vTctoria=water Vraagt BRONSTEE's DE SIERLIJKHEID N. KUIPER RIDDERSTRAAT MODELMELK KARNEMELK YOGHURT N.V.Modelboerderij BRONSTEÊ, KleverlaanBrederodeweg (of ergens elders. Red. BL W.) Dat wilde kastanjes ook zulke kostelijke, ge neeskrachtige, of liever voorbehoedende eigenschappen bezitten, weet ik nog maar sinds vanmiddag, toen m'n oudste spruit, bezig zijnde, wilde kastanjes te zoeken, aange sproken werd door een moedertje, dat hem 4 kastanjes vroeg. De neuswijs vroeg, waarvoor die moesten dienen en het antwoord was: „die draag ik in me zak, dan krijg ik geen fimmetiek." Wat gelukkig, dat het een goed kastanje jaar is. Riinmetieklijders, looft 1921 met zijn volgeladen kastanjeboomen. Steekt er 4 in uw zak en scheldt Sequa voor een stumper, die muziek en prairie-flower van noode had, om gedaan te krijgen wat 4 kastanjes, in den zak gedragen, vermogen te voorkomen. m m MASSIEF EIKEN LINNENKAST, geslepen glas, f 70.— mooi degelijk AMEUBLE- S MENT I 90.-; groote SPIEGEL f 35.-; SCHILDERIJEN f 15.- per paar; SLAAP- i KAMERAMEUBLEMENTENpracht BUFFETTEN, enz. direct van Meubelmaker: EGELANTIERSGRACHT 104, Amsterdam. I Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat wij hier een commissariaat van politie krijgen. In hoeverre dat noodzakelijk is weten wij niet, wij zullen dus maar geduldig afwachten. De uitbreiding van ons politiecorps zal er wel toe hebben bijgedragen. Zangonderwijs. Na 't groote succes, dat de heer P. de Nobel, met de zanguitvoering aan de gemeentelijke U. L. O.-school gehad heeft, heeft de heer A. IJzerman aan het ge meentebestuur voorgesteld aan den heer De Nobel ook 't zangonderwijs in het derde leer jaar en aan de meisjes van de hoogere M. U. L. ü.-klasse op te dragen. We kunnen dit voorstel niet anders dan krachtig ondersteunen en zouden het zelfs zeer aanbevelenswaardig vinden als ook op andere scholen het zangonderwijs aan een vakleeraar werd opgedragen. St.E. Politie. De agenten van politie 2e klas, H. M. van Kleeff en K. Moerman hebben bij het Vrijdag en Zaterdag gehouden examen van den Alg. NederL Polltie-Bond het diploma met aanteekening behaald. De aanbieding van het huldeblijk aan den heer A. IJzerman, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als schoolhoofd te Bloemen- daal, zal plaats hebben op Zaterdag 1 Octo ber des namiddags te 3 uur in de M.U.L.O.- school aan den Vijverweg. De deelnemers zullen worden uitgenoodigd bij de aanbieding tegenwoordig te zijn. Daar na bestaat gelegenheid den jubilaris te com plimenteeren. Ernst Vareny. Het gemeente-kindje maakt het goed'. Het eet en drinkt en de temperatuur is zooals die van een jongen van 10 jaar pleegt te zijn: neiging tot ondeugd. Toen wij er bij onzen inspecteur van politie naar informeerden zagen wij de rimpels in zijn voorhoofd komen. Hij zit er werkelijk mee in zijn maag figuurlijk gesproken Thans zal getracht worden de jongen ergens onder te brengen, bij voorkeur in een inrich ting speciaal daartoe bestemd. Jac. P. Thysse bü het Middelbaar Onder wijs. Met Ingang van 1 September 1921 is aan het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, behalve Dr. W. H. C. van Esveld, Dr. L. A. Tromp, Mevrouw A. GerzonCaffé, Mejuf frouw C. Suermondt en Mr. W. J. C. A. Nygh (respectievelijk tot conrector en leeraar Wis kunde, Engelsch, Duitsch en Staatswetenschap pen) benoemd tot leeraar in de Nat. Historie de heer Jac. P. Thysse, alom bekend in den lande om zijn groote verdiensten op Natuur- Historisch gebied. De heer Thysse, eerst Hoofd eener school op Texel en te Amster dam, was tot heden leeraar aan de Gemeen telijke Kweekschool voor Onderwijzers te Amsterdam. Bij KoninkL Besluit van 18 Augustus 1921 is aan het bestuur der vereeni- ging „Kennemer Lyceum" te Bloemendaal, vergunning verleend den heer Thysse te be noemen tot leeraar gedurende den cursus 1921—1922. Naar verluidt is bij de regeering het voornemen aanwezig, bij de nieuwe her ziening van de wet op het Middelbaar Onder wijs, het mogelijk te maken om menschen van bijzondere verdiensten in een vak, op voor dracht van de Inspecteurs, den Onderwijs raad gehoord, vergunning te geven om blij vend, ook in vaste aanstelling, dat vak aan Gymnasia, Lycea en H. B. S. en te doceeren. Het is voor het Bloemendaalsche Lyceum, dus voor de Bloemendaalsche jeugd, wel een voorrecht, dat op deze wijze iemand als de heer Thysse aan de school verbonden Is kunnen worden. Trouwens, ook voor den heer Thysse zelf schijnt het ons niet onaangenaam, in de plaats zijner inwoning te kunnen les geven; mogelijk, dat het schoone Aelbertsberg voor hem ook een trekpleister is geweest. Telefoon 3017 - Telefoon 3017 van een meubel kost het minste. Materiaal en werkloon kosten het meest. U doet dus ver standig sierlijke meubelen te koopen, die bij niet duur zijn. Origineele modellen van J. P. Strijbos, Leeraar a/d school v. Kunstnijverheid. De kinder-bibüotheek van Mevr. Dekker Duyvis is deze week weer opengesteld. OVERVEEN. Vervolgonderwijs. In de komende winter maanden zal er gelegenheid gegeven worden aan niet meer leerplichtige jongens en meis jes, *dus die niet meer op de dagschool gaan, vervolgonderwijs te ontvangen (het z.g. her- halingsonderwijs van vroeger). Zij, die hier- yan gebruik wenschen te maken, moeten zich vóór den 25sten September, dus nog heden, Zaterdag, aanmelden bij den heer Hoekstra, hoofd der L. School. Stoop's Bad. De officieele opening van Stoop's Bad zal Dinsdag 27 September plaats hebben. De waterpoloclub H. V. G. B., Zignea en de Haarlemsche Reddingsbrigade zullen daarbij haar medewerking verleenen en een zwemfeest organiseeren. De opening voor het publiek heeft 1 Octo ber plaats. Het moet in de bedoeling liggen de tarieven zoo laag te stellen, dat ook de menschen met bescheiden beurs van de inrichting gebruik kunnen maken. De gevonden munten. Een der eigenaars van de bij den Zeeweg gevonden munten kwam tot de ontdekking, dat de z.g. bronzen munten bij chemische reiniging een zilver witte kleur ging vertoonen. Door een des kundige werd toen uitgemaakt dat de groene op koper duidende aanslag werd veroorzaakt door het kopergehalte, welke de legeering, waarvan de munten gemaakt zijn, bevatte. Door het groote aantal dezer munten is de tnetaalwaarde hiervan dus aanmerkelijk groo- ter dan aanvankelijk gedacht werd. Het waren er eventjes 8000. 't Is voor den eigenaar van den grond, waarin de munten gevonden werden, den heer M. J. Doemen, een meevallertje. Ook de hee- ren v. Slooten en Giebels, de eigentlijke vin ders, profiteeren van deze meerwaarde. In ons vorig nummer hebben wij een stukje geplaatst, overgenomen uit de dagbladen, het welk voor de firma W. C. Roozen Co., al hier, eenigszins compromitteerend was. Ook wij ontvingen een prijscourant vanuit Duitsch- land, ons toegezonden gefrankeerd met 30 pfn., dat is dus 1 ct. Waar het over een groot aantal gaat, beloopt dat een tamelijk groot bedrag en daai tegen zou wel kunnen worden aangevoerd, dat onze schatkist daar niet veel beter van wordt, doch zoolang men zaken doet om geld te verdienen, is het ook de weg om te trachten de onkostenrekening, die toch al hoog is, zoo laag mogelijk te krijgen. Wij ontvingen van genoemde firma het vol gende schrijven: „Wij verspreiden in België Fransche prijs couranten, omdat de ondervinding ons heeft geleerd meer bestellingen op eene Fransche dan op eene Hollandsche uitgave te ont vangen. Onze prijscouranten hebben tot doel ons bestellingen te bezorgen en niet een of anderen politieken- of taalstrijd te dienen. Bovendien staat voor eiken Belg welke geen Fransch kan of wil lezen, een exemplaar onzer Hollandsche uitgave ter beschikking. Het verzenden van uit Berlijn is verklaar baar wanneer men weet dat elk exemplaar in Overveen op de post bezorgd 5 cent kost, terwijl in Berlijn gepost dit nog niet 1 cent bedraagt. Een kostenbesparing van 4 cent per exemplaar, hetgeen over een massa-ver spreiding een beduidende som vormt. Dat onze Belgische naburen daar aanstoot aan nemen, is, na al het gebeurde, verklaarbaar, doch zij gelieven te bedenken dat dit niet ln het minst zou beteekenen een pro of contra voor Duitschland of België, doch eenvoudig in het voordeel zoeken in de kostenbereke ning, waartoe toch wel elke koopman ver plicht is. Omdat die prijscourant uit Berlijn gepost werd, ter besparing van onkosten, koopt men toch niet van een Duit- scher? W. C. Roozen Co.'s Zaad- en Bloem- bollenhandel is even Hollandsch als vroeger, ondanks het feit, dat haar catalogi in Berlijn worden ter post bezorgd. Ten slotte een enkel woordje aan den Re. dacteur van „De Schelde": De neiging, welke de man, naar aanleiding van den naam „Om val" onzer tuinbouwinrichting, tot „omvallen" aan den dag legt, is naar onze bescheiden meening beslist bedenkelijk, zouden hem aan raden een specialiteit te raadplegen. Een kwaal vooral voor hem gevaarlijk, waar in Antwerpen nog al eens, voor hem althans, be lachelijke namen en uitdrukkingen te lezen vallen en waar voor iemand als hij, die zoo licht neiging tot omtuimelen heeft, dit levens gevaarlijk kon worden, moeten wij hem het te voet uitgaan ten zeerste ontraden en moet hij zich niet anders dan in een voertuig bui tenshuis begeven." W. C. Roozen Co.'s Zaad- en Bloembollenhandel Tuinbouw-Inrichting „Omval", Overveen. De fa. Roozen Co. kan er alleen dit uit hebben geleerd, dat het tegenwoordig noodlg is uit te kijken, hoe en met wie men zaken doet, wat men aanbiedt en hoe men iets aan biedt. Het nationaliteitsgevoel, waarin de taal een woordje meespreekt, is nog sterker aan den dag gekomen dan zulks vóór den oorlog het geval was. Een goed geslaagde proef! Men schrijft ons: ln 't begin van den zomer heeft men van gemeentewege een proef genomen met een methode van wegverharding, welke o. 1. prachtig geslaagd mag heeten en den uitvin der er van (naar ons werd medegedeeld den heer C. W. de Jong) reden tot tevredenheid mag geven. We bedoelen het gedeelte van den Korte Zijlweg van de brug tot de Elswoutslaan. Werd bij de tot dusver gevolgde manier eerst 't bazaltslag uitgestrooid en dit met teer over goten, nu werd het bazalt in de kokende koolteer gedompeld, daaruit opgeschept, zoo dat elk kluitje met een dikke, elastische laag teer was bedekt. Deze kluiten werden over den weg uitgespreid, vervolgens flink inge rold, zoodat alle hoekjes en gaatjes volge-, drukt werden. Vervolgens een flinke laag grof grintzand' er over, nog een poos gerold en klaar was Kees. De droge, heete zomer, noch de gietbuien van kort geleden zijn in staat geweest, den aldus bewerkten weg uit zijn prachtigen, gladden en harden staat te brengen. Als de voetpaden in Tuindorp maar half zoo hard en half zoo gladjes waren, och, wat zouden de bewoners dan in d'r hum zijn! Niet dat we aandringen op een dusdanige bewerking dezer voetpaden, maar., enfin, misschien zijn deze voetpaden wel bestemd als boeman voor Haarlem om Tuinwijk te annexeeren. In dat geyal zouden we er vrede mee hebben. St.E. VOGELENZANG. 40-jarig jubileum. Den 30en September herdenkt J. J. Groen, arbeider-rangeerder, den dag dat hij voor 40 jaren werd aange steld bij de H. IJ. S. M. Hij heeft al dien tijd zijn dienst verricht op het station Vogelen- zang-Bennebroek. ONTVANGEN BOEKEN. De Meulenhoff-editie, uitgegeven door J. M. Meulenhoff, te Amsterdam, brengt ons den tweeden druk van een boek over Neder- landsch Oost-Indië: „Reisindrukken door Emiel Hullebroeck", met tal van uitstekend geslaagde illustraties naar photogTafische op namen. De titel luidt: „Ons mooi Indië Insu- linde". Wat weten wij, Hollanders, die niet in Indië geweest zijn, toch weinig van dit heerlijke land! Tot die ontboezeming brengen ons de text en de prachtige illustraties van dit boek. Wij zouden haast een ieder willen aanraden dit boek in zijn bibliotheek op te nemen en het met aandacht te lezen en te bekijken. Dat de inhoud van het boek een juist beeld geeft van onze Oost moge blijken uit de vol gende uitspraak van Mevrouw M. C. Kooy van Zeggelen, die zeker in staat is dit te be- oordeelen: „Het boek „Insulinde" is een goede be knopte inleiding tot de algemeene kennis van Indië. Een kort overzicht, met groote liefde voor ons Indië geschreven, waarin de feiten juist zijn weergegeven". KENNIS EN KUNST. Dante-vierlng. Men meldt uit Florence aan de N. Crt.: De Koning van Italië nam deel aan de Dante-jherdenking in het Paleis Signoria in tegenwoordigheid van alle mi nisters, de voorzitters van Senaat en Kamer, de gezanten van vreemde mogendheden, de burgemeesters der groote steden van Italië en vele hoofdpersonen uit de kunstwereld. Een nieuw tooneelgezelschap. Dezer dagen werd te Amsterdam opgericht het too neelgezelschap „De Provinciespelers", 't welk zich ten doel stelt bij voortduring het geheele land te bereizen tot het geven van erkend goede volksstukken. Tooneelleider is de heer Henhi Orvan. Als gast is geëngageerd de heer Barend Barendse, terwijl het gezelschap overigens bestaat uit de dames: Marie van Brankom, Ada v. Duyl, Greetje Schoonen- berg, Corry Vonk, alsmede uit de heeren: Anton Verhagen, Raf Kapper, Henri Orvan, Karei Baars. De toumée wordt aangevangen met „De Kermismeid", schets uit het Hol landsche kermisleven, in drie bedrijven, van Herman Bouber. Muziek en coupletten van Louis Davids en Margy Morris. De plannen van Louis Bouwmeester. Louis Bouwmeester's reisplannen zijn nog vele. Maandag in den boemel naar Helder, om er Perzik en Pruim te spelen, noemde hij met een luchtig gemak de rist plaatsen, die hij be-Shylocken zal: Boedapest, Rome, Stock holm alvorens te reizen naar Amerika. HEEMSTEDE TELEF.1790. Telefoon van 9—12 en 25J uur. Dirk Schiifer. Dirk Schafer, die reeds zoo menigmaal van zijn kunstenaarsgaven heeft doen genieten, zal in dit seizoen een kunst reis in het buitenland ondernemen. Hij zal ook te Haarlem twee concerten geven, te Amsterdam elf en in meerdere plaat sen van ons land hoopt hij op te treden, zoo dat de kunstreis zoowel Holland als het bui tenland betreft. Abonnementsconcerten. Het Concert bureau Vernout, Haarlem, deelt mede, dat het ook in het aanstaande seizoen vijf abonne mentsconcerten zal arrangeeren, waarbij eer ste klas artisten zullen optreden. Het is de be doeling, de concerten weer in den schouw burg aan den Jansweg te doen houden. Het volgende programma is opgemaakt: 18 October: de tenor Jacques Urlus. 25 November: de violist Carl Plesch en de pianist Carl Friedberg (sonaten-avond). 9 December: de Hongaarsche violoncelliste Judith Bokor. 2 Februari: de Hongaarsche pianiste llona Kabos. 25 Februari: Het Capet-jkwartet. BURGERLIJKE STAND. van 16 tot en met 22 September. Geboren: z. van J. van Roode en S'. van der Veldt; d. van J. J. Kroon en C. H. M. van Houten; z. van J. C. van der Linden en C. M. Dam; d. van F. Schoonheim en W. Hol. Getrouwd: L. J. Broers en J. W. F. Happel. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: J. de Geus, 49 j.; A. E. Masch, 88 j. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Iking, Rollandspad 25, Overveen, een bril; J. Toorent, Hofje van Stoel 4 te Bloemendaal, een tweetal vloer matten; H. C. Kohier, Korte Kleverlaan Bloe" mendaal, een knipmesje; J. de Korte, ten Catestraat 20 Haarlem, een groene colbert jas; P. Molenmaker, Hooge Duin en Daalsche- weg 10 Bloemendaal, een hondenzweep; Meij- link, Bosch en Duin Bloemendaal, een rol ijzerdraad; aan het Bureau van Politie te Overveen: een bal, een dames-handschoen, een Lips-sleutel; een grijze overjas, een dub beltje, een hangslot, een moer van een auto- as, een-beksleutel, een huissleutel, een hoepel- Komen aanloopen bij: Mej. Ruigrok, Prof. van Vlotenweg, Bloemendaal, een spaniel; K. Mooiweer, van Ewijckweg 4 Bloemendaal, een muiskleurig hondje; H. Oppenkamp, Spionskopstraat 4 Schoten, een jonge hond. Verloren Voorwerpen. Verloren: een paar gymnastiek-schoenen, een gouden armband, een sigarettenkoker, een steekspeldje met parel, een handtaschje, een hondenzweep, een schildpad sierspeld, een portefeuille, een gouden broche met dia manten, een zilver horloge. KERKAGENDA. Zondag 25 September. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen, van Haarlem. Jongelieden-Samenkomst Gebouw „Marana- tha", Donkere Laan 14, voorm. 10 uur, Mr. A. Pont, van Bussum. GEREFORMEERDE KERK, v.m. 10 uur, Ds. H. Brouwer H.M.zn., van Heemstede, n.m. 5 uur, Ds. Boerkoel, van Velsen. NED. PROT.-BOND, afd. Bloemendaal, in het Gebouw van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, v.m. halfelf uur, Ds. L. J. van Hoik, van Schoonhoven. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga: „Levens wijding", Dan. 6 llm. Donderdag 29 Sept. 1921, nam. 1 uur, Huwelijksinzegening van Hendrik Wll- lemse en Geertruida van Donselaar. EVANGELISATIE, voorm. 10 uur, Ds. Ver waal, te Alkmaar. OBERLAHNSTEIN Als bewijs van echtheid eische men op alle schroefflesschen een ongeschonden sluitetiket over de schroefstop.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1921 | | pagina 2