpen dan ook, met verschuldigden eerbied voor ons zelf, het Overveensijji-Omval- sche faktum' in de scheurmand en wij weten, dat duizenden Vlamingen hetzelfde zullen doen. H. D. SANTPOORT. Handboogschieten De handboogschutterij „Vooruitgang zij ons streven", alhier, viert a.s. Zondag 18 September op feestelijke wijze haar 30-jarig bestaan. Door den steun van haar aanzienlijke beschermers en vele andere milde gevers, meestal ingezetenen der gemeente Vei- sen, maar tevens ook door eigen inspanning, is zij in staat ter gelegenheid van haar jubileum belangrijke wedstrijden te organiseeren. De prijzen voor deze wedstrijden bestaan uit prachtige medailles, kruizen, destinctive's enz. De eerste prijs voor den eere-wedstrijd, waarin ook de feestvierende verecniging zal uitkomen, is door den beschermheer van V. Z. O. S., den heer J. T. Cremer, beschikbaar ge steld. Hij bestaat uit een verguld zilveren ver- eenigingsmedaiile met 6 draagmedailles. Verder zijn er prijzen van den Edelachtbaren heer K. G. Rijkens, burgemeester van Velsen, mevr. Wüste, mevr. Cremer, mej. Enschedé, den heer E. Bertling, L. Rings, Frans v. d. Ende, de Ke gelclub Z. B. G. G., en nog verschillende an dere belanghebbenden in de feestvierende club. Aan de wedstrijden zullen deelnemen „Clau dius Civilis" en „Concordiu" van Amsterdam, „Willem Teil", Delft, en „De Jonge Batavieren", Haarlem. in den eere-wedstrijd en den korps wedstrijd zullen de eerste zestallen dezer clubs uitkomen, terwijl aan den personeelen wedstrijd alle overige leden der genoemde clubs kunnen deel nemen. Ook zal er nog op de vrije baan gescho ten kunnen worden. Er zal a.s. Zondag op de.mooie banen, waar over de V. Z. O. S. de beschikking heeft, steliig met bijzondere animo om de fraaie prij zen worden gestreden. VAN HIER EN DAAR. Verzekeringsphchtige bedrijven. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank is voornemens, meldt het iibld. aan belangheb benden dezer dagen onderstaande meuedee- ling te doen, waartoe het de medewerking der burgemeesters heeft ingeroepen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat krachtens art. 11 der On gevallenwet 1921 alle bedrijven van landbouw, veehouderij, tuinbouw en boschbouw, de zee vaart en de zeevisscherij vanaf 1 Jan. 1922 verzekeringsplichtig. Dientengevolge zijn, behoudens bovenge noemde uitzonderingen, alle werkgevers, die een bedrijf uitoefenen, dat vroeger niet verze. keringsplichtig was, dus b.v. ook alle winke liers, hotel-, pension- en koffiehuishoudsters, bakkers, kleermakers, kappers enz., die per soneel in dienst hebben ook, indien alleen eigen kinderen in het bedrijf werkzaam zijn verplicht daarvan aangifte te doen. Ten aan zien van ondernemingen, waarin uitsluitend administratief personeel werkzaam is, zooals verzekeringsmaatschappijen, bankinstellingen, effectenkantoren, enz. enz., moet dus even eens aangifte worden gedaan. De daarvoor'"he- noodigde formulieren zijn ten postkantore kosteloos verkrijgbaar, alwaar ze na invulling en oneftrteekening tegen bewijs van ontvangst weder bchooren te worden ingeleverd. De aangifte moet geschieden tusschen 1 Oc tober 1921 en 1 Januari 1922 en door de werk gevers, wier bedrijf eerst aanvangt na 16 De cember 1921, binnen 14 dagen na den aanvang van het bedrijf. Voor de bedrijven, welke vroeger niet ver zekeringsplichtig waren, gaat de verzekering der werklieden in op 1 April 1922. Eerst van 'dien datum af hebben zij, bij voorkomende ffn- gevallen, recht op de bij de wet vastgestelde schadeloosstellingen en zijn de werkgevers verplicht, premie aan de Rijksverzekerings bank te betalen. Door het bestuur dier bank kan de werkgever, op diens verzoek, worden toegelaten om, hetzij zelf het risico te dragen der bij de Ongevallenwet 1921 geregelde ver zekering zijner werklieden, hetzij dit over te dragen aan een naamlooze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, mits aan de daarvoor gestelde voorwaarden is voldaan. Met ingang van I April 1922 zullen ook ver zekeringsplichtig zijn, werkzaamheden in eigen beheer, verricht door werkgevers en particu lieren, in de bij koninklijk besluit aangewezen gevallen. Ten aanzien van deze werkzaamheden moet de aangifte geschieden tusschen 1 en 15 April 1922 en door hen, die eerst na 1 April 1922 dergelijke werkzaamheden uitvoeren, binnen 14 dagen na den aanvang daarvan. Krachtens de bepalingen der Ongevallenwet 1921 kon de werkgever zelf zich vrijwillig bij de Rijksverzekeringsbank verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hem zei- ven in verband met de uitoefening van het be drijf, overkomen; met een werkgever wordt gelijkgesteld hij, die voor eigen rekening, zon der personeel, een verzekeringsplichtig bedrijf uitoefent. „HAAGSCHE POST"-STEMMEN. Dat .is een Andere Vraag. Zeker, gaf Briand toe, toen men het in zijn tegenwoordig heid over de door de Grieken op de Turken behaalde overwinning had, zeker, ze zijn te Eski-Sjehir. Het is bewonderenswaardig. Maar zoudt u hen daar gezelschap willen houden?. Dat is de heele kwestie! Een Auto zonder Chauffeur. De bewoners van Dayton (Ohio) hebben een schrik gehad. Een auto zonder bestuurder verscheen in de voornaamste winkelstraten en bezorgde den winkeliers, die als de dood zoo bang voor hun ramen waren, een panischen schrik. De paniek bedaarde, toen men vernam, dat de wagen, die twee en een halven meter lang was, de eerste automobiel was, die draadloos werd bestuurd. Kapitein R. E. Vaughan, de uitvinder, bestuurde zonder eenige moeilijkheid den auto van uit eeq, anderen wagen, die 50 meters achter den chauffeurloozen auto reed.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 5